Żywotnik japoński (Thujopsis dolabrata) - pochodzenie i charakterystyka rośliny

Żywotnik japoński - Thujopsis dolabrata, nazywany jest również żywotnikowcem japońskim. Roślina ta zaliczana jest do rodziny cyprysikowatych - Cupressaceae. Warto wspomnieć także o tym, że do rodzaju żywotnikowiec - Thujopsis, zaliczany jest tylko i wyłącznie jeden gatunek, którym jest właśnie żywotnikowiec japoński.

Zanim przejdziemy do uprawy i pielęgnacji rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje. Jest to bardzo ważne nie tylko przy żywotniku japońskim, ale także igliczni, czy też surmii bignoniowej. Zacznijmy więc od tego, że żywotnik japoński to niewielkie drzewo lub szeroki krzew, który przy dobrych warunkach uprawy może dorosnąć nawet do 10 m wysokości, a w swojej ojczyźnie, czyli w górach Japonii, osiąga nawet 30 m wysokości.

Pokrój tej tui, bo tak potocznie nazywany jest żywotnikowiec japoński, jest bardzo zmienny. Może on być zarówno rozłożysty, jak i szerokojajowaty. Jeśli chcemy zakupić formę drzewka, wtedy warto wiedzieć, że charakteryzuje się ona ugałęzionym do ziemi i cienkim pniem. Jeśli zależy nam na szybko rosnącym drzewie lub krzewie, musimy wiedzieć, że ten gatunek nie spełni naszych oczekiwań.

Przejdźmy jednak do zimozielonych igieł żywotnika japońskiego, które są szerokie, łuskowate i płaskie. Z wierzchu mają one ciemnozielony kolor, są skórzaste i błyszczące, natomiast od spodu mają wyraźne, białe plamki. Powinniśmy również wiedzieć, że tego gatunku tuja wytwarza także szyszki, które na początku wybarwione są na niebieskozielony kolor, natomiast po dojrzeniu ich kolor zmienia się na brązowy. Jednak te szerokojajowate igły bardzo rzadko się zawiązują. Co więcej, żywotnikowiec japoński - Thujopsis dolabrata, to roślina jednopienna, która ma wąskooskrzydlone i drobne nasiona.

Żywotnikowiec japoński - jak przebiega uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie Thujopsis dolabrata


Zanim w naszym ogrodzie znajdzie się iglicznia - Gleditsia triacanthos, surmia bignoniowa - Catalpa bignonioides, czy właśnie żywotnik japoński - Thujopsis dolabrata, musimy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Dodatkowo powinniśmy również wiedzieć, jak ciąć i rozmnażać te rośliny, by rozwijały się one prawidłowo.

Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli nie zastosujemy się do wymagań rośliny, nasz żywotnikowiec japoński nie będzie rozwijał się prawidłowo. Co więcej, na naszej roślinie mogą pojawić się choroby, które związane są najczęściej z powodu nieprawidłowo dobranego podłoża, złego nasłonecznienia, a także złego cięcia, pielęgnacji i całej uprawy.

Zacznijmy więc od wymagań. Otóż żywotnik japoński - Thujopsis dolabrata, to roślina, która najlepiej czuje się na żyznych, dostatecznie wilgotnych, próchniczych glebach. Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia, najlepiej dobierać słoneczne lub lekko ocienione stanowiska, które będą osłonięte od silnego i zimnego wiatru.

Powinniśmy wspomnieć także o tym, jak przebiega cięcie rośliny. Otóż żywotnikowiec japoński tak naprawdę nie wymaga cięcia, lecz jeśli chcemy go lekko uformować bądź sprawić, by nie rozrastał się w danym miejscu, możemy przeprowadzić cięcie w okresie wiosennym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie żywotnika olbrzymiego?

Drzewo żywotnik japoński i zbliżenie na gałąź, a także uprawa
Jakie wymagania ma drzewo żywotnik japoński, czyli opis i uprawa

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Jeśli interesuje nas rozmnażanie rośliny, musimy wiedzieć, że gatunek ten jest rozmnażany praktycznie tylko przez sadzonki, które mają łatwość do ukorzeniania się. Jeśli zależy nam na rozmnażaniu z sadzonek wierzchołkowych, musimy wiedzieć, że rosną one wtedy drzewiasto, natomiast rośliny rozmnażane z sadzonek bocznych z reguły rosną krzewiasto.

Żywotnikowiec japoński - zastosowanie rośliny

Żywotnikowiec japoński - Thujopsis dolabrata, to znana roślina ogrodowa, która tak jak inne tuje często gości w ogrodach przydomowych. Co więcej, żywotniki japońskie możemy spotkać również w nasadzeniach parkowych, czy na cmentarzach. Najlepiej czują się one w pobliżu zbiorników wodnych, ze względu na swoje wymagania.

Żywotniki japońskie mogą być sadzone zarówno pojedynczo jako soliter, jak i w grupach luźnych bądź bardziej zwartych. Są one doskonałą ścianą i tłem dla innych ozdobnych z wielobarwnych kwiatów roślin, na których doskonale widać piękno kwiatów. Roślina będzie bardzo dobrze rosła w otoczeniu innych roślin, ponieważ nie jest to gatunek ekspansywny.

Żywotnikowiec japoński to piękna roślina, która wprowadzi element zieleni do ogrodu przydomowego, czy też parku. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to średnio odporna na mrozy roślina, której młode sadzonki warto zabezpieczać przed zimą. Możemy do tego wykorzystać zarówno agrowłókninę, jak i korę sosnową wokół pnia, która nie tylko ochroni korzenie rośliny, ale także zapobiegnie wyparowywaniu wody z gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny