Tojad mocny – kilka słów o gatunku

Kwiat tojadu jest niezwykle piękny. Groniaste, bardzo liczne kwiaty zajmują najczęściej całą górną część łodygi. Mają intensywnie niebieski, wręcz szafirowy kolor, dlatego czasami używa się lekko spolszczonej, łacińskiej nazwy: acoitum niebieska. Niedawno na rynku pojawiły się także odmiany białe i różowe. Roślina ma bardzo ciekawy pokrój. Dorasta do 100-120 cm wysokości. Tworzy dużą, gęstą kępę złożoną z licznych pierzastych liści, które ładnie się prezentują. Z każdej kępy wyrasta kilka silnych, wzniesionych łodyg, na których pojawia się cudowny kwiat tojadu, który utrzymuje się przez całe lato.

Aconitum napellus zawiera akonitynę, bardzo silną truciznę, na którą nie ma antidotum. Stąd właśnie jego nazwa: mordownik. Warto jednak wiedzieć, że roślina sama w sobie nie jest niebezpieczna. Dotykanie kwiatów czy liści nie powinno być przyczyną problemów, jednak warto zachować ostrożność. Trujące substancje zawierają przede wszystkim nasiona i korzenie. Jeśli jednak w twoim ogrodzie bawią się dzieci lub zwierzęta domowe, lepiej zrezygnować z uprawy.

Tojad mocny – wymagania, sadzenie i cena

Aconitum niebieska nie jest trudna w uprawie. Tojad dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Dobrze znosi zimy, wspaniale czuje się w czasie gorących polskich lat. Ale żeby się prawidłowo rozwijał, potrzebuje odpowiedniego podłoża.

Nasiona są bardzo trudno dostępne, ponieważ roślinę uprawia się z karp, które sadzi się do gleby. Ich cena jest bardzo niska – sztuka kosztuje około 4-5 zł. W czasie sadzenia warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ akonityna może przenikać przez skórę. Karpy sadzi się w odstępach 40-50 cm. Na jednym miejscu tojad może rosnąć nawet 4 lata. Jeśli kępy za bardzo się rozrosną, można je podzielić i rozsadzić w inne miejsca.

Uprawa tojadu mocnego nie jest wymagająca. Roślina ładnie się prezentuje w ogrodzie, a jej wymagania nie są wysokie
Tojad mocny w ogrodzie - uprawa, wymagania, porady

Karpy umieszcza się w podłożu próchniczno-gliniastym, które długo zatrzymuje wilgoć – tojad nie znosi przeciągającej się suszy. Preferuje dużą zawartość składników pokarmowych, więc przed sadzeniem można zasilić glebę nawozem. Optymalne stanowisko to półcień – roślina źle reaguje na silne i bezpośrednie nasłonecznienie.

Uprawa tojadu krok po kroku – podlewanie i pielęgnacja

Tojad mocny potrzebuje dość dużo wody. Dlatego w czasie suszy i w upalne dni nie można zapomnieć o podlewaniu. Roślina znacznie lepiej reaguje na przelanie niż brak podlewania, zatem możesz robić to nawet dość obficie. Należy pamiętać, że białe i różowe odmiany są o wiele bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki, dlatego je trzeba podlewać częściej.

Pielęgnacja rośliny poza tym skupia się przede wszystkim na regularnym odchwaszczaniu. Tojad mocny jest dużą i konkurencyjną rośliną, ale jest także dość podatny na choroby grzybowe, których patogeny często znajdują się na chwastach. Mordownik może potrzebować także nawożenia. Wspaniale reaguje na kompost. Już przed sadzeniem można zasilić nim glebę, a później dokładać kompost do przygotowanych na karpy dołków na przykład w czasie podziału bulw.

Tojad mocny – przechowywanie i wykopywanie karp

Karpy tojadu mocnego wykopuje się średnio raz na 4 lata. To optymalny czas do rozwoju rośliny na jednym miejscu. Po tym czasie warto wykopać karpy, które mają już mnóstwo bulw przybyszowych. Po wykopaniu należy je dobrze obejrzeć i podzielić.

Karpy wykopuje się jesienią, po przekwitnięciu rośliny. Po oczyszczeniu i podzieleniu kładzie się je do suchego i chłodnego pomieszczenia (około 2-3 stopni Celsjusza) na całą zimę. Można je zanurzyć w piasku lub torfie, żeby nie wyschły. Sadzi się je wczesną wiosną, a latem znów będziesz cieszyć się przepięknymi kwiatami tojadu.

Uwaga: Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy tojadzie i w okolicy kęp, a także w czasie podziału karp, należy wykonywać w odpowiednich rękawiczkach.

ikona podziel się Przekaż dalej