Zwrotnica (Legousia) – opis i charakterystyka rośliny

Zwrotnica (Legousia) inaczejleguzia to kwiat z rodziny dzwonkowatych. W wersji pierwotnej, na rodzimych terenach uważana za chwast. W Polsce jest rośliną ozdobną, która jest jednoroczna. Każdy z nas na pewno ją widział w licznych ogrodach przydomowych, ponieważ jest popularna, ale nie każdy wie, jak się nazywa. Pochodzi z północno - wschodniego obszaru Morza Śródziemnego m.in. Francji, Holandii, Austrii, ale też Bułgarii i Turcji.

Jej gatunki znane są w Europie, ale sięga dalej, bo aż po Azję Środkową. Przypomnijmy, że wszędzie tam uważana jest najczęściej za chwast. Siedliskiem naturalnym są tam tereny rolne, pobocza, zarośla oraz widne lasy czy polany. Nazwa Leguosiapochodzi od założyciela ogrodu botanicznego w Dijon we Francji, czyli Bénigne Legouz de Gerland. Do polskich zwrotnica przybyła w XVIII wieku.

W Polsce leguzia to roślina ozdobna. Jak wygląda? Mierzy zaledwie od 20 do 30 cm wysokości. Jest rozgałęziona i rozrasta się w sposób okrywowy - stąd jej powszechne zastosowanie na skalniakach, miejscach przy płotach, murach, chodnikach. Tworzy swego rodzaju dywan kwiatowy, ponieważ liście i dzwonkowate kwiaty są drobne, ale gęste. Będzie też efektownie wyglądała np. w białych, kontrastowych skrzynkach lub donicach. Z powodzeniem można ją uprawiać na balkonach.

Zwrotnica jest niezwykle ozdobna. Pędy zwrotnicy są kanciaste, owłosionei wzniesione do góry. Ma malutkie listki w zielonym kolorze, które rosną skrętolegle. Pęd wieńczą wiechowate kwiatostany w kolorze niebiesko-fioletowym. Kwiaty są skupione w pęczki po 2 do 5 sztuk w luźnym gronie. Rosną na krótkich szypułkach. Pojedynczy kwiat mierzy z kolei około 2,5 cm średnicy i ma pięć płatków. Co ciekawe otwierają się tylko przy słonecznej pogodzie. To istotna wiedza przy doborze stanowiska. Nie jest mrozoodporna.

Uprawa, wysiew, rozmnażanie zwrotnicy

Zwrotnica preferuje stanowisko słoneczne oraz ciepłe. Roślina bardzo łatwa w uprawie, gdyż nie ma specjalnych wymagań glebowych. Jedynie nie lubi wilgotnego podłoża. To akurat lubi dzięgiel. Leguzia pozwala na efektowne pokrycie terenu. Ponadto często można ja zobaczyć w skrzynkach i donicach ogrodowych ze względu na intensywne, efektowne kwitnienie. Kwitnie dość długo, bo od czerwca do sierpnia. W donicach można ja nawozić nawozem przeznaczonym np. dla pelargonii.

Nasiona zwrotnicy zwykle wysiewamy pod koniec marca do pojemników. Jedynie lekko przykrywamy ziemią. Nie wciskamy głęboko nasion. Można je siać od razu do gruntu, ale na przełomie kwietnia i maja. Bardzo szybko kiełkuje, bo po kilkunastu dniach i rozwijają się równie szybko. Do kiełkowania potrzebują 12-15 stopni C.

Delikatny kwiat zwrotnicy o drobnych płatkach, a także charakterystyka, uprawa i pielęgnacja oraz występowanie
Zwrotnica w ogrodzie, czyli charakterystyka rośliny, uprawa, pielęgnacja, występowanie oraz stanowisko

Leguzia kwietnie już po 8 tygodniach. Stąd jest tak lubiana przez ogrodników i amatorów. Ważne, by zapewnić jej słoneczne stanowisko. Nawet półcieniste może spowodować, że jej kwitnienie nie spełni naszych oczekiwań. Kwiaty zwrotnicy na takim stanowisku będą marniejsze, a kielichy nie otworzą się całkowicie. Otwierają się tylko podczas wystawienia na bezpośrednie promienie słoneczne. Kiełkowanie jest zauważalne już po paru dniach. Z reguły po tygodniu. Pikujemy, gdy siewki są odpowiednio duże, aby je uchwycić. Ważną poradą jest to, aby sadzić je w rozstawie co 20 cm, ponieważ szybko się rozrastają. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kwiatów cieniolubnych do ogrodu?

Leguzia - porady, cena

Nasiona zwrotnicy kupuje się w torebkach po 0,5 grama – 1000- 1500 nasion. Są bardzo tanie. Kosztują około 2,5 zł. Każde opakowanie nasion powinno zawierać informację o dacie przydatności do siewu oraz porady o zasadach uprawy.Leguzia jest rośliną jednoroczną, dlatego chcąc mieć ją w kolejnym roku w ogrodzie czy na balkonie będziemy musieli kupić oraz uprawiać ją na nowo. Cena nasion jest niska, więc nie powinno być to problemem. Trzeba mieć tylko czas i chęci.

W Polsce rozpowszechniona jest zwrotnica z gatunku speculum-veneris, czyli ‘Zwierciadło Wenery'. Ponadto spotyka się też odmianę hybrida t.j. zwrotnica drobna. Warto wiedziec, iż zwrotnica nie jest mrozoodporna, dlatego do gruntu można ją siać dopiero tak późno (przełom kwietnia i maja). Przeciwnie do roślin, jakimi są krzewy zimozielone np. camelia. Te można siać późno, bo aż do września. Dodatkowo cieszą one oczy cały rok.

Leguzia będzie bardzo ładnie się prezentować na rabatach, skalniakach w otoczeniu roślin białych czy żółtych. Taka kompozycja będzie kontrastowa. Uprawa w donicach czy skrzynkach na balkonie uda się z powodzeniem. Kwiat ten należy podlewać oszczędnie. Zwiększać częstotliwość tylko podczas upałów. To roślina dla zapominalskich. Takich roślin ogrodowych nie ma wiele, dlatego warto zwrócić uwagę na ten kwiat.

ikona podziel się Przekaż dalej