Ogród ziołowy

Ilustracja ogród ziołowy

Ogród ziołowy to wydzielone w ogrodzie lub na balkonie miejsce, gdzie są posiane zioła wykorzystywane w kuchni. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, lecz także bardzo estetyczne. Zioła wspaniale wyglądają, mają różne kolory liści, a do tego pięknie pachną. Ogród ziołowy najczęściej składa się z najbardziej popularnych gatunków, jak mięta, bazylia, oregano czy majeranek. Można posadzić w nim także rośliny, które mają działanie lecznicze, jak lawenda czy lubczyk i niektóre warzywa, na przykład cebulę na szczypiorek albo sałatę na młode listki.

Ogród ziołowy - najpopularniejsze rośliny

Ogród ziołowy - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród ziołowy - charakterystyka, rośliny, zasady sadzenia, porady

Domowy ogród ziołowy to świetny pomysł! Wystarczy wyznaczyć trochę miejsca w swoim ogrodzie, by móc cieszyć się świeżymi listkami roślin o wyjątkowym smaku, aromacie i właściwościach zdrowotnych. Ogród ziołowy nie wymaga przestrzeni ani jakiejś szczególnej uwagi. Tak naprawdę możesz założyć go w zwykłej skrzynce na balkonie.

Ogród ziołowy – najważniejsze informacje

Ogród ziołowy jest miejscem w ogrodzie, w którym sadzi się zioła i rośliny wykorzystywane przy gotowaniu. Dlatego warto, by znajdował się blisko kuchni, tarasu czy ścieżki, by można było szybko wyjść po potrzebne świeże listki. Jeśli w ogrodzie nie ma na niego miejsca, można zaprojektować go w skrzynce na balkonie czy tarasie, a nawet na kuchennym parapecie.

Zioła są nie tylko zdrowe i smaczne. Mają także jedną dodatkową zaletę – pięknie wyglądają. Mają często ciekawy, kępiasty pokrój, a ich listki przybierają najróżniejsze odcienie zieleni. Dlatego posadzenie kilku gatunków obok siebie da niezwykły efekt wizualny. Na dodatek pielęgnacja ogrodu ziołowego nie jest szczególnie skomplikowana. Większość ziół ma zbliżone wymagania jeśli chodzi o słońce, podlewanie czy nawożenie.

Projekt ogrodu ziołowego

Ogród ziołowy najczęściej zaprowadza się w wydzielonym kawałku ogrodu, jako osobną, ziołową rabatę. Ale tak naprawdę wystarczy znaleźć tylko kawałek miejsca na rabacie kwiatowej albo wręcz przy ścieżce. Zioła potrzebują pielęgnacji, ale tak naprawdę nie wymagają szczególnego podłoża. Na pewno znajdzie się dla nich miejsce.

Projekt ogrodu ziołowego warto dopasować do całego ogrodu, jego kształtu i sposobu rozmieszczenia pozostałych elementów. Ogródek z ziołami może mieć nieregularną formę, może być regularną rabatą, zioła można wsadzić także do drewnianych skrzynek lub w donicach i poustawiać je na trawniku. Projektując ogród ziołowy należy wziąć tylko pod uwagę wielkość – liczbę ziół, które chcesz posadzić oraz wymaganą rozstawę. Najprościej będzie po prostu porozstawiać sadzonki ziół tam, gdzie mają rosnąć i ocenić końcowy efekt wizualny. W razie potrzeb liczbę roślin można zmniejszyć lub nieco je zagęścić.

Jak założyć ogród ziołowy – sadzenie

Zioła można hodować na dwa sposoby – z nasion lub z gotowych sadzonek. Wysiewanie nasion jest o tyle trudniejsze, że trzeba czekać na ich wzrost oraz zrobić przerywkę, jeśli rosną za gęsto. Nie wszystkie zioła nadają się do wysiewania wczesną wiosną, czasami trzeba poczekać dłużej lub przygotować rozsady w domu wcześniej w doniczkach produkcyjnych. Z rozsady uprawia się bazylię, melisę, tymianek oraz szałwię. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną, stawia na nasłonecznionym parapecie, a kiedy sadzonki są już ładnie rozkrzewione, pod koniec maja, wysadza się je na stałe miejsce.

Sadzonki ziół różnego rodzaju są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach czy dyskontach. Można kupić już gotowe sadzonki i posadzić je w donicach czy nawet wprost do gruntu. Aby uprawa się udała, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Zioła są najczęściej ciepłolubne i potrzebują słońca, żeby liście były aromatyczne i smaczne. Poza tym wystarczy im typowa ziemia ogrodowa – przepuszczalna, lekka, dość żyzna i zasobna w składniki odżywcze. Przed sadzeniem można ją nawieźć dawką nawozu mineralnego lub kompostu.

Zioła – co wybrać do ogrodu ziołowego?

W umiarkowanym klimacie bardzo wiele ziół czuje się dobrze i wspaniale rośnie. Dlatego naprawdę jest w czym wybierać. Warto zastanowić się, które rośliny będą najczęściej wykorzystywane w kuchni i po nie właśnie sięgnąć. Do najpopularniejszych należy bazylia, mięta, majeranek oraz rozmaryn. Jednak w ogrodzie ziołowym może być miejsce dla liczniejszej grupy ziół. Melisa, z której napar działa na uspokojenie, używana w kuchni Dalekiego Wschodu kolendra, pachnąca trybula czy w końcu niezastąpiony do ziemniaków rozmaryn – to tylko część propozycji.

W ogrodzie ziołowym możesz posadzić także rośliny tradycyjne, używane w kuchni polskiej. Dobrym wyborem jest koper – jego listki nadają się do ziemniaków i zup, a kwiatostany do kiszonych ogórków. Pietruszka naciowa i cebulka na szczypior także będą świetnym rozwiązaniem. Możesz także sięgnąć po rośliny o działaniu leczniczym – lawenda, nagietki lub szałwia. Ich kwiaty będą przy tym ciekawym aspektem dekoracyjnym całego ogródka. A może by tak posiać do tego sałatę na młode listki?

Wybierając nasiona ziół warto zwrócić uwagę na to, że niektóre rośliny doczekały się stworzenia ciekawych odmian. Najlepszym przykładem może być bazylia. Bazylia pospolita ma kilka wariantów, z jasnymi lub fioletowymi listkami, gładkimi lub pofałdowanymi. Ciekawa jest także bazylia cytrynowa, której liście po roztarciu pachną cytryną i mają cytrusowy smak. Jest idealna do wszelkich koktajli.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto