Bukszpany w ogrodzie – jaka gleba i stanowisko?

Bukszpany nadają się do uprawy nawet w ogrodzie zacienionym i niezbyt żyznym podłożu. Są mało wymagające i w zasadzie można uprawiać je wszędzie. Tak samo rozwijają się w słońcu i półcieniu. Z tego względu są idealne na żywopłoty i obwódki.

Jaka gleba do bukszpanu sprawdzi się najlepiej? Najbujniejszego wzrostu możesz się spodziewać, jeśli ziemia będzie żyzna i lekko wilgotna. Te krzewy ozdobne niezbyt dobrze reagują na bardzo mokre i ciężkie podłoże. Ziemia powinna być jednak lekko wilgotna. Bukszpany lepiej czują się w zasadowym podłożu. Jeśli zacznie kwaśnieć, rośliny żółkną i marnieją. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Żywopłot z bukszpanu – terminy sadzenia

Na zrobienie żywopłotu okalającego cały ogród będziesz potrzebować naprawdę dużo sadzonek. Chociaż bukszpan nie kosztuje zbyt wiele, w tej sytuacji może okazać się, że założenie żywopłotu będzie ogromnym kosztem. Dlatego warto samodzielnie rozmnożyć rośliny i pobrać zdrewniałe pędy od innych krzewów. Bukszpan rozmnaża się stosunkowo dobrze, a zdrewniałe, wsadzone do mokrego podłoża lub wody gałązki szybko wypuszczają korzonki. Sprawdź także inspiracje na inne rośliny na żywopłot szybko rosnący.

Sadzenie przeprowadza się w zasadzie przez cały sezon. Sadzonki doniczkowe można sadzić od marca aż do września, także latem. Jeśli masz sadzonki samodzielnie rozmnażane lub zakupione w szkółce, ale z nagim korzeniem, lepiej zrobić to w maju. Dzięki temu lepiej przyjmą się w nowym miejscu i zdążą się dostatecznie rozwinąć przed nadejściem zimy. A może zainteresuje cię także temat zasad przycinania bukszpanu?

Sadzenie bukszpanu zaczyna się od wstawienia sadzonki we wcześniej wykopanych, niewielkich dołkach. Należy zrobić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić rośliny.

Polecane produkty do pielęgnacji bukszpanu

Jak sadzić żywopłot – technika i gęstość sadzenia

Wgłębienia robi się w równych odstępach, w dwóch rzędach. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem warto wcześniej wstawić je do wody – dzięki temu szybciej się przyjmą.

By stworzyć gęsty i naprawdę atrakcyjny żywopłot z bukszpanu, należy zaplanować odpowiedni rozstaw roślin. Gęstość sadzenia jest zależna od gatunku rośliny i twoich preferencji. Jeśli chcesz stworzyć niski żywopłot, który nie przekroczy 1,2 m, wybierz bukszpan drobnolistny. Aby zielony murek był gęsty, musisz posadzić krzewy co 10-12 cm. Na wyższe żywopłoty konieczny będzie bukszpan wieczniezielony. W jego wypadku rozstaw między roślinami wynosi już 15-20 cm.

Te krzewy ozdobne sadzi się bardzo blisko siebie z tego względu, że są mało konkurencyjne i bardzo powoli się rozwijają. Im bliżej będą rosły, tym szybciej się połączą i szybciej będziesz mógł cieszyć się gęstym żywopłotem. Żeby przyspieszyć ich rozwój i jeszcze mocniej zagęścić rośliny, od razu po zasadzeniu mocno przytnij roślinę – możesz skrócić pędy o 2/3 długości. Nie obawiaj się tego zrobić – bukszpan dobrze znosi cięcie i błyskawicznie się odrodzi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny