Żywopłot - porady praktyczne - rośliny na żywopłot, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Trudno zaleźć ogród, w którym nie byłoby żywopłotu. Nic dziwnego, bo to naturalne ogrodzenie ma same zalety. Odgradza nas od zaciekawionych spojrzeń sąsiadów i przechodniów, daje cień różnym roślinom i upiększa często przez cały rok. Podpowiadamy, z czego posadzić żywopłot i jak się nim zajmować, by ciągle ładnie wyglądał w ogrodzie.
Rośliny żywopłotowe – najlepsze krzewy na żywopłot
Najpopularniejsza roślina na żywopłot – tuja
Tuje, czyli żywotniki, to krzewy iglaste, które robią zawrotną karierę. Bardzo modne, bardzo atrakcyjne i bardzo łatwe w uprawie, świetnie nadają się na żywopłot zarówno ze względu na swoje krótkie pędy, jak i brak konkurencyjności. Na dodatek rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe. Dla początkujących z pewnością najlepiej sprawdzają się w tej roli.
Ogród z tujami jest atrakcyjny przez cały czas. Żywopłot jest całoroczny, ponieważ żywotniki nie zrzucają igieł na zimę. Tuje mają kilka odmian przeznaczonych właśnie do tego celu. Jest to przede wszystkim tuja ‘Brabant’, czyli odmiana o jasnych łuskach. To szybko rosnący krzew ozdobny – co roku przybywa mu ponad 10 cm wysokości, więc idealnie nadaje się na żywopłot. Świetnie sprawdza się także ‘Fastigata’, intensywnie zielona odmiana o kolumnowym pokroju.
Tuje świetnie znoszą przycinanie. Są to idealne gatunki na żywopłot formowany, a ponieważ dobrze rosną w pojemnikach, także na zasłonę na balkon. Wystarczy obejrzeć zdjęcia tuj w ogrodzie, aby się w nich zakochać.
Zielony żywopłot, czyli iglaki w każdym wydaniu
Każdy ogród będzie wspaniale wyglądał, jeśli zostanie w nim posadzony żywopłot z krzewów iglastych. W końcu będzie to żywopłot całoroczny, który dodatkowo będzie tani, szybko rosnący i bardzo ozdobny. Do tego celu można wykorzystać bardzo wiele różnych krzewów ozdobnych. Jednym z nich jest cis pospolity. Rośnie stosunkowo wolniej niż żywotniki, ale tworzy bardzo gęstą i bardzo ładną zasłonę. Cis pospolity jednak ma dość szczególne wymagania glebowe. Natomiast może rosnąć w cieniu, a w przypadku roślin na żywopłot takie gatunki zdarzają się rzadko.
Kolejne krzewy iglaste, które mogą okalać ogród to cyprysiki Lawsona. Mają niezwykły kolor i wyjątkowy pokrój cyprysów, które w naszych warunkach klimatycznych są dość problematyczne. Cyprysik Lawsona dobrze znosi zarówno przycinanie, jak i polskie zimy. Nie ma tendencji do brązowienia igieł, więc będzie się naprawdę ładnie prezentował. Cyprysik jest trochę kapryśny, więc potrzebuje więcej uwagi niż inne rośliny iglaste.
Liściaste rośliny żywopłotowe
Krzewy liściaste równie często są wykorzystywane na żywopłot. Są łatwe w formowaniu, bardzo gęste, jednak mają jedną wadę: jesienią i zimą nie prezentują się najlepiej. Za to kwitnienie i intensywny kolor liści często to wynagradzają. Z tego względu ogród często jest ozdobiony grabem lub bukiem pospolitym. Ich karłowate odmiany, odpowiednio przycinane stworzą gęsty mur ładnych, ozdobnie piłkowanych liści. Te rośliny żywopłotowe wspaniale wyglądają przez cały sezon.
Z czego posadzić żywopłot, kiedy chce się mieć niezwykłe kwiaty? Najbardziej nieszablonowym, ale naprawdę świetnym pomysłem jest forsycja. Ten szybko rosnący, tani, a przy okazji najwcześniej kwitnący krzew ozdobny na początku wiosny będzie tworzył murek pełen żółtych kwiatów, by później stać się intensywnie zielony i gęsty. Forsycja to jedna z najmniej wymagających roślin, zarówno pod względem podłoża, jak i pielęgnacji.
Jeśli zależy ci na wyjątkowych kolorach i niezwykłym wrażeniu, zasadź w ogrodzie krzewy berberysu. Jego liście wspaniale przebarwiają się na czerwono lub bordowo i są tak intensywne, że stworzony z nich żywopłot może być centralnym punktem ogrodu. Berberysy to rośliny żywopłotowe, które potrzebują nieco więcej uwagi, jednak warto. Od wypuszczenia liści aż do pierwszych przymrozków są niezwykle atrakcyjne i wspaniale się prezentują.
Żywopłot – sadzenie krok po kroku
Rośliny żywopłotowe – wymagania glebowe
W zasadzie trudno stwierdzić, jakie wymagania glebowe mają rośliny żywopłotowe. Każdy gatunek lubi inny rodzaj podłoża, jest jednak kilka cech wspólnych. Przede wszystkim krzewy ozdobne dobrze rosną w pełnym słońcu. Mało które gatunku będą się dobrze czuły w półcieniu, a w zupełnym zacienieniu można zobaczyć w zasadzie tylko cisy.
Co istotne, tego rodzaju rośliny ozdobne szybko przesychają i raczej niezbyt dobrze tolerują suche podłoże, dlatego muszą mieć lekko wilgotną glebę. Chociaż zdecydowana większość z nich nie ma bardzo wygórowanych wymagań co do zasobności podłoża, warto, by było bogate w minerały i składniki odżywcze – dzięki temu krzewy będą bujniej rosnąć. W przypadku iglaków ważne jest także odpowiednio niskie pH, które można uzyskać odpowiednimi nawozami. Należ je utrzymywać przez cały rok, to zwiększa szansę, że będziesz mieć zawsze zielony żywopłot.
Żywopłot – wskazówki dotyczące sadzenia
Krzewy ozdobne, zarówno te na balkon, jak i te na żywopłot, sadzi się jesienią lub wiosną. Kilka gatunków, zwłaszcza karłowate drzewka ozdobne, poleca się sadzić wiosną, żeby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzonki uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, warto jednak unikać najbardziej upalnych dni – mogą zbyt szybko przeschnąć i w takim wypadku nie przyjąć się na stałe miejsce.
Ziemię pod sadzonki należy starannie przygotować. Pierwszym krokiem jest przekopanie i spulchnienie całej powierzchni, na jakiej będą rośliny, następnie należy wykopać odpowiednie wgłębienia. Rośliny przeznaczone na żywopłot formowany sadzi się w odległości od 20 do 50 cm. W przypadku żywopłotu nieformowanego odstępy mogą być nawet co 30-100 cm i są zależne od gatunku, a nawet odmiany. Informacje o polecanej rozstawie w przypadku żywopłotu podaje producent lub można uzyskać ją w szkółce. Od razu po posadzeniu rośliny należy dobrze nawodnić i przyciąć, zwłaszcza dotyczy to krzewów liściastych, które zrzucają liście na zimę.
Żywopłot – podstawowe zasady uprawy
Żywopłot – podlewanie i nawożenie
Rośliny żywopłotowe najczęściej potrzebują dość dużo wody. Podlewając ogród w czasie letnich upałów nie można o nich zapomnieć i z pewnością będą ci wdzięczne za wodę. Niektóre gatunki bardzo źle znoszą suszę, ale bardzo szybko o tym informując zmieniając wygląd igieł i liści, je więc należy nawadniać trochę częściej.
Rośliny te potrzebują także dość dużo składników odżywczy, zwłaszcza azotu, który wspiera tworzenie zielonej masy. Z tego względu kilka razy w sezonie używa się nawozów mineralnych o wydłużonym wchłanianiu. Optymalnie działają te do krzewów ozdobnych. W przypadku iglaków nawożenie ma jeszcze więcej znaczenia. Przede wszystkim rośliny wymagają regularnego dostarczania składników odpowiedzialnych za wybarwienie ich igieł – fosforu i potasu. Do iglaków stosuje się także preparaty zakwaszające podłoże. Późną jesienią warto użyć nawozów ułatwiających zimowanie, które ochronią rośliny przed mrozem i przyspieszą wiosenną wegetację.
Żywopłot formowany i nieformowany – podstawy cięcia
Zarówno w przypadku roślin liściastych, jak i iglastych, najważniejsze jest pierwsze cięcie. Wykonuje się je wiosną w pierwszym roku po posadzeniu, kiedy to skraca się silnie rozgałęzione egzemplarze na wysokości 30 cm nad ziemią, a te mniej – 10-15 cm. Zabieg pobudzi krzewy do intensywnego wzrostu i wypuszczania nowych, licznych pędów. Błyskawicznie zauważysz, że twój żywopłot się zagęszcza i zaczyna się o wiele lepiej prezentować.
W kolejnych latach sposób postępowania jest zależny od tego, czy decydujemy się na żywopłot formowany, czy wręcz przeciwnie – chcemy pozostawić go w luźniejszej formie. Jeden rzut oka na zdjęcia parków i przypałacowych ogrodów wskazuje na to, że roślinę można uformować niemal w każdy kształt, należy to jednak robić bardzo konsekwentnie. Żywopłot formowany, gdy już osiągnie wymarzoną wysokość, należy przycinać nawet co miesiąc, na bieżąco korygując wszelkie odstępstwa od zaplanowanego przez nas kształtu.
Żywopłot nieformowany przycina się dwa razy w roku. Pierwszy raz wiosną, najpóźniej w czerwcu, gdy skraca się wszystkie pędy o ½ długości. W tym czasie należy usunąć także chore i przemarznięte gałązki. Później, jesienią znów mocno skraca się tegoroczne pędy. Jeśli jednak zauważysz jakieś objawy choroby, szczególnie pochodzenia grzybowego, bez wahania od razu usuń całą gałąź. Tego rodzaju infekcje błyskawicznie się rozprzestrzeniają, zwłaszcza w przypadku roślin ustawionych tak blisko siebie.