Jak zrobić skalniak z kamieni - porady i instrukcja krok po kroku
Skalniaki ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością w ogrodach przydomowych. Czasami okalają oczko wodne, a innym razem stanowią osobną konstrukcję. Jakby nie było, skalniak prezentuje się zjawiskowo tylko wtedy, gdy jest zadbany i ukwiecony. Jakie rośliny na skalniak wybrać i jak założyć go krok po kroku? Z pewnością pomogą w tym inspirujące zdjęcia skalniaków ogrodowych oraz przykładowe projekty.
Jak zrobić skalniak z kamieni? Instrukcja krok po kroku
Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, jakie kwiaty na skalniak będą odpowiednie, powinieneś zacząć od porządkowych prac w ogrodzie. Znalezienie odpowiedniego miejsca na skalniak może okazać się trudniejsze niż myślisz. Zadbaj o to, by nie znajdował się blisko domu, wytyczonych ścieżek, a jeśli planujesz zrobić także oczko wodne, by był do niego łatwy dostęp podczas czyszczenia wymagającego odpompowania wody. Zwróć także uwagę, by miejsce było nasłonecznione, bo tego zwykle wymagają rośliny na skalniak.
Odpowiedź na pytanie, jak zrobić skalniak z kamieni, mogłaby się wydawać banalna: wysyp kamienie, posadź najlepiej wieloletnie rośliny na skalniak i gotowe. Niestety, ta z pozoru banalna konstrukcja nie jest aż tak łatwa do wykonania. Wymaga przede wszystkim przemyślanego projektu. Kiedy już znajdziesz odpowiednie miejsce na skalniak i nadal zastanawiasz się, jak założyć taki ogród skalny, pomocne będą gotowe projekty dostępne w Internecie oraz inspirujące zdjęcia skalniaków ogrodowych. Wyszukanie roślin na skalniak to końcowy etap, więc na początku nie ma potrzeby zawracania sobie tym głowy.
Prace w ogrodzie należy zacząć od oczyszczenia powierzchni w planowanym miejscu na skalniak oraz od zapewnienia przyszłej konstrukcji odpowiedniego drenażu wody. W tym celu, przed usypaniem górki, ziemię należy pokryć kilkunastocentymetrową warstwą żwiru. Projekty określają kształt skalniaka, na który na tym etapie należy zwrócić uwagę. Później trudno będzie dokonywać zmian w tej kwestii. Następnie z mieszanki użyźnionej ziemi ogrodowej, piasku oraz żwiru lub torfu usypujemy skalniak na wybraną wysokość, mając na uwadze, by rośliny na skalniak z kamieni dobrze się na nim prezentowały. To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o to, jak zrobić skalniak samodzielnie.
Kolejnym krokiem jest już układanie kamieni. Im bardziej ozdobne okazy, tym lepiej. Wszystko jednak zależy od fantazji. Ważne, by umieszczać je w usypanej mieszance na takiej głębokości, by zachowały stabilność, czyli około 1/3 ich wysokości. Skalniak lepiej zbudować z kamieni jednego rodzaju, ale jeśli kogoś poniesie fantazja i wierne odwzorowanie natury się dla niego nie liczy, to przecież nikt nie będzie nikomu mówił, jak zrobić skalniak we własnym ogrodzie ;)
Ostatnim aspektem odpowiedzi na pytanie, jak zrobić skalniak z kamieni, pozostaje kwestia tego, jakie rośliny na skalniak wybrać. Oczywiście wszystkie projekty zawierają kwiaty na skalniak i bez nich żaden ogród skalny po prostu nie mógłby się obejść. Pamiętaj jednak, że skalniaki w ogrodzie powinny być dekoracyjne przez cały rok - a więc powinny znaleźć się na nich także zimozielone byliny.
Najpowszechniejsze rośliny na skalniak z kamieni
Skalniaki w ogrodzie nabierają uroku dopiero kiedy posadzimy na nich rośliny. Wybór mamy tutaj naprawdę ogromny. Skalniaki są coraz bardziej popularne i z roku na rok przybywa odmian i gatunków, które świetnie radzą sobie wśród skał. Jest jednak kilka absolutnych hitów, które koniecznie musisz kupić.
Wystarczy, ze obejrzysz zdjęcia skalników ogrodowych, by przekonać się, że absolutną podstawą są rośliny na skalniaki wypełniające przestrzenie miedzy kamieniami i skałami. Do najpopularniejszych należą rojniki i rozchodniki. Są to niskie roślinki, które w szybkim tempie się rozprzestrzeniają, by zajmować coraz to nowe przestrzenie. Na największą uwagę zasługują rojniki, ponieważ są one bardzo ozdobne – najnowsze odmiany są dwukolorowe, ogromną dekoracją są także zabarwione na intensywny, kontrastowy kolor brzegi liści. Mają mięsiste liście, które układają się w rozety. W szybkim czasie wokół nich pojawi się mnóstwo maleńkich rozetek. Dzięki nim skalniaki w ogrodzie wspaniale prezentują się także zimą i jesienią – rośliny te nie tracą atrakcyjności przez cały rok.
Równie popularne kwiaty na skalniak to wszelkie niskie, płożące gatunki, które wytwarzają bujne kwiaty. To dzięki nim skalniaki ogrodowe żyją i wyglądają naprawdę przepięknie. Gęste, ukwiecone kaskady, które miękko spływają ze skał lub miękkie, bujne i bardzo kolorowe poduchy – możliwości jest bardzo wiele. Z tej grupy w ogrodzie najczęściej możemy zobaczyć zbiornik wiecznie zielony, który w kwietniu i maju cały pokrywa się baldachowatymi, drobnymi kwiatuszkami. Na uwagę zasługuje także płomyk szydlasty – roślina o wiotkich, płożących się pędach, które zalewają ustawione kaskadowo kamienie ogromem delikatnych, intensywnie różowych kwiatów.
Skalniaki ogrodowe nie mogą obyć się także bez iglaków. Jednak w ogrodzie o niewielkich wymiarach raczej nie decyduj się na rośliny o szybkim tempie wzrostu. Poszukaj karłowatych odmian iglaków, wybieraj wśród płożących odmian kosodrzewiny czy jałowców – one są z pewnością najpopularniejsze. Może jednak zainteresujesz się także cyprysikiem groszkowym, albo skusisz się na mniej znany, za to niezwykle atrakcyjny świerk biały? To wieloletnie rośliny na skalniak, które będą wyznaczały tak naprawdę jego ukształtowanie i mają szansę stać się jego centralnym punktem.
Skalniaki ogrodowe – miejsce na trawy i rośliny ozdobne z liści?
Najczęściej wybieramy kwiaty na skalniak z kamieni, a jednak jest to świetne miejsce na rośliny ozdobne z liści. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są ładne przez cały rok, swoimi kolorami i nieszablonowym pokrojem urozmaicają skalniaki w ogrodzie. To świetne miejsce, by posadzić koleusy, które wyróżniają się niezwykłym rysunkiem na powierzchni liści, najczęściej przebarwionych na różowo lub fioletowo.
Na skalniaki ogrodowe można zdecydować się także w zacienionym miejscu. To daje nieco mniej możliwości aranżacji, ponieważ roślin skalnych, które lubią cień jest mniej. Jeżeli jednak przepadasz za ozdobnymi liśćmi, a krzewy liściaste są na czele Twojej listy najpiękniejszych roślin to jest to świetny pomysł! Skalniaki w ogrodzie to bowiem wspaniałe miejsce dla funkii, nazywanej także królową cienia. Jest to roślina o niezliczonej liczbie odmian kolorystycznych. Jej liście mają różną fakturę, najbardziej fantazyjne kolory i barwne wstawki, na przykład pasy lub delikatne kropki. Na dodatek roślina wspaniale kwitnie, wytwarzając nieliczne, ale zwracające uwagę drobne, fioletowe kwiaty.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku żurawek – także drobnych, cieniolubnych roślin o ozdobnych liściach. Żurawki mają nieco mniejszy pokrój, warto więc także zastanowić się na ich rozmieszeniem na skalniaku. Rośliny nie są szczególnie wymagające, wybaczają przejściowe zaniedbanie i są całkowicie mrozoodporne, utrzymują swoje piękne kwiaty przez całą zimę. Na dodatek jeszcze są niezwykle wytrzymałe – nie straszny im deszcz, ani wiatr. Jeżeli wydaje ci się, że same liście są za mało atrakcyjne, zawsze możesz zestawić te rośliny z kwitnącymi kolorowo begoniami o zwisających pędach.
Jednak skalniaki ogrodowe to także idealne miejsce dla traw różnego rodzaju. Te wysokie, które wytwarzają gęste kępy, jak na przykład miskant chiński czy mozga trzcinowa sadzi się raczej gdzieś z boku skalniaka, lub za nim- tak, by były przepięknym tłem dla innych roślin. Na samym skalniaku posadź raczej niewielkie gatunki i odmiany – te które stworzą gęstą, kolorową i pełną uroku poduszeczkę. Najpopularniejsza z pewnością jest kostrzewa sina, która wyróżnia się wyjątkową, niebieską barwą źdźbeł. Jest niska i bardzo gęsta, ma kulisty pokrój. Fantastycznie będzie prezentowała się w tle pojedynczych roślin cebulowych o intensywnie wybarwionych kwiatach.
Skalniaki w ogrodzie to także idealne miejsce dla kłosówki wełnistej. Ta roślina ma dość nieregularny pokrój i wspaniale dopasowuje się do przestrzeni między skałami, Ma biało-zielone liście, które wyrastają w drobnych kępkach. Jest dość niska i dzięki temu nie zdominuje całej kompozycji. Jeżeli jednak masz ochotę na jakiś dominujący, trawiasty akcent na swoim skalniaku, koniecznie zainteresuj się turzycami. Mają długie, wzniesione źdźbła, ale same nie zajmują zbyt dużo miejsca. Niektóre odmiany przyjmują wyjątkowy żółtozielony odcień, więc z pewnością będą się wyróżniać.
Rośliny na skalniak z kamieni - sadzenie
Wiesz już, jak zrobić skalniak, a raczej jak przygotować jego podstawę. Teraz, po wyborze roślin można przejść do najtrudniejszej części, czyli do sadzenia. Nie jest to łatwe z kilku względów – po pierwsze trudno wpasować się w szczelinach pomiędzy kamieniami. Po drugie, bardzo łatwo jest zamienić skalniak w ogrodzie w kolorową kupę kamieni. Dlatego na pytanie: „jak zrobić skalniak?” odpowiedź może być tylko jedna – z głową!
Rośliny można sadzić przez cały sezon, jednak warto wiedzieć, że najlepiej zrobić to do końca czerwca, zanim nastaną upały. To pozwoli roślinom na przygotowanie się i dobre zadomowienie przed falą upałów. Wybierz raczej rośliny wieloletnie i takie, które długo kwitną. Ostatnio bardzo popularne jest sadzenie roślin cebulowych, jednak ich kwiaty utrzymują się jedynie przez kilka tygodni, później zamierają także liście. Oznacza to najczęściej, że w środku lata będziesz musiał usunąć przekwitłe kwiaty i wykopać cebulki, a skalniaki w ogrodzie będą straszyły pustymi miejscami.
Przy sadzeniu roślin najważniejsza zasada brzmi – im mniej, tym lepiej. Zwróć uwagę na dobór kolorów kwiatów – zbyt duża liczba może wywołać efekt pstrokacizny. Warto jednak wiedzieć, że rośliny sadzi się w grupach – pojedynczy kwiatuszek „zginie” wśród licznych gatunków, dlatego warto wybrać od kilku do kilkunastu osobników. Co ważne, zwróć uwagę także na przewidywany wzrost poszczególnych kwiatów. Te wyższe sadź z tyłu, niższe z przodu, tak by się nie zasłaniały. Błędem jest zasadzenie płożącego się krzewu lub kaskadowej rośliny o wiotkich pędach na samym szczycie skalniaka – istnieje ryzyko, że zakryje pozostałe kwiaty i będzie dla nich konkurencją w walce o słońce.