Ozdobne rośliny doniczkowe

ozdobne rośliny doniczkowe

Ozdobne rośliny doniczkowe – rośliny uprawiane w doniczkach głównie w celach ozdobnych. Wiele roślin doniczkowych ma przede wszystkim dekoracyjne liście, które utrzymują się przez cały rok. Oprócz szczególnie dużych liści o atrakcyjnych kształtach mogą to być liście o wyraźnym unerwieniu lub obrzeżeniu w innym kolorze niż reszta blaszki. Ozdobny charakter ma też pokrój roślin, które mogą być pnące (np. epipremnum), przypominać kępę trawy (np. konwalnik japoński), krzew lub drzewo (np. dracena wonna). Oprócz liści, sezonową ozdobą roślin doniczkowych są kwiaty i owoce.

Filtry0

Ozdobne rośliny doniczkowe

Ozdobne rośliny doniczkowe - pozostałe

Ozdobne rośliny doniczkowe - popularne gatunki roślin z ozdobnymi liśćmi

Na rynku ogrodniczym znajdziemy wiele roślin ozdobnych, które można uprawiać w doniczce. Ozdobne rośliny doniczkowe różnią się wielkością, pokrojem i kolorystyką, ale zawsze stanowią piękny element domowego wystroju. Jakie najładniejsze gatunki można postawić na parapecie lub na kwietniku w salonie?

Zielone piękności

Kwiaty i owoce pojawiają się na roślinach sezonowo, dlatego główną atrakcją roślin doniczkowych są ozdobne liście. Niektóre egzotyczne ozdobne rośliny doniczkowe bardzo rzadko zakwitają w polskich warunkach. Mogą też mieć mało atrakcyjne kwiatostany. Jakie rośliny zachwycają przede wszystkim swoimi liśćmi?

 • Epipremnum – mało wymagające pnącze, królujące w biurach i mieszkaniach, a nawet na klatkach schodowych. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do jego obecności, to trudno odmówić mu walorów estetycznych. Na długiej pnącej łodydze wyrasta mnóstwo średniej wielkości sercowatych liści. Najczęściej w kolorze jasnozielonym z kremowymi przebarwieniami.
 • Alokazja i Kolokazja – rośliny o wielkich liściach, przypominających uszy słonia. Można je uprawiać jako kwiaty doniczkowe lub rośliny ogrodowe (tylko trzeba wykopać przed zimą). Kolokazja jadalna dodatkowo wytwarza jadalne kłącza.
 • Draceny i sansewierie – wyglądają zupełnie inaczej, ale należą do tej samej rodziny. Draceny to drzewka z bardzo efektownymi, podłużnymi liśćmi. Sansewierie wyglądają natomiast bardziej jak duże trawy lub wyrośnięty aloes. Długie wielobarwne liście wyrastają w kępie z podziemnego kłącza.       
 • Palmy – popularną palmą doniczkową jest chamedora wytworna, zwana też palmą koralową. Jej pierzaste liście wyrastają w kępie, tworząc rodzaj zielonego pióropusza. Dorasta do 1,5 m i jest bardzo łatwa w uprawie.
 • Peperomia – w zależności od gatunku liście są średnie lub małe, okrągłe, mięsiste. Niektóre peperomie mają łodygi wzniesione, ale popularne są też gatunki o zwisających pnączach.
 • Figowce – pnące lub krzaczaste krzewy o jajowatych liściach różnej wielkości (zależnie od gatunku). Liście są mięsiste, błyszczące, intensywnie zielone. Bardzo dekoracyjna ozdoba do salonu, ale wymaga trochę uwagi.
 • Paprocie – wśród domowych roślin z ozdobnymi liśćmi nie może zabraknąć paproci, zwłaszcza popularnej nefrolepis. Jej liście są pierzaste, długie do ok. 80 cm (w naturze nawet do 180 cm). Ma nieduże wymagania i daje sobie radę zarówno w biurze jak i w mieszkaniu.

Kwiaty doniczkowe – ozdobne rośliny kwitnące

Wszystkie poniższe to przede wszystkim liściaste rośliny domowe. Niezależnie od tego czy akurat kwitną czy nie, posiadają dekoracyjne liście.

 • Kalia – roślina z rodziny obrazkowatych, która ma bardzo ciekawe, wyraziste kwiaty. Niewielka kolba kwiatowa, owinięta jest dużym listkiem przykwiatowym w różnych kolorach. Niektórzy uważają je za najładniejsze kwiaty doniczkowe spośród obrazkowatych.
 • Anturium – kuzyn kalii, o kwiatach z dużym listkiem przykwiatowym o kształcie serca. Pośrodku wyrasta prawie prostopadle okazała kolba kwiatowa. Liście są wydłużone, o „paprykowatym” kształcie, błyszczące.
 • Skrzydłokwiat – kolejny przedstawiciel obrazkowatych, chętnie uprawiany w domach, ze względu na właściwości oczyszczające powietrze. Rośnie w obfitych kępach. Kwiaty są kolbowe, otoczone białym listkiem przykwiatowym.

Rzadkie gatunki dla amatorów botaniki

Wymieniliśmy popularne rośliny liściaste, ale czasem warto sprowadzić do domu coś bardziej egzotycznego. Jeżeli kolekcja domowych kwiatów ma wyglądać naprawdę ciekawie, to warto, żeby nie były to tylko „biurowe” kwiaty doniczkowe.

Jedną z takich propozycji może być mini bananowiec. Przez większość czasu zdobi pomieszczenie dużymi, błyszczącymi liśćmi. Jeżeli o niego zadbamy, to możemy się doczekać prawdziwych, jadalnych owoców.

Inna ciekawa roślina z ozdobnymi liśćmi to filodendron. To jeszcze jeden przedstawiciel obrazkowatych. Jego wygląd jest bardzo zróżnicowany, zależnie od gatunku. Jednak niewątpliwą ozdobą są zielone, wzorzyste liście, czasami o fantazyjnych kształtach.

Rośliny o ozdobnych liściach można bez problemu znaleźć w sklepach ogrodniczych. Nadają się na solitery lub do tworzenia tzw. domowej dżungli czy ogrodu zimowego.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto