Żylistek – uprawa żylistka, cięcie i pielęgnacja

Uprawa żylistka


Żylistek to krzew ozdobny, który pochodzi z rodziny hortensjowatych, a jego ojczyzną jest Azja Wschodnia i Ameryka Środkowa. Nazwa naukowa żylistka to Detuzia, która została nadana przez znanego botanika Karla Petera Thunberga. Jego rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Jednak w ogrodach występuje tylko kilka odmian. Ten krzew ozdobny przede wszystkim zachwyca swoimi wyjątkowymi kwiatami, a stworzenie wielu odmian mieszanych, jeszcze bardziej podniosło jego dekoracyjność.

Żylistek charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem. Jego liście są wydłużone i pokryte delikatnymi włoskami. Kwiaty najczęściej zebrane są w luźne wierchy lub grona. Żylistek najczęściej spotykany jest w kolorze białym, ale dzięki różnorodnym odmianom możemy również spotkać egzemplarze o różowej barwie kwiatów.

Uprawa żylistka nie jest skomplikowana, ponieważ ma on nieduże wymagania w stosunku do gleby i stanowiska. Jednak uprawa żylistka powinna przebiegać na glebach umiarkowanie wilgotnych, luźnych i próchniczych. Warto mu również zapewnić podsypanie rozłożonym kompostem, które pobudzi jego wzrost i przełoży się na większą odporność na choroby. Żylistek detuzia doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Uprawa żylistka może odbywać się w grupach lub pojedynczo.

Rozmnożenie żylistka możemy osiągnąć poprzez sadzonki zielne, które bardzo szybko się ukorzeniają. Uprawa żylistka w tej fazie powinna przebiegać w glebie torfowej z dodatkiem piasku. Na początku uprawy nie wystawiamy sadzonki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i stale kontrolujemy wilgotność gleby. Rozmnażanie można też przeprowadzić przez odejmowanie od roślin matecznych pojedynczych, ukorzenionych już pędów.

Uprawa żylistka: cięcie i pielęgnacja

Ze względu na to, że żylistek nie jest w pełni krzewem odpornym na mróz, może przemarzać. Posiada on szybką zdolność regeneracji. Mimo to warto zapewnić mu stanowisko osłonięte od mroźnego wiatru lub okryć go np. świerkowymi gałązkami. Jeśli pędy przemarzną, należy wykonać ich cięcie, aż do zdrowego miejsca.

Żylistek osiąga różne rozmiary, maksymalnie dochodzące do trzech metrów. Przez pierwsze trzy lata cięcie powinno obejmować tylko pędy nad pierwszym nowym rozgałęzieniem. W późniejszych latach uprawy warto raz na 2-3 lata przeprowadzić mu cięcie odmładzające. Natomiast uszkodzone po zimie pędy lub te, które bardzo się kładą, najlepiej przycinać po zakończonym kwitnieniu.

W okresach wzmożonej suszy nie możemy zapomnieć o nawadnianiu, gdyż drzewka te mają bardzo płytki system korzeniowy. Pielęgnacja w tym przypadku polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości wody, które uzupełnią braki wilgoci. Ponieważ drzewka te źle znoszą suszę, nie powinny być podsadzane innymi kwiatami, gdyż mogą odbierać im wilgoć. Spowoduje to słabsze kwitnienie. W tym wypadku warto wykonać takie cięcie, które przełoży się na niskie krzewienie i tym samym zasłoni podstawę krzewu. Sprawdź także nasze porady na temat przycinania drzew i krzewów.

Żylistek w ogrodzie zachwyca swoimi pięknymi kwiatami, które bardzo gęsto oblepiają całe pędy. To duży krzew, który wspaniale wygląda na tle zielenii ogrodowej.
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady

Choroby żylistka

Żylistek jest rośliną wyjątkowo odporną na choroby i szkodniki. Żylistek detuzia może być czasami atakowany przez mszyce lub zwójki. Bardzo dobrą metodą do walki ze szkodnikami jest po prostu usuwanie liści, które zostały zaatakowane. Ograniczy to liczebność zwójek.

Choroby żylistka, którymi może być atakowany to np. mączniak pojawiający się na liściach w postaci białego nalotu. Dobrze się rozwija przy wysokich temperaturach i dużej wilgoci. Porażone części rośliny zamierają. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby, trzeba usunąć zainfekowane części rośliny, a następnie przeprowadzić oprysk chemiczny. Warto też wcześniej zadbać o właściwą pielęgnację, wybierając zdrowe i odporne odmiany.

Inne choroby żylistka, to choroby grzybowe typu rdza. Dają one charakterystyczne objawy w postaci okrągłych, rdzawych plam. Do rozwoju rdza również potrzebuje wysokich temperatur i wilgoci. W tym wypadku musimy szybko reagować, usuwając porażone liście, które palimy. Następnie stosujemy oprysk ekologiczny lub chemiczny, powtarzając go kilkukrotnie. Warto również częściej prześwietlać korony i usuwać chwasty, co zmniejsza podatność drzewek na choroby roślin.

Żylistek – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Żylistek szorstki

Żylistek szorstki w ogrodzie jest najpopularniejszym uprawianym gatunkiem. Dorasta on do maksymalnie 3 metrów wysokości, tworząc okazałe wzniesione pędy, a także szeroką koronę. Rozwija szeroko lancetowate liście, których blaszki pokryte są szorstkimi włoskami.

Żylistek szorstki charakteryzuje się dużymi i niezwykle pełnymi kwiatami, zebranymi w gęste kwiatostany. Kwitnienie tego drzewka rozpoczyna się późną wiosną i trwa od maja do lipca. Najpopularniejsze odmiany jak np. Candidisima wydają białe kwiaty. Żylistek szorstki w ogrodzie jest dzięki temu bardzo ozdobny i chętnie wybierany jako krzewy kwitnące.

Żylistek biały wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, najlepiej osłoniętego od wiatru. Jest tolerancyjny co do gleby i jej odczynu, ale musi być ona wystarczająco wilgotna. Żylistek biały dobrze znosi cięcie, które wywołuje u niego silne rozkrzewienie. Ze względu na to, że kwitnie na pędach zeszłorocznych, cięcie wykonujemy po kwitnieniu. Jego szeroki pokrój idealnie sprawdza się w dużych ogrodach i parkach.

Żylistek wysmukły

Żylistek wysmukły to niewielki krzew, który dorasta do około 0,5-1 metra wysokości. Posiada gęste rozłożyste pędy i duże lancetowate liście. Jego kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Najczęściej są białe, pojedyncze i pięciopłatkowe, zebrane w grona lub wiechy.

Charakterystyczną cechą tego gatunku są dwubarwne liście, jasnozielone z kremowożółtą obwódką. Starsze pędy pokrywają się łuszczącą korą, co dodatkowo wzmaga wspaniały efekt wizualny krzewu w okresie bezlistnym.

Żylistek wysmukły jest najbardziej odpornym na mróz gatunkiem. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Preferuje gleby próchnicze i wilgotne. Drzewka te są mało wymagające. Idealnie nadają się do małych ogrodów. Oryginalnie wyglądają na tle innych roślin, jak również samotnie. Żylistek wysmukły jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.

Żylistek różowy to bardzo ciekawa odmiana o delikatnych, fantastycznie wybarwionych na różowo kwiatach. Są bardzo subtelne, gęsto pojawiają się na szczycie pędów, dzięki czemu rośliny wyglądają naprawdę zachwycająco
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady

Żylistek różowy

To najrzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka. Jego krzewy są niskie i nie przekraczają 1,5 metra wysokości. Drzewko to charakteryzuje się rozłożystym i gęstym pokrojem oraz łukowato wygiętymi pędami.

Jego kwiaty nie są tak duże, jak u innych gatunków i osiągają około 2 centymetrów średnicy. Przybierają najczęściej kolor różowy, a wewnątrz są białe. Żylistek różowy kwitnie na przełomie maja i czerwca. Dosyć dobrze znosi niskie temperatury. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste, a także stanowiska umiarkowanie wilgotne. Idealnie sprawdza się do sadzenia w ogrodach przydomowych i w zieleni publicznej, gdyż nie potrzebuje, aby poświęcać mu dużo czasu na pielęgnację.

Wśród odmian żylistka różowego na uwagę zasługują Campanulata, która ma białe kwiaty i Carminea o biało-różowych kwiatach, szczelnie pokrywających drobne gałązki całego drzewka.

Żylistek mieszańcowy

Żylistek mieszańcowy to nieco rzadziej spotykany w ogrodach gatunek żylistka, który dorasta do 1–1,5 metra wysokości. Jego liście są duże, ciemnozielone, pokryte rozgałęzionymi włoskami. Posiada wyprostowany pokrój i grube, proste pędy. Kwitnie w okresie czerwca i lipca. Kwiaty mają gwiazdkowate, rozłożone płatki, które przybierają ciemnoróżowy kolor i zebrane są w luźne wiechy.

Żylistek mieszańcowy dobrze rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Nie zawsze dobrze znosi ciężkie zimy. Wymaga stanowiska osłoniętego przed wiatrem. Preferuje próchnicze gleby o odczynie obojętnym. W czasie suszy trzeba mu zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Polecany jest przede wszystkim do przydomowych ogrodów i parków, ze względu na piękne, dekoracyjne kwiaty.

Najbardziej popularną odmianą żylistka mieszańcowego jest Strawberry Fields. Ten żylistek mieszańcowy ze względu na niewielki pokrój zaliczany jest do żylistków pośrednich. Strawberry Fields dorasta maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Żylistek pośredni Strawberry Fields jest sztywno wyprostowany, co przekłada się na jego nietuzinkowy pokrój. Idealnie nadaje się do nasadzeń pojedynczych lub pośród innych roślin, jako barwny akcent, ze względu na różowe, malowniczo cieniowane kwiaty. Ten żylistek pośredni można również uprawiać w miastach, ponieważ świetnie znosi wszelkie zanieczyszczenia.

Żylistki to piękne krzewy pochodzące z rodziny hortensjowatych, które posiadają niezwykłą wartość ozdobną. Ze względu na niewielkie wymagania, bardzo długie i obfite kwitnienie zasługują na to, żeby stać się ozdobą każdego ogrodu. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny