Kwiaty rabatowe

Ilustracja kwiaty rabatowe

Kwiaty rabatowe to rośliny, które można łączyć w większe kompozycje w ogrodzie. Mają nieodparty urok, czy to ze względu na ciekawie wybarwione liście, czy piękne, kolorowe kwiatostany. Kwiaty rabatowe świetnie czują się w towarzystwie innych roślin. Są to najróżniejsze gatunki, od tych wysokich, aż po niskie i zadarniające. Niektóre gatunki są jednoroczne, inne wieloletnie – to od nich powinniśmy zacząć planowanie aranżacji na rabacie. Kwiaty rabatowe powinny kwitnąć w różnych momentach sezonu, by ogród przez cały czas był pełen koloru.

Filtry0

Kwiaty rabatowe

Kwiaty rabatowe - pozostałe

Kwiaty rabatowe - najładniejsze rośliny jednoroczne na ogrodowe rabaty

Kwiaty rabatowe to bardzo szeroka grupa roślin. Niskie, wysokie, jednoroczne, wieloletnie, kolorowe i ozdobne z liści… Wybór jest ogromny! Dowiedz się, jakie kwiaty rabatowe jednoroczne wybrać na rabatę, by pięknie komponowały się z innymi!

Kwiaty rabatowe jednoroczne – najważniejsze informacje

Właściwie trudno jednoznacznie zdefiniować, co to jest rabata, ponieważ w każdym ogrodzie może ona wyglądać inaczej. Niektóre są prostokątne, inne okrągłe, jeszcze inne mają nieregularny kształt. Niektórzy robią rabatę tuż przy ogrodzeniu, inni wyznaczają dla niej miejsce na środku ogrodu. Rabaty to większe kompozycje w ogrodzie, które łączą w sobie różne kwiaty.

Najczęściej goszczą na nich kwiaty rabatowe jednoroczne, czyli rośliny, który cały swój cykl życiowy zamykają w jednym sezonie. Są to zazwyczaj piękne gatunki o obfitym kwitnieniu. Wybierając kwiaty na rabatę warto poszperać w poszukiwaniu najbardziej oryginalnych lub ciekawych odmian. Różnią się wysokością, kolorem i wielkością kwiatów, więc trzeba mieć to na względzie. Czasami tworzy się rabaty ozdobne złożone wyłącznie z kwiatów w jednym kolorze. Taka fioletowa czy czerwona rabatka może naprawdę pięknie wyglądać. Najczęściej jednak stawia się na bogactwo barw, kolorów i faktur.

Rabaty ogrodowe – jednoroczne czy mieszane?

Kwitnące rabaty to niezapomniany widok. Najczęściej w ogrodzie można spotkać rabaty mieszane – oznacza to, że są na nich zarówno kwiaty jednoroczne, jak i wieloletnie. Byliny są bardzo trwałe i zazwyczaj kwitną dużo dłużej niż jednoroczne gatunki. Na dodatek nie trzeba zaczynać aranżacji co roku od początku – posadzone raz rośliny zostają na długo. Raz w roku trzeba tylko dobrać do nich pozostałe kwiaty jednoroczne, które wypełniają luki między nimi. Zazwyczaj są to niskie gatunki okrywowe lub wiosenne kwiatki cebulowe, których cebule trzeba wykopać na zimę.

Jednoroczne rabaty są nieco mniej popularne, ale mają także swoje zalety. To idealne rozwiązanie dla osób, które kochają zmiany i chcą, by co roku ich ogród wyglądał trochę inaczej. Jednoroczne rabaty mogą być eksperymentem, jeśli chcesz na przykład mieć rabatę w jednym kolorze, ale boisz się, że z czasem ci się znudzi. Oczywiście wymagają zupełnie innego rodzaju pielęgnacji. Późną jesienią lub wiosną trzeba wysiewać i wysadzać kwiaty. Na jesień natomiast należy je usunąć i przygotować grunt pod kolejną rabatę. To trochę więcej pracy, ale pozwala na nieco większą elastyczność.

Jak dobrać kwiaty rabatowe?

Wybierając kwiaty rabatowe, trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

  • Podobne wymagania – to oczywiste, że rośliny na rabatach muszą mieć  podobne lub nawet takie same wymagania. Lubiące cień tawułki nie urosną w pełnym słońcu obok kochających światło floksów. To samo dotyczy zapotrzebowania na wodę i, w mniejszym stopniu, na składniki odżywcze.
  • Wysokość – planując rabatę warto wziąć pod uwagę docelową wysokość roślin. Mieszanie wysokich z drobnymi może z początku wydawać się świetnym pomysłem, dzięki temu powstaje bowiem wielowymiarowa kompozycja, jednak może okazać się, że duże rośliny będą zacieniać te mniejsze, a niskie zadarniające gatunki będą wypierać te większe. Trzeba to dobrze przemyśleć. Z reguły większe rośliny daje się na tył rabaty jako tło, a w przypadku okrągłych lub kwadratowych kompozycji – do środka. Przed nimi rosną nieco niższe gatunki. Co ważne – trzeba sprawdzić przewidywaną wysokość dla konkretnej odmiany, a nie dla rośliny jako takiej! Niektóre odmiany mogą się naprawdę bardzo różnić pod tym względem.
  • Okres kwitnienia – chociaż często kusi nas, żeby zrobić rabatę, na której będą same wiosenne kwiaty (zwłaszcza, kiedy jesteśmy spragnieni koloru po ciężkiej zimie), to lepiej zaplanować kompozycję, w której będą kwiaty kwitnące w różnych okresach roku. Tak, by rabata cały czas była ozdobą w ogrodzie.
  • Naturalność – chociaż zdarzały się okresy, kiedy za ideał piękna uważano równiutkie jak od linijki rabaty, obecnie stawia się raczej na wrażenie naturalności. Aby uniknąć sztucznego efektu, rośliny trzeba sadzić nieregularnie lub liniami falistymi.

Kwiaty rabatowe jednoroczne kwitnące wiosną i latem

Rośliny wiosenne to zazwyczaj rośliny cebulowe, takie jak narcyzy, tulipany czy krokusy. Ponieważ nie trzeba ich wykopywać z ziemi na okres spoczynku, mogą być traktowane jako wieloletnie. Jednak można także pokusić się o ich wykopywanie, by co roku zmieniać kompozycję. Wiosną kwitną także rabatowe niezapominajki. Ich drobne kwiatuszki w niebieskim kolorze pięknie wyglądają na przedzie rabaty, nadają się zwłaszcza do ogrodu w stylu rustykalnym.

Latem mamy do wyboru dużo więcej kwitnących kwiatów do ogrodu. W czerwcu zaczynają kwitnąć begonie stale kwitnące. To rośliny o grubych, mięsistych liściach i drobnych, uroczych kwiatuszkach w intensywnych kolorach. Ozdobne begonie bulwiaste kwitną nieco później. Mają większe kwiaty, jednak potrzebują mocno zacienionego miejsca do rozwoju, więc raczej nie sprawdzą się na rabacie.

W tym okresie kwitnie także niecierpek Waleriana. Jest to urocza roślina o różowych, fioletowych, białych lub żółtych kwiatach. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości i przez całe lato jest pokryty kwiatuszkami o średnicy około 3 cm. Składają się one z kilku owalnych płatków i mają bardzo wiele uroku. Kwitnące rośliny są dekoracyjne przez całe lato. Uprawa niecierpków nie jest trudna i nie wymaga szczególnych umiejętności.

Kwiaty rabatowe – rośliny jednoroczne długokwitnące

Do ogrodu warto zaprosić także rośliny długokwitnące, zwłaszcza te, które utrzymują piękne kolory również jesienią. Niektóre aż do pierwszych przymrozków nie tracą na wyglądzie, więc są wspaniałą dekoracją ogrodu. Kwiaty rabatowe, które szczególnie często można spotkać na rabatach, to aksamitki. Te żółte i pomarańczowe, rzucające się w oczy, niewysokie kwiaty wysiewa się z nasion w maju, a już w czerwcu zaczynają kwitnąć. Obficie i nieprzerwanie aż do października. Piękne, wytrzymałe aksamitki zdobią więc rabatę przez większą część sezonu.

Podobnie jak cynie wytworne. Są to rośliny wysokie, idealne na tył rabaty. Mają przepiękne kwiatostany, gęste i napuszone, które wyglądają jak małe piłeczki albo pomponiki. Cynie są dostępne w najpiękniejszych i najbardziej jaskrawych kolorach. Można za ich pomocą stworzyć naprawdę wspaniała kompozycję, a kwiaty utrzymują się bardzo długo, aż do pierwszych przymrozków. Cynie najlepiej uprawiać z rozsady zrobionej w domu wczesną wiosną.

Jeśli chodzi o ciekawy aspekt kolorystyczny na racie, warto poszukać astrów chińskich. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się ich karłowate odmiany. Mają drobne kwiaty – koszyczki złożone z wewnętrznego „oczka” kwiatów rurkowatych i drobnych, fioletowo-liliowych kwiatów języczkowatych. Astry kwitną przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Ich uprawa jest banalnie prosta, dlatego idealnie sprawdzą się na rabacie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto