Żurawka Heuchera – kilka słów o gatunku

Żurawka ogrodowa to wyjątkowa bylina, która świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie, parku i na każdym skwerze. Od łacińskiej nazwy mówi się na nią czasami żurawka Heuchera. Potrzebuje stosunkowo mało opieki, nie ma także szczególnych wymagań glebowych. Są to rośliny ogrodowe zimozielone, co oznacza, że to jeden z niewielu gatunków, który jest ozdobny przez cały rok, także zimą.

Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny bez wątpienia są jej liście – mają sercowaty i klapowaty kształt, jednak poszczególne odmiany żurawki mogą się znacznie między sobą różnić pod tym względem. Zasługują na uwagę ze względu na kolor – poza standardowymi odcieniami koloru zielonego, mogą być żółte, czerwone, fioletowe i niebieskie, popularne są także odmiany z ciekawym wzorem na powierzchni. Roślina nie jest zbyt duża – jej maksymalna wysokość to około 40 cm. Żurawka w ogrodzie tworzy dość zwartą, gęstą kępę, co także zwiększa jej dekoracyjność. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Te kwiaty ogrodowe czasami kwitną, jednak nie jest to szczególnie efektowny wygląd. Wiechowate kwiatostany pojawiają się od czerwca do kwietnia (sporadycznie od maja) – są drobne, zielone, białe lub różowe, nieszczególnie atrakcyjne. Jedynie żurawka drżączkowata wyróżnia się ozdobnymi kwiatami. Największą zaletą żurawki jest fakt, że jest to roślina ozdobna przez cały rok, niezależnie od kwitnienia. Żeby jednak pokazała całe swoje piękno, należy posadzić ją w większej grupie. Możesz swobodnie mieszać gatunki i odmiany – w takim wielobarwnym zestawieniu będzie wyglądała najpiękniej, szczególnie żurawka drobnokwiatowaczy żurawka krwista (heuchera sanguinea). Dobre tło, jeśli chodzi o odmiany żurawek o ozdobnych liściach, będą stanowiły krzewy ozdobne i inne rośliny ozdobne, kwitnące na wiosnę.

Bogactwo kolorów, czyli odmiany żurawki

Żurawka Heuchera i jej drugi gatunek – żurawka drżączkowata to rośliny ogrodowe, które są wdzięcznym materiałem do badań dla botaników i hodowców. Dlatego z roku na rok przybywa ich wspaniałych odmian. Obecnie jest ich na rynku bardzo dużo, więc z pewnością znajdziesz taką, która cię zauroczy i będzie świetnie wyglądała w twoim ogrodzie. Dodatkowo warto wiedzieć, że pojawiają się odmiany bardziej odporne na zimno i wiatr, dlatego rośliny nadają się także do uprawy w mniej ciepłych zakątkach kraju.

Żurawka ogrodowa - odmiany, pielęgnacja, uprawa, ciekawostki
Odmiany żurawki ogrodowej różnią się między sobą przede wszystkim kształtem liści, ich kolorem i wzorem. Na uwagę zasługują także odmiany o ozdobnej fakturze liści.

Najbardziej popularne są żurawki o bordowych liściach – na pierwszy plan wysuwają się tutaj takie odmiany jak Obsidian czy Palace Purple. Równie powszechne są te, które mają różowe i pomarańczowe liście. Jeżeli zależy ci na takich właśnie nieszablonowych barwach w ogrodzie, skuś się na odmiany Georgia Peach lub Creme Brule.

Niektóre odmiany żurawki są oryginalne nie ze względu na kolor liści, ale ich fakturę. Na przykład odmiany Sashay lub Purple petticoats są dekoracyjne pofałdowane i pomarszczone. Co ciekawe, istnieją odmiany żurawki, które zmieniają barwę w trakcie sezonu. Jedną z nich jest Autum Leaves, odmiana, która zmienia kolor pod koniec lata. Jeśli szukasz więcej inspiracji, w tym artykule znajdziesz zestaw najlepszych kwiatów ogrodowych.

Sadzonki żurawki, czyli wybór stanowiska

Żurawka ogrodowa, a także żurawka drżączkowata, potrzebują odpowiedniego stanowiska. W zasadzie mają małe wymagania i są dość odporne na niesprzyjające warunki uprawy, jednak na wstępie należy zapewnić im odpowiednie miejsce, w którym mogą się rozwijać. Wtedy ich pielęgnacja będzie bardzo łatwa i nie będzie wymagała zbyt dużo pracy.

Te kwiaty ogrodowe najlepiej czują się w półcieniu. Odmiany żurawki o ciemniejszych liściach mogą zajmować stanowiska bardziej zaciemnione, jaśniejsze potrzebują przejściowego słońca. Ale nie za wiele. Żurawka ogrodowa to jedna z niewielu roślin, które dobrze czują się na takich stanowiskach, dlatego więc są takie popularne. Podłoże, do którego wsadzisz sadzonki żurawki koniecznie musi być przepuszczalne, optymalnie o dość wysokim poziomie próchnicy. Te rośliny ogrodowe dobrze rosną na podłożu o odczynie obojętnym i średnim poziomie wilgotności. Nie potrzebują zbyt dużo wody ani szczególnego nawożenia.

Żurawka ogrodowa - odmiany, pielęgnacja, uprawa, ciekawostki
Żurawka w ogrodzie ma stosunkowo niskie wymagania. Dlatego pielęgnacja żurawki nie jest szczególnie skomplikowana, roślina mało potrzebuje, by dobrze się rozwijać

Pielęgnacja żurawki w ogrodach

Jak pielęgnować żurawkę? Żurawki to kwiaty ogrodowe wyróżniające się stosunkowo niskimi wymaganiami. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Żadne gatunki żurawki nie są bardzo skomplikowane ani wymagające, także żurawka drżączkowata nie potrzebuje zbyt dużo uwagi. W ogrodach nie potrzebują raczej podlewania, chyba, że w bardzo upalne dni. Jeżeli sadzonki żurawki są zasadzone w miejscu, które jest nasłonecznione przez większą część dnia, należy także je regularnie nawadniać. Dzieje się tak, ponieważ podłoże szybko przesycha, a żurawka ogrodowa potrzebuje dość dużo wody. Warto jednak wiedzieć, że z wilgotnością także nie warto przesadzać, ponieważ najbardziej typowe choroby roślin wynikają właśnie z tego.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać od czasu do czasu, jest przesadzanie. Te rośliny ogrodowe są długowieczne i mogą być na jednym stanowisku nawet kilkadziesiąt lat. Jednak warto wiedzieć, że z biegiem czasu mogą zacząć się przerzedzać – powoli zamierają wewnętrzne liście, a cała roślina traci swoje walory estetyczne. Przesadzenie na inne miejsce może jednak pomóc.

Te kwiaty ogrodowe wymagają także przycinania. Robi się to wiosną, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Wtedy trzeba usunąć stare pędy, żeby zrobić miejsce dla nowych przyrostów. Żurawka w ogrodzie może wtedy się rozwinąć i szybciej odnawia się przed zimą. Chociaż zimozielona, żurawka w ogrodzie nie zawsze jest w pełni mrozoodporna, może więc delikatnie przemarzać lub długo odradzać się po zimie. Dlatego warto wsadzić ją do doniczki i w pojemniku zadołować w ziemi. W ten sposób roślina będzie wolniej się rozwijała, ale jednak będzie bardziej odporna na choroby i mróz. Zobacz także, jakie donice do ogrodu wybrać, o czym przeczytasz w tym artykule.

Rozmnażanie żurawki – nasiona czy sadzonki?

Nasiona nie są najbardziej efektywną metodą na rozmnażanie żurawki. Chociaż oczywiście można je kupić w sklepie ogrodniczym i samodzielnie wyhodować okaz, zajmuje to dużo czasu i jest dość wymagające. Poza tym – kupując nasiona, nie wiesz, jak będzie wyglądała roślina. A jest ona podobna do rośliny matecznej, więc żurawka w ogrodzie najczęściej jest rozmnażana przez podział starych już kęp. Jeżeli jednak zdecydujesz się sięgnąć po nasiona, kup materiał siewny raczej w sklepie, a nie pobieraj go od swoich roślin – będziesz miał większą pewność, że zabieg się uda. Rozmnażanie żurawki z nasion wymaga najpierw przygotowania w domu małych sadzonek, które należy chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Rozmnażanie żurawek wymaga nieco czasu,

To kwiaty ogrodowe, które często wytwarzają ozdobne rozetki. Jeżeli więc zauważysz, że twoja roślina ma ich kilka – chociaż na dobrą sprawę wystarczą dwa, to możesz swobodnie ją podzielić. Najlepiej w taki sposób, by każda rozetka była osobno. Takie rozmnażanie żurawki jest bardzo szybkie i efektowne – z jednej rośliny pozyskujesz co najmniej dwie sadzonki, które możesz posadzić w innym miejscu. To rozmnażanie żurawki należy przeprowadzić dość ostrożnie, tak, by w trakcie podziału roślin nie uszkodzić korzeni. Każda roślina powinna mieć osobną bulwę i korzenie, dzięki czemu lepiej się przyjmie na nowym stanowisku. Rozmnażanie żurawki nie jest więc takie łatwe, ale w większości przypadków się udaje. Małe żurawki nie powinny być narażone na intensywne nasłonecznienie.

Żurawka w ogrodzie – zastosowanie

Rozmnażanie żurawki powoduje powstanie kilku małych roślin, które warto od razu posadzić w ogrodzie. Te kwiaty ogrodowe lubią swoje towarzystwo i można zrobić z nich efektowne połączenie, jednak równie dobrze można połączyć je z innymi roślinami. Żurawka w ogrodzie jest dość specyficzna, ponieważ rośnie w półcieniu, a niewiele jest takich roślin. Możesz jednak znaleźć liczne kwiaty cebulowe, które będą świetnie wyglądały na jej tle. Trawy ozdobne są także świetnym towarzystwem dla żurawki. To rośliny ogrodowe, które podobnie nie mają szczególnych wymagań uprawowych.

Trawy ozdobne i żurawka są świetnymi roślinami na skalniak lub wyjątkową rabatę ozdobną z liści. I chociaż jest to niezwykle widowiskowe zjawisko, które łączy w sobie bardzo liczne kolory, warto uzupełnić je o kwiaty cebulowe. Dzięki temu rabata będzie jeszcze bardziej atrakcyjna i zwracająca uwagę, zwłaszcza wiosną. To rozwiązanie sprawia, że w zacienionych miejscach ogrodu będzie ciągle przepiękny misz-masz kolorów i odcieni, a także różnych faktur, na które każdy zwróci uwagę. Kolejną zaletą takiej aranżacji ogrodu jest fakt, że jest to roślina ozdobna przez cały rok. Nawet późną jesienią i zimą twój ogród będzie pełen życia. Jeśli planujesz budowę skalniaka, poznaj także najlepsze rośliny na skalniak ogrodowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny