Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper) - skąd pochodzi

Rdest ostrogorzki - Persicaria hydropiper, znany również pod nazwą rdestu wodnego i pieprzu wodnego, tak samo, jak i rdest japoński - Reynoutria japonica, rdest ptasi - Polygonum aviculare, czy rdest wężownik - Polygonum bistorta, należy do rodziny rdestowatych - Polygonaceae.

Do rodziny zaliczane są rośliny okrytonasienne z grupy dwuliściennych właściwych. Do rdestowatych zaliczanych jest około 43-49 rodzajów, z których wyróżnia się aż 1110 gatunków różnorodnych roślin. W samej Polsce występuje około 30 gatunków, z których większość jest roślinami ruderalnymi lub łąkowymi.

Do flory Polski zaliczane są jako rodzaje rodzime lub też uprawiane i zawleczone, takie rośliny, jak rdest - Polygonum, rdestówka - Fallopia, rdestowiec - Reynoutria, a także szczaw - Rumex, szczawiór - Oxyria, gryka - Fagopyrum oraz rabarbar - Rheum. Rośliny z tej rodziny występują w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej i południowej. Niektóre rodzaje pojawiają się nawet w tropikach.

Sam rdest ostrogorzki - Persicaria hydropiper naturalnie rośnie na terenach Europy, Afryki Północnej, Azji, a także Australii. Co więcej, rozprzestrzenił się już także w innych częściach świata. W tej chwili roślina ta jest bardzo pospolitym gatunkiem, który znany jest praktycznie wszystkim.

Rdest wodny (Persicaria hydropiper) - czym charakteryzuje się roślina

Rdest wodny - Persicaria hydropiper jest bardzo podobną rośliną do rdestu japońskiego, czy rdestu wężownika. Jednak można między nimi bez problemu zobaczyć znaczne różnice. Jeśli chcemy poznać ziele rdestu, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda ta roślina. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się rdest ostrogorzki.

Rdest ostrogorzki charakteryzuje się wzniesioną albo też podnoszącą się łodygą, która bardzo często się zakorzenia w węzłach. Z reguły jest ona purpurowa i słabo rozgałęziona. Całkowita wysokość rośliny waha się w granicach od 30 do 50 cm. Liście rdestów są lancetowate, długo zaostrzone, pochwiaste, a także krótkoogonkowe. Ich długość dochodzi nawet do około 6 cm. Warto wiedzieć, że całe liście są nagie, natomiast pochwy liściowe orzęsione są na brzegach.

Charakterystycznym elementem dla rdestu ostrogorzkiego - Persicaria hydropiper są też kwiaty, które zebrane są w luźne, ale cienkie i często przewisające kłosy o długości 6 cm. Okwiat kwiatów jest zielonkawy, natomiast jego górna część jest czerwonawa albo też biaława. Kwiaty pojawiają się na roślinie w okresie od VII do X.

Rdest ostrogorzki w ogrodzie określany jako rdest japoński, a także jego zastosowanie i właściwości lecznicze
Rdest ostrogorzki znany też jako rdest japoński, a także jego zastosowanie i właściwości lecznicze

Warto wspomnieć także o tym, że rdest wodny jest jednoroczną rośliną, która naturalnie zasiedla zarośla, zbiorowiska ruderalne, rowy, łęgi, brzegi wód, ale także pola uprawne, gdzie traktowana jest jako chwast segetalny. Występowanie tej rośliny na danym terenie wskazuje, że gleby są bogate w azot. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie rdestu Auberta.

Rdest ostrogorzki (Persicaria hydropiper) - jego zastosowanie i właściwości lecznicze

Zanim przejdziemy do właściwości leczniczych i zastosowania rdestu ostrogorzkiego - Persicaria hydropiper, powinniśmy wspomnieć o tym, że rdest jest rośliną trującą, której olejki eteryczne zawierają toksyczne związki. W zielu rdestu znajdziemy flawonoidy, saponiny, garbniki, a także kwas elagowy i seskwiterpeny. Co więcej, roślina charakteryzuje się gorzkim i ostrym smakiem, który przypomina pieprz.

Bardzo istotne dla gospodarzy jest to, by na polach, na których pasą się krowy, nie było śladu rdestu ostrogorzkiego, ponieważ jest on bardzo niebezpieczny dla zwierząt. Otóż krowy, które zjedzą te rośliny, nie będą dawały nam zdrowego mleka, a trujące i niebieskawe o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Świnie, które spożyją tę roślinę, mogą mieć problemy z przewodem pokarmowym, a konie będą osłabione.

Przejdźmy jednak do tego, jakie zastosowanie ma rdest wodny, który właśnie z powodu smaku nazywany jest także pieprzem wodnym. Otóż roślina ta poza właściwościami trującymi ma również właściwości lecznicze i to właśnie przez to znana jest jako jedna z częściej używanych roślin leczniczych.

Rdest ostrogorzki - Persicaria hydropiper jest surowcem lekarskim. Ma on działanie moczopędne, przeciwkrwotoczne, a także przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że poprzez stosowanie wyciągu z ziela rdestu możemy zahamować krwawienie wewnętrzne, które nie jest bardzo obfite. Co więcej, bardzo często wykorzystywany jest on przy obfitych i długotrwałych miesiączkach, leczeniu żylaków, a także skazy krwotocznej.

Pamiętajmy jednak, że jest to gatunek trujący, dlatego stosowanie go powinno odbywać się pod kontrolą lekarską. Pomijając już właściwości lecznicze, musimy wiedzieć, że liście rdestu wodnego stosowane są także jako przyprawa w kuchni japońskiej. A jeszcze wcześniej otrzymywane były z niego barwniki koloru żółtego, zielonego, szarego i khaki.

ikona podziel się Przekaż dalej