Uprawa Hippeastrum – sadzenie, podlewanie i nawożenie

Zwartnica dorasta do około 50 070 cm wysokości. Ozdobą rośliny są okazałe 6-płatkowe kwiaty, wybarwiające się na biało, żółto, czerwono lub różowo. Można spotkać także odmiany wielokolorowe. Wąskie, bardzo długie językowate liście wyrastają z grubej, pustej łodygi. Swoim kształtem kwiaty zwartnicy przypominają kwiaty lilii. Zwartnica bywa również mylona z amarylisami. Ten efektowny kwiat cebulowy wymaga szczególnej uwagi i odpowiednich warunków hodowlanych.

Do najważniejszych wymagań uprawowych należą:

  • słoneczne stanowisko, najlepiej bezpośrednio nasłoneczniony południowy parapet,
  • temperatura powietrza osiągająca 20-23 stopni Celsjusza,
  • nawożenie rośliny w okresie wegetacji, dwa razy w miesiącu, wieloskładnikowymi nawozami,
  • podlewanie odstałą wodą, o lekko kwaśnym odczynie pH,
  • niedopuszczenie do zawiązania się nasion – osłabiona zwartnica nie kwitnie
  • systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Sadzenie cebul zwartnicy przeprowadzamy w grudniu do szerokiej i obszernej donicy wypełnionej żyznym podłożem przeznaczonym dla kwitnących roślin doniczkowych. Umieszczamy cebule w ziemi do połowy wysokości. Musimy zadbać o drenaż, dzięki któremu zapewnimy odpływ nadmiaru wody i utrzymanie cebuli w dobrej kondycji. W temperaturze otoczenia, około 25 stopni Celsjusza, zaczną pojawiać się pąki i wówczas podlewanie należy nasilić. Roślina zasadzona w grudniu będzie kwitła od lutego do początków maja. Latem możemy ustawić doniczki na balkonie lub tarasie. Jeśli zwartnica nie kwitnie, oznacza to, że zawiązały się nasiona i roślina nie ma dość siły na wytworzenie pąków kwiatowych. Sprawdź także ten artykuł porównujący amarylisa i hippeastrum.

We wrześniu, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, zaprzestajemy podlewania i zasilania, a słoneczne stanowisko zamieniamy na chłodne i ciemne miejsce o temperaturze około 12 stopni Celsjusza. W grudniu cebule zwartnicy umieszczamy w większych doniczkach, po ich oczyszczeniu z zaschniętych korzeni. Po oddzieleniu cebul przybyszowych możemy roślinę rozmnażać.

Zwartnica a amarylis – podobieństwa i różnice

Amaryllis – amarylis, wywodzi się z Afryki Południowej. Podobnie jak zwartnica, należy do rodziny amarylkowatych. Piękne i pachnące kwiaty swoim kształtem przypominają dekoracyjne wielkie kwiaty Hippeastrum, jednak są one dużo mniejsze, osiągając około 10 cm średnicy. Amarylis kwitnie latem, a na prostych pełnych w środku łodygach, w odróżnieniu od pustych łodyg zwartnicy, pojawia się wiele dzwonkowatych kwiatów – do 12 sztuk na jednej łodydze. Ich płatki wybarwiają się na biało, z wyraźnym różowym żyłkowaniem. Spotykane są odmiany czerwone i różowe. Jeśli pragniemy, by nasze mieszkanie zdobiły efektowne rośliny przez cały rok, warto uprawiać zwartnice, kwitnące zimą i wiosną oraz amarylisy – kwitnące latem.

Zwartnica, czyli hippeastrum w czasie kwitnienia, a także zwartnica a amarylis oraz jej uprawa, sadzenie, podlewanie i nawożenie
Zwartnica - piękny kwiat - wymagania, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie, porady

Amarylis po przekwitnięciu wytwarza długie językowate liście, stanowiące wówczas atrakcyjną ozdobę. Przekwitłe pędy kwiatowe usuwamy. Cebule możemy wysadzać na ogrodowych rabatach, wykopując je na zimę. Przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Najlepsze dla rośliny jest słoneczne stanowisko, osłonięte przed przeciągami oraz przepuszczalne podłoże. Amaryllis to także piękny kwiat doniczkowy o wymaganiach uprawowych zbieżnych z wymaganiami zwartnicy. Obie rośliny preferują ciepłe, słoneczne stanowisko i odpowiednio wilgotne podłoże, szczególnie w czasie kwitnienia. Afrykańskie amarylisy możemy rozmnażać z cebul przybyszowych oraz z nasion. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach polecanych na taras.

Problemy w uprawie zwartnicy i amarylisa

Błędy uprawowe są powodem problemów zdrowotnych zwartnicy i amarylisa:

  • Zbyt obfite podlewanie roślin i brak drenażu mogą doprowadzić do żółknięcia liści i więdnięcia kwiatów.
  • Stojąca woda to najczęstsza przyczyna gnicia cebul.
  • Problemy mogą wynikać z ustawienia doniczek w nieodpowiednim miejscu. Rośliny wymagają słonecznych i ciepłych stanowisk. Jedynie po pojawieniu się kwiatów, należy zapewnić im stanowisko o rozproszonym oświetleniu.
  • Oba rodzaje roślin wrażliwe są na choroby grzybowe oraz szkodniki. Do ich zwalczania stosujemy odpowiednie środki grzybobójcze i preparaty chemiczne lub ekologiczne do eliminacji szkodników.

Doniczkowe rośliny mogą podlegać hodowli bezglebowej. Wykorzystanie pojemników ze wskaźnikami poziomu wody umożliwia uprawę hydroponiczną. Wykorzystując taką możliwość, można w łatwy sposób kontrolować efektywne dostarczanie roślinie wody, a także doprowadzić do zwiększenia wilgotności powietrza. Brak ziemi to również ochrona przed żyjącymi w glebie roztoczami i niektórymi szkodnikami. A może zainteresują się także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych?

ikona podziel się Przekaż dalej