Życica trwała (łac. Lolium perenne) – opis gatunku

Lolium perenne to bardzo wytrzymały gatunek, który ma bardzo silnie rozgałęziony system korzeniowy, co sprawia, że tworzy mocną i szybko rozprzestrzeniającą się darń. Blaszki liściowe mają od 8 do 30 cm, dlatego też wytwarza mocno wygięte pędy, na których pojawiają się drobne kłoski. Wytwarza się z nich mnóstwo nasion, które mogą przetrwać w glebie nawet kilkanaście lat. Są bardzo odporne na zimno, świetnie radzą sobie w czasie mrozów.

Rajgras angielski jest bardzo odporny na udeptywanie, ma tendencje do silnego krzewienia się. Roślina świetnie sprawdza się w ogrodzie, ponieważ nie przeszkadza jej nawał śniegu ani utrzymujące się duże kałuże wody w czasie roztopów. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź więcej rodzajów traw w tym miejscu.

Życica trwała – zastosowanie

Przede wszystkim życica trwała to bardzo wartościowa trawa pastewna. Ma bardzo bogaty skład chemiczny, zawiera sole mineralne, bardzo dużo składników odżywczych. Życica trwała jest świetnym posiłkiem dla zwierząt pastewnych. Posiada bardzo mało składników ciężkostrawnych, czyli azotanów, lignin, krzemu i celulozy. To sprawia, że bardzo często wysiewa się ją na pastwiskach i wypasanych łąkach. Życice to bardzo odporne na wypasanie gatunki traw.

Oczywiście roślina nadaje się także na trawnik. Jest to gęsta, bardzo intensywnie wybarwiona trawa, która charakteryzuje się dość szybkim rozpoczynaniem wegetacji wiosną. To sprawia, że szybko zajmie całe podwórko. Ma silną darń, więc jest odporna na udeptywanie. Świetnie sprawdza się na trawnikach sportowych i reprezentacyjnych. Życica trwała bardzo często wchodzi w skład mieszanki traw do trawników specjalistycznych. W składzie mieszanki traw poza życicą znajdują się także wiechlina łąkowa, kupówka pospolita i kostrzewa czerwona. Zmieszane w odpowiednich proporcjach, nadają się na boiska sportowe i lotniska. Jeśli interesują cię także inne sposoby na wykonanie trawnika, dowiedz się więcej o trawie z rolki z tego artykułu.

Odmiany życicy trwałej

Ze względu na bardzo duże powodzenie, życica trwała doczekała się stworzenia licznych odmian. Obecnie zarejestrowanych jest ich aż 80. Różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Większość z nich to wybitne trawy pastewne, które zawierają o wiele więcej składników mineralnych i węglowodanów. Jednak kilka odmian sprawdza się idealnie na trawniki – są bardziej odporne na udeptywanie i mniej podatne na choroby grzybowe.

Do najbardziej popularnych odmian życicy trwałej, sprawdzających się na trawniki i w miejsca rekreacyjne należy ‘Nira’. To dobrze zimująca odmiana, tworząca gęstą darń nawet na zboczach. ‘Nira’ jest odporna na niskie koszenie i ma stosunkowo małe wymagania. To właśnie ta odmiana najczęściej pojawia się w mieszankach, w których jest wiechlina łąkowa, kupówka pospolita i kostrzewa czerwona. Przeczytaj także informacje o miskancie chińskim w tym artykule.

Życica trwała w ogrodzie pięknie się prezentuje. Długie źdźbła wspaniale prezentują się w każdym ogrodzie, odmiany są przepięknie wybarwione.
Życica trwała (rajgras angielski) - opis gatunku trawy, odmiany, wysiew, pielęgnacja

Drugą odmianą trawnikową jest ‘Kinga’. Jej największą zaletą jest odporność na niskie temperatury, jest także mało podatna na choroby. Równie mało kłopotliwa jest ‘Niga’, odmiana o wysokiej zdolności do krzewienia się i wcześnie odrastająca po koszeniu. Najładniejszy kolor ma ‘Pinia’, odmiana o bardzo intensywnym, zielonym kolorze. Ta odmiana bardzo dobrze znosi nawet intensywne użytkowanie.

Cena odmian jest bardzo do siebie zbliżona, chociaż odmiany pastewne mogą być nieco tańsze, zwłaszcza ze względu na to, że są kupowane w hurtowych ilościach. Cena 5 kilogramów nasion życicy trwałej (co wystarcza na 20-25 m2) wynosi około 150 zł. Sprawdź także informacje o trawie pampasowej w tym artykule.

Wymagania życicy trwałej

Chociaż trawnik z życicy trwałej może być naprawdę przepiękny, należy zwrócić uwagę na to, że to gatunek o dość dużych wymaganiach. Gatunki traw o tak wysokich walorach ozdobnych najczęściej potrzebują specjalnego traktowania. Życica trwała przede wszystkim potrzebuje słońca – najlepiej rozwija się na jasnych stanowiskach. Potrzebuje żyznego podłoża, optymalnie próchniczego i zasobnego w składniki mineralne, zwłaszcza w azot.

Najważniejszym warunkiem powodzenia uprawy w przypadku tej rośliny jest wilgotność podłoża. Życica trwała bardzo źle znosi przesuszoną glebę, potrzebuje więc częstego nawadniania. Jest to trawa dość delikatna, oznacza to, że bywa zagłuszana przez inne gatunki. Jest za to odporna na koszenie i dobrze znosi podgryzanie przez zwierzęta. Szybko zajmie także puste przestrzenie w trawniku, ponieważ rozwija się naprawdę błyskawicznie.

Pielęgnacja trawnika z życicy trwałej

Wysiew przeprowadza się jesienią. Należy zrobić go na dobrze przygotowanej, odchwaszczonej i głęboko przekopanej glebie. Dzięki temu nasiona szybciej skiełkują. Już wiosną pojawi się pierwsza trawa, która latem będzie miała gęste kępy.

Trawnik wymaga intensywnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Warto także dbać o nawożenie. Raz w roku, wiosną, trawnik nawozi się preparatem granulowanym, mineralnym. Świetnie sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do trawników. W przypadku trawnika z życicy trwałej, warto poszukać środka o podwyższonej zawartości azotu.

ikona podziel się Przekaż dalej