Żywe kamienie - skąd pochodzą rośliny

Litopsy - jedne z rodziny przypołudnikowatych

Litops - Lithops, znany również pod innymi nazwami, zalicza się do rodziny przypołudnikowatych - Aizoaceae, znanych również jako pryszczyrnicowate. Przypołudnikowate są roślinami okrytonasiennymi, które zaliczane są do rzędu goździkowców - Caryophyllales.

Warto wiedzieć, że do tej właśnie rodziny należy około 124 rodzajów różnych roślin, które rozmieszczone są w około 1180-1900 gatunkach. Ich występowanie można zaobserwować na wszystkich kontynentach w strefach subtropikalnych i tropikalnych. Natomiast najbardziej zróżnicowane formy występują w obszarze Australii i południowej Afryki.

Rośliny z tej rodziny najlepiej radzą sobie w silnie nasłonecznionych i suchych miejscach, które bardzo często są mocno zasolone. Często tymi miejscami są pustynie i morskie wybrzeża. Z reguły do tej rodziny zaliczane są pokładające się rośliny zielne, których liście są mięsiste i naprzeciwległe. Bardzo dużo gatunków znajduje swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne, a dodatkowo niektóre z nich są traktowane jako warzywa liściowe.

Kaktusy kamienne - przez kogo zostały odkryte i gdzie możemy je spotkać w naturalnym środowisku

Litopsy - Lithops, znane są również jako żywe kamienie, kaktusy kamienne, czy nawet żywe kamienie szczęścia. Rośliny te pochodzą z Afryki, a przede wszystkim z RPA oraz Namibii. Do samego rodzaju należy około 40 gatunków tych niecodziennych roślin, w tym między innymi Lithops pseudotruncatella. Gatunek Lithops pseudotruncatella cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest jednym z najczęściej kupowanych litopsów.

Warto wiedzieć, że słowo lithos, od którego wywodzi się nazwa tych roślin, pochodzi z języka greckiego i to właśnie tam oznacza kamień. W dosłownym tłumaczeniu Lithops oznacza podobny do kamienia. I właśnie stąd wywodzi się nazwa tych kwitnących kaktusów kamiennych.

Kaktusy kamienne doskonale zlewają się z normalnymi kamieniami, co pozwala im przetrwać i nie dać się zjeść. Rodzaj Lithops został odkryty już w 1811 roku przez Williama Johna Burchella, które początkowo był pewien, że litopsy są kamieniami o dość niecodziennym kształcie. Natomiast w momencie, gdy starał się on podnieść jeden z litopsów, odkrył, że jest to jednak roślina. Sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu kaktusów krok po kroku.

Przydatne wędzarnie ogrodowe - promocyjne ceny

Żywe kamienie szczęścia - czym charakteryzują się te tropikalne rośliny

Jeśli decydujemy się na te kwitnące kaktusy kamienne, powinniśmy wiedzieć, czym się one charakteryzują. Otóż litopsy - Lithops to nagie rośliny bezłodygowe, które mogą rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Ich liście przypominają kamienie, ponieważ są zrośnięte parami, tworząc walcowaty otwór. Z kolei kwiaty pojawiają się w szczelinach między liśćmi. Kwiaty są bardzo charakterystyczne i promieniste. Mogą być one wybarwione na żółto lub biało.

Warto poznać również najbardziej popularny litops, a mianowicie Lithops pseudotruncatella. Ten litops jest również gatunkiem sukulenta, należącym tak jak i inne litopsy, do rodziny przypołudnikowatych - Aizoaceae. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Afryka Południowa, skąd właśnie pochodzi.

Liście tego gatunku są bardzo grube i podobne do gatunków, należących do rodzaju Lithops. Jest to mała roślina, która dorasta do około 5 cm wysokości, a jej liście mogą wybarwiać się na kolor szary, czy też zielony. Charakterystyczne dla nich jest to, że na górze mają one rozgałęzione marmurki. Z kolei kwiaty rośliny osiągają około 4 cm średnicy i wybarwione są na żółto.

Kwitnące kaktusy kamienne - jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja

Hodowla żywych kamieni szczęścia - jakie wymagania dotyczące uprawy mają te rośliny

Żywe kamienie nie są aż takie drogie, ponieważ nawet 50 nasion możemy zakupić w cenie około 15 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że cena zależy także od gatunku litopsu, a także od tego, czy zdecydujemy się, by kupić nasiona, czy kupimy dorosłe rośliny, których cena wynosi około 20-25 zł. Zanim jednak przystąpimy do zakupu tych wyjątkowych roślin, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania.

Jak wyglądają żywe kamienie, cztli litopsy oraz ich uprawa i pielęgnacja
Żywe kamienie lithops, czyli tak zwane litopsy lub kaktusy kamienne i ich uprawa

Otóż litops - Lithops, podobnie, jak i inne sukulenty, jest rośliną, która potrzebuje dużej ilości nasłonecznienia. Dlatego też przy hodowli domowej, powinniśmy wybrać dla nich miejsce na parapecie okna południowego. Wtedy ilość światła będzie dla kwiatów najbardziej odpowiednia.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego rodzaju podłoża. Dlatego też pod litopsy - Lithops, powinniśmy przygotować glebę przepuszczalną i bardzo lekką. Doskonale sprawdzi się żwirowate podłoże, które przeznaczone jest również do hodowli sukulentów i kaktusów.

Pielęgnacja tropikalnych litopsów - o jakich zabiegach nie możemy zapomnieć w trakcie hodowli

Decydując się na uprawę żywych kamienia szczęścia w naszym domu, powinniśmy wiedzieć, że wymagają one także pielęgnacji. Co prawda nie jest ona aż tak wymagająca, jak w przypadku roślin kwitnących, natomiast warto się z nią zapoznać. Zobaczmy więc, jak hodować te kwitnące kamienie.

Litopsy - Lithops, sadzimy do niezbyt głębokiego pojemnika, wypełnionego odpowiednim podłożem. Warto pamiętać, że podczas podlewania musimy być bardzo ostrożni. Otóż żywe kamienie lepiej radzą sobie w suchym podłożu niż w nadmiarze wody. Latem powinniśmy je podlewać obficiej niż zimą, ale pamiętając przy tym, by podlewanie nie było zbyt obfite. Dodatkowo ziemia przed kolejnym podlewaniem powinna całkowicie przeschnąć.

Jeśli martwimy się o sposób nawożenia tych interesujących roślin, możemy o tym całkowicie zapomnieć, bo żywe kamienie nie wymagają nawożenia. Dzieje się tak, ponieważ w swoim naturalnym środowisku żyją one na ubogich glebach, w których praktycznie nie występują składniki odżywcze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny