Kwiaty liściaste

Ilustracja kwiaty liściaste

Kwiaty liściaste to gatunki roślin zielonych, ozdobnych z liści. Uprawiane są w doniczkach w domu i mają zastosowanie dekoracyjne. Większość gatunków kwiatów liściastych ma niewielkie wymagania i nie jest trudna w uprawie. W tym gronie znajduje się kilka bardzo wytrzymałych kwiatów, jak zamiokulkas czy skrzydłokwiat. Kwiaty liściaste świetnie się prezentują w mieszkaniu na półkach i parapetach. Cześć z nich dobrze sprawdza się w mocno nasłonecznionych mieszkaniach, inne dobrze czują się w zacienieniu.

Filtry0

Kwiaty liściaste

Kwiaty liściaste - pozostałe

Kwiaty liściaste - popularne gatunki zielonych roślin liściastych. Które wybrać do domu?

Kwiaty liściaste mają jedno zadanie: zdobić. I świetnie sobie z nim radzą. Zielone, ozdobne liście wprowadzają naturę do domu, przywracają harmonię i pomagają się zrelaksować. Dlatego nie może ich zabraknąć w mieszkaniu. Dowiedz się, jakie rośliny liściaste doniczkowe wybrać do swojego domu.

Kwiaty liściaste doniczkowe dla początkujących

Domowe kwiaty doniczkowe ozdobne z liści idealnie nadają się dla początkujących miłośników zieloności. Niektóre z nich nie potrzebują ani regularnego podlewania, ani szczególnego nawożenia. Najbardziej popularne są zamiokulkasy. Są wręcz nazywane „żelaznymi” kwiatami, ponieważ żadne warunki nie są im straszne. Dobrze będzie się czuł i w słońcu, i w cieniu, a przejściowe braki wody nie robią na nim wrażenia. Zamiokulkas ma grube, sztywne liście złożone z grubej łodygi i mięsistych, błyszczących listków. Ciągle się rozrasta i przybywa mu nowych liści, które mogą osiągnąć ponad 1 m długości.

Podobnym do zamiokulkasa pod względem wymagań kwiatem jest grubosz. To także sukulent, ma formę niewielkiego drzewka złożonego z wyprostowanej łodygi, czasami drewniejącej i licznych rozgałęzień ozdobionych grubymi, mięsistymi listkami. Grubosze nie potrzebują regularnego podlewania ani nie mają dużych oczekiwań jeśli chodzi o stanowisko. Tak naprawdę rozwijają się bez większych starań. Ładnie wyglądają w niewielkich doniczkach na parapetach i półkach.

Skrzydłokwiaty to natomiast rośliny domowe z zupełnie innej kategorii. Mają zielone, wiotkie i cienkie liście o podłużnym, zaostrzonym kształcie. Są wzniesione i wyrastają na łodyżkach bezpośrednio z podłoża. Skrzydłokwiaty swoją nazwę zawdzięczają kwiatostanom o obazkowatym kształcie w białym lub jasnozielonym kolorze. Szybko się rozwijają, ale potrzebują nieco więcej zainteresowania. A przynajmniej regularnego nawadniania, ponieważ naprawdę lubią wodę. Mają ciekawe właściwości – pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza.

Rośliny liściaste do domu o ciekawych liściach

Rośliny liściaste kupuje się przede wszystkim dlatego, że mają wspaniałe liście. Nie muszą być zielone – wiele z nich ma ozdobne prążki i plamki, blaszki przebarwione na inne kolory i tym podobne elementy dekoracyjne. Takie są najciekawsze. Najbardziej popularne gatunki o niezwykłych liściach to maranta, fitonia i oczywiście fikus benjamina.

Niektóre odmiany fikusa, zwanego także Benjaminkiem, są po prostu jasnozielone. Ale większość z nich na drobnych, delikatnych liściach ma ozdobne, białe prążki. Fikusy są bardzo lubiane. Po kilku latach pielęgnacji to duże rośliny, ale najczęściej kupuje się całkiem małe sadzonki. Dlatego ich uprawa dostarcza wiele satysfakcji, przyrosty są znaczne i dobrze widoczne. Fikusy mają tylko jedną wadę – nie można ich przestawiać. Jeśli zmieni się im kąt padania słońca, mogą stracić wszystkie liście.

Maranta to niewielka roślinka o bardzo ciekawych, odwrotnie jajowatych liściach. Są one ciemnozielone, ale ozdobione czerwonym żyłkowaniem i wyraźnymi, ciemnymi plamkami wokół nerwu głównego. Maranty to nietypowe rośliny doniczkowe. W ciągu dnia można zauważyć ruchy ich liści – opuszczają się na dół pod wieczór. Do tego te wyjątkowe roślinki są odporne na brak podlewania (oczywiście przejściowy) i dobrze sprawdzają się w lekko zacienionym miejscu.

Drobna, maleńka fitonia także jest bardzo ozdobną rośliną. Chociaż osiąga tylko kilkanaście do dwudziestu centymetrów, jest bardzo dekoracyjna. Odpowiadają za to jej różowe liście. Od spodu są często zielone, jednak ich wierzchnia strona ma wyraźnie różowawy, fioletowy lub bordowy rzucik. Bardzo ładnie to wygląda. Trzeba jednak wiedzieć, że fitonie bywają kapryśne. Potrzebują regularnego podlewania. Bez wody szybko się pokładają. Któregoś dnia, jeśli nie zostanie natychmiast podlania, fitonia po prostu się nie podniesie i obumrze. Jeśli decydujesz się na zaproszenie jej do domu, zadbaj o to, by podczas twojej nieobecności ktoś na pewno ją podlał.

Ozdobne kwiaty liściaste

Zielone kwiaty domowe, które wyróżniają się cienkimi, wąskimi liśćmi to dracena marginata i zielistka. Dracen uprawia się w domach bardzo wiele, to popularne gatunki ze względu na małe wymagania i piękny wygląd. Jednak marginata (dracena obrzeżona) cieszy się największym powodzeniem. Ma formę drzewka o zdrewniałym pniu i pędach. Kwiat zdobi pióropusz wyjątkowych liści – wąskich i długich, lekko przewieszających się. Mają czerwoną pręgę – obrzeżenie, od którego dracena wzięła swoją nazwę. Gatunek lubi rozproszone słońce i regularne podlewanie. Po wielu latach rośliny stają się naprawdę duże. Ładnie wyglądają w podniesionych donicach stojących na podłodze lub kwietnikach.

Zielistka to kolejna przedstawicielka grupy popularnych kwiatów liściastych. Jej liście wyrastają wprost z ziemi, cienkie i bardzo długie, ładnie przewieszają się z doniczki. Na ich blaszkach pojawiają się białe prążki, co tylko dodaje roślinie uroku. Zielistki najładniej prezentują się na wysokich i podniesionych półkach. Te rośliny ozdobne potrzebują podlewania jedynie co dwa tygodnie, ponieważ kumulują wodę w mięsistych, dużych korzeniach.

Kwiaty liściaste – gatunki ozdobne, które zasługują na uwagę

Tak naprawdę gatunków, które warto zaprosić do domu ze względu na wspaniałe liście jest znacznie więcej. Na uwagę zasługuje szczególnie monstera. To jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Jej duże, wcinane lub dziurawe liście stały się często wykorzystywanym motywem zdobniczym. Sama roślina także jest bardzo dekoracyjna. Jest jednak nieco wymagająca. Przede wszystkim potrzebuje miejsca – potrafi być naprawdę bardzo duża.

Wiele osób decyduje się także na zakup palm domowych. To grupa roślin pochodząca z tropików, dla których cechą charakterystyczną są duże i ciekawie zbudowane liście. Palmy mają jednak dość duże wymagania. Trzeba zapewnić im warunki zbliżone do tych, które mają w naturze – mnóstwo słońca, ciepło i bardzo dużą wilgotność powietrza.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto