Nostrzyk - charakterystyka

Nostrzyk - skąd pochodzi i gdzie występuje naturalnie

Nostrzyk - Melilotus, jest to rodzaj rośliny, który zalicza się do rodziny bobowatych - Fabaceae, która nazywana jest również rodziną motylkowatych. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zaliczanych jest około 9,4% wszystkich gatunków roślin, należących do dwuliściennych.

Rośliny z tej rodziny, które naturalnie występują w tropikach, z reguły są roślinami drzewiastymi, natomiast te, które rosną w klimacie umiarkowanym, są z reguły roślinami zielnymi. Co ciekawe, rośliny te prowadzą symbiozę z bakteriami brodawkowymi, przez co mogą one wykorzystywać do swojego rozwoju azot atmosferyczny.

Do samego rodzaju nostrzyk - Melilotus, zalicza się około 22 gatunków roślin, które pojawiają się naturalnie na wszystkich kontynentach Starego Świata, czyli w Europie, Azji, a także na terenie Afryki. Największe zróżnicowanie tych roślin występuje w rejonach Morza Śródziemnego, a także w środkowej części Azji. W Polsce naturalnie występuje nostrzyk biały - Melilotus alba, nostrzyk żółty - Melilotus officinalis, który znany jest także jako nostrzyk lekarski, oraz nostrzyk wyniosły - Melilotus altissima i nostrzyk ząbkowany - Melilotus dentata. Z kolei zadomowionymi gatunkami są nostrzyk wołżański - Melilotus wolgica, nostrzyk siarkowożółty - Meliltus sulcata, nostrzyk messyński - Melilotus messanensis i nostrzyk wydrążony - Melilotus indica.

Melilotus - charakterystyka

Jeśli chcemy zająć się uprawą nostrzyków żółtych, czy nawet gryk zwyczajnych, w pierwszej kolejności pownniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Dlatego właśnie warto zapoznać się z morfologią roślin, które mają znaleźć się na naszych polach lub w ogrodach.

Zacznijmy więc od tego, że nostrzyki mogą być zarówno bylinami, jak i roślinami jednorocznymi. Charakterystyczne dla nich są wznoszące się prosto ku górze pędy. Ich liście złożone są z trzech listków, które są zrośnięte z całobrzegimi przylistkami. Same listki są piłkowane i zaznaczone są u nich bardzo wyraźnie nerwy, które dosięgają aż końców ząbków.

Roślina wytwarza motylkowe kwiaty, które wyrastają z kącików liści. Razem tworzą one wielokwiatowe grona. Powinniśmy wiedzieć, że kwiaty nostrzyków wybarwione są na żółto lub na biało, lecz jest to zależne od tego, jaki gatunek rośliny wybierzemy. Nie można zapomnieć także o owocach rośliny, w których znajdują się jej nasiona. Owocami są kuliste lub owalne strączki, które są nieco krótsze od kielicha. Ich powierzchnia może być marszczona lub siatkowato-żyłkowana. W środku znajdują się gładkie lub brodawkowate nasiona, które występują po 1 lub 2. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach miododajnych.

Uprawa Melilotus - co warto wiedzieć

Jak powinny być siane nasiona - wymagania

Zanim przejdziemy do terminu siewu ziela, ceny, czy też zastosowania, powinniśmy dowiedzieć się, jak uprawiana powinna być roślina. Podczas uprawy musimy zacząć od tego, jakie wymagania glebowe i stanowiskowe mają nostrzyki, bez różnicy, czy będą to nostrzyki lekarskie, czy też białe.

Zacznijmy więc od tego, że uprawa nostrzyków, tak jak i uprawa wielu innych roślin uprawianych na polu, nie jest trudna. Nostrzyk - Melilotus, jest rośliną tolerancyjną co do gleby, a dodatkowo cechuje się ona odpornością na niekorzystny wpływ warunków pogodowych.

Pamiętajmy o tym, że nostrzyk, tak jak i gryka zwyczajna, to roślina wykazująca się dużą miododajnością, natomiast wydajność miodowa zależy od zachowania odpowiednich wymagań, a także od sposobu uprawy i pielęgnacji. Tylko dzięki temu możemy uzyskać dobry i wartościowy miód z nawłoci, gryki, czy właśnie z nostrzyków.

Kwiat nostrzyk, Melilotus na białym tle, a także jego nasiona, zastosowanie i pielęgnacja
Jakie zastosowanie ma nostrzyk, Melilotus, a także uprawa i pielęgnacja

Pierwszym elementem, o którym warto wiedzieć, jest to, że gleba pod uprawę nostrzyka powinna być wystarczająco wilgotna, szczególnie w okresie kiełkowania, kiedy to wilgotność bardzo wpływa na termin i jakość kiełkowania. Warto wiedzieć, że jesienią jeszcze przed wysiewem nasion, powinniśmy zaorać glebę, przeznaczoną pod uprawę. Następnie wiosną musimy ją zbronować, by pozbyć się chwastów. Dodatkowo, jeśli sadzimy nostrzyki na glebach słabszych, warto wzbogacić je nawozami mineralnymi bez azotu. Z kolei, gdy gleby pod uprawę są kwaśne, konieczne będzie ich wcześniejsze zwapnowanie.

Melilotus - termin siewu, uprawa i pielęgnacja

Nostrzyki to rośliny, które swoją wegetację rozpoczynają w okresie wczesnej wiosny. Właśnie z tego powodu wysiew nasion powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Pamiętajmy o tym, że te rośliny będą wiedziały, kiedy rozpocząć kiełkowanie, dlatego, jeśli temperatury powietrza są jeszcze zbyt niskie, poczekają one na korzystne warunki atmosferyczne.

Nostrzyki, które przeznaczone są na paszę do roślin, powinny być wysiewane w rzędach, oddalonych od siebie o około 30 cm. Na 1 ha pola przypadnie wtedy około 25-30 kg nasion. Takie nasiona wysiewamy na głębokość około 1-2 cm. Warto wspomnieć także o tym, że w pierwszym roku uprawy uzyskuje się jeden pokos zielonki nostrzyka, a w drugim już uzyskamy 2 lub 3 pokosy.

Roślinę, jaką jest nostrzyk, możemy również wysiewać w mieszankach z facelią, jeśli interesuje nas miododajność tej rośliny. Wtedy ogólne wydajności miodowe się zwiększą, ponieważ facelia zakwitnie w pierwszym roku uprawy, a nostrzyk w drugim. Z kolei, jeśli planujemy uprawę nostrzyków białych, musimy wiedzieć, że odległość między ich rzędami powinna wynosić około 40 cm, a na 1 ha użyjemy około 6-8 kg nasion. Taki sposób sprawia, że w pierwszym roku uprawy zyskujemy zielonkę, natomiast w drugim możemy zebrać nasiona.

Nostrzyk - zastosowanie i cena

Nostrzyk lekarski - Melilotus officinalis, hodowany jest ze względu na swoją miododajność, ale także i ziele. Dodatkowo uprawia się go jako poplon. Poplony są bardzo popularne, ponieważ sprawiają, że azot i inne pierwiastki zostają w glebie. Poplon wysiewany jest w pustym miejscu po zakończonej uprawie np. warzyw kapustnych. Dzięki temu w bardzo szybki sposób możemy stworzyć masę zieloną.

Poza tym zastosowaniem powinniśmy wiedzieć, że nostrzyk jest rośliną miododajną, która tak jak nawłoć sadzona jest, by uzyskać miód z nawłoci, nostrzyka i wielu innych roślin. Miody z nawłoci, nostrzyków i inne miody wielokwiatowe wprowadzają do naszego organizmu wiele witamin.

Dodatkowo nostrzyk jest rośliną leczniczą, której zielem są wysuszone lub rozdrobnione nadziemne części rośliny, w których znajdują się garbniki, flawonoidy, kumaryny czy melilotyna. Ziele nostrzyka ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Dlatego stosowany jest przy leczeniu trudno gojących się ran, stanach zapalnych skóry, czy obrzękach.

ikona podziel się Przekaż dalej