Rośliny astrowate

Rośliny astrowate

Rośliny astrowate to najliczniejsza rodzina roślin. Obejmuje aż około 25 tysięcy gatunków! Ta niezwykła rodzina ma jedną wspólną cechę charakterystyczną: jej kwiatostany tworzą koszyczki, które niezwykle ładnie wyglądają. Oczywiście swoją nazwę zawdzięcza popularnym astrom, jednak w jej szeregach znajdą się także inne cenione i znane rośliny dekoracyjne. Przedstawiciele roślin astrowatych pojawiają się na całym świecie, są wszędzie poza Antarktydą.

Rośliny astrowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny astrowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny astrowate - charakterystyka, gatunki, wymagania, uprawa, porady

Rośliny astrowate, należące do rzędu astrowców, to jedna z najliczniejszych rodzin wśród roślin. Z około 25 tysięcy gatunków uprawianych jest około 300, wiele z nich jest bardzo popularna. Wyróżniają się przepięknymi kwiatami, które świetnie sprawdzają się na rabatach i w ogrodach. Przedstawiamy najpiękniejsze rośliny astrowate do ogrodu.

Rośliny astrowate – charakterystyka

Rośliny astrowate (Asteraceae) to rodzina roślin, która należy do rzędu astrowców. Jej najbardziej charakterystycznym przedstawicielem jest oczywiście aster, ale rośliny te bardzo się od siebie różnią. W większości są to rośliny zielne, głównie byliny, chociaż pojawiają się także krzewy, pnącza i drzewka. Bardzo mała część roślin z tej rodziny to sukulenty.

W Polsce naturalnie występuje kilkaset gatunków z tej rodziny. Część z nich to rośliny uprawne, zarówno jadalne, jak i ozdobne. Niektóre gatunki używa się jako źródło insektycydów, ponieważ w ich liściach znajdują się toksyczne substancje.

Przedstawiciele roślin astrowatych mają charakterystyczne kwiaty. Na ogół są drobne i zbierają się w koszyczek kwiatostanowy, który wyrasta na szczycie pędu lub jego odgałęzień. Z reguły są to drobne rurkowate kwiaty, zbierające się w wewnętrzne oczko. Wokół nich pojawiają się kwiaty języczkowe, które tworzą promieniście rozkładające się płatki. W budowie roślin astrowatych są drobne różnice. Niektóre kwiatostany są zbudowane wyłącznie z kwiatów języczkowych.

Rośliny astrowate – przykłady

Rośliny astrowate to ogromna rodzina. W jej skład wchodzą zarówno rośliny jadalne, jak i ozdobne. Do tej pierwszej grupy należy miedzy innymi sałata, cykoria i karczoch, a także słoneczniki (zwykły i bulwiasty, czyli topinambur). Piękne słoneczniki ozdobne także należą do tej grupy.

Przedstawiciele astrowatych wykorzystywane ze względu na walory dekoracyjne to o wiele większa grupa. Najbardziej charakterystyczny jest właśnie aster. Ma piękne, koszyczkowate kwiaty, najczęściej w fioletowym lub purpurowym kolorze. Astry pięknie, a co najważniejsze, bardzo długo kwitną, w zasadzie całą jesień aż do przymrozków, a do tego nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych. Dlatego są bardzo często wykorzystywane do nasadzeń rabatowych.

Kolorowe astry często łączy się z innymi kwiatami z rodziny astrowatych, jak na przykład rudbekia. To gatunek o wielu odmianach, bardzo charakterystyczna – ciemne oczko otoczone kwiatami języczkowatymi. Z pięknie kwitnących gatunków można jeszcze wymienić języczkę, cykorię, niektóre gatunki krwawników, nagietek, stokrotki i złocień. Niektóre byliny i jednoroczne gatunki roślin astrowatych mają działanie lecznicze. Najlepsze przykłady to wszystkim świetnie znane mniszek, rumianek, podbiał i babka płesznik.

Rośliny astrowate w uprawie – astry i inne gatunki

Kolorowe astry kwitną przez całą jesień aż do przymrozków. Warto jednak wiedzieć, że do ogrodu można zaprosić także inne gatunki, które kwitną w zasadzie przez cały rok. Astry to aż około 600 różnych gatunków, z których większość sprawdza się w uprawie ogrodowej. Różnią się między sobą wysokością i pokrojem. Część z nich to byliny, część jest jednoroczna. Jednak mają kilka wspólnych cech – taki sam, koszyczkowaty kwiatostan oraz wymagania w uprawie.

To rośliny o bardzo niskim zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, które można sadzić w dowolnej ziemi ogrodowej. Warto jednak zapewnić im lekko wilgotne podłoże, ale nigdy nie mokre. Sadzonki muszą być umieszczone na nasłonecznionym stanowisku, ponieważ w cieniu mogą paść ofiarą grzybów. Wysiewa się je z nasion, bezpośrednio do gruntu.

Inne ozdobne rośliny astrowate także nie mają większych wymagań. Lubią słońce, ale znoszą półcień. Nie mają dużych potrzeb względem podłoża. Świetnym przykładem są stokrotki, które rosną niczym chwasty, w zasadzie gdziekolwiek, gdzie tylko mają trochę miejsca. Większość roślin astrowatych jest bardzo plenna, jak rudbekia, która w kilka lat, niepilnowana, może zająć cały ogród. Większość gatunków wyróżnia się długotrwałym i bardzo obfitym kwitnieniem, co sprawia, że świetnie wyglądają w ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto