Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) - czym charakteryzuje się ten kwiat?

Żyworódka Daigremonta to sukulent należący do rodziny gruboszowatych - Crassulaceae. Naturalnie występuje w tropikach, szczególnie w obszarach Madagaskaru, gdzie ma najkorzystniejsze warunki do przetrwania. Nazwa tej rośliny wywodzi się od nazwiska odkrywcy (Daigremonta). Łacińska nazwa to Kalanchoe daigremontiana. Bardzo popularnym gatunkiem jest też żyworódka pierzasta. Trzeba natomiast wiedzieć, że Daigremonta a pierzasta to dwie różne rośliny.

Kalanchoe daigremontiana ma wzniesiony i krzewiasty pokrój oraz grube i sztywne pędy. Należy wiedzieć jak hodować roślinę, ze względu na to, że podczas złej uprawy cały pokrój się zdeformuje i będzie wyglądał niekorzystnie. W swoich naturalnych warunkach tzn. na Madagaskarze żyworódka osiąga nawet 1,5 m wysokości. Podczas uprawy w doniczce wysokość jest zdecydowanie niższa i dosięga ona do około 90 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o żyworódce pierzastej?

Bardzo ważnym elementem tego kwiatu są jego liście. Jest to tak naprawdę jedyny element dekoracyjny, który ta roślina posiada. Dodatkowo liście Daigremontany a pierzastej bardzo się od siebie różnią, dzięki czemu można poznać, z jaką żyworódka mamy do czynienia. Liście są duże i szerokie, a kształtem strzałkowate. Są dość grube i bardzo mięsiste. Żywozielone, błyszczące liście są dość długie. Mogą osiągnąć nawet do około 20 cm długości. Liście tego kwiatu mają właściwości lecznicze.

Niesamowitym zjawiskiem są małe i zielone rozmnóżki na krawędziach liści. Mają one swoje korzenie i dzięki nim następuje rozmnażanie rośliny. Ich obecność jest wielkim atutem ozdobnym dla żyworódki. Kalanchoe daigremontiana posiada również kwiaty. Są one bardzo drobne i różowozielone, natomiast bardzo rzadko zdarza się, że one zakwitną. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na sok z żyworódki.

Żyworódka Daigremonta - jak hodować nietypowy kwiat?

Uprawa tej rośliny nie jest wcale trudna. Należy znać kilka podstawowych zasad dotyczących uprawy, pielęgnacji i rozmnażania, by cały proces przebiegł prawidłowo i bez żadnych komplikacji. Dowiedzmy się zatem jak wyhodować Kalanchoe daigremontiana w odpowiedni sposób.

Rozmnażanie jest bardzo proste i mało skomplikowane. Wykorzystuje się do tego małe rozmnóżki umiejscowione na krawędziach liści. Rozmnóżki mają korzenie, a gdy opadają, są już gotowe do rozmnożenia. Wtedy można je z powodzeniem ukorzenić we wcześniej przygotowanym podłożu, które będzie glebą suchą, mało zasobną z domieszką piasku.

Żyworódka Daigremonta, czyli kalanchoe daigremontiana oraz jej właściwości lecznicze oraz porady, jak hodować
Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze

Żyworódka Daigremonta to kwiat doniczkowy, który wymaga stanowiska słonecznego, ale ważne, by nie było to bezpośrednie nasłonecznienie. Dobre będą parapety z wystawą wschodnią i zachodnią, a także południową. Dobrze, gdy gleby są ciepłe, przepuszczalne, mało zasobne i najlepiej z dodatkiem piasku. Muszą one mieć małą wilgotność, a lepiej, gdy będą suche.

Co do zabiegów pielęgnacyjnych, najważniejszy jest sposób podlewania. Podlewanie musi być regularne i umiarkowanie. Nie można zbyt mocno podlewać tego kwiatu, ponieważ na niego to źle działa. Dodatkowo na dnie doniczki warto wykonać drenaż, który pozwoli na uniknięcie zalania korzeni. Można go wykonać z keramzytu lub grubego żwiru. Nawożenie Kalanchoe daigremontiana nie jest koniecznością. Można ewentualnie korzystać z nawozów dla kaktusów i sukulentów, ale trzeba go dodać do ziemi przed zasadzeniem kwiatów. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na sok i nalewkę z żyworódki.

Żyworódka Daigremonta - właściwości lecznicze i zastosowanie kwiatu

Warto wiedzieć, jaka jest żyworódka Daigremonta a pierzasta kuzynka tej rośliny. Różnią się one nie tylko pod względem wyglądu, ale także tym, jakie właściwości one posiadają i w jakim stopniu mogą być one wykorzystywane w substancjach leczniczych i farmakologicznych. Obie rośliny są uprawiane w doniczkach. Różni je przede wszystkim kształt liści, ponieważ liście strzałkowate ma żyworódka Daigremonta, a pierzasta ma je pierzasto podzielone i złożone z małych owalnych listków. Dość istotną różnicą jest to, że żyworódka pierzasta ma zdecydowanie silniejsze właściwości lecznicze.

U Kalanchoe daigremontiana możemy zaobserwować właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Te właściwości nie są zbyt silne, ale pomagają w leczeniu chorób skóry. Stosuje się je jedynie zewnętrznie. Można je używać do egzem, grzybic, niewielkich skaleczeń i bardzo często do walki z trądzikiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kozieradce i jej zastosowaniu?

Jak widać żyworódka Daigremonta - Kalanchoe daigremontiana to nie tylko bardzo ozdobna roślina, która uprawiana w doniczce stanie się doskonałym elementem dekoracyjnym, ale dodatkowo jej liście pomogą w zmaganiu się z różnymi chorobami skórnymi, które są niestety bardzo spotykane. Wiedząc, jak powinna wyglądać uprawa, można w bardzo łatwy sposób wprowadzić tę roślinę do swojego domu. Kalanchoe daigremonta to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej