Jabłoń Idared – opis i charakterystyka

Jabłonie to najczęściej uprawiane drzewa owocowe w Polsce. Są popularne oczywiście z powodu owoców o szerokim zastosowaniu. Można je spożywać na surowo, jak używać do przetworów. Dostępny jest ogrom odmian różniących się smakiem, porą dojrzewania i wyglądem. Chcąc uprawiać jabłoń, warto wiedzieć, iż im późniejszą odmianę wybierzemy, tym dłużej owoce będą możliwe do przechowywania.

Odmiana Idared powstała w 1935 roku w USA ze skrzyżowania odmian Jonathan i Wagener. Została sprowadzona do Polski w 1958 roku. Jest to obecnie jedna z popularniejszych odmian w sadownictwie. Ceniona przede wszystkim za prostą uprawę oraz nie za słodki smak owoców. Jedna z najważniejszych odmian towarowych.

Ideared to odmiana tzw. późnozimowa, czyli jej owoce są dojrzałe dopiero w październiku. Z kolei tzw. dojrzałość konsumencka, czas, kiedy owoce najlepiej smakują, przypada na styczeń. Zatem owoce smakują najlepiej po odleżeniu. Ich przechowywanie nie sprawia problemów i jest możliwe stosunkowo długo. Owoce są kuliste, odznaczają się grubszą, bardzo błyszczącą, żółtą skórkę z jasnoczerwonymi „rumieńcami”. Ich miąższ jest biało- kremowy, średnio soczysty, zaś w smaku słodko-kwaskowaty. Przydatna do spożycia na surowo, jak również do przetwórstwa.

Ta jabłonka kwitnie w kwietniu i maju. Owocuje co roku, zwykle bardzo obficie. Ta odmiana jest w znacznym stopniu samopylna. W praktyce znaczy to, że aby zawiązać owoce, nie wymaga zapylacza. Dla lepszych efektów, w przypadku sadownictwa na większą skalę poleca się zasadzić nieopodal zapylacz takie jak np. Cortland czy McIntosh, Jonatan, Lobo.

Jabłoń Idared rośnie bardzo szybko w pierwszych latach, następnie tępo słabnie. Dorasta do 4 metrów. Korona tej odmiany jabłoni ma koronę o kulistym pokroju, mniejszych rozmiarów, lecz za to dość gęstą. Gałęzie główne rosną do góry, ale ma zwisające rozgałęzienia. Te pokryte krótkopędami owoconośnymi. Warto wiedzieć, że odmiana red odznacza się wrażliwością na mróz (szczególnie poniżej -20°C).

Uprawa i cięcie odmiany Ideared

Idared to odmiana jabłoni, która preferuje ziemię żyzną, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym. Jest odporna na choroby. Jednak choroba, jaka ją może dotknąć to najczęściej mączniak, dlatego wymaga zastosowania ochrony-profilaktyki przez zastosowanie oprysków chemicznych. Dotyczy to zwykle okazów w ogrodach przydomowych. Stanowisko, na jakim sadzimy jabłoń Idared, powinno być dobrze oświetlone, co da gwarancję równomiernego dojrzewania owoców.

Cięcie Idared warto wykonywać wiosną celem usunięcia uszkodzonych gałęzi, jak również tych rosnących w dół. Gałęzie przycina się o około 30% długości. Z kolei tzw. przewodnik na wysokości około 30 cm nad najwyższą gałązką. Im starszy okaz, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawić się tzw. wilki. Trzeba je usuwać. Przycinamy drzewko w celu przywrócenia harmonii pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną. Ponadto także, celem nadana odpowiedniej formy koronie jabłoni. Uprawa w Polsce powinna uwzględniać okrywanie na zimę nowych sadzonek przez kilka lat.

Idared poleca się na stanowiska słonecznych i osłonięte od wiatru, szczególnie wschodniego- niosącego zimno. Ze względu na swoją niską mrozoodporność w pierwszych latach.

Glebę najlepiej jest nawieźć na początku sporą porcją np. obornika lub nawozem zielonym.

Jabłoń wymaga lekko kwaśnego odczynu gleby. Kiedy podłoże jest kwaśniejsze niżeli 6,7 pH to porą jesienną, na sezon przed planowanym zasadzeniem jabłoni trzeba odchwaścić je i „zwapnować”. Można to zrobić za pomocą węglanu wapniowo-magnezowego. Gleba przy tym musi być spulchniona odchwaszczona. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przycinaniu jabłoni krok po kroku?

Ceny sadzonek Idared

Sadzonki dostępne w sklepach stacjonarnych, jak i tych online, to zwykle sadzonki jednoroczne. Mierzą około 150 cm. Ceny takiej sadzonki to około 16-20 zł.

Dostępne są dwa rodzaje sadzonek jabłoni Idared. Są to sadzonki z odkrytą częścią podziemną i sadzonki w tzw. balotach. Pierwszy rodzaj jest znacznie tańszy, lecz trzeba wiedzieć, że takie sadzonki trudniej się przyjmują. Powodem tego jest to, że po wykopaniu korzenie szybko przesychają i uszkadzają się. Tego rodzaju problemów nie ma przy sadzonkach w balotach, czyli bryle korzeniowej z ziemią. Zabezpiecza się je przed wysychaniem specjalnym workiem. Te są droższe. W przypadku sadzonki red będzie to w granicach 20 zł za jednoroczną.

Najlepszym czasem na sadzenia jabłoni red jest jesień. Dokładnie połowa października. Z sadzeniem nie powinno się zwlekać, by sadzonka przed zimą miała czas na ukorzenienie się. Spotka się sadzenie sadzonek na wiosnę. Wtedy warto wiedzieć, że takie sadzonki należy regularnie nawadniać.

ikona podziel się Przekaż dalej