Ogród śródziemnomorski

Ilustracja ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski to aranżacja, która ciągle zyskuje na popularności. Ma na celu przemienić zakątek ogrodu, a nawet całą jego przestrzeń, w śródziemnomorskie patio pełne aromatów i kolorów. W Polsce może się to udać, trzeba tylko dobrze wybrać rośliny, takie, które przetrwają naszą niepewną pogodę na początku wiosny. Ogród śródziemnomorski wyróżnia się zastosowaniem kamieni i elementów dekoracyjnych, a przede wszystkim nagromadzeniem ciekawych krzewów. A to wszystko koniecznie musi być spowite aromatem ziół, które koniecznie muszą rosnąć na rabatach.

Ogród śródziemnomorski - najpopularniejsze rośliny

Ogród śródziemnomorski - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród śródziemnomorski - założenia, rośliny, projekty, wykonanie

Ogród śródziemnomorski ma na celu odtworzyć klimat ogrodów z południa Europy. Ma być wypełniony słońcem, roślinami o intensywnym kolorze zieleni, kwiatami i oczywiście aromatem ziół. Ma przywodzić na myśl w wakacje. Czy możliwe jest stworzenie takiej aranżacji w Polsce? Podpowiadamy!

Ogród śródziemnomorski – najważniejsze założenia

Trudno o jednolitą definicję ogrodu śródziemnomorskiego. W końcu może on dotyczyć zarówno romantyzmu południowej Francji, słońca Włoch, gorącej Hiszpanii czy greckich tarasów wypełnionych rzeźbami. Jednak dzięki temu bogactwu kultur masz szansę na stworzenie czegoś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego.

Jest jednak kilka cech wspólnych, które łączą wszystkie ogrody w stylu śródziemnomorskim. Przede wszystkim projekt musi zakładać użycie kamiennych murków i innych elementów murowanych z kamienia. Nie może ich zabraknąć! Do tego patia i małe altanki, najlepiej z drewna lub białego kamienia. One także są konieczne w ogrodzie śródziemnomorskim. Ta aranżacja wymaga dopracowania wszystkich szczegółów i zastosowania licznych elementów dekoracyjnych. Styl śródziemnomorski uwielbia zieleń i kolory ziemi, a także donice i dzbany (kamienne, gliniane, terakotowe) oraz wygodne meble z drewna lub wikliny, które można wyłożyć jasnymi, przyjemnymi poduszkami.

Projekt ogrodu śródziemnomorskiego

Projektowanie ogrodu śródziemnomorskiego trzeba zacząć od wyznaczenia miejsca, gdzie będą znajdować się patia i placyki. W ogrodach na południu Europy są one nieodzowną częścią każdego ogrodu – dają cień, w którym można znaleźć wytchnienie. Tam będą także znajdować się wygodne meble ogrodowe. Styl śródziemnomorski uwielbia drewno i wiklinę, miękkie poduszki, komfortowe fotele i kanapy. W sam raz, by spędzić ciepłą noc pod rozgwieżdżonym niebem, próbując sangrii, dojrzałych na słońcu arbuzów i aromatycznych oliwek.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie ukształtowania terenu. W okolicy Morza Śródziemnego jest wiele gór, a teren jest nieregularnie ukształtowany. Często ogrody są aranżowane na zboczach gór lub niewielkich wzniesień. Stąd wszystkie kamienne schodki i murki, które mają powstrzymać osuwanie się ziemi. To właśnie one nadają śródziemnomorskiego klimatu do ogrodu.

Projekt powinien zawierać także informacje o zastosowanych roślinach. Krzewy i drzewa (najlepiej niewysokie, w ciemnych kolorach) warto wyznaczyć jako pierwsze i do ich rozłożenia dopasować miejsca, gdzie będą rabaty kwiatowe i ziołowe. W ogrodzie śródziemnomorskim warto wyznaczyć zakątek na ogród ziołowy. Ich zapach bardzo kojarzy się z ciepłym południem.

Ogród śródziemnomorski – krzewy i drzewa

W Polsce jesteśmy nieco ograniczeni klimatem w przypadku wyboru roślin. Jednak bardzo wiele gatunków dobrze sprawdzi się do ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Część z nich w naturze jest bylinami, a w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako rośliny jednoroczne.

W ogrodzie śródziemnomorskim musi znaleźć się miejsce dla krzewów i drzew. Z południem Europy najbardziej kojarzą się strzeliste cyprysy, oliwki i rośliny cytrusowe. Niestety, w Polsce raczej nie urosną. Można hodować je w donicach wystawianych do ogrodu tylko na lato.

Poza tym dobrze sprawdzą się krzewy o smukłym pokroju, które mogą przywodzić na myśl cyprysy, jak jałowce, tuje oraz bukszpany lub kaliny wawrzynowate, wyglądające jak wawrzyn, czyli laur. Te rośliny nie wymagają ochrony przed niską temperaturą. W ogrodzie francuskim sprawdzą się także kwitnące krzewy o wysokim pokroju, jak na przykład magnolie.

Aranżacja śródziemnomorska opiera się także na pnączach. Wszelkie pergole, kratki na ścianach, ściany altan – wszystko można zazielenić pnączami różnego rodzaju. Na pierwszym miejscu oczywiście znajduje się winorośl, którą można puścić na altanę lub posadzić na palikach w nasłonecznionym zakątku ogrodu. Dobrze sprawdzi się winobluszcz lub wiciokrzew. Ciekawie prezentuje się także milin amerykański. Jego intensywnie wybarwione kwiaty świetnie sprawdzają się w śródziemnomorskiej aranżacji.

Rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego – kwiaty

W stylu śródziemnomorskim można znaleźć bardzo wiele wspaniałych krzewinek, bylin i kwiatów, które dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych. Roślinność można uprawiać w doniczkach i wynosić do ogrodu. Typowe dla tej stylistyki są także niebieskie doniczki powieszone na ścianach czy balkonach.

Co w nich sadzić? Lawendę, bungewillę, kolorowe odmiany pelargonii, a nawet kwitnące sukulenty, opuncję, agawę. Trzeba tylko znaleźć im nasłonecznione miejsce. Na rabatach znowu powinno znaleźć się miejsce dla agapantów, tamaryszku i cynii. Dekoracyjne kwiaty szałwii lub begonii mogą w zasadzie rosnąć wszędzie. Rabaty można uzupełnić ziołami. Ich zielone listki pięknie wyglądają i pięknie pachną. A przy tym okażą się pomocne w kuchni. Posadź te, które najbardziej kojarzą się z kuchnią śródziemnomorską: bazylię, oregano, tymianek, rozmaryn i macierzankę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto