Zakładanie ogrodów - samodzielnie i z firmą - ceny, porady, sprawdzone sposoby
Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego, ale też nie lada kłopot. Piękny ogród to oczywiście zadbany ogród, a pielęgnacja zajmuje mnóstwo czasu. Jednak nie to jest tak naprawdę największym wyzwaniem. Samo projektowanie ogrodów to trudne zajęcie dla amatorów. Łatwo o misz-masz, który nie będzie szczególnie estetyczny. Dowiedz się, jak samodzielnie urządzić ogród i na czym polega wykonywanie ogrodów przez specjalistów.
Samodzielne zakładanie ogrodów
Projektowanie ogrodów na własną rękę – kilka zasad
Kupując nowy dom lub decydując się na zmianę zwykłego trawnika w kolorowe rabaty, pewnie nie możesz doczekać się, aż będziesz mógł sadzić, kopać i siać. Ale spokojnie, działanie impulsywne to najprostsza droga do niezbyt dobrze wyglądającego gąszczu kwiatów. Pierwszym krokiem jest projektowanie ogrodów. Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, żeby kompozycja miała „ręce i nogi”, była ciekawa, spójna, a przede wszystkim bardzo estetyczna.
Zastanów się, ile czasu możesz przeznaczyć na pielęgnację ogrodu. Jeśli nie masz go zbyt dużo lub dysponujesz tylko weekendami, nie ma sensu robić rabat z kwiatami egzotycznymi lub takimi, które codziennie potrzebują nawadniania. Postaraj się także, by urządzanie ogrodu było spójne z tym, czego w zasadzie od niego oczekujesz. Może wcale nie potrzebujesz dużej ilości kwiatów, tylko kilka krzewów ozdobnych wokół placu zabaw dla dzieci, albo obsadzoną pnączami altanę, w której będziesz mógł się zaszyć z książką.
Zakładanie ogrodów najlepiej zacząć od naniesienia punktów, które już są. Zastanów się, jak możesz wykorzystać starą studnię lub jakie rośliny można posadzić pod wiekową lipą. Nie zaczynaj wszystkiego od początku, ale dopasuj swoją wizję do tego, co zastałeś na działce.
Ostatnim krokiem jest wybór roślin. Obojętnie, czy masz do zagospodarowania duże, czy małe ogrody, jest to tak samo trudny krok. Setki gatunków, tysiące odmian… kolory, pory kwitnienia, wysokość roślin. Łatwo się w tym pogubić. Spróbuj stworzyć rabaty, które będą ładne przez cały rok, nie tylko wiosną. Zasadź kilka bylin, które uzupełnisz roślinami jednorocznymi, kwitnącymi w różnych okresach. Nie zapomnij też o trawach ozdobnych, które ładnie prezentują się pod śniegiem lub o zimozielonych krzewinkach.
Zakładanie ogrodów i realizacje projektu
Kiedy masz już projekt, możesz przystąpić do działania. Jednak pamiętaj, że nie jesteś profesjonalistą, więc potraktuj plan co nieco elastycznie. Ale tylko co nieco. Nie dokładaj dodatkowych roślin, mimo tego, że wydaje ci się, że na rabacie jest pusto. To się szybko zmieni, kiedy zaczną się rozwijać, niektóre gatunki są bardzo ekspansywne. Jednocześnie nie wahaj się ujmować roślin i przestawiać ich kolejności. Szybko może okazać się, że na rabacie jest zbyt niebiesko lub zbyt żółto, postaraj się temu zapobiec.
Wykonywanie ogrodów wymaga trochę więcej wyobraźni i mnóstwo czujności. Przeprowadź to metodą prób i błędów. Nie wyrywaj bylin, ale w kolejnym roku postaraj się o inne rośliny jednoroczne. Śledź oferty producentów i salonów ogrodniczych – na pewno w oczy wpadnie ci nowa odmiana albo gatunek, którego nie znałeś, który okaże się wprost idealny do twojego ogrodu. A jeśli wykonywanie ogrodów jednak cię przerasta lub po prostu nie masz na to czasu, zdaj się na profesjonalistów.
Wykonywanie ogrodów przez firmę
Projektowanie ogrodów przez firmę
Jak widać, wykonywanie ogrodów to trudny i złożony proces. Warto więc oddać to zadanie w ręce specjalistów, którzy oferują bardzo szerokie usługi. Podstawowa usługa to zaprojektowanie ogrodu. Profesjonalny projekt zwiera zarówno sposób rozmieszczenia mebli ogrodowych, wielkość i ułożenie rabat, miejsce posadzenia iglaków, czy postawienia zabawek dla dzieci, jak i bardziej szczegółowe dane.
W projekcie dostarczonym przez firmę będziesz mieć także dokładny opis roślin, które należy zasadzić, wraz z zaznaczeniem konkretnej odmiany, zwłaszcza w przypadku tych gatunków, których kultywary różnią się od siebie wysokością. Dzięki temu zarówno duże, jak i małe ogrody będą się pięknie prezentować. Będą spójne, jednolite, a wszystkie kolory będą współgrać. Co ważne, specjaliści wyznaczą także odpowiednie odległości między roślinami, dzięki czemu te będą mogły się idealnie rozwijać.
Zamawiając projekt w firmie tego typu, możesz zdecydować o tym, jakie rośliny chcesz mieć. Możesz określić swoje preferencje, doświadczenie w ogrodnictwie czy to, ile czasu będziesz mógł przeznaczyć na pielęgnację roślin. Możesz także zaznaczyć, jakie jest przeznaczenie twojego ogrodu, czy potrzebujesz w nim zabawek dla dzieci, miejsca wypoczynku, a może grilla i dużego stołu, przy którym będziesz świętować z przyjaciółmi. Dzięki temu twój ogród będzie idealnie dopasowany do twoich potrzeb i wizji.
Wykonywanie ogrodów i realizacje
Otrzymując od firmy projekt, możesz samodzielnie przystąpić do realizacji. Zakładanie ogrodów, czyli sadzenie roślin, wysiewanie trawnika i dobór mebli ogrodowych, także możesz zlecić tego rodzaju firmie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie. Profesjonalni ogrodnicy sprawniej zakupią i wybiorą rośliny najwyższej jakości. Często w tym przypadku możesz liczyć na preferencyjne ceny – firmy tego rodzaju mają umowy ze szkółkami i salonami ogrodniczymi, często prowadzą własną sprzedaż roślin, więc to dobry sposób na oszczędzenie większej kwoty.
Zarówno małe ogrody, jak i te większe mogą być kłopotliwe w czasie obsadzania. To zdecydowanie najbardziej pracochłonny czas w pracy w ogrodzie i nie zawsze możemy pozwolić sobie na spędzanie całych dni na grządkach. Urządzenie ogrodu warto scedować na profesjonalistów także dlatego, że oni najlepiej przygotują podłoże dla roślin, uzupełniając je o idealnie dobrane nawozy wieloskładnikowe i odpowiednio spulchniając.
Pielęgnacja ogrodu przez firmę
Jeśli nie lubisz pielęgnować ogrodu nie znasz się na tym, albo po prostu nie masz na to czasu, możesz zlecić także pielęgnację ogrodu. Wynajęcie profesjonalnego ogrodnika na kilka godzin w tygodniu jest dobry rozwiązaniem. Nawet małe ogrody mogą wymagać opieki, której nie jesteś w stanie im zapewnić samodzielnie, a zaniedbane nie będą ładnie wyglądać.
Specjaliści nie tylko zajmują się odchwaszczaniem czy przycinaniem drzewek lub roślin wieloletnich, roztaczają kompleksową opiekę nad ogrodem. Dosadzają rośliny w puste miejsca, sadzą i sieją nowe na miejscu jednorocznych. Mogą zajmować się także opieką na oczkiem wodnym, przycinaniem trawy czy przygotowaniem roślin do zimowania – słowem: wszystkim. A ty będziesz mieć zawsze piękny i zadbany ogród.
Profesjonale zakładanie ogrodów – cennik
Projektowanie ogrodów – od czego zależą ceny
Ceny za zaprojektowanie ogrodów są bardzo zróżnicowane. W zasadzie trudno stwierdzić, jakiej kwoty możesz się spodziewać za projekt. Cennik jest bardzo rozbudowany, a każde zlecenie jest wyceniane osobno. Samo zaprojektowanie ogrodu średnio kosztuje około 2 tysięcy złotych, jednak w niektórych przypadkach możesz się spodziewać większej ceny.
Cennik wylicza kwotę przede wszystkim na podstawie powierzchni. Małe ogrody z reguły kosztują mniej, jednak różnica nie jest zbyt duża. Ceny są zależne także od miasta. Najwyższe są w największych aglomeracjach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań, na nieco niższe możesz liczyć w średnich i małych miastach. Ceny podlegają oczywiście negocjacji. Jeśli zdecydujesz się zlecić firmie także urządzenie ogrodu, możesz liczyć na rabat za jego zaprojektowanie.
Wykonywanie ogrodów – orientacyjny cennik
Realizacje ogrodów także mają swój cennik i każde zlecenie może być wycenione inaczej. Tutaj znacznie ma zarówno powierzchnia – od niej zależy liczba ogrodników, którzy przyjadą sadzić rośliny, jak i ukształtowanie terenu. Bardzo często ceny podawane są w formie kwoty za roboczogodzinę.
Do ceny musisz doliczyć także koszt roślin ogrodowych. Wiele firm ma własny cennik i sprzedaje rośliny, kamienie, ziemię ogrodową, drenaż czy nawozy po niższych cenach niż w sklepach. Niektóre wymagają, abyś samodzielnie nabył wszystkie elementy, co może być nieco droższe. Cennik zawiera nie tylko kwoty za realizację projektu, lecz także za dodatkowe usługi, jak stworzenie oczka wodnego czy pielęgnację roślin. Jednorazowa pielęgnacja ogrodu kosztuje około 400 zł, jednak już wynajęcie ogrodnika na regularne wizyty miesięczne to koszt około 900 zł.