Sukulenty

Ilustracja sukulenty

Sukulenty to rośliny gruboszowate zbudowane z tkanki, która zapewnia im magazynowanie wody w okresach niedostatku. Zdolność zatrzymywania wody zawdzięczają swoim korzeniom- bulwom, liściom lub łodygom. Mają mięsiste liście lub łodygi. W naturze liczą kilkaset odmian o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Uprawiane w domach ze względów dekoracyjnych. Preferują dużo słońca i ciepła. W naturze rosną w gorącym oraz suchym klimacie. Zimą przechodzą w stan uśpienia. Wówczas nie powinno się ich podlewać wcale.

Sukulenty - najpopularniejsze rośliny

Sukulenty - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Sukulenty - odmiany, wymagania, uprawa, ciekawostki

Można zaryzykować stwierdzenie, że chyba nie ma domu czy mieszkania w którym nie byłoby ani jednego sukulentu. To bardzo szeroka grupa roślin, a cechuje je wszystkie to, że mają tkankę wodną, umożliwiającą im na magazynowanie wody. Są to rośliny piękne, mało wymagające i dostępne wszędzie. Poniżej przedstawimy je po krótce.

Sukulent – rośliny o dekoracyjnych walorach

Sukulenty to rośliny, które jako jedyne są w stanie wybaczyć nam dłuższe przerwy w podlewaniu. Z niedostatku wody mogą się lekko pomarszczyć, a po podlaniu odzyskują wygląd i kondycje. Wszystko to za sprawą mięsistych tkanek tzw. miękiszowi wodnemu. Dzięki niemu oszczędnie gospodarują zapasami wody. Sama nazwa wzięła się od łacińskiego wyrazu ‘succus’ czyli sok.

Sukulenty są na ziemi od milionów lat. Obecnie rosną niemal wszędzie poza terenami skrajnie zimnymi. Jednak najczęściej spotyka się je obszarach pustynnych. Charakteryzują się mięsistymi liśćmi o grubej skórce lub łodygą. Liście niejednokrotnie pokryte są warstwą wosku, który ogranicza parowanie wody. Utracie wilgoci zapobiega też budowa np. kształt rozety, kuli czy nawet walca. Gdy warunki stają się skrajne wówczas przechodzą w uśpienie. Życie wraca do nich kiedy pojawi się woda.

Uprawa i pielęgnacja sukulentów

Sukulenty zniosą każde warunki jednak najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Od jesieni do wiosny można im zapewnić chłodniejsze miejsce, niżeli parapet przy kaloryferze. Jest to dla nich czas spoczynku- uśpienia. Poradzą sobie nawet, gdy temperatura wokół nich będzie wynosiła 5 st.C. Otoczenie nie powinno być zbyt wilgotne, ponieważ może to spowodować rozwój chorób o podłożu grzybowym. To jedyne co może dotknąć tą grupę roślin.

Jak zatem podlewać sukulenty? Zasada jest prosta. Prawie wcale. Zimą nie robimy tego wcale. Latem wystarczy raz na 2 tygodnie. Przelane sukulenty będą gnić. Ziemia dla sukulentów winna być lekka. Najlepiej postawić na specjalną mieszankę ziemi dla sukulentów dostępną w sklepach. Jest to mieszanka ziemi, perlitu i piasku. Warto na dno doniczki wsypać trochę keramzytu.

Przesadzanie sukulentów powinno odbywać się wyłącznie wtedy, gdy doniczka jest już zbyt mała. Nowa powinna mieć nie więcej jak 3 cm więcej na średnicy. Najlepszym czasem na ten zabieg jest wiosna. Doniczka musi mieć otwory, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć.

Jak dbać o sukulenty w domu? Nie przelewać i dostarczyć im maksimum światła. To wszystko. Przy wzorowej pielęgnacji można spodziewać się na nich kwiatów.

Rozmnażanie sukulentów

Ich rozmnażanie jest możliwe dwoma metodami:

  • podział rośliny, kiedy z jej boków wyrastają nowe i niewielkie młode sadzonki. Łatwo je od siebie oddzielić, gdyż mają osobne korzenie. Odrywamy sadzonkę i od razu umieszczamy w nowej doniczce dopasowanej wielkością;
  • z liści lub fragmentu rośliny– można delikatnie oberwać jeden liść lub uciąć na pożądanej wysokości kawałek rośliny. Następnie przesuszamy około 3-4 dni bez umieszczania w wodzie czy ziemi. Dopiero po upływie tego czasu można wsadzić do ziemi. W przypadku liścia na 1/3 wysokości. Sadzonki nie przelewać, a jedynie zrosić.

Rodzaje sukulentów

Sukulenty dzielimy ze względu na miejsce gdzie gromadzą zapasy wody i substancji odżywczych.

  • Pierwsza grupa to sukulenty korzeniowe.  Jak nazwa wskazuje magazynują  zapas wody w korzeniach oraz bulwach np. zamiokulkas.
  • Druga grupa to sukulenty liściowe. Zbierają wodę dzięki grubym liściom pokrytym woskiem. Będą to grubosze, aloesy, żywe kamienie, eszewerie, starce royleya, ceropegie woodii. Ta grupa jest zdecydowanie najszersza, a jednocześnie najpopularniejsza.
  • Trzecia grupa to sukulenty łodygowe. Wodę gromadzą w łodygach np. baobab, nolina- stopa słonia

Sukulent a kaktus

Sukulent często utożsamiany jest tylko i wyłącznie z popularnym kaktusem. To błąd. Kaktus to oczywiście sukulent łodygowy lecz nie każdy sukulent to kaktus. Kaktus wyróżnia się na tle sukulentów tym, że jego korpus (gromadzi wodę) nad ziemią zbudowany jest z żeber i brodawek. Pokryty jest kłującymi cierniami.  Ciernie kaktusów mają rozmaite wielkości, zabarwienie oraz kształt.

Okresowo zakwitają pięknymi kwiatami.

Najpiękniejsze zwisające sukulenty

Sukulenty mają przeróżne kształty. Mogą także zwisac- „wychodzić” z doniczki. Są bardzo dekoracyjne, dlatego tak często je wybieramy do kwietników, czy na wysokie meble.

  • Aporokaktus tokaktus biczowaty lub wężowaty. Nazywany też szczurzym ogonem. Ma pędy dorastające do 1,5 m długości. Rozgałęziają się od miejsce skad wyrastają z ziemi. Przekrój okrągły (2 cm średnicy) z żebrami wzdłuż całej długości. Ma włoskowate ciernie.
  • Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) inaczej ‘sznur pereł’ to sukulent liściowy o maleńkich  liściach o kształcie małych kuleczek lub małych łez. Mają świeży zielony kolor. Pędy mogą osiągać 1,5-2  m długości.  Aby pięknie rósł musi mieć dostęp do sporej ilości światła. W przeciwnym razie jego „ perły” nie będą tak dekoracyjne.
  • Ceropegia woodii  to sukulent liściowy o zwisającym pokroju. Jego dekoracyjne liście przypominają małe nakrapiane serduszka. Mają z zewnątrz szarozielony kolor w jaśniejszy dekor ala marmurek. Ułożone są naprzeciwlegle w równych odstępach na pędach. Spód liścia z kolei jest purpurowy. Pędy są bardzo cienkie- około 2 mm. Mogą zwisać lub oplatać się na podporach.
  • Patyczak zwisający (Rhipsalis cassutha)  - patyczak charakteryzuje się pędami o przekroju koła o średnicy kilku mm. Rosną gęsto. Dłuższe pędy zwisają w dół tworząc efekt „zielonych włosów”. Popularne do posadzenia w donicy z twarzą. Nowe pędy wyrastają ze starych.

Ciekawe sukulenty w doniczkach

Pośród setek odmian uprawianych w domach i mieszkaniach Polacy najbardziej pokochali kilka z nich. Oto ich prezentacja.

  • Lithops, czyli żywe kamienie. To malutkie sukulenty przypominające wyglądem kamienie. Mogą być w zielonych odcieniach lub przybierać kolory z całej palety barw. Jeden lithops zbudowany jest z dwóch bardzo grubych liści, spłaszczonych od góry. Miedzy nimi widoczna jest szczelina.  Z niej przy sprzyjających warunkach może wyrosnąć kwiat. Sadzone w doniczce po kilka sztuk ze względu na rozmiary.
  • Grubosze (crassula) to ogromna grupa licząca ponad 300 odmian. Wszystkie łączy to, że mają rozgałęzione liście na kilku grubych pędach o jajowatym kształcie i błyszczącym wykończeniu. Całość ma drzewiasty pokrój. Głównym przedstawicielem jest tutaj popularne
    „drzewko szczęścia”.
  • Eszeweria (echeveria) to sukulent o liściach układających się jak płaska rozeta. Przypominają małe sałaty. Rosną od samego podłoża. Maja rozmaite kolory. Ich wielkość jest raczej mała. Mierzą od 2-15 cm. Często sadzone po kilka w jednej misie lub donicy.
  • Sansivera  - szable lub „język teściowej” to sukulent o sztywnych, mieczowatych liściach rosnących do góry. Mierzą około 3-6 cm szerokości. Maja ciemno zielony środek, zaś brzegi przybierają jasnozielony kolor. Mają zdolność oczyszczania powietrza w mieszkaniu i domu.
  • Żyworódka (Kalanchoe) to sukulent liściowy uprawiany dla dekoracyjnych kwiatów o licznych kolorach. Ma mięsiste ciemnozielone liście z pokarbowanym brzegiem. Ciekawa jest żyworódka pierzasta. Ma ona właściwości lecznicze w medycynie ludowej.
  • Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa) nazywany piłką. Swoim wyglądem przypomną kule lub piłkę. Dorasta do 20 cm szerokości. Przybiera szare lub fioletowe barwy. Kula zdobiona jest paskami i wypustkami. 
  • Nolina (stopa słonia) to sukulent gromadzący wodę w łodydze, która jest gruba i zdrewniała- rozszerza się ku dołowi. Często jej szerokość jest taka jak sama doniczka. Przypomina pień drzewa. U jego szczytu rosną jasnozielone liście. Te są długie, cienkie i zakończone spiralnie. Całość wygląda jak pióropusz na pniu.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto