Zwalczanie nornic - jaki jest najlepszy sposób na nornice?

Mały gryzoń o niepozornym wyglądzie, a potrafi wyrządzić tak wielkie szkody. Nornica ruda to bardzo pospolity szkodnik w ogrodzie. Uwielbia kopać tunele i podgryzać korzenie roślin, przez co ogrodnicy toczą z nią nieustanną wojnę. Na szczęście na zwalczanie nornic jest wiele skutecznych sposobów. Dowiedz się, jak się pozbyć nornicy.

Sprawdź także w tym miejscu, jak przeciwdziałać innym szkodnikom, które mogą pojawić się w twoim ogrodzie.

Nornica żerująca w ogrodzie

Jak szkodzi nornica?

Nornica – charakterystyka

Nornica to jeden z mniejszych gryzoni. Wyglądem może nieco przypominać mysz, jest jednak rudo-brązowa, stąd też zresztą jej nazwa: nornica ruda. Zwierzę ma około 10 cm długości i waży niewiele więcej niż 20 g. Jest więc maleńkie, jednak w ogrodzie może zrobić naprawdę spore szkody. Ma duże, czarne, koralikowate oczy i typowe dla gryzoni uszy. Jej największą bronią są oczywiście ostre, wąskie zęby, którymi bez trudu przegryza gałązki, zdrewniałe korzenie i korę drzewną.

Nornica występuje w zasadzie na całym świecie, nawet w wyższych partiach gór. Jest bardzo pospolita, to zwierzę najczęściej można spotkać w lasach. Często jednak pojawia się w ogrodach, sadach i szkółkach drzewek. Nornica zaczyna żerowanie wieczorem i jest aktywna przez większą część nocy.

Nornica żywi się zarówno roślinami, jak i bezkręgowcami, chociaż w znacznie mniejszej ilości. Jej największym przysmakiem są owoce i ich nasiona, dlatego często pojawia się w sadach owocowych. Zjada także liście, nasiona różnych innych roślin, a także nadziemne, zielone części ziół i warzyw. Sprawdź także, jak się pozbyć kreta z ogrodu.

Zwalczanie nornic - jaki jest najlepszy sposób na nornice?

Jak odróżnić nornicę?

Ze względu na wygląd nornica często jest mylona z myszą polną. Jak odróżnić te dwa zwierzęta? Znaczenie ma przede wszystkim kolor futra – myszy są bardziej szare lub brązowe, nornica jest wyraźnie ruda, ma jaśniejszy brzuszek. Jest także nieco mniejsza i co najważniejsze – rzadko żeruje w magazynie czy stodole, najlepiej czuje się w ziemi.

Niektórzy mniej doświadczeni ogrodnicy mają problem, czy ich ogród nawiedziła nornica, czy krety. W obu przypadkach bowiem rośliny są podgryzane od dołu, szybko więdną i marnieją, a na trawniku może być widać bieg tuneli. Jak odróżnić, które zwierze zaczęło swoją szkodliwą działalność? Krety w ogrodzie szkodzą znacznie bardziej, zwłaszcza poprzez swoje kopce, które „zdobią” trawniki. Nornice ich nie usypują, drążą jednak korytarze, które mają około 5 cm średnicy. Wejścia do nich są zlokalizowane na powierzchni, najczęściej w postaci niewielkich dziur, ułożonych jedna obok drugiej. Jeśli zauważysz takie otwory, to niechybny znak, że na działce pojawiła się nornica. Jest może mniej uciążliwa niż krety, jednak należy uważać na nią bardziej niż na myszy. Warto wiedzieć także, że nornice często korzystają z tuneli, które wykopały krety. Bardzo często oba gatunki współżyją obok siebie i na pół niszczą cały ogród. Jeśli twój ogród zaatakuje turkuć podjadek, w tym artykule znajdziesz porady, jak go zwalczyć.

Nornica w ogrodzie

Nornica ruda drąży korzenie mniej więcej na głębokości 10-15 cm, czyli w tym obszarze, w którym znajduje się system korzeniowy większości roślin. Podgryza go i narusza w trakcie kopania, często doprowadzając do tego, że roślina traci możliwość pobierania wody i stopniowo usycha. Gryzonie szczególnie lubią cebule roślin zimujących w ziemi, zwłaszcza ozdobnych. Tulipany, żonkile i lilie bardzo często padają ich ofiarą.

Jednak to nie koniec listy sposobów, w jakie nornice niszczą plony. Zimą, kiedy nie mają zbyt wiele pożywienia, obgryzają korę młodych drzewek. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza w młodych sadach owocowych i szkółkach drzewnych – tam właśnie te gryzonie robią bardzo poważne szkody.

W przeciwieństwie do myszy, nornice rzadko pojawiają się w magazynach albo w domu. Żyją raczej w ogrodzie, więc nie trzeba się obawiać, że zalegną się w stodole czy garażu. Z tego też względu nie trzeba rozstawiać pułapek na myszy w pomieszczeniach, jeśli zauważysz ich obecność na działce.

Naturalny sposób na nornice

Jak się pozbyć nornicy? Zapobieganie

Nornice przebywają tylko w niektórych ogrodach – w tych, w których mają zapewnione odpowiednie warunki i dużą liczbę pożywienia. Lubią żyzne, próchnicze ziemie o lekkiej, przewiewnej konsystencji. Często pojawiają się tam, gdzie wcześniej były krety – wykorzystują ich korytarze. Zamieszkują w pobliżu roślin cebulowych. Poznaj sposób na pozbycie się nornic z ogrodu.

Istnieje jednak sposób na nornice, by w ogóle nie pojawiały się w naszym ogrodzie. Jest nim sadzenie roślin cebulowych i drzewek w odpowiednich koszykach. W sklepach ogrodniczych dostępne są druciane lub plastikowe koszyczki, do których wkłada się cebule kwiatów ozdobnych i razem wkopuje się w ziemię. Dzięki temu gryzonie nie mają możliwości dostania się do korzeni i cebul. Jeśli problemem jest podgryzanie drzewek, warto od dołu zabezpieczyć je odpowiednią siatką.

Co więcej, nornice nie znoszą niektórych zapachów. To świetny sposób na to, jak zwalczyć nornice – wystarczy zasadzić w ogrodzie rośliny, których te zwierzęta nie lubią. Między innymi jest to czosnek ozdobny – umieszczenie go na rabacie roślin cebulowych to świetny pomysł. Ponadto nornice nie zalęgną się w zakątkach, gdzie będzie rosła czarna porzeczka, wilczomlecz czy mięta. To dobry sposób na przegonienie ich z ogrodu.

Zapobiec pojawieniu się nornic może także odpowiednia siatka, zawczasu rozłożona pod uprawami. Świetnie sprawdzi się każda siatka wykonana z PCV, której oczka będą miały mniej więcej 15 cm średnicy. Rozłożona na odpowiednim poziomie, utrudni ona szkodnikom drążenie tuneli i korytarzy i skutecznie zniechęci je do dalszego kopania w podłożu. Sprawdź także inne chwasty i szkodniki, które mogą zaatakować twój ogród.

Polecane środki przeciw kretom, kunom i nornicom

Sposób na nornice: naturalne odstraszanie

Zwalczanie nornic nie zawsze oznacza rozkładanie żywołapek czy trutek. Szkodnika można łatwo odstraszyć naturalnymi sposobami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że są to bardzo płoche zwierzęta, które boją się psów i kotów. Na działce, na którym nie ma naszych pupilów, rozmnażają się najszybciej. Dlatego właśnie, kiedy pojawia się problem z nornicami, warto wpuścić na teren zaprzyjaźnionego psa lub kota. Gryzonie powinny zacząć unikać tego miejsca.

Jak się pozbyć nornicy? Można ją odstraszyć także zapachem. Kiedy tylko zauważysz na rabacie okrągłe otwory w ziemi, od razu zacznij działać. Do tunelu nornic możesz włożyć kawałek produktu, którego zapachu zwierzę nie znosi. Jak zwalczyć nornice? Do ich kryjówki włóż kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub roztartych liści czarnego bzu. Od razu postanowią wyprowadzić się z twojego ogrodu.

Kolejny sposób na nornice, podobnie jak na myszy, to odstraszanie dźwiękiem. Odstraszacz można zrobić samodzielnie, w domu, umieszczając aluminiową puszkę na metalowym drucie. Taką konstrukcję umieszcza się w pobliżu norek. Poruszana wiatrem puszka zrobi mnóstwo hałasu, który wystraszy płochliwe zwierzęta.

Jak się pozbyć nornicy - inne sposoby na zwalczanie nornic

Jak zwalczyć nornice – żywołapki i odstraszacze

Jak zwalczać nornice w ogrodzie? Na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej mechanizmów, które rozwiązują problem jak zwalczyć nornice. Dzięki nim zwalczanie nornic można przeprowadzić szybko i humanitarnie, nie robiąc zwierzętom krzywdy. Świetnym rozwiązaniem są żywołapki – pułapki, które nęcą gryzonia do wejścia do środka. Są wyposażone w specjalne zapadnie, które zamykają się, gdy zwierzę próbuje się wydostać. Żywołapki tego rodzaju są dopasowane rozmiarem do wielkości korytarzy podziemnych, można je tam umieścić i czekać, aż szkodnik się złapie. Można także poszukać informacji, jak zrobić taką pułapkę samodzielnie.

Zwalczanie nornic - jaki jest najlepszy sposób na nornice?

Inny sposób na nornice to zastosowanie odstraszacza dźwiękowego. Jest to urządzenie, które wkłada się do tunelu. Wydaje ono z siebie dźwięki o takiej częstotliwości, której człowiek nie słyszy, zupełnie bezpieczne dla domowych pupili. Jednak dźwięki te odstraszają gryzonie, wpływają na ich układ nerwowy i są bodźcem do ewakuowania się z twojego ogrodu. To sposób na to, jak się pozbyć nornicy, kretów i myszy na raz – w zasadzie większość małych kręgowców reaguje na ten dźwięk. Jeśli próbujesz się pozbyć także muszek owocówek, w tym artykule znajdziesz porady, jak to zrobić.

Jak zwalczyć nornice – środki chemiczne

Jeśli jednak zwalczanie nornic nie przynosi pożądanego efektu, nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po środki chemiczne. Jak zwalczyć nornice w ogrodzie? Do ich tuneli można wprowadzić odpowiednią ilość płynu odstraszającego lub trutki. Świetnym sposobem na to, jak zwalczyć nornice, które buszują na wiosennych rabatach, jest zaprawienie cebul kwiatowych odpowiednim preparatem jeszcze przed posadzeniem. To sprawi, że nie staną się obiadem tych rudych szkodników.

Ocena: 4,5/5 (głosów 34)
, aktualizacja 7 lipca 2019
Komentarze (40)
 • 07 maja 2018 02:05 - Karina Tkaczyk napisał(a) ocena: -8 głosowało: 8

  U nas tragedia była w ogrodzie i nornice, i krety... Jakiś koszmar, nic nie mogłam posadzić. Próbowałam różnych sposobów, ale szczerze mówiąc nic nie przynosiło efektów, dopiero efekt przyniosło skorzystanie z usług firmy, mi polecono DDD usługi z Warszawy ;)

 • 13 maja 2018 09:05 - Andrzej Guzek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 8

  Na krety dobre jest zmieszać pół na pół Saletra potasowe z cukrem . wsypać do otworu kretowiska 1 lub 2 łyżki stołowe i podpalić zapalka w momencie największego zaru kiedy zacznie dymie mieszanka natychmiast przykryć ziemią ..Działa jak karbid tylko efekt lepszy trzeba to powtórzyć kilka razy

 • 24 września 2018 02:09 - Edward Warszawski napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  Czosnek, mięta, czarny bez maja odstraszać nornice ? Walczę z nimi od wiosny, stosowałam różne sposoby, o których tylko gdzieś wyczytałam. Karbid, spaliny do korytarzy, gaz, gnojówka z czarnego bzu, liście orzecha włoskiego, czosnek, zalewanie korytarzy, trutka....Wydawało mi się nawet, że chyba się wyniosły, ale kilka dni temu zobaczyłam świeże korytarze, a najciekawsze, że w rosnącej miecie i czosnku też ?! Mam wrażenie, że na nornice nic nie działa. Zastanawiałam się nad zakupem solarnych odstraszaczy, ale obawiam się, że to tez byłyby wyrzucone w błoto pieniądze.

 • 08 listopada 2018 01:11 - ~Syrenka NieWarszawska napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

  Stosowałam czosnek, ostra suszona papryka, kulki na mole, zalewanue woda, rośnie i mięta i czosnki a nornice są i kret też. Kupiłam dźwięki, znaczy odstraszacz i dalej są, kopia jakby nigdy nic przy samym dźwiękowym odstraszaczu! Załamka normalnie! I trutki sypalam najróżniejsze i koty łażą po działce i dalej to cholerstwo jest. Nie wiem co robić,,,

 • 16 listopada 2018 07:11 - ~helena 16 listopad napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  starsza kobieta doradzila mi aby w jamy kopcowe wsunac szmatki nasaczone benzyna naprawde pomoglo kreta nie bylo natomiast weszla nornica zadne ziola ani czosnek nie pomogly ponadgryzala warzywa nie wiem juz jak z nia walczyc mam nadzieje ze po zimie jej nie zastane ani kot ani suczka jej nie wystraszyly przez cale lato nie mam pojecia co zrobic na przyszle lato

 • 16 listopada 2018 08:11 - ~helena napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

  a jeszcze zapomnialam wydalam pieniadze na baterie r20 na odstraszacze piszczace nieeeee dziaaaala

 • 25 stycznia 2019 09:01 - ~Margaretka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Zdecydowanie lepiej czuje się w ziemi i podjada m.in. cebulki kwiatów i dzięki niej już któryś sezon z rzędu nie mam żadnych kwiatków. Dlatego kupiłam już środek difenor i od razu jak będzie wiosna biorę się za te szkodniki

 • 19 lutego 2019 01:02 - ~Zosia napisał(a) ocena: 6 głosowało: 12

  Wróciłam z ogrodu i chce mi się płakać. Żadna z metod opisanych nie działa, difenor też. Mam dwie suczki więc psów mi nie brakuje. Stosowałam wszystko i nic. Nie wiem co dalej!

 • 04 marca 2019 03:03 - ~Szpula napisał(a) ocena: 6 głosowało: 8

  Popieram komentarz Zosi. To jest prawda. Wszystkie podane przez Was metody nie spełniają swojego zadania.!!!!!!!

 • 07 marca 2019 08:03 - ~Paweł napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Ten artykuł to jedno wielkie kłamstwo ,tak jak wyżej na nornice nic nie działa , wszystko wpierniczają ,po prostu masakra

 • 29 marca 2019 09:03 - ~RYSZARD napisał(a) ocena: -3 głosowało: 9

  Najlepszy (sprawdzony przezemnie)sposób to padlina ryby.Otóż czyszcząc ryby(jakiekolwiek)wszystkie wnętrzności zbieram do woreczka foliowego (nawet kilku).Wystawiam je na działanie słońca,oczywiście szczelnie zamknięte i w miejscu aby nic się do niego nie dobrało np.kot.Po kilku dniach te woreczki wkładam w kretowisko,przysypuję ziemią.Po czym biorę coś ostrego np.widły i staram się przekłuć woreczek. Ot i wszystko.

 • 06 kwietnia 2019 03:04 - ~Anka napisał(a) ocena: -5 głosowało: 9

  Spróbuje dosypać boraks. Mam nadzieję że podziała.

 • 12 kwietnia 2019 06:04 - ~irena napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  kupiłam trutke w granulkach poradzono mi że mam sypać w otwory tak długo dopóki będzie znikać zjadły dwie spore puszki ale w tym roku ich już nie ma trutke jeszcze mam jak widze otworek to sypie innej opcji nie ma

 • 14 kwietnia 2019 02:04 - ~aga napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Ja miałam nornice ale nasypałam obok ich norek trutki na myszy (takiej różowej )i jak na razie od lata ubiegłego roku nie zobserwowałam ich obecności

 • 15 kwietnia 2019 05:04 - ~JOLA napisał(a) ocena: 2 głosowało: 6

  DIFENOR NIE DZIAŁA. STRATA KASY.

 • 27 kwietnia 2019 04:04 - ~przemysław47 napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  . W ubiegłym roku stosowałem trutkę, gnojówkę z bzu czarnego, karbid, inne środki, trochę pomagało. W tym roku odpuściłem bo na wiosnę nie było tak tragiczne. Z E M S T A przyszła niespodziewanie. Miałem piękną kolekcję tulipanów botanicznych. Miałem, .... . Płakać mi się chce. Zaniedbałem i efekt działalności "tych" wstrętnych gryzoni ..... Dziś zachwycam się pięknem tulipanów kwitnących, jutro idę a one kwiatki mają przechylone do ziemi. Wyciągam a tu nie ma cebulki. Cóż, te wymienione środki może nie są rewelacyjne ale ich stosowanie w jakimś stopniu pomaga. Wspomnę, że stosowałem też patyki z czarnego bzu. Wbijałem ich setki do ziemi tam gdzie były korytarze.
  p.s. poważnie myślę o metalowej siatce wkopanej w ziemię. Do jesieni jeszcze czas.

 • 29 kwietnia 2019 08:04 - ~Tomon napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

  Działa gnojowka z czosnku i cebuli, posadzone czosnek zwykły, tulipany sądzę na siatce z włókna szklanego taka do zatapiania w kleju. No i działa do czosnku na pewno nie przyjdą bo nornice go omijają. A kret oprócz tego że robi kopce jest bardzo pożyteczny zjada pędraki czego nie robi nornica jak ma co innego.

 • 02 maja 2019 10:05 - ~Karola napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Tylko chemiczna trutka kupiona w dużym sklepie z częścią ogrodniczą zadziałała. Znalazłam po tym już dwa trupy nornic.
  Szkoda że późno na ten pomysł wpadłam, bo ogród ma mniej tulipanów i innych kwiatów. Jesienią zdarzało mi się trafić na leżące piękne jabłko z drugiej strony wygryzione.

 • 03 maja 2019 12:05 - ~Nhnh tom napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Karola uważaj na obrońców praw zwierząt i szczurów, bo zaraz się zaczną jak możesz itp.

 • 06 maja 2019 10:05 - ~misiek napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  ja juz nie mam cierpliwosci na nornice , nic nie pomaga , zadne trutki , a trutke wyciągają na wierzch a nie jedzą , poprostu koszmar , juz stosowałem karbid spawalniczy , odstraszacze ultradzwiękowe i nic nie pomaga nawet wszelkiego rodzaju trucizny i bez skutku a te debile zieloni chronią te pasozyty poprostu szok.

 • 12 maja 2019 08:05 - ~andre napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  czym zachęcić żeby weszła do żywołapki

 • 26 maja 2019 08:05 - ~Małgorzata napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Też mam wielki problem z nornicami na trawniku w ogrodzie jest normalnie dziura na dziurze po komentarzach na ten temat jestem zupełnie zdezorientowana od czego Zacząć walkę z tymi gryzoniami

 • 07 czerwca 2019 07:06 - ~Maryla napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Różowa tutka na myszy pomogła.

 • 08 czerwca 2019 08:06 - ~ENBG napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Najlepszy i sprawdzony sposób prze ze mnie to posadzić rącznik i po kłopocie, ponieważ nornice nie lubią tej rośliny. Dlatego co roku kupuję nasiona rącznika i wysiewam do doniczki a wiosną przesadzam do ogrodu w różnych miejscach. Uwaga nasiona rącznika są bardzo trujące i trzeba uważać żeby dzieci nie miały dostępu do roślin.

 • 11 lipca 2019 04:07 - ~Fan fomikow napisał(a) ocena: -1 głosowało: 5

  Po co zabijać, złapać do pułapki, przyciąć ogonek odpowiednio, oswoić, dokarmic i już chomik dżungarski jak znalazł za free

 • 14 lipca 2019 11:07 - ~Andrzej z KRynicy Zdroj napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  piszecie bzdety !jakieś patyczki z bzu czosnek niedzwiedzi i inne pierdoły. Nornice trzeba usmiercić a nie wygonić do sasiada, bo przyjdzie w nieoczekiwanym czasie i bedzie po waszych warzywach kwiatach a nawet drzewkach ozdobnych. Mam ogrodek 37lat i walka z tymi gryzoniami to walka z wiatrakami . Jedyny skuteczny środek jaki mogę polecić to Effect Rodent lub Difenor mam te środki od 4 lat ale trzeba być czujnym i jak zauważymy otwory zaraz aplikować ,to bedziemy mieli na jakiś czas spokoj nie na zawsze:) Na krety polecam 100% skuteczny aczkolwiek nie dla wszystkich osiagalny Karbol środek do konserwacji podkladow kolejowych jak czarna farba tylko smierdzaca i dużo rzadsza, namaczane szmatki śmierdzą z 0,5 roku oczywiscie w nory i zasypać . Pozdrawiam i zyczę wytrwałosci z tymi szkodnikami .Oczywiście srodki podane to nie reklama po prostu sprawdzony środek który jest skuteczniejszy od wszystkich ktore dotychczas stosowałem a było ich dziesiątki

 • 19 lipca 2019 02:07 - ~Gabcia napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  U mnie trutka ta różowa na myszy nie pomaga. Juz trzeci raz kupiłam partię trutki i powkładałam we wszystkie dziury. Za dwa dni powstały nowe dziury i dziurki. Już nie mam siły i woli jak je zwalczyć.

 • 24 lipca 2019 02:07 - ~dziewiorus napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Powsadzałam czosnek w tunele, przydeptałam to wszystko a za pół godziny tunele odkopane a czosnek na wierzchu.....Polałam gnojówką z czosnku i cebuli - miejsca polane są ominięte a tunele pojawiły się obok. Nie doceniałam przeciwnika - jest bardzo inteligentny

 • 29 lipca 2019 11:07 - ~małaMi napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  ja robię karmniki dla nornic; rurka o średnicy 5cm i długości 20-30cm i do środka trutka na nornice / takie różowe ziarna zboża, albo granulat / i zostawiam w okolicach ich norek i korytarzy , jedzą dosyć chętnie i w zamian nie ruszają roślin.

 • 31 lipca 2019 10:07 - ~Fiskars napisał(a) ocena: 3 głosowało: 7

  Jedną potraktowałem szpadlem. 100 procent skuteczności.

 • 09 sierpnia 2019 01:08 - ~Smierc szkodnikom napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Witam czytam i czytam testuje czosnek,oregano,gnojowke,pulapki na myszy, dym z filtrow papierosowych,puszki na drucie i vuda na kiju nie mam dostepu do zadnej chemii i nie wierze w cuda z ulyradzwiekami bo to naciaganie naiwnego klienta ktory wsxystko kupi natomiast podoba mi sie metoda szpadla bo dziala 100% mi sie przez przypadek udalo srubokretem jak chcialem odslonic korytarz tez zadzialalo jak szpadel 100% ale to nierowna walka to tylko 1 szkodnik mniej a zyja cale rodzinki i jeszcze odnosnie komentarza ze pojawia sie ekolodzy czy Greenpeace zapraszam zeby sobie wylapali wszystkie i zabrali do siebie jak nie zlapia zadnego gryzonia to na koniec kop w dupe za zmarnowany moj czas i podeptany trawnik. Pozdrowienia i wytrwalosci dla walczacych ze szkodnilami

 • 09 sierpnia 2019 04:08 - ~On napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ten który pisze o naturalnym od straszaniu /poprostu przepisuje bzdurne teksty z sieci .

 • 12 sierpnia 2019 02:08 - ~Małgorzata napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Czy ktos sprawdzał czy włosy ludzkie wrzucone w tunele daja skutek? Bo słyszałam o takiej metodzie.

 • 15 sierpnia 2019 03:08 - ~Major napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Siatka szklana do elewacji nie działa po jakimś czasie zniknie rozłoży się. Nie lubi wilgoci!
  Mój znajomy zbierał plastikowe skrzynki i cały ogród ma w skrzynkach efekt osiognoł ale pracy ogrom.

 • 19 sierpnia 2019 11:08 - ~Darkmen napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Włosy działają tylko połowicznie. Otwór zatkany nimi nie jest już odkopywany ale za to wykopują nowy obok. U mnie odstraszacz ultradźwiękowy zadziałał na krety bo nie ma nowych kopców ale nornice olewają go i ryją tuż przy nim. Zdecydowanie najskuteczniejszy pozostaje szpadel ale niestety jest bardzo czasochłonny i dla cierpliwych.

 • 26 sierpnia 2019 08:08 - ~Nina napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Mam ogród z nornica od lat. Żyje ona i żyje ja. Cebulki mam w koszyczkach,a reszty nie rusza. Nie niszcze i nie zasmradzam jej tuneli to nie kopie nowych- taki układ - życie w zgodzie z naturą. Wcale wam nie współczuję

 • 06 września 2019 09:09 - ~Wiecho napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Cebulki to pikuś. Wczoraj wyciągnąłem 3 piękne róże bez korzeni, w tym roku już 5 zjedzonych.
  Przydałyby się koszyki do róż z miedzianej siatki.

 • 09 września 2019 01:09 - ~Tomasz napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Ja mam zamiar potraktować je prądem.
  Napiszę jak było

 • 25 września 2019 10:09 - ~Silna Hanka napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Najlepszy sposób to moja suczka Terrier Jack Russel. Kopie uparcie,aż upoluje nornicę. Następnie jakiś czas bawi się nią a potem trach.... i przystępuje do następnych poszukiwań. Dla niej to zabawa ,a dla mnie ulga....

 • 16 października 2019 09:10 - ~mexez napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ja tez w tym roku stoczylem nierowna walke z kretami i nornicami.
  Pozastawialem rozne lapki w kopcach i tunelach, czesto zmieniajac lokalizacje. Efekt - jedna zlapana nornica (przez caly sezon!), wiec raczej slabo. Znacznie lepiej wyszla naostrzona motyka - kilka sztuk kretow poleglo, jednak z nornica w ten sposob nie wygra bo ta bestia jest zbyt plochliwa i ciezko ja wypatrzec.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij