Zrób to sam - porady dla tych, którzy działają w ogrodzie samodzielnie

Samodzielne dbanie o ogród daje dużo korzyści. Po pierwsze jest aktywną formą spędzania wolnego czasu. Zachęca do długiego przebywania na świeżym powietrzu. Do tego dochodzi ogromna satysfakcja z oglądania wyhodowanych roślin. Zrób to sam to zasada, którą powinni się kierować nawet początkujący ogrodnicy. Oto garść porad dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodem.

Porady ogrodnicze

Porady rozpoczniemy od tego, co najważniejsze, czyli wyboru i uprawy roślin. Najlepiej zdecydować się na różnorodność. Sadzimy nie tylko kwiaty, ale też krzewy liściaste i iglaste. Jeśli wielkość ogrodu na to pozwala to warto zdecydować się na drzewa owocowe lub ozdobne. Niektóre okazy ogrodowe wykazuj właściwości lecznicze. Wybierając rośliny trzeba też kierować się ich terminem kwitnienia. Najlepiej posadzić po kilka gatunków kwitnących wiosną, latem i jesienią. Po połączeniu z krzewami zimozielonymi uzyskamy dekorację na cały okres wegetacji. Iglaki będą zdobić ogród również zimą.

Czas na porady ogrodnicze dotyczące uprawy i pielęgnacji. Każdą z wybranych roślin należy posadzić na stanowisku dostosowanym do jej potrzeb. Chodzi tu o wymagania glebowe i dostęp do światła słonecznego. Zazwyczaj najlepszym terminem sadzenia jest wiosna lub jesień. W kwestii pielęgnacji, absolutną podstawą jest prawidłowe podlewanie. Ogólna zasada jest taka, że lepiej podlewać rzadziej, ale obficie niż często niewielką ilością wody. Najlepsze pory dnia na tę czynność to wczesny ranek i wczesny wieczór. Pielęgnacja w postaci nawożenia musi być dostosowana do potrzeb konkretnej rośliny.

Zrób to sam – architektura i przetwory (konfitury, dżemy, nalewki)

Samodzielne działanie w ogrodzie odnosi się również do jego zabudowy. Na małą architekturę składają się między innymi altanki, wiaty, oczka wodne, murowane grille czy wędzarnie. Można też wykonać popularne ostatnio meble z europalet. W zasadzie każdą z wymienionych konstrukcji da się wykonać własnoręcznie. Najważniejsze jest przygotowanie dobrego planu działania. Składa się na niego wybór materiału, zgromadzenie narzędzi, wybór miejsca na działce oraz rozrysowanie budowli. Jeśli będziemy krok po kroku realizować plan, cała inwestycja z pewnością się powiedzie.

Trzeba też wspomnieć o wykorzystaniu plonów zebranych w ogrodzie. Z owoców i niektórych warzyw bez większego problemu można stworzyć domowe przetwory. Najczęściej są to soki, wina, nalewki, dżemy czy konfitury. Z takich roślin jak mięta, dziurawiec, szałwia czy nawet pokrzywa sporządza się napary czy herbatki wykazujące właściwości lecznicze. Widać, więc doskonale jak wiele zalet daje dbanie o ogród. Zdecydowanie warto rozwijać w sobie pasę do ogrodnictwa.