Bukszpany w ogrodzie – jaka gleba i stanowisko?

Bukszpany nadają się do uprawy nawet w ogrodzie zacienionym i niezbyt żyznym podłożu. Są mało wymagające i w zasadzie można uprawiać je wszędzie. Tak samo rozwijają się w słońcu i półcieniu. Z tego względu są idealne na żywopłoty i obwódki.

Jaka gleba do bukszpanu sprawdzi się najlepiej? Najbujniejszego wzrostu możesz się spodziewać, jeśli ziemia będzie żyzna i lekko wilgotna. Te krzewy ozdobne niezbyt dobrze reagują na bardzo mokre i ciężkie podłoże. Ziemia powinna być jednak lekko wilgotna. Bukszpany lepiej czują się w zasadowym podłożu. Jeśli zacznie kwaśnieć, rośliny żółkną i marnieją. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Żywopłot z bukszpanu – terminy sadzenia

Na zrobienie żywopłotu okalającego cały ogród będziesz potrzebować naprawdę dużo sadzonek. Chociaż bukszpan nie kosztuje zbyt wiele, w tej sytuacji może okazać się, że założenie żywopłotu będzie ogromnym kosztem. Dlatego warto samodzielnie rozmnożyć rośliny i pobrać zdrewniałe pędy od innych krzewów. Bukszpan rozmnaża się stosunkowo dobrze, a zdrewniałe, wsadzone do mokrego podłoża lub wody gałązki szybko wypuszczają korzonki. Sprawdź także inspiracje na inne rośliny na żywopłot szybko rosnący.

Sadzenie przeprowadza się w zasadzie przez cały sezon. Sadzonki doniczkowe można sadzić od marca aż do września, także latem. Jeśli masz sadzonki samodzielnie rozmnażane lub zakupione w szkółce, ale z nagim korzeniem, lepiej zrobić to w maju. Dzięki temu lepiej przyjmą się w nowym miejscu i zdążą się dostatecznie rozwinąć przed nadejściem zimy. A może zainteresuje cię także temat zasad przycinania bukszpanu?

Sadzenie bukszpanu zaczyna się od wstawienia sadzonki we wcześniej wykopanych, niewielkich dołkach. Należy zrobić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić rośliny.
Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie

Jak sadzić żywopłot – technika i gęstość sadzenia

Wgłębienia robi się w równych odstępach, w dwóch rzędach. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem warto wcześniej wstawić je do wody – dzięki temu szybciej się przyjmą.

By stworzyć gęsty i naprawdę atrakcyjny żywopłot z bukszpanu, należy zaplanować odpowiedni rozstaw roślin. Gęstość sadzenia jest zależna od gatunku rośliny i twoich preferencji. Jeśli chcesz stworzyć niski żywopłot, który nie przekroczy 1,2 m, wybierz bukszpan drobnolistny. Aby zielony murek był gęsty, musisz posadzić krzewy co 10-12 cm. Na wyższe żywopłoty konieczny będzie bukszpan wieczniezielony. W jego wypadku rozstaw między roślinami wynosi już 15-20 cm.

Te krzewy ozdobne sadzi się bardzo blisko siebie z tego względu, że są mało konkurencyjne i bardzo powoli się rozwijają. Im bliżej będą rosły, tym szybciej się połączą i szybciej będziesz mógł cieszyć się gęstym żywopłotem. Żeby przyspieszyć ich rozwój i jeszcze mocniej zagęścić rośliny, od razu po zasadzeniu mocno przytnij roślinę – możesz skrócić pędy o 2/3 długości. Nie obawiaj się tego zrobić – bukszpan dobrze znosi cięcie i błyskawicznie się odrodzi.

ikona podziel się Przekaż dalej