Zwójka zieloneczka - szkodnik liści dębu

Zielony motyl - szkodnik żerujący na liściach dębu

W naszym klimacie dęby atakowane są przez wiele różnych szkodników, których gąsienice żerują na liściach. Z reguły owady te nie wyrządzają zbyt wielkich szkód, gdyż drzewa szybko się regenerują. Tylko masowe naloty mogą prowadzić do gołożerów, zaś często pojawiające się masowe ataki osłabiają drzewa. Do najbardziej znanych szkodników dębów należą:

  • korowódka dębówka,
  • skoczonos dębowy,
  • galasówka dębianka,
  • zwójka zieloneczka.

Zwójka zieloneczka (tortrix viridana) jest niedużym motylem o rozpiętości skrzydeł do 23 mm. Jest to owad pospolicie występujący w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane oraz parki. Jego gąsienice żerują zwykle na dębach, lecz pojawiają się także na innych drzewach liściastych. W przypadku masowego nalotu tego owada może dojść do golożerów. Gąsienice zwójki zlepiają liście dębów, wskutek czego drzewa tracą walory estetyczne.

Zwójka zieloneczka (tortrix viridana) - opis i cykl życiowy owada

Charakterystyczną cechą tego motyla jest jego jasnozielony kolor. Tylne skrzydła są srebrzystoszare. Gąsienica jest ciemnozielona z czarną głową. Motyl charakteryzuje się nocną aktywnością.

Zwójka zieloneczka na liściach, a także rozpoznawanie, sposoby zwalczania naturalnego oraz chemicznego i najważniejsze porady
Zwójka zieloneczka jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Jaja owada zimują na gałęziach drzewa. Wczesną wiosną wykluwają się z nich larwy, które żerują na pączkach. Sczepiają one młode liście przy pomocy przędzy. W taki wykonanych kokonach żerują, a następnie przepoczwarczają się. Owady dorosłe wylatują w czerwcu.

Zwalczanie zwójki zieloneczki - skuteczne preparaty i opryski

Zwójka zieloneczka (tortrix viridana) to typowy szkodnik dębów, jednak może żerować także na czarnym bzie, wiciokrzewach, lipach, bukach, wierzbach czy klonach. Niewielka ilość tych owadów nie ma znaczenia gospodarczego i nie czyni wielkich szkód. Szkodnik może dać się we znaki zwłaszcza w ogrodach lub parkach, gdyż jego gąsienice zwijają liście drzew przy pomocy przędzy. Pozawijane i wygryzione liście sprawiają, że drzewa wyglądają nieestetycznie. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.

Masowe pojawienie się szkodnika może spowodować gołożer. Drzewa dość szybko się regenerują, gdyż już po 1 - 2 miesiącach część liści odrasta. Jednak powtarzające się ataki szkodnika osłabiają drzewostan.

Zwalczanie zwójki zieloneczki prowadzi się tylko w przypadku powtarzających się masowych nalotów szkodnika. W takim przypadku stosuje się skuteczne preparaty biologiczne na bazie bakterii będących naturalnym wrogiem szkodnika. Opryski muszą być tak wykonane, aby preparat dosięgnął wierzchołków drzew, gdzie szkodnik się ukrywa. Opryski stosuje się w kwietniu na młode gąsienice.

ikona podziel się Przekaż dalej