10 najpotrzebniejszych narządzi ogrodowych
Wiele osób marzy o pięknych i zadbanych ogrodach przydomowych. Niestety nawet niewielki kawałek ziemi wymaga sporych nakładów pracy - pielęgnacja trawnika czy drzewek ogrodowych nie może być przecież robiona gołymi rękami. Działkowcy zakładający bądź pielęgnujący swoje aranżacje ogrodowe powinni posiadać kilka niezbędnych narzędzi. Dobre wyposażenie to podstawa, która nieco ułatwi pielęgnację zieleni. Poniżej wskażemy dziesięć niezbędnych narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie prace w ogrodzie.
A może lepiej zlecić prace w ogrodzie profesjonalnej firmie? Kliknij tu, wypełnij formularz, otrzymaj oferty i przekonaj się, ile to może kosztować.
Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe, które przydadzą się w każdej aranżacji ogrodowej
Skompletowanie niezbędnych narzędzi jest dość prostym zadaniem. Nożyce ogrodowe, grabie, szpadle, zakup piły, kosiarki do trawy czy łopaty - te akcesoria są dostępne od ręki w każdym markecie budowlanym. Aby je dodatkowo ułatwić podzielmy wszystkie akcesoria według przydatności.
Narzędzia ogrodowe do kopania, spulchniania i grabienia
Przed zakupem tych narzędzi zwróćmy uwagę na rodzaj gleby w naszym ogrodzie. Jeśli na terenie posesji znajduje się lekka, przepuszczalna ziemia, to nie musimy inwestować w narzędzia z górnej półki. Z powodzeniem wystarczą nam lekkie, nieco tańsze narzędzia ogrodnicze. Jednak kopanie i spulchnianie gleby gliniastej lub ciężkiej wymaga zastosowania masywniejszych narzędzi. W tym wypadku warto zainwestować w nieco cięższe i odporniejsze produkty, które będą przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach glebowych.
Grabie – w ofertach producentów znajdziemy najróżniejsze rodzaje tych narzędzi. Do wyrównywania i grabienia ziemi lekkiej wystarczą nam zwykłe grabie wykonane z trwałego tworzywa sztucznego. Jednak przy glebach cięższych lepszym rozwiązaniem będą grabie z metalu (koniecznie z grubszymi zębami). W ofertach producentów znajdują się też specjalne grabie do liści. To ekonomiczna alternatywa dla dmuchaw i odkurzaczy. Grabie do liści posiadają większą szerokość i bardziej elastyczne zęby. Dzięki temu zbieranie liści jest dodatkowo ułatwione. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku małych aranżacji ogrodowych. Jednak ręczne grabienie na dużych przestrzeniach byłoby już zbyt czasochłonne.
Szpadel, łopata i widły – to niezastąpione narzędzia, służące do kopania i przenoszenia ziemi. Z pewnością przydadzą się w każdej aranżacji ogrodowej. Przy lekkich glebach wystarczy nam zwykły metalowy szpadel, łopata i lekkie widły z trwałymi zębami. Do prac w trudniejszym terenie lepiej wybrać modele amerykańskie. Zarówno szpadel,widły jak i łopata amerykańska posiadają efektywnie wyprofilowane trzonki oraz wzmocnioną blachownicę. Ich trzonki produkuje się z trwałych, a jednocześnie lekkich materiałów. Dzięki niewielkiej masie oraz wyprofilowanym kształtom, narzędzia amerykańskie zapewniają wygodniejszą pracę.
Motyka – przyda się do spulchniania gleby, usuwania chwastów i rozdrabniania większych grudek ziemi. Jest niezastąpionym narzędziem, jeśli planujemy zaaranżowanie rabat kwiatowych. Motyka może posiadać dwa do czterech ząbków. W ofertach producentów znajdziemy dwa rodzaje tych produktów. Pierwszym z nich jest tzw. motyka klasyczna. Rozpoznamy ją po dłuższym trzonku i większych rozmiarach. Jej zakup jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy okopać lub spulchnić większą powierzchnię ziemi. Drugi rodzaj to typowa motyka ogrodnicza. Posiada krótki trzonek oraz mniejsze, bliżej osadzone ostrza. Dobrze sprawdzi się do precyzyjnego okopywania oraz spulchniania małych rabatek kwiatowych. Niestety jej użytkowanie na większych powierzchniach będzie bardzo czasochłonne i niewygodne.
Glebogryzarki – służą do spulchniania gleby na większych obszarach. Są polecane do użytku na glebach ciężkich. Mogą posiadać napęd spalinowy bądź elektryczny. Glebogryzarki przydają się podczas zakładania ogrodu. Jednak później będziemy używać ich sporadycznie (maksymalnie raz na rok, jeśli planujemy uprawy). Dlatego warto rozważyć wypożyczenie tego urządzenia.
Narzędzia ogrodowe i akcesoria do koszenia i podkaszania
Kosiarka – Trawnik może być efektowną ozdobą każdego ogrodu, jednak wymaga regularnego koszenia. Pielęgnacja trawnika nie jest prostą sprawą. Dlatego dobra kosiarka to kolejne niezbędne narzędzie ogrodowe. W ofertach producentów znajdziemy ogromny wybór kosiarek. Najtańszym rozwiązaniem jest ręczna kosiarka bębnowa. Przybliżona szerokość koszenia trawy to 30 cm. Tego typu urządzenie dobrze sprawdza się na równym, a zarazem niewielkim trawniku (o powierzchni do 50 m2). Jednak w przypadku większych lub mniej wyrównanych obszarów warto zakupić bardziej zaawansowane kosiarki. Do wyboru mamy:
- Kosiarki elektryczne – są dość lekkie, zwrotne i łatwe w użytkowaniu. Moc ich silnika rzadko przekracza 1 700 W. Kosiarka elektryczna dobrze sprawdza się w koszeniu niewielkich trawników. Dzięki zwrotności stają się niezastąpionym elementem wyposażenia dla działkowców, posiadających trawniki o nieregularnych kształtach. Jednym z utrudnień jest konieczność dostępu do zasilania elektrycznego. Elektryczne kosiarki ogrodowe muszą być podłączone długim kablem, co może zmniejszać komfort ich użytkowania. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dedykowane do dużych przestrzeni ogrodowych.
- Kosiarki spalinowe – świetnie sprawdzają się w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Mogą posiadać większe rozmiary i dużą moc silnika. Dzięki temu sprawdzają się do koszenia traw na większych obszarach. Kosiarka spalinowa może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak napęd, rozdrabniacz trawy itp.
Podkaszarki – przyda się wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Zadaniem podkaszarki będzie ścięcie trawy przy rabatkach, drzewach, budynkach i ogrodzeniu. W ofertach handlowych znajdziemy produkty elektryczne oraz spalinowe (z reguły znacznie mocniejsze). Elementem tnącym podkaszarki może być żyłka lub tarcza.
Narzędzia ogrodowe i akcesoria do pielęgnacji
Nożyce do żywopłotu – najtańsze są narzędzia ręczne, które dobrze sprawdzają się do precyzyjnego przycinania niewielkich krzewów. Ręczne nożyce do żywopłotu mogą posiadać różne rozmiary, warto je dobrać adekwatnie do własnych potrzeb. Praca z mniejszym narzędziem będzie czasochłonna, ale także bardziej precyzyjna. Przy większych żywopłotach lepiej sprawdzają się spalinowe lub elektryczne nożyce do żywopłotu. Takie urządzenia posiadają prowadnice tnące (o długości dochodzącej do 80 cm). Ich największą zaletą jest ułatwienie i znaczne przyspieszenie prac. Lepszej jakości nożyce spalinowe posiadają też specjalne nakładki zagarniające gałęzie oraz obrotowe głowice.
Ciekawym rozwiązaniem są również akumulatorowe nożyce do żywopłotu albo piły. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w terenach pozbawionych dostępu do prądu. Akumulator umożliwia ciągłą pracę do 1,5 godziny. W tym czasie będziemy w stanie przyciąć dość dużą powierzchnię żywopłotu.
Sekatory – przeznaczone do cięcia pędów. W sklepach ogrodniczych znajdziemy sekatory jednoręczne oraz dwuręczne. Narzędzia jednoręczne nadają się do przycinania mniejszych pędów i łodyg o grubości do 1,5 cm. Sekatory dwuręczne są znacznie większe oraz masywniejsze. Mogą posiadać dodatkową przekładnie zębatą, która umożliwia przycinanie gałęzi o grubości dochodzącej do 6 cm.
Narzędzia do nawadniania ogrodu – najprostszym rozwiązaniem będzie zwykły wąż ogrodowy, przyłączony do zewnętrznego kranu. W ofertach producentów znajdziemy także całą gamę zraszaczy i systemów automatycznego nawadniania. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy wyłącznie od zasobności naszego portfela, upodobań oraz specyfiki roślinności ogrodowej.
Konewka – przyda się do podlewania roślin, których łodygi i liście nie mogą być oblewane strumieniem zimnej wody z węża ogrodowego. W sklepach znajdują się konewki o różnych pojemnościach. Dobierzmy je do własnej siły. Większe konewki umożliwią szybsze podlewanie, jednak przenoszenie kilkunastu litrów wody może być mało wygodne.
Czy jakość narzędzi ogrodowych ma znaczenie?
Oczywiście, że tak. Kupując narzędzia ogrodowe warto zwrócić uwagę na materiał z którego zostały wykonane. Niegdyś najlepszy szpadel czy łopata posiadały drewniane, proste trzonki. Jednak w dzisiejszych czasach drewno nie jest już najlepszym tworzywem. Współczesne, lepszej jakości narzędzia są tworzone z nowoczesnych materiałów (takich jak włókno węglowe). Zakup narzędzi z włókna zapewnia większą trwałość oraz podnosi komfort prac ogrodowych. Dobrą jakością jakości do ceny charakteryzują się na przykład produkty firmy Fiskars czy elektronarzędzia firmy Bosch.
Przed zakupem konkretnego narzędzia warto też sprawdzić, czy jego wielkość jest dobrze dopasowana do wzrostu przyszłego użytkownika. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich narzędzi jak grabie, szpadel, motyka i łopata. Przekopywanie ziemi wymaga od nas użycia siły. Dlatego warto zadbać o własny komfort podczas prac ogrodniczych. Niektóre narzędzia, takie jak ręczne nożyce do żywopłotu mogą posiadać regulowaną długość trzonków. Dla wielu użytkowników będzie to wygodne rozwiązanie, które znacznie usprawni prace pielęgnacyjne.