Kwiaty cieniolubne - inspiracje do uprawy w ogrodzie w cieniu

Pierwszym z kwiatów cieniolubnych jest tzw. maciejka, czyli lewkonia dwurożna - Matthiola longipetala subsp. bicornis. Maciejka należy do roślin kwitnących, które są kwiatami wieloletnimi. Nadaje się ona zarówno do gruntu do ogrodu, jak i na balkon. W przypadku tych kwiatów wieloletnich charakterystyczny jest zapach wydzielany w porze wieczornej. Mają one drobne i purpurowofioletowe kwiaty zebrane w luźne grona, a ich wzrost sięga do 30-40 cm.

Kolejne znane rośliny ozdobne, należące do kwiatów wieloletnich to bergenie sercowate - Bergenia cordifolia. Te byliny do cienia nadają się również na balkon, gdzie świetnie czują się w donicach. Najbardziej ozdobną częścią są jej kwiaty pojawiające się od IV do VI. Przybierają one różową barwę, a ich kształt jest dzwonkowaty. Oprócz gatunku stosuje się również różne kwitnące odmiany bergenii, np. odmiana 'Purpurea', która jest doskonałą rośliną na balkony i na rabaty, a jej intensywnie czerwone kwiaty cieszą się wielkim uznaniem i popularnością.

Inne kwitnące rośliny lubiące cień, nadające się również na rabaty, to tawułki Arendsa - Astilbe xarendsii, które mają bardzo ozdobne kwiaty pojawiające się w okresie VII-IX. Spotykane są rośliny w kolorze białym, różowym i ciemnoczerwonym. Pojedyncze kwiaty zebrane są w gęste wiechy. Sprawdź także ten artykuł o bylinach i krzewach cieniolubnych.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele kwiatów doniczkowych cieniolubnych, które nadają się idealnie pod drzewa lub krzewy owocowe. Pamiętajmy, że większość bylin do cienia powinno mieć zapewnioną wilgotną i przepuszczalną glebę. Warto jednak poznać jakie wymagania mają konkretne kwiaty doniczkowe cieniolubne.

Rośliny cieniolubne do ogrodu - iglaki cieniolubne

Rośliny cieniolubne do ogrodu to także iglaki cieniolubne. Jeśli chodzi o dobór iglaków cieniolubnych, warto poznać tutaj dwie najczęściej stosowane rośliny, którymi są cis pospolity - Taxus baccata, należący do drzew i krzewów cieniolubnych oraz mikrobiota syberyjska - Microbiota decussata, która należy do roślin płożących.

Cisy pospolite mogą być w naszym ogrodzie w postaci drzew, ale także prowadzone są jako krzewy cieniolubne. Dorastają one do około 15 m wysokości i charakteryzują się zimozielonymi, krótko zaostrzonymi i spłaszczonymi igłami. Ich owoce bardzo ładnie kontrastują z igłami, ponieważ mają czerwoną barwę. Ten iglak cieniolubny należy jednak sadzić w miejscu niedostępnym dla dzieci, przez wzgląd na właściwości trujące. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych bylinach do cienia?

Cisy w ogrodzie jako iglaki cieniolubne oraz inne rośliny cieniolubne do ogrodu, czyli krzewy cieniolubne, kwiaty cieniolubne, byliny do cienia na rabaty i polecane gatunki
Wybieramy rośliny cieniolubne do ogrodu - popularne gatunki dla każdego

Mikrobiota syberyjska jest płożącą rośliną lubiącą cień, dorastającą do około 40 cm wysokości. Igły tej rośliny są łuskowate i ułożone dachówkowato. Ich kolor jest jasnozielony z obu stron igły. Zimą natomiast wierzch igieł staje się rudawy. Mikrobiota wytwarza bardzo drobne, złożone z 2-4 łusek szyszki, w których znajduje się jedno nasiono. To roślina idealna to uprawy w ogrodzie w cieniu.

Rośliny lubiące cień ozdobne z liści

Dobierając rośliny cieniolubne do ogrodu, nie może zabraknąć roślin liściastych, które komponują się interesująco z krzewami owocowymi, a niższe z nich są sadzone pod krzewy owocowe. W tym zestawieniu znajdą się zarówno drzewa, jak i krzewy cieniolubne, cieszące się popularnością wśród ogrodników amatorskich i bardziej zaawansowanych.

Pierwsza roślina lubiąca cień to bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens. Bukszpan jest gęstym krzewem, który idealnie nadaje się do formowania i dorasta do około 4 m wysokości, a w warunkach sprzyjających nawet do 8 m. Jego liście są skórzaste i błyszczące, a przez gęste ułożenie na pędzie, krzew wygląda bardzo atrakcyjnie. Z bukszpanu można także tworzyć piękne i zwarte żywopłoty. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bukszpanie.

Kolejną bardzo ozdobną rośliną, która używana jest jako roślina okrywowa wykorzystywana na skarpy, pod drzewa, ale również przy wyższych trawach, jest barwinek pospolity - Vinca minor. Krzewinka ta ma zimozielone, całobrzegie, eliptyczne i skórzaste liście, a jej pojedyncze kwiaty wyrastające na długich szypułkach, mają kolor niebieskawy i pojawiają się w V.

Średniej wielkości drzewem, dorastającym do około 15 m wysokości i nadającym się do obsadzeń w cieniu jest grab pospolity - Carpinus betulus. Pod drzewo to sadzone są często trawy, które nadają się do cienia, ale uprawiane są pod nim także kwitnące byliny do cienia. Drzewo to ma charakterystyczne, wąskoeliptyczne, ostro podwójnie piłkowane liście w kolorze zielonym, które na jesień przybierają żółty kolor.

Chcąc by nasz ogród, który znajduje się w zacienionym miejscu, wyglądał atrakcyjnie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny. Kwiaty doniczkowe cieniolubne, tak jak i kwiaty do nasadzeń na rabatach, trawy, krzewy oraz drzewa cieniolubne są szeroko dostępne. Musimy jednak zapoznać się z ich typowymi cechami i wymaganiami dotyczącymi stanowiska oraz gleby, na której mogą być uprawiane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

ikona podziel się Przekaż dalej