Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby

Pojawienie się mchu na trawniku i w spoinach kostki brukowej, którą wyłożone są alejki lub teren przydomowy, może stać się źródłem dyskomfortu estetycznego oraz stanowić wyzwanie: jak skutecznie pozbyć się uciążliwych roślin? Chociaż walka z mchem bywa skomplikowana, determinacja i zastosowanie sprawdzonych metod przyniosą oczekiwane rezultaty.

Jeśli interesuje cię także zakładanie i pielęgnacja trawnika, porady znajdziesz w tym artykule.

Usuwanie mchu z trawnika

Kiedy pojawia się mech w ogrodzie?

Założenie ogrodowego trawnika wiąże się z wyborem odpowiedniego miejsca. Nie powinno przeznaczać na trawnik miejsc zacienionych ani siać trawy pod drzewami. Właśnie w takich miejscach trawy zaczynają szybko obumierać, ustępując miejsca chwastom i mchom. Nagromadzenie w glebie nadmiaru wilgoci również służy rozwojowi mchu. Do najczęstszych przyczyn zbytniego nawodnienia terenu należą:

 • gliniasta gleba, której brakuje dostatecznego napowietrznienia,
 • ciągłe zacienienie obszaru zielonego, np. z powodu pobliskich drzew lub wysokiego muru ogrodowego,
 • zbyt niskie gałęzie, niedopuszczające promieni słonecznych.

Sytuację w ogrodzie może poprawić pozbycie się rosnących nisko gałęzi. Wyparowanie wody z trawnika jest sposobem na jego odwodnienie. Sprawdź także nasze porady na temat trawnika, które znajdziesz w tym miejscu.

Mech pojawia się również na kamieniach i kostce brukowej. Jeśli urokliwa alejka przebiega wzdłuż zacienienia lub w pobliżu oczek wodnych, niechciane rośliny pojawią się w fugach oraz na powierzchni kostek.

Mech w trawniku – na czym polega jego siła?

Mchy występują we wszystkich strefach klimatycznych. Do podłoża przytwierdzają się nitkowatymi chwytnikami, zastępującymi korzenie, a wilgoć chłoną całą powierzchnią ciała. Odporne są na surowe warunki pogodowe, wytrzymując susze i mróz. W sytuacji braku wody przechodzą w stan życia utajonego, oczekując przez wiele miesięcy na korzystne warunki. Rozmnażają się poprzez zarodniki, roznoszone z wiatrem po okolicy. W okresie wiosennym rozwijają się szczególnie intensywnie. W polskich ogrodach nie są roślinami pożądanymi. Jednak mchy mogą stanowić ozdobę przestrzeni zielonych, zwłaszcza tam, gdzie trawy mają problem ze zdrowym wzrastaniem. Urodę mchów doceniają np. Japończycy, uprawiając ich liczne odmiany. A może zainteresuje cię także trawa z rolki?

Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby 2

Zwalczanie mchu na trawniku

Właściwa pielęgnacja trawnika zapobiegnie pojawieniu się mchu. Jeśli trawnik został założony pod drzewami i w miejscu zacienionym, nie należy kosić trawy poniżej 5 cm wysokości. Walka z mchem oznacza również sprawdzanie, jaka jest kwasowość gleby. Odczyn poniżej pH 6,0 oznacza, że konieczne jest wapnowanie. Zastosowanie środków zwalczających chwasty oraz specjalnych nawozów do trawników sprawi, że mech w trawniku zostanie skutecznie zwalczony. Nawozy w swoim składzie zawierają siarczan żelaza, przyśpieszający zwalczanie mchu w trawie. Opryskiwanie mchów przeprowadza się wiosną lub jesienią.

To przyda się do Twojego trawnika - sprawdź ceny!

Zabiegi umożliwiające zwalczanie mchu w trawie

 • Likwidacja mchu powinna zostać poprzedzona odpowiednim przygotowaniem trawnika. Skoszenie trawy i dokładne wygrabienie, zapewni właściwe działanie zastosowanych środków chemicznych. Mech dokładnie skropiony substancją chemiczną zacznie schnąć – brązowiejąc i ostatecznie czerniejąc. Po kilku dniach martwy mech usuwa się wertykulatorem, dzięki czemu darń zostanie nacięta na głębokość 10 cm. Korzystając z chwastobójczych środków należy przestrzegać dawek, określonych przez producentów.
 • Popularnym sposobem zwalczania mchu na trawniku jest podwyższenie odczynu ziemi, na której założony został trawnik. Uzyskuje się taki efekt, stosując wapnowanie. Dawka nawozu powinna zostać odpowiednio dobrana, by renowacja trawnika z mchem była skuteczna. Przewapnowanie spowoduje utrudniony dostęp roślin do substancji odżywczych, zawartych w glebie.
 • Usuwanie mchu i chwastów może umożliwić zastosowanie olejku eterycznego z pelargonii. W składzie produktu znajduje się kwas nonanowy, powodujący odchwaszczenie ogrodu nawet w ciągu jednego dnia. Naturalny preparat, rozpylany ręcznie, ulega biodegradacji, nie szkodząc środowisku naturalnemu. Może być bezpiecznie stosowany na chwasty oraz mech w ogrodzie, bowiem działa jedynie na części zielone roślin, nie uszkadzając zdrewniałych tkanek drzew. Ważnym wskazaniem jest stosowanie środka we wczesnej fazie rozwojowej. Likwidacja mchu przy pomocy olejku pelargoniowego przebiega najskuteczniej na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych, np. na kamieniach i utwardzonych ścieżkach. Sprawdź także, jak i kiedy siać trawę.

Zwalczanie mchu na kostce brukowej

Porośnięta mchem kostka brukowa nie stanowi ozdoby ogrodu. Usuwanie mchu możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów chemicznych, dostępnych w centrach ogrodniczych. Specjalne impregnaty nie tylko przyczynią się do przywrócenia kostce brukowej estetycznego wyglądu, ale również zabezpieczą ich powierzchnię przed wnikaniem niepożądanych substancji.

Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby 3

Mech w ogrodzie – zasady użycia środków chemicznych

Przy i aplikowaniu środków chemicznych należy przestrzegać zasad, istotnych dla zdrowia, zarówno roślin sąsiadujących z czyszczonym obszarem, jak i człowieka:

 • kostkę brukową spryskać preparatem, osłaniając drogi oddechowe, np. maseczką oraz osłaniając dłonie, używając ochronnych rękawic. Po tygodniu mech obumiera i można go usunąć z powierzchni kamienia.
 • obumarłe rośliny powinno się dokładnie spłukać wodą.
 • po wysuszeniu, kostkę brukową ponownie spryskuje się preparatem, co opóźni ponowne pojawienie się mchu.

Zwalczanie mchu na kostce brukowej oznacza skuteczne pozbywanie się roślin w fugach oraz pozbywanie się zielonego nalotu na powierzchni kamienia. A może zainteresuje cię także wertykulacja trawnika?

Ekologiczne zwalczanie mchu na kostce brukowej

 • Osad na kostce brukowej można usunąć, stosując myjkę ciśnieniową. Zabiegi, polegające na szorowaniu, podważaniu mchu ostrymi narzędziami, mogą uszkodzić powierzchnię kostki.
 • Spoiny między poszczególnymi kostkami warto wypełnić kruszywem lub piaskiem. Pojawiające się chwasty należy sukcesywnie usuwać.
 • Zastosowanie oprysku preparatem, samodzielnie przygotowanym jest ekologicznym sposobem na zwalczanie mchu na trawniku oraz zwalczanie mchu na kostce brukowej. Do przygotowania stosowany jest ocet i woda, w proporcji 2 dawki octu do jednej dawki wody. Możliwe jest także zastosowanie octu w formie nierozcieńczonej.
 • Mech w trawniku w szybki sposób usunie olejek eteryczny z pelargonii.
 • Usuwania mchów z kostki w szczelinach można podjąć się także za pomocą myjki ciśnieniowej.

Mech w trawnikurenowacja trawnika z mchem

Akcji ratunkowych wymaga trawnik po zimie. W miejscu zniszczonej trawy pojawiają się puste miejsca, w szybki sposób zajmowane przez lubiące wilgoć mchy. Wykonanie wertykulacji zapewni trawom łatwiejszy dostęp do substancji odżywczych i spowoduje rozkrzewianie się roślin. Miejsca uszkodzone, pozbawione trawy, najlepiej wzruszyć grabiami i zasiać nasiona traw. Jeśli pojawił się mech w ogrodzie, najlepiej zastosować drenaż, dzięki czemu nadmiar wody zostanie wyeliminowany i nie będzie zbierała się woda poopadowa. Zawilgoceniu ziemi można przeciwdziałać, nakłuwając trawnik i sypiąc w otwory piasek chłonący wodę. Regularne odżywianie trawnika odpowiednimi nawozami sprawi, że pojawiające się mchy zostaną zaduszone i usunięte przez zdrowe rośliny. Zwalczanie mchu na trawniku jest możliwe. Regularna pielęgnacja trawnika przywróci mu zdrowy i piękny wygląd.

Literatura:

 • D. Brochard, Trawniki. Jak zaprojektować i pielęgnować trawnik.
 • S. Tołpa, J. Radomski, Botanika
 • Mój Ogródek, Lipiec 2017, nr 7.
Ocena: 4,8/5 (głosów 13)
, aktualizacja 25 kwietnia 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Które nasiona traw wybrać? Rodzaje traw, ceny, opinie, porady
Które nasiona traw wybrać? Rodzaje traw, ceny, opinie, porady
Chwasty na trawniku - najskuteczniejsze metody usuwania, opryski, porady
Chwasty na trawniku - najskuteczniejsze metody usuwania, opryski, porady
Mulczowanie trawnika krok po kroku - jak to zrobić i dlaczego? Wyjaśniamy
Mulczowanie trawnika krok po kroku - jak to zrobić i dlaczego? Wyjaśniamy
Jak zadbać o trawnik przed domem?
Jak zadbać o trawnik przed domem?
Kostrzewa czerwona - opis, odmiany, cena, wysiew nasion, porady
Kostrzewa czerwona - opis, odmiany, cena, wysiew nasion, porady
Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - opis, wysiew, cena nasion
Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - opis, wysiew, cena nasion
Trawa z rolki - cena, opinie i sposób układania darniny rolowanej
Trawa z rolki - cena, opinie i sposób układania darniny rolowanej
Koszenie trawy w ogrodzie – jak często ją kosić, jaka wysokość?
Koszenie trawy w ogrodzie – jak często ją kosić, jaka wysokość?
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika
Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?
Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?
Czym i kiedy nawozić trawnik? Nawożenie trawnika bez tajemnic
Czym i kiedy nawozić trawnik? Nawożenie trawnika bez tajemnic
Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?
Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?
Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?
Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?
Kosiarka do trawy - spalinowa czy elektryczna? Sprawdzamy zalety i wady
Kosiarka do trawy - spalinowa czy elektryczna? Sprawdzamy zalety i wady
Koszenie trawy przed i po zimie - kiedy to zrobić?
Koszenie trawy przed i po zimie - kiedy to zrobić?
Kąkol polny - sprawdzone sposoby na zwalczanie tego chwastu
Kąkol polny - sprawdzone sposoby na zwalczanie tego chwastu
Nawrot polny - opis i sposoby na zwalczanie popularnego chwastu
Nawrot polny - opis i sposoby na zwalczanie popularnego chwastu
Miotła zbożowa - jak zwalczać ten uciążliwy chwast? Polecane środki na oprysk
Miotła zbożowa - jak zwalczać ten uciążliwy chwast? Polecane środki na oprysk
Gorczyca polna - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Gorczyca polna - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Wiechlina łąkowa - popularna trawa - opis, cena, sianie, pielęgnacja
Wiechlina łąkowa - popularna trawa - opis, cena, sianie, pielęgnacja
Życica trwała (rajgras angielski) - opis gatunku trawy, odmiany, wysiew, pielęgnacja
Życica trwała (rajgras angielski) - opis gatunku trawy, odmiany, wysiew, pielęgnacja
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – 5 zabiegów, które musisz wykonać!
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – 5 zabiegów, które musisz wykonać!
Domowe sposoby na mszyce - preparaty na oprysk w ogrodzie
Domowe sposoby na mszyce - preparaty na oprysk w ogrodzie
Gdzie wykorzystywane jest kamieniarstwo budowlane?
Gdzie wykorzystywane jest kamieniarstwo budowlane?
Układanie kostki brukowej 2018 - cennik po miastach i województwach
Układanie kostki brukowej 2018 - cennik po miastach i województwach
Kostka brukowa – dlaczego warto mieć ją na swoim podjeździe?
Kostka brukowa – dlaczego warto mieć ją na swoim podjeździe?
Perz - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Perz - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?
Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?
Jak i kiedy siać trawę w ogrodzie? Poradnik praktyczny wysiewu trawy
Jak i kiedy siać trawę w ogrodzie? Poradnik praktyczny wysiewu trawy
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Barszcz Sosnowskiego od A do Z – występowanie w Polsce, oparzenia, leczenie i zwalczanie
Barszcz Sosnowskiego od A do Z – występowanie w Polsce, oparzenia, leczenie i zwalczanie
Mało uciążliwa pielęgnacja trawnika - sprawdzone sposoby
Mało uciążliwa pielęgnacja trawnika - sprawdzone sposoby
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik
Wertykulacja trawnika – cena, terminy i inne porady
Wertykulacja trawnika – cena, terminy i inne porady
Jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku
Jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku
Kostka granitowa - rodzaje, wzory, kolory, ceny, porady
Kostka granitowa - rodzaje, wzory, kolory, ceny, porady
Cena kostki brukowej - sprawdź, ile kosztuje kostka brukowa
Cena kostki brukowej - sprawdź, ile kosztuje kostka brukowa
Schody z kostki brukowej lub granitowej - ceny, porady i wszystko, co warto wiedzieć
Schody z kostki brukowej lub granitowej - ceny, porady i wszystko, co warto wiedzieć
Zakładanie i pielęgnacja trawnika - porady eksperta
Zakładanie i pielęgnacja trawnika - porady eksperta

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij