Rośliny o efektownie przebarwionych liściach

Rośliny o efektownie przebarwionych liściach

Od kwiatów ozdobnych zwykle oczekuje się, że będą mieć bajeczne kolory. Nie zawsze jednak same płatki mogą odpowiadać za atrakcyjność roślin. Coraz większą uwagę zwracamy również na liście, które są ciekawie ubarwione. Niektóre liście naznaczone są finezyjnymi wzorami, inne różnią się kształtem. Płatki kwiatów w większości się rozwijają, a następnie przekwitają. Liście roślin z kolei mają to do siebie, że często potrafią zdobić ogród nawet przez cały sezon. Wiele roślin o efektownie przebarwionych liściach ma niskie wymagania hodowlane, dzięki czemu sprawdzić się mogą w niemal dowolnym wnętrzu.

Rośliny o efektownie przebarwionych liściach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o efektownie przebarwionych liściach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o efektownie przebarwionych liściach – spis roślin, charakterystyka

Masz ogród, który chciałbyś zaaranżować w ciekawy, niepowtarzalny sposób? Wiele osób wybierze kwiaty o kolorowych płatkach albo rośliny zimozielone. Zamiast powtarzać po innych, zdecyduj się na rośliny o efektownie przebarwionych liściach w domu. Właśnie takie kwiaty dekoracyjne potrafią całkiem zmienić oblicze ogrodu. Jakie pnące rośliny ozdobne sprawdzą się w niedużym ogrodzie? Które liście są wyjątkowo piękne? Sprawdź najciekawsze rośliny przebarwiające się i zmieniające oblicze dowolnych aranżacji.

Piękne i proste w uprawie rośliny o efektownie przebarwionych liściach

W jaki sposób stworzyć kolorowe otoczenie w domu? Powinieneś to wiedzieć!

Mnóstwo osób uważa, że tylko nasadzenie różnorodnych kwiatów w ogrodzie pozwoli uzyskać ciekawą, nietuzinkową przestrzeń do relaksu. Okazuje się jednak, że kolorowe kwiaty to nie wszystko. Istnieje bowiem mnóstwo odmian roślin, które mają zupełnie inne walory dekoracyjne, jednak też mogą zmienić wnętrze ogrodu. Warto zdać sobie sprawę z tego, że kolory nie są zarezerwowane wyłącznie dla kwiatów. Istnieje mnóstwo roślin, których liście ozdobne również są wybarwione. Wiele z nich w dodatku zmienia kolory w zależności od pory roku. Sprawia to, że ogród cały czas prezentuje się zupełnie inaczej. To świetna opcja dla osób uwielbiających zmiany w aranżacji, a także nieprzepadających za jednolitymi dekoracjami.

Ogromny wpływ na kolor liści ma środowisko naturalne, w jakim rozwijają się rośliny. Niektóre odmiany pierwotnie rozwijają się na suchych i słonecznych stanowiskach. Jeśli masz taką roślinę w ogrodzie, zwykle będzie mieć ona srebrne liście z delikatnymi włoskami. Pnącza i krzewy lubiące życie w cieniu przybierają najczęściej głęboki, ciemnozielony kolor. Wiele gatunków roślin wyhodowano w taki sposób, aby samodzielnie zmieniały barwę liści na inną. Teraz już wiesz, dlaczego w ogrodach lub sklepach ogrodniczych spotkać można liście czerwone, żółte i z białymi „wykończeniami”. Zastanawiasz się, jak z pomocą roślin o przebarwionych liściach stworzyć niesamowitą oazę spokoju przed domem? Istnieje wiele odmian, które dają jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Doskonałym pomysłem jest np. stworzenie rabat. Można wówczas wykonać w nich sporo nasadzeń, przeplatając ze sobą kolorowe rośliny. W ten sposób z pewnością odmienisz oblicze każdego ogrodu.

Niezwykle ważną cechą wyróżniającą rośliny o kolorowych liściach jest fakt, iż można cieszyć się ich widokiem przez cały rok. Łącząc je z roślinami zielonymi (np. pnączami), uzyskać można niebanalną kompozycję, która wzbogaci ogród. Zastawiając różne odmiany kolorowe, stworzysz kompozycję, która będzie odróżniać się od wszystkich, jakie gdziekolwiek widziałeś. Do dekoracyjnych kwiatów warto dodać kilka ciekawych dodatków, dzięki którym przestrzeń ogrodowa będzie jeszcze ciekawsza. Mogą być to np. tlące się delikatnie lampiony, rzeźby, lustra i misy ogrodowe. Każdy tego typu gadżet wprowadzi niesamowity klimat do ogrodu – niezależnie od jego aranżacji. Nie masz pomysłu, jak wykorzystać rośliny o kolorowych liściach? Najpierw warto podkreślić, że ich największą zaletą jest piękno, wielobarwność i niezmienność niemal przez cały sezon. Możesz zatem tworzyć z wybranych roślin interesujące kompozycje, sprawiając, że ogród nigdy nie będzie wyglądać nudno. Wśród najciekawszych roślin wyróżnia się m.in. bluszcz pospolity, begonia koralowa oraz imbir muszelkowaty. Wszystkie kwiaty omówimy jednak nieco później. Warto wykorzystać rośliny o efektownie przebarwionych liściach na uzupełnienie rabat kwiatowych. Nie dość, że świetnie się z nimi komponują, to w dodatku gwarantują ciekawe kolory – również w przypadku, gdy wybrane rośliny z jakiegoś powodu przestaną kwitnąć.

Dekoracyjne rośliny o efektywnie przebarwionych liściach – te rodzaje są popularne!

Aby ciekawie zaaranżować ogród, warto wybrać kilka odmian roślin, których liście przebarwiają się na wiele kolorów. Wśród nich znajdziesz krzaczki, krzewy i pnącza. Jeśli ogród ma dobrze prezentować się o każdej porze roku, warto wówczas postawić na kwiaty wieloletnie. Alternatywą są też rośliny jednoletnie, dzięki którym każdego roku można zmieniać aranżację ogrodową. Sprawdź najczęściej polecane rośliny z kolorowymi liśćmi. Z pewnością zmienią oblicze nie jednego ogrodu!

 • Bluszcz pospolity – zwykle pojawia się w odmianie zielonej. Jesienią bluszcz, a raczej jego liście zmieniają barwę na pomarańczową. Później na bordową. Niektóre odmiany liści pojawiają się też dwukolorowe. Największą zaletą bluszczu jest, że nie gubi liści zimą. To również kwiat wielosezonowy, więc przez długi czas będzie cieszyć oczy domowników. Bluszcz pospolity błyskawicznie się rozrasta, dlatego można nim oplatać balkony lub tarasy. Jeśli szukasz rośliny o efektywnie przebarwionych liściach, warto zacząć właśnie od bluszczu.
 • Kaladium dwubarwne – liście rośliny mają naprawdę ciekawy wygląd. Są dwubarwne i wyrastają z długiej łodygi. W dodatku mogą być też czerwone, zielone, różowe lub białe. Niektóre naznaczone są cętkami, kropkami, plamkami i innymi wzorkami. Wymagania kaladium są proste. Roślina powinna mieć ciepłe i jasne stanowisko, aby mogła się dobrze rozwijać. Nie wolno jednak narażać jej na bezpośrednie słońce. Ważne jest również zapewnienie kaladium wysokiej wilgotności powietrza. Roślinę trzeba też regularnie podlewać, pamiętając jednocześnie, aby jej nie przelać.
 • Afelandra czworokątna – mówi się o niej również „stercząca”. Roślina pochodzi z Brazylii i wyróżnia się błyszczącymi, wielkimi liśćmi w dwóch kolorach – zielonym i kremowym. Na szczególną uwagę zasługują również kłosy kwiatostanów, które mają intensywny żółty kolor. Afelandra doskonale czuje się na stanowiskach, gdzie światło jest rozproszone. Idealne podłoże dla rośliny jest wilgotne, żyzne i przepuszczalne. Ważne, aby w okresie wegetacji średnio co 14 dni zasilać afelandrę nawozem azotowym.
 • Brunnera wielkolistna – bylina ma ciekawe liście w kształcie serca. Pokryte są one dodatkowo srebrno-białymi wzorkami. Jeśli szukasz efektownej rośliny, brunnera wielkolistna powinna pojawić się w twoim ogrodzie.
 • Miodunka plamista – to wspaniała bylina, która wzrasta do ok. 30 cm wysokości. Liście miodunki są zielone i upstrzone srebrnymi albo białymi plamami. Jak nazwa wskazuje, roślina jest miododajna. Z jej pomocą tworzyć można cieniste rabaty. Nie ma też przeciwwskazań, aby obsadzać miodunką miejsca np. pod koronami drzew. Roślina idealnie sprawdzi się jako ozdoba w ogrodzie leśnym albo naturalistycznym. Warto dodać, że miodunka plamista wykorzystywana jest także w ziołolecznictwie. Pokazuje to ogromną skalę zastosowania jednej, z pozoru prostej rośliny.

Rośliny o kolorowych liściach, które odmienią oblicze każdego ogrodu

Nietypowe rośliny z kolorowymi liśćmi – jakie to?

Wśród roślin, które mogą w przepiękny sposób ozdobić ogród, z pewnością wyróżnia się begonia koralowa. Kwiat pochodzi z tropikalnej części Brazylii. Begonia rośnie maksymalnie do 100 cm wysokości. Ma wzniesioną, masywną łodygę, z której wyrastają duże, miękkie liście o sercowatym kształcie. Liście te są koloru oliwkowego i naznaczone są jasnymi cętkami. Od dołu liście przybierają bordową barwę. Begonia koralowa ma ciekawy pokrój, dzięki czemu na pewno urozmaici niejedną przestrzeń przed domem. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić roślinie jak najlepsze stanowisko do wzrostu. Begonia potrzebuje przede wszystkim słonecznego miejsca do wzrostu, a także temperatury oscylującej przynajmniej w okolicy 20 st. C latem i 15 st. C zimą. Ważne, aby zapewnić begonii glebę o lekko kwaśnym odczynie, która będzie żyzna. Roślina preferuje wilgotne powietrze, jednak zraszanie nie sprzyja jej wzrostowi. Jakie jeszcze rośliny o efektywnie przebarwionych liściach warto mieć w ogrodzie? Oto kilka najciekawszych:

 • Kroton pstry – roślina ma ozdobne liście w zielonym kolorze, które naznaczone są czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi smugami oraz plamkami. Doskonale rośnie w jasnych miejscach, jednak potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Kroton pstry bardzo lubi zraszanie. Powinno się go podlewać i nawozić raz w tygodniu, najlepiej w sezonie wegetacyjnym. Zimą unikaj nawożenia krotonów. Jeśli ma się pięknie rozwijać, raz w roku koniecznie go przesadź.
 • Pokrzywka brazylijska – według niektórych ogrodników to roślina, która ma najbardziej kolorowe liście ze wszystkich gatunków. Liście pokrzywki mienią się na wszystkie kolory. Są zielone, fioletowe, bordowe i czerwone. Roślina nie jest wysoka, zatem powinno się ją hodować w doniczkach na słońcu. Decydując się na pokrzywkę brazylijską, nie zapomnij o stałym jej nawadnianiu. Kwiat uwielbia wilgotne środowisko i właśnie w takim najszybciej wzrasta.
 • Czerniówka Flaming Red – pochodząca z Indonezji roślina dorasta nawet do 150 cm. Jej liście są sercowate, duże i w purpurowym kolorze. Czerniówka preferuje jasne, ewentualnie delikatnie cieniste stanowiska. Najlepiej czuje się w glebie lekko kwaśnej i przepuszczalnej – doskonale, gdy może być to ziemia torfowa. Czerniówka uwielbia wilgotne powietrze, a także temperaturę oscylującą wokół 25 st. C. Powinno się ją podlewać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Czerniówka musi być zasilana nawozem do roślin o liściach ozdobnych. Wówczas będzie świetnie się prezentować i rosnąć.
 • Pychotka zwyczajna – to ciekawa roślina, którą warto wykorzystać do ogrodowych aranżacji. Poza kolorowymi liśćmi ma też jadalne… nasiona! Często wykorzystywane są one również do produkcji oleju, który wykorzystuje się następnie w kosmetologii. Pychotka rośnie maksymalnie do 90 cm. Najczęściej wybarwia się na kolor bordowy, czerwony i zielony.
 • Imbir muszelkowy Variegata – rośnie maksymalnie do 120 cm. Z podziemnego kłącza imbiru muszelkowego wyrastają jajowate, spore liście z kolorowe paski (m.in. żółte i zielone). Roślina ma także małe kwiaty, które są zebrane w grona. W połączeniu z liśćmi tworzą naprawdę ciekawą kompozycję, która rozświetli każdy ogród. Imbir muszelkowy nie ma dużych wymagań. Najważniejsze, aby zapewnić roślinie wiele światła, a także przepuszczalne, żyzne podłoże. Idealna temperatura dla imbiru muszelkowego to ok. 20-25 st. C. Nie zapominaj jednak o zraszaniu kwiatu! Wymaga tego zabiegu dość często, aby mógł prawidłowo rosnąć. Potrzebuje też nawożenia średnio co 3-4 tygodnie.
 • Szałwia lekarska – roślina śródziemnomorska, która potrzebuje dużo ciepła i słońca. Najlepiej czuje się w osłoniętych i słonecznych stanowiskach, koniecznie w przepuszczalnym oraz żyznym podłożu. Gleba dla szałwii lekarskiej musi mieć obojętny odczyn, ewentualnie lekko zasadowy. Szałwia bardzo lubi też kamieniste i ubogie gleby. Warto dodać, że popularna kolorowa roślina jest nie tylko ozdobna, ale też lecznicza i… kuchenna! Stanowi bowiem surowiec zielarski, a także bardzo smaczną i aromatyczną przyprawę. Dodatkowym atutem srebrzystych liści szałwii jest ich ładny zapach. W ogrodzie warto mieć szałwię lekarską tricolor. Jak nazwa wskazuje, ma aż trzy różne kolory, które urozmaicą aranżację ogrodową.

Rośliny, których kolorowe liście podkreślą aranżację każdego ogrodu

Jak widzisz, wybór roślin do ozdobienia ogrodu jest naprawdę sporo. Wydaje się, że lista ich nazw jest nieskończona. Istnieje mnóstwo okazów o ozdobnych liściach, dzięki którym można podkreślić lub całkiem zmienić aranżację ogrodu. Wśród nich jest np. irezyna herbsta. To roślina pochodząca z Brazylii, która ma mocno rozgałęzione pędy i lancetowate liście. Najczęściej są one koloru różowego lub purpurowego. Unerwienie blaszki liściowej jest wyraźnie kontrastujące. Irezyna herbsta uwielbia przepuszczalne podłoże, które jest solidnie nawodnione. Powinno się podlewać roślinę jak najczęściej i jak najbardziej obficie. Co ok. 14 dni powinno się zasilić ją również nawozem dla roślin o liściach ozdobnych. Na jakie jeszcze kwiaty warto zwrócić uwagę? Jest ich co najmniej kilka:

 • Starzec popielny – roślina jednosezonowa, która potrafi pięknie podkreślić każdą ogrodową aranżację. Srebrzystoszary kwiat nazywany bywa również mrozem. Mimo że jest trwały tylko przez sezon, nadal często wybiera się go do ogrodu. Roślina stanowi wspaniałe tło dla innych barwnych kwiatów. Wszystko dzięki powycinanym, srebrzystym liściom.
 • Wilczomlecz – ozdobna roślina w biało-zielonym kolorze. Jak dokładnie wygląda wilczomlecz? Liście rośliny są białe, natomiast przez ich środek przechodzi zielony pasek. Jako że wilczomlecz jest prosty w uprawie, nie trzeba wykonywać przy nim większych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina wspaniale uzupełni dowolnie zaaranżowany ogród, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.
 • Szarłat trójbarwny – roślina o naprawdę szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie przed domem. Rośnie maksymalnie do 100 cm. Na uwagę zasługują jej rozgałęzione pędy, które zakończone są zwisającymi kłosami w ciemnoczerwonym kolorze. Szarłat trójbarwny kwitnie od lipca do października. Liście wybarwiają się na różne kolory wraz ze zmieniającymi się porami roku. Mogą być brązowe, pomarańczowe, zielone lub żółte. Bardzo często spotkać się można z liśćmi w trzech kolorach, właśnie dlatego szarłat nazwano w taki sposób.

Wiele osób posiadających ogród przed domem stara się za wszelką cenę uczynić go pięknym miejscem. Zamiast skupiać się jednak wyłącznie na ozdobnych kwiatach, zwróć też uwagę na rośliny z kolorowymi liśćmi. Potrafią one w doskonały sposób zmienić każdą aranżację ogrodu. Umożliwią również utrzymanie go w pięknej odsłonie przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Rośliny o efektownie przebarwionych liściach w połączeniu z jednorocznymi kwiatami będą prezentować się naprawdę ciekawie. Wiele roślin z kolorowymi liśćmi może okazać się również znakomitym uzupełnieniem niektórych miejsc, gdzie np. jest pusta przestrzeń. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, koniecznie przemyśl zakup roślin o kolorowych liściach. Naprawdę warto ich użyć.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto