Rośliny długowieczne

Rośliny długowieczne

Rośliny długowieczne - pod tym pojęciem kryją się wszystkie rośliny wieloletnie. Do nich zaliczają się między innymi byliny wieloletnie, rośliny doniczkowe do uprawy w domu, a także krzewy i drzewa ogrodowe. W zależności od rodzaju roślin długowieczność może być nieco inaczej rozumiana. W przypadku bylin żywotność roślin sięga najczęściej kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Natomiast najdłużej żyjące drzewa i krzewy osiągają wiek kilkuset lat. Na świecie można spotkać drzewa, które dożywają do 10 tys. lat.

Rośliny długowieczne - najpopularniejsze rośliny

Rośliny długowieczne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny długowieczne - gatunki, występowanie, opis, wymagania

Chcąc się jak najdłużej cieszyć pięknymi kwiatami doniczkowymi lub drzewami ozdobnymi w swoim ogrodzie, warto sprawdzić, jakie gatunki uchodzą za długowieczne. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić tym, iż za jakiś czas Twoje rośliny będą marnieć, aż w końcu będą nadawać się wyłącznie do wymiany.

Rośliny długowieczne - kwiaty doniczkowe

Nie każdy z nas posiada ogród, w związku z tym w swoim mieszkaniu można zdecydować się na uprawę kwiatów doniczkowych. Sprawdźmy zatem, jakie okazy uchodzą za długowieczne. Należy pamiętać, że żywotność kwiatów w uprawie domowej może być niższa w porównaniu do tego, ile te same gatunki byłyby w stanie przeżyć w warunkach naturalnych.

Wśród długowiecznych kwiatów doniczkowych wymienia się przede wszystkim:

  • Aloes - roślina pochodząca z Afryki oraz terenów Azji mniejsze. Maksymalny wiek byliny może wynieść ok. 12 lat. Aloes im jest starszy, tym jego liście stają się większe, a cała roślina zaczyna przybierać na wadze. Zaletą aloesu jest jego nie tylko długowieczność, ale także łatwość w uprawie. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które zapominają o regularnym podlewaniu.
  • Kaktusy - pod tą nazwą kryje się tak naprawdę rodzina kaktusowatych zaliczająca się do sukulentów. Decydując się na te doniczkowe dość charakterystyczne kwiaty, możesz liczyć na ich wyjątkową długowieczność. Ponieważ odpowiednio pielęgnowane kaktusy potrafią dożywać nawet do 300 lat. Wśród gatunków kaktusów wyróżniamy zarówno gatunki niskie, jak i także osiągające nawet do kilkunastu metrów wysokości.
  • Sansewieria (wężownica) - jest to kolejny gatunek długowiecznej rośliny doniczkowej. Pokojowe kwiaty to szczególna propozycja dla kogoś, kto nie pamięta o podlewaniu rośliny, ponieważ te okazy świetnie znoszą suszę. Ponadto te domowe rośliny świetnie poradzą sobie także z ekspozycją na promienie słoneczne.

Rośliny długowieczne w ogrodzie

Jeżeli poszukujemy długowieczne kwiaty ogrodowe, to możemy wśród nich spotkać liczne byliny, których nie musimy wymieniać co kilka lat. Ponadto są często bardzo łatwe w uprawie. Do najpopularniejszych bylin żyjących przez długie lata zaliczają się liliowce. Byliny wywodzą się głównie z Azji, ale można je spotkać również na terenie Europy. Ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Te rośliny ogrodowe doskonale odnajdą się niemalże na każdym podłożu. Najważniejsze jest to, aby zapewnić im słoneczne stanowisko, dzięki czemu odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Kolejną propozycją długowiecznej byliny do ogrodu jest juka karolińska. Na pewno nie są to niskie okazy, ponieważ w bardzo dobrych warunkach uprawowych może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Jej największą ozdobą są jasnokremowe kwiaty w kształcie dzwonków, które upiększają ogród przez niemalże całe lato. Należy mieć na uwadze, że każda juka kwitnie tylko raz w czasie całego swojego życia. Jeżeli chcemy doczekać się kolejnych kwiatów, musimy poczekać na jej samoistne rozmnożenie. Wtedy kwiaty pojawią się na nowych sadzonkach.

Najdłużej kwitnące kwiaty domowe

Jeżeli zależy nam na kwiatach, które są nie tyle długowieczne, ale wyróżniają się tym, iż bardzo długo kwitną, to także znajdziemy wśród nich ciekawe okazy. Za rośliny pokojowe oraz ogrodowe z długim okresem kwitnienia uznaje się między innymi ketmię chińską. Nazywana jest ona potocznie hibiskusem. Okres kwitnienia wynosi cały sezon wakacyjny. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kwiat żyje zaledwie jeden dzień, to jednak te pokojowe rośliny są obsypywane coraz to nowymi pąkami.

Za dość niskie i długo kwitnące kwiaty domowe i ogrodowe uznawane są fuksje. Fuksje idealnie sprawdzą się w przypadku uprawy doniczkowej, szczególnie na balkonie. Dobrze jest zadbać o żyzne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Ważne jest to, aby gleba była mimo wszystko przepuszczalna. Nie należy pod żadnym pozorem zapominać o regularnym podlewaniu. Fuksja jest świetną propozycją na balkony oraz tarasy, które są przez większość dnia zacienione. Mając na uwadze taki szeroki wybór długowiecznych kwiatów, z pewnością znajdziesz dla siebie okazy, które spełnią Twoje oczekiwania.

Rośliny długowieczne doniczkowe i ogrodowe. Zobacz, jakie kwiaty i byliny są w uprawie długowieczne, a także jak należy dbać o ich prawidłową pielęgnację.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto