Zupy - najlepsze przepisy na zupy i kremy domowej roboty

Bez zupy nie ma mowy o solidnym dwudaniowym obiedzie. Ta potrawa odgrywa niezwykle ważną rolę w polskiej kuchni. Dlatego też może być to klasyka taka jak pomidorowa, ogórkowa czy rosół. Od czasu do czasu warto jednak poszukać pewnych nowości. Zdecydowanie polecaną opcją są tu zupy kremy. Przy okazji gotowania warto sobie zadać pytanie, czym właściwie są wspomniane potrawy. Odpowiedź na to pytanie jak i ciekawe przepisy znajdują się na naszej stronie.

Czym właściwie są zupy?

Zupy to niezwykle popularne potrawy występujące zazwyczaj w płynnej lub półpłynnej konsystencji. Do ich przygotowania niezbędny jest wywar otrzymywany w wyniku gotowania starannie dobranych składników. Do stworzenia wywarów wybierane są warzywa, owoce, mięsa lub też kości. W trakcie gotowania uwalniają cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Niektóre z nich pojawiają się wyłącznie po zastosowaniu obróbki cieplnej. Dzięki temu mogą zostać wchłonięte przez układ pokarmowy. Do przygotowania dowolnej zupy niezbędne jest żaroodporne naczynie takie jak garnek lub kociołek.

Zupy można podzielić na kilka kategorii. Podstawowym kryterium jest konsystencja. Tak rozumiana klasyfikacja obejmuje potrawy płynne, półpłynne oraz kremy. Zupy dzieli się też ze względu na sposób i temperaturę podania, czyli gorące i zimne. Do tego występują w wersji czystej i zagęszczonej. Czym zagęszcza się zupę? Możliwości jest kilka, pierwsza to zawiesina przygotowywana na bazie mąki pszennej lub ziemniaczanej oraz płynu. Wykorzystuje się również zasmażkę, podprawę zacieraną, śmietanę lub żółtka jajek. Wszystko oczywiście zależy od wybranych przepisów. Wiele interesujących receptur znajduje się na naszej stronie.

Klasyczne płynne i półpłynne zupy

Jak już wspomnieliśmy podstawą każdej klasycznej czy też nowoczesnej zupy jest wywar(bulion). Można przygotować go na przykład na bazie warzyw, owoców a nawet grzybów. Jednakże najczęściej stosuje się połączenie warzyw z mięsem. Może być to wołowina, drób a nawet ryby. Ogólny przepis jest bardzo prosty. Oczyszczone składniki wkłada się do garnka i zalewa wodą. Następnie wszystko trzeba gotować aż do zmięknięcia. Oczywiście dodaje się też przyprawy takie jak chociażby liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, sól. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na naszą stronę.

Gdy bulion jest już przygotowany stworzenie zupy nie jest dużym wyzwaniem. Niezależnie czy będzie to wersja jarzynowa, pomidorowa czy ogórkowa. Ogólny przepis jest taki, że wybrane składniki wrzuca się do garnka i smaży przez kilka minut. Gdy zmiękną dodaje się do nich przygotowany wcześniej wywar. Całość gotuje się przez kolejne kilka minut. W tym czasie można dodawać pozostałe składniki. Oczywiście jest to tylko ogólna receptura. Poszczególne przepisy różnią się między sobą, czasem dość wyraźnie. Po więcej informacji na ten temat i szczegółowe przepisy zapraszamy na naszą stronę.

Smaczna zupa krem

Opisaliśmy ogólne zasady przygotowania klasycznej zupy. Teraz skupimy się na alternatywnym daniu, jakim jest krem. Jego podstawą również jest bulion. W przypadku płynnej lub półpłynnej zupy wykorzystuje się zazwyczaj wersję mięsną lub mięsno-warzywną. Tymczasem krem najczęściej jest przygotowywany w oparciu o wywar warzywny. Sposób jego stworzenia jest takim sam jak powyżej. Warzywa wraz z przyprawami gotuje się aż do zmięknięcia. Różnice pojawiają się dopiero w kolejnym etapie, czyli przygotowywaniu pozostałych składników. Owe składniki to najczęściej warzywa takie jak brokuły, pomidory, kalafiory, szparagi, dynie, kalafiory, groszek. W zasadzie wszystkie warzywa się nadają.

Trzeba wiedzieć, że krem przygotowuje się na trzy podstawowe sposoby. W pierwszej wersji wybrane warzywa zalewa się bulionem i gotuje do miękkości. Następnie całość należy zblendować. Druga metoda polega na podsmażeniu składników. Dopiero po tym zalewa się je bulionem, chwilę gotuje i blenduje. W trzecim sposobie warzywa najpierw się piecze i miksuje. Bulionem rozcieńcza się rozdrobnione składniki i gotuje. Przygotowanie nieco się różni, ale efekt jest ten sam, czyli pyszny krem. Podaliśmy oczywiście ogólne zasady, szczegółowe przepisy zmieściliśmy na naszej stronie.