Kiedy pojawia się mech w ogrodzie?

Założenie ogrodowego trawnika wiąże się z wyborem odpowiedniego miejsca. Nie powinno przeznaczać na trawnik miejsc zacienionych ani siać trawy pod drzewami. Właśnie w takich miejscach trawy zaczynają szybko obumierać, ustępując miejsca chwastom i mchom. Nagromadzenie w glebie nadmiaru wilgoci również służy rozwojowi mchu. Do najczęstszych przyczyn zbytniego nawodnienia terenu należą:

  • gliniasta gleba, której brakuje dostatecznego napowietrznienia,
  • ciągłe zacienienie obszaru zielonego, np. z powodu pobliskich drzew lub wysokiego muru ogrodowego,
  • zbyt niskie gałęzie, niedopuszczające promieni słonecznych.

Sytuację w ogrodzie może poprawić pozbycie się rosnących nisko gałęzi. Wyparowanie wody z trawnika jest sposobem na jego odwodnienie. Sprawdź także nasze porady na temat trawnika, które znajdziesz w tym miejscu.

Mech pojawia się również na kamieniach i kostce brukowej. Jeśli urokliwa alejka przebiega wzdłuż zacienienia lub w pobliżu oczek wodnych, niechciane rośliny pojawią się w fugach oraz na powierzchni kostek.

Mech w trawniku – na czym polega jego siła?

Mchy występują we wszystkich strefach klimatycznych. Do podłoża przytwierdzają się nitkowatymi chwytnikami, zastępującymi korzenie, a wilgoć chłoną całą powierzchnią ciała. Odporne są na surowe warunki pogodowe, wytrzymując susze i mróz. W sytuacji braku wody przechodzą w stan życia utajonego, oczekując przez wiele miesięcy na korzystne warunki. Rozmnażają się poprzez zarodniki, roznoszone z wiatrem po okolicy. W okresie wiosennym rozwijają się szczególnie intensywnie. W polskich ogrodach nie są roślinami pożądanymi. Jednak mchy mogą stanowić ozdobę przestrzeni zielonych, zwłaszcza tam, gdzie trawy mają problem ze zdrowym wzrastaniem. Urodę mchów doceniają np. Japończycy, uprawiając ich liczne odmiany. A może zainteresuje cię także trawa z rolki?

Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby
Mech w trawniku to bardzo duży problem. Zwalczanie mchu jest trudne i lepiej zrobić to jak najwcześniej.

Zwalczanie mchu na trawniku

Właściwa pielęgnacja trawnika zapobiegnie pojawieniu się mchu. Jeśli trawnik został założony pod drzewami i w miejscu zacienionym, nie należy kosić trawy poniżej 5 cm wysokości. Walka z mchem oznacza również sprawdzanie, jaka jest kwasowość gleby. Odczyn poniżej pH 6,0 oznacza, że konieczne jest wapnowanie. Zastosowanie środków zwalczających chwasty oraz specjalnych nawozów do trawników sprawi, że mech w trawniku zostanie skutecznie zwalczony. Nawozy w swoim składzie zawierają siarczan żelaza, przyśpieszający zwalczanie mchu w trawie. Opryskiwanie mchów przeprowadza się wiosną lub jesienią.

Zabiegi umożliwiające zwalczanie mchu w trawie

  • Likwidacja mchu powinna zostać poprzedzona odpowiednim przygotowaniem trawnika. Skoszenie trawy i dokładne wygrabienie, zapewni właściwe działanie zastosowanych środków chemicznych. Mech dokładnie skropiony substancją chemiczną zacznie schnąć – brązowiejąc i ostatecznie czerniejąc. Po kilku dniach martwy mech usuwa się wertykulatorem, dzięki czemu darń zostanie nacięta na głębokość 10 cm. Korzystając z chwastobójczych środków należy przestrzegać dawek, określonych przez producentów.
  • Popularnym sposobem zwalczania mchu na trawniku jest podwyższenie odczynu ziemi, na której założony został trawnik. Uzyskuje się taki efekt, stosując wapnowanie. Dawka nawozu powinna zostać odpowiednio dobrana, by renowacja trawnika z mchem była skuteczna. Przewapnowanie spowoduje utrudniony dostęp roślin do substancji odżywczych, zawartych w glebie.
  • Usuwanie mchu i chwastów może umożliwić zastosowanie olejku eterycznego z pelargonii. W składzie produktu znajduje się kwas nonanowy, powodujący odchwaszczenie ogrodu nawet w ciągu jednego dnia. Naturalny preparat, rozpylany ręcznie, ulega biodegradacji, nie szkodząc środowisku naturalnemu. Może być bezpiecznie stosowany na chwasty oraz mech w ogrodzie, bowiem działa jedynie na części zielone roślin, nie uszkadzając zdrewniałych tkanek drzew. Ważnym wskazaniem jest stosowanie środka we wczesnej fazie rozwojowej. Likwidacja mchu przy pomocy olejku pelargoniowego przebiega najskuteczniej na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych, np. na kamieniach i utwardzonych ścieżkach. Sprawdź także, jak i kiedy siać trawę.

Zwalczanie mchu na kostce brukowej

Porośnięta mchem kostka brukowa nie stanowi ozdoby ogrodu. Usuwanie mchu możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów chemicznych, dostępnych w centrach ogrodniczych. Specjalne impregnaty nie tylko przyczynią się do przywrócenia kostce brukowej estetycznego wyglądu, ale również zabezpieczą ich powierzchnię przed wnikaniem niepożądanych substancji.

Zwalczanie mchu w trawniku i na kostce brukowej - sprawdzone sposoby
Zwalczanie mchu w trawniku polega na zrobieniu oprysków, przy wykonuwaniu których należy zachować szczególną ostrożność

Mech w ogrodzie – zasady użycia środków chemicznych

Przy i aplikowaniu środków chemicznych należy przestrzegać zasad, istotnych dla zdrowia, zarówno roślin sąsiadujących z czyszczonym obszarem, jak i człowieka:

  • kostkę brukową spryskać preparatem, osłaniając drogi oddechowe, np. maseczką oraz osłaniając dłonie, używając ochronnych rękawic. Po tygodniu mech obumiera i można go usunąć z powierzchni kamienia.
  • obumarłe rośliny powinno się dokładnie spłukać wodą.
  • po wysuszeniu, kostkę brukową ponownie spryskuje się preparatem, co opóźni ponowne pojawienie się mchu.

Zwalczanie mchu na kostce brukowej oznacza skuteczne pozbywanie się roślin w fugach oraz pozbywanie się zielonego nalotu na powierzchni kamienia. A może zainteresuje cię także wertykulacja trawnika?

Ekologiczne zwalczanie mchu na kostce brukowej

  • Osad na kostce brukowej można usunąć, stosując myjkę ciśnieniową. Zabiegi, polegające na szorowaniu, podważaniu mchu ostrymi narzędziami, mogą uszkodzić powierzchnię kostki.
  • Spoiny między poszczególnymi kostkami warto wypełnić kruszywem lub piaskiem. Pojawiające się chwasty należy sukcesywnie usuwać.
  • Zastosowanie oprysku preparatem, samodzielnie przygotowanym jest ekologicznym sposobem na zwalczanie mchu na trawniku oraz zwalczanie mchu na kostce brukowej. Do przygotowania stosowany jest ocet i woda, w proporcji 2 dawki octu do jednej dawki wody. Możliwe jest także zastosowanie octu w formie nierozcieńczonej.
  • Mech w trawniku w szybki sposób usunie olejek eteryczny z pelargonii.
  • Usuwania mchów z kostki w szczelinach można podjąć się także za pomocą myjki ciśnieniowej.

Mech w trawnikurenowacja trawnika z mchem

Akcji ratunkowych wymaga trawnik po zimie. W miejscu zniszczonej trawy pojawiają się puste miejsca, w szybki sposób zajmowane przez lubiące wilgoć mchy. Wykonanie wertykulacji zapewni trawom łatwiejszy dostęp do substancji odżywczych i spowoduje rozkrzewianie się roślin. Miejsca uszkodzone, pozbawione trawy, najlepiej wzruszyć grabiami i zasiać nasiona traw. Jeśli pojawił się mech w ogrodzie, najlepiej zastosować drenaż, dzięki czemu nadmiar wody zostanie wyeliminowany i nie będzie zbierała się woda poopadowa. Zawilgoceniu ziemi można przeciwdziałać, nakłuwając trawnik i sypiąc w otwory piasek chłonący wodę. Regularne odżywianie trawnika odpowiednimi nawozami sprawi, że pojawiające się mchy zostaną zaduszone i usunięte przez zdrowe rośliny. Zwalczanie mchu na trawniku jest możliwe. Regularna pielęgnacja trawnika przywróci mu zdrowy i piękny wygląd.

Literatura:

  • D. Brochard, Trawniki. Jak zaprojektować i pielęgnować trawnik.
  • S. Tołpa, J. Radomski, Botanika
  • Mój Ogródek, Lipiec 2017, nr 7.
ikona podziel się Przekaż dalej