Krzewy wzdłuż podjazdu

Ilustracja krzewy wzdłuż podjazdu

Krzewy wzdłuż podjazdu to rośliny, które mogą doskonale ozdobić aranżację ogrodową przed domem. Najczęściej wybieramy niskie odmiany, które nie przysłaniają ogrodu. Coraz więcej ludzi stawia też jednak na wysokie gatunki krzewów wzdłuż podjazdu. Jedne i drugie potrafią błyskawicznie odmienić wygląd niejednej posesji. Staną się dekoracją zarówno małych, jak i dużych domów jednorodzinnych. Ich pielęgnacja oraz uprawa wcale nie jest skomplikowana, dlatego sadzenie krzewów wzdłuż podjazdu poleca się również amatorom ogrodnictwa.

Filtry0

Krzewy wzdłuż podjazdu

Krzewy wzdłuż podjazdu - pozostałe

Krzewy wzdłuż podjazdu – jakie rośliny posadzić przed domem?

Krzewy wzdłuż podjazdu są jednymi z najładniejszych roślin przed domem. Ścieżki ozdabiać można różnymi rodzajami krzewów. Ozdobne rośliny wzdłuż chodnika lub obok wjazdu mogą być zarówno iglaste, jak i liściaste. Są zimozielone, kolorowe i jednobarwne. Kilka z nich ma specyficzne wymagania, jednak zdecydowana większość krzewów nie potrzebuje zbyt wiele, aby pięknie się rozwijać. Jakie krzewy wzdłuż podjazdu są najciekawsze do posadzenia? Czy rabata obok podjazdu to dobry pomysł? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Krzewy wzdłuż podjazdu, które warto mieć przed domem

Wymagania krzewów, które rosną wzdłuż podjazdu

Krzewy wzdłuż podjazdu nie mają większych wymagań niż te, które rosną w ogrodzie. Większość odmian to krzewy zimozielone, ponieważ właśnie takie rośliny mogą przez cały czas ozdabiać podjazd przed domem. Powinieneś jednak zapewnić im podstawowe wymagania, żeby krzewy zawsze pięknie się prezentowały. Większość krzewów rosnących wzdłuż podjazdu wymaga regularnego podcinania. Lepiej o tym nie zapominaj, ponieważ niektóre odmiany rosną naprawdę wysokie i szerokie. Nie dość, że zabiorą miejsce innym roślinom, to w dodatku przysłonią podjazd. Tego z pewnością byś nie chciał, prawda? Regularnie podcinaj więc swoje krzewy, inaczej staną się ekspansywne. Staraj się też systematycznie nawadniać rośliny, zwłaszcza w upalne dni. W ten sposób wzmocnisz ich obfity wzrost i nietuzinkowy wygląd. Nie przesadzaj również z ilością krzewów, jakie sadzisz wzdłuż podjazdu. Może to niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój, a także zakłócić teren wzdłuż wjazdu.

Krzewy rosnące w cieniu mogą mieć problem z rozwijaniem się. Jednak nie powinien być to już większy kłopot dla ogrodnika. Wzdłuż chodnika i podjazdu hodować można bowiem gatunki cieniolubne, takie jak czarny bez, wawrzynek lub mahonia pospolita. Można te krzewy przycinać i formować, dzięki czemu nie będą zakłócać ścieżki. Nie zapominaj również o dopasowaniu poszczególnych roślin do warunków ogrodowych. Dzięki temu będą mogły prawidłowo się rozwijać i przybrać nietuzinkowy kształt. Warto pamiętać też o zachowaniu odpowiedniego odczynu gleby dla krzewów rosnących wzdłuż podjazdu. Rodzaj ziemi może bowiem wykluczać uprawę niektórych odmian krzaków. Odczyn gleby to kluczowy parametr przy sadzeniu krzewów wzdłuż jakiejkolwiek ścieżki. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej wymagające w tym kontekście są długo kwitnące krzewy. Właśnie takie rośliny lubią kwaśny odczyn gleby. Niestety, nie są tak tolerancyjne, jak inne rodzaje krzewów. Powinieneś zatem zagwarantować im możliwie optymalne warunki rozwoju. Ogród z kwaśnym podłożem idealny jest dla żarnowca miotlastego, hortensji bukietowej i magnolii.

Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji krzewów rosnących wzdłuż ścieżki?

Krzewy wzdłuż podjazdu mają różne wymagania jak zresztą wszystkie rośliny. Wymagania krzewów zależą od miejsca, w którym rosną na dziko. Część krzewów szybko zaadaptuje się do nowych warunków, innym przyjdzie to wolniej lub… wcale. Niektóre krzewy mogą mieć dość specyficzne potrzeby. Najbardziej restrykcyjne wymagania mają np. azalie i wrzosy, które urosną w kwaśnej glebie 5,5 pH. Zdecydowana większość krzewów rosnących wzdłuż ścieżek i podjazdów na szczęście znakomicie poradzi sobie w podłożu o wartości 6,5 pH. Nie można zapominać również o konieczności zapewnienia krzewom odpowiedniego stopnia wilgotności. Niektórzy kompletnie zapominają o tym parametrze, tymczasem jest on naprawdę ważny w uprawie krzewów. Gleba dla roślin powinna być piaszczysta albo gliniasta – właśnie w takiej krzewy najlepiej się bowiem rozwiną. Należy jednak podkreślić, że pierwsza bywa mniej wilgotna, więc nie jest odpowiednia dla każdego krzewu.

Krzewy wieloletnie rosnące wzdłuż podłoża, które nie potrzebują wiele wody, to np. berberys, jałowiec sabiński oraz tamaryszek. Wilgoć doskonała jest z kolei dla innych odmian krzewów. Wśród nich mamy np. ostrokrzew kolczasty, dereń biały, leszczynę pospolitą oraz cis pospolity. Całe szczęście jakość gleby nie jest elementem, którego nie można zmienić. Stan podłoża zawsze możesz poprawić bez względu na to, jaką ziemię masz w ogrodzie. Jeśli chcesz, aby krzewy szybko przyjęły się wzdłuż podjazdu, zadbaj o żyzne i próchniczne podłoże. Ziemię użyźnić możesz w łatwy sposób, używając specjalnych preparatów na bazie kompostu i dedykowanych nawozów. Kompostownik również może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Najciekawsze krzewy wzdłuż podjazdu – sprawdź polecane odmiany

Te krzewy warto posadzić wzdłuż podjazdu!

Zastanawiasz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do nasadzeń wzdłuż podjazdu? Warto przetestować niskie krzewy, które nie zabierają zbyt wiele miejsca. W dodatku małe krzaczki niesamowicie się prezentują. Oczywiście nie możemy przekreślać większych gatunków krzewów, ponieważ mogą znakomicie wyglądać wzdłuż ścieżek. Należy jednak wybierać odmiany, które można łatwo przycinać i dowolnie formować. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstania „lasu” wzdłuż podjazdu. Oto kilka gatunków krzewów, którymi warto się zainteresować:

  • Mahonia pospolita – to wyjątkowy krzew, który ma błyszczące, sztywne pędy i twarde, skórzaste liście. Może urosnąć do 1,5 m wysokości, jednak bez większego problemu można formować i skracać roślinę. Mahonia najlepiej rośnie wzdłuż podjazdów osłoniętych od wiatru. Najlepsza gleba dla krzewu jest żyzna, wilgotna oraz próchnicza. Odczyn ziemi pod mahonię powinien wynosić ok. 5-6,5 pH. Krzew wypuszcza wiosną żółte, pięknie pachnące kwiaty ozdobne, które z pewnością udekorują każdy podjazd. Co ciekawe, latem pojawiają się również ciemnogranatowe owoce.
  • Ognik szkarłatny – najładniej wygląda jesienią, kiedy ozdabia podjazd lub ścieżki w ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują pomarańczowe, żółte lub czerwone owoce ogników szkarłatnych. Zimozielona roślina zimą zachowuje swoje liście. Może osiągnąć maksymalnie 3 m wysokości. Mimo że ogniki są dość wysokie, krzewy można dowolnie przycinać i formować. Dzięki temu uzyskać możesz niewielkie krzewy wzdłuż podjazdu. Do życia ognikom wystarczy przeciętna gleba i słoneczne stanowisko, choć w półcieniu rośliny także nieźle sobie poradzą. Krzewy nie są mrozoodporne, dlatego poleca się okrywać ogniki szkarłatne na zimę.
  • Mahonia rozłogowa – podobnie jak „kuzynka” mahonia pospolita, krzew nadaje się do uprawy wzdłuż ścieżek czy podjazdów. Krzew jest niewysoki, ponieważ dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. Wyróżnia się matowymi i skórzastymi liśćmi, z których wyrastają żółte kwiaty. Mahonia ma niewielkie wymagania glebowe i wykazuje dużą odporność na mróz. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że krzew świetnie poradzi sobie w polskim klimacie.
  • Budleja Dawida – o roślinie mówi się „motyli krzew”, ponieważ przylatują do niej motyle. Budleję powinno się sadzić bezpośrednio do ziemi. Nie ma też przeciwwskazań, aby hodować roślinę w donicy. Budleja Dawida rośnie maksymalnie do 80 cm, co czyni roślinę idealną do nasadzeń wzdłuż podjazdu. Krzew wyróżnia się fioletowymi, białymi lub czerwonymi kwiatami. Liście krzewu na zimę nie opadają. Mróz mógłby jednak uszkodzić drobne listki, dlatego zaleca się okrywać budleje w dolnych partiach.
  • Irga – rośnie maksymalnie od 50 do 70 cm. Największą uwagę przykuwają drobne, ciemnozielone i błyszczące liście krzewu. Ozdobna roślina ma również wyginające się i pokładające pędy, ponieważ irga rośnie poziomo. Jesienią krzew obradza w czerwone, żółte lub czarne owoce. Zimozielona irga jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Świetnie czuje się w każdym podłożu. Najlepsza gleba dla irgi zawsze będzie jednak przepuszczalna oraz próchnicza.

Dzięki tym roślinom podjazd będzie wyglądał naprawdę pięknie!

Do polecanych krzewów wzdłuż podjazdu zalicza się wawrzynek główkowy. Roślina rośnie maksymalnie do 0,5 m wysokości. Jej pędy są cienkie i płożące, z kolei kwiatostany białe i różowe. Wawrzynek główkowy jest ciekawą, ale silnie trującą rośliną. Wśród krzewów nadających się do posadzenia wzdłuż chodnika lub alejki wyróżnia się również szczodrzeniec położony. Rośnie maksymalnie do 40 cm wysokości, więc jest naprawdę niewielką rośliną. Krzew ma pokładające się, wzniesione na końcach gałązki. Dzięki niemu można niesamowicie zaaranżować cały ogród. Szczodrzeniec doskonale wygląda wiosną, kiedy kwitnie na żółto i złoto. Kwiaty obficie porastają wówczas krzew, co daje niesamowity efekt aranżacji. Szczodrzeniec powinien zostać posadzony w ciepłym i słonecznym miejscu. Do popularnych krzewów rosnących wzdłuż podjazdu zalicza się też różanecznik. Niestety, to jedna z najtrudniejszych roślin w uprawie. Niski krzew ma duże wymagania uprawne co do wilgotności powietrza, a także odczynu gleby. Aby krzew prawidłowo się rozwijał, potrzebuje idealnych warunków. Stanowisko musi być osłonięte przed wiatrem – najlepiej półcieniste, o kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Różaneczniki nie mogą zostać narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – mogą nieodwracalnie zniszczyć krzewy.

W Polsce mamy dużo ciekawych krzewów, które wykorzystać można jako rośliny ozdobne wzdłuż podjazdów. Na szczególną uwagę zasługuje kilka, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem i prostą pielęgnacją. Wśród nich z pewnością warto wymienić hortensje, które są jednymi z najchętniej sadzonych krzewów w naszym kraju. Najbardziej znaną odmianą hortensji jest Grandiflora. Roślina kwitnie od początku sierpnia aż do końca września, co pozwala na kilka tygodni cieszenia się urokiem krzewów. Hortensja może urosnąć maksymalnie do 200 cm wysokości, więc roślinę można wykorzystać w dużych ogrodach. Należy zadbać o dobrej jakości stanowisko rozwojowe dla krzewu – musi być ciepłe i słoneczne. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne i przepuszczalne. Ziemia musi mieć z kolei lekko kwaśny odczyn, żeby hortensja mogła się w niej prawidłowo rozwijać. Nie można zapomnieć również o nawadnianiu rośliny, a także osłanianiu krzewu od wiatru. Na jakie jeszcze krzewy warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych roślin, które nadają się do nasadzeń wzdłuż podjazdu:

  • Róże okrywowe – mało wymagające i proste w uprawie rośliny. Są mrozoodporne, więc nie trzeba okrywać ich na zimę. Naturalna odporność sprawia, że krzewy nie są podatne na choroby typowe dla roślin ogrodowych. Jedną z najpopularniejszych odmian róż okrywowych jest Heidetraum. To odporny na choroby, długo kwitnący krzew ozdobny, dzięki któremu każdy podjazd będzie prezentował się wyjątkowo. Warto dodać, że róże okrywowe powinny być łatwe w pielęgnacji również dla osób, które mają niewielkie doświadczenie w ogrodnictwie. Ich wymagania są małe, zwłaszcza jeśli chodzi o podłoże.
  • Bukszpan – doskonały do pojedynczych nasadzeń wzdłuż podjazdu, ścieżek i chodnika. Bukszpan świetnie sprawdzi się też jednak jako roślina na żywopłot. Krzew uwielbia słońce, ale w cieniu także nieźle sobie poradzi. Bukszpan chętnie rośnie w ubogiej glebie, dzięki czemu posadzić go można niemal w każdym ogrodzie. Charakteryzuje się błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Jeśli zadbasz o częste podcinanie bukszpanu, krzew odwdzięczy się gęstym i zwartym pokrojem.
  • Forsycje – kwiaty forsycji rozwijają się wczesną wiosną. Zanim jednak wypuszczą liście, gałązki rośliny obradzają w żółte kwiaty. Forsycja powinna zostać posadzona w słonecznym stanowisku, jednak w półcieniu także świetnie sobie poradzi. Warto zapewnić krzewom forsycji zaciszne, osłonięte przed wiatrem miejsce. Mimo że rośliny charakteryzują się wysoką odpornością na mróz, mogą przemarzać zimą – zwłaszcza przy bardzo niskiej temperaturze.
  • Głóg jednoszyjkowy – długowieczna roślina, która poradzi sobie nawet w słabszej glebie. Staraj się jednak unikać podmokłego i kwaśnego podłoża dla krzewu, ponieważ głóg może mieć problem z zaadaptowaniem się w takiej ziemi. Warto zadbać o półcień dla krzewu. Co ciekawe, owoce głogu jednoszyjkowego są… jadalne. Można je konsumować na surowo!
  • Różaneczniki – wielu ogrodników kojarzy je jako rododendrony. Bardzo ważne jest zapewnienie krzewom dobrej jakości podłoża. Różaneczniki mają duże wymagania, więc to konieczność. Rododendrony najlepiej czują się w kwaśnej i lekko wilgotnej glebie. Krzewy zakwitają w maju i cieszą swoim wyglądem aż do czerwca. Różaneczniki są zimozielone, dlatego będą doskonale się prezentować o każdej porze roku.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto