Skuteczna metoda na myszy w domu

Myszy to niewielkie gryzonie. W niektórych budzą wstręt i lęk, inni uważają, że są nawet dość słodkie – puszyste, miękkie, niewielkie. To jednak szkodniki, które mogą narobić problemów! Oczywiście w stodołach i magazynach, gdzie są składowane ziarna zbóż czy inne plony są najbardziej szkodliwe, ale także w zwykłych domach i garażach mogą narobić szkód.

Myszy są gryzoniami, które żywią się zbożami, ziarnami i drobnymi lub większymi bezkręgowcami. Najczęściej żyją w pobliżu ludzi, ale nie wchodzą im w drogę, chowając się w liściach w ogrodzie. Jednak kiedy zbliża się jesień, instynkt każe im znaleźć sobie odpowiednie miejsce do schronienia i przetrwania zimy. Często są to niestety nasze domy, strychy i piwnice lub garaże. Wchodzą przez uchylone drzwi i okna i zaczynają tworzyć sobie gniazdo. Niestety do tego celu czasami niszczą meble. W garażu mogą zakraść się pod maskę samochodu, przegryźć przewody i zniszczyć elektronikę. W domu także czasami gryzą kable. Robią sobie gniazda w ścianach, a w zasadzie w warstwach izolacyjnych, ponieważ bez problemu wygryzają dziury w styropianie czy wacie mineralnej. Przyciąga je jedzenie, mogą zanieczyścić zapasy odchodami. Dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Jest kilka sposobów na usunięcie myszy z domu czy zabudowań gospodarskich. Trutka na szczury, łapka typu sprężynowego to tylko początek długiej listy. Nie jest to jednak bezpieczne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie żywołapek, czyli pułapek, które łapią żywe myszy. Można je potem wypuścić w lesie czy na łąkach, z dala od domu.

Żywołapka na myszy – rodzaje

Jest kilka rodzajów żywołapek na myszy, szczury, wiewiórki i kuny oraz inne większe szkodniki, które mogą pojawiać się w domach i garażach. Niektóre z nich, jak pułapka elektryczna od razu zabijają schwytane zwierzę. O wiele lepiej sprawdzi się humanitarna żywołapka, która pozostawia zwierzę żywe. Nie masz pewności, co złapie się w łapkę, niektóre gatunki, jak nietoperze w Polsce są objęte ochroną. Inne, jak kuny, mogą być odławiane tylko w określonym czasie roku, albo jak nornice – nie są objęte ochroną prawną, ale są podstawą łańcucha żywienia wielu większych zwierząt, więc nie jest to na pewno ekologiczna opcja.

Żywa mysz może zostać złapana do żywołapki drewnianej lub metalowej. Są to konstrukcje, które polegają na tym, że mysz, zwabiona zapachem umieszonego na końcu pułapki jedzenia, wchodzi do środka, co sprawia, że mechanizm zatrzaskuje zwierzę w końcu. Mysz jest żywa, ale nie ma opcji ucieczki i można ją uwolnić z daleka od domu.

Inaczej działa pułapka klejowa. Jest to podoba do lepu na muchy, z tym, że nieco grubsza. Rozkłada się ją w miejscach, gdzie myszy przechodzą. Zwierzę przykleja się do pułapki sierścią i nie może się ruszyć. Można je uwolnić stosując olej rozpuszczający klej. Żywołapki klejowe są bardzo skuteczne.

Humanitarna żywołapka na myszy i jej stosowanie

Żywołapka jest nie tylko skuteczna, ale o wiele bardziej bezpieczna niż inne rodzaje pułapek na myszy. To ekologiczna opcja, która pozwala pozbyć się niechcianych lokatorów z domu i garażu. Co najważniejsze jednak, nie używa żadnej chemii, która mogłaby być szkodliwa dla mieszkańców czy zwierząt domowych. Sprawdź także ten artykuł: Odstraszacz na myszy – rodzaje, działanie, skuteczność porady.

Typowe trutki na szczury czy łapki ze sprężyną zatrzaskujące się na zwierzęciu to tradycyjne produkty. Bywają jednak niebezpieczne. Truciznę przez przypadek mogą zjeść zwierzęta lub małe dzieci, a to jest bardzo szkodliwe, może doprowadzić do poważnego zatrucia a nawet śmierci. Są to naprawdę silne środki chemiczne. Nietrudno sobie wyobrazić, że w pułapce kot lub piec mogą przytrzasnąć sobie łapkę. Dlatego żywołapki są najlepszą, najskuteczniejszą metodą. A może zainteresują cię inne naturalne sposoby, na przykład opryski winogron sodą?

Jak zrobić żywołapkę w domu, by była skuteczna?

Jeśli do domu wbiegła mysz albo zauważyłeś ślady jej obecności w garażu, powinieneś zadziałać od razu. Jeśli nie możesz kupić żywołapki, możesz przygotować ją samodzielnie. Zrobiona domowymi sposobami żywołapka też może być skuteczna. Musi tylko powielać schemat – zwabić gryzonia do środka i odciąć mu możliwość ucieczki.

Sposobów jest kilka, najbardziej skuteczna jest chyba zwykła butelka po wodze czy innym napoju. Przecina się ją na pół, a górną część wkłada do dolnej gwintem w dół. Na dnie butelki należy umieścić mysie przysmaki – mięso, pachnącą szynkę, ser i nasiona. Butelka powinna być tak ustawiona, by mysz mogła dostać się do niej z góry. Bez problemu przeciśnie się przez mały otwór i wpadnie do środka, ale nie będzie w stanie wspiąć się przez śliskie ścianki butelki w górę, by przez niego wyjść. To bardzo prymitywny, ale naprawdę działający sposób na myszy w domu.

Bibliografia:

  1. https://oneshot.pl/jak-dziala-pulapka-na-myszy/ (dostęp 24.09.2023 r.)
  2. https://new-electric.pl/blog/jak-pozbyc-sie-myszy-z-domu-czy-samochodu-poznaj-najskuteczniejsze-sposob-na-myszy/ (dostęp 24.09.2023 r.)
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82apka_na_myszy (dostęp 24.09.2023 r.)
ikona podziel się Przekaż dalej