Rośliny o ozdobnych owocach

Rośliny o ozdobnych owocach

Od kwiatów ozdobnych wymaga się, aby miały jak najciekawszą formę. Najczęściej zwracamy uwagę na płatki, jednak nie zawsze to właśnie one decydują o atrakcyjności roślin. Coraz częściej przyglądamy się również owocom, które potrafią być równie ciekawie ubarwione. Przybierają też rozmaite kształty, dzięki czemu stają się atrakcyjne wizualnie i potrafią odmienić aranżację każdego ogrodu. Owoce roślin ozdabiają ogród zwykle przez jeden sezon. Należy jednak pamiętać, że rośliny o ozdobnych owocach mogą mieć wysokie wymagania hodowlane. Jeśli nie masz doświadczenia w opiece nad kwiatami, szukaj tych najmniej wymagających.

Rośliny o ozdobnych owocach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o ozdobnych owocach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o ozdobnych owocach – rodzaje, opis, wymagania, uprawa

Masz ogród przed domem, który chciałbyś zaaranżować w nietuzinkowy sposób? Chcesz wzbudzić zazdrość u sąsiadów? Wiele osób właśnie dlatego stawia na kwiaty lub krzewy o ozdobnych płatkach albo liściach. Niektórzy decydują się też na rośliny zimozielone, żeby ich ogród zawsze prezentował się pięknie. A może warto postawić na coś oryginalnego? Ogród wspaniale podkreślą rośliny o ozdobnych owocach. Właśnie takie potrafią nie tylko wyróżnić go na tle innych, ale i całkiem zmienić aranżację posesji. Jakie rośliny doniczkowe mają ciekawe owoce? Czy wśród dekoracyjnych kwiatów znajdują się łatwe w uprawie okazy? Sprawdź!

Najciekawsze rośliny o ozdobnych owocach – czy o nich słyszałeś?

Gdzie najlepiej sadzić rośliny o ozdobnych owocach?

Tworząc wymarzoną przestrzeń ogrodową, wiele osób stara się wybierać jak najpiękniejsze kwiaty. Najczęściej szuka ich wśród roślin dekoracyjnych, których płatki mają wyraziste barwy. Szukając kwiatów ogrodowych, zwracamy też uwagę m.in. na ich wielkość, zapach i okres kwitnienia. Niestety, często zapominamy przy tym o jednym fakcie. Niektóre okazy owszem, pięknie rozwijają się przez kilka tygodni. Następnie cieszą oczy kwiatami, a ogród wygląda wręcz czarująco. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy rośliny przestają być atrakcyjne. Okazuje się bowiem, że np. zmieniły charakterystyczną barwę lub po prostu skończył się ich okres kwitnienia. Zamiast zwracać więc uwagę wyłącznie na kwiaty, skup też uwagę na liściach lub owocach. Walory ostatnich docenia się najczęściej właśnie wtedy, gdy skończy się kwitnięcie. Mimo że płatki znikają, zaraz po nich pojawiają się np. ozdobne, kolorowe kulki na krzewach. To świetne uzupełnienie ogrodu, który na jesień i zimę traci swoje kolory.

Niektórzy lubią łączyć walory ozdobne roślin owocowych z ich rolą użytkową. Okazuje się bowiem, że istnieje mnóstwo kwiatów wydających różnorodne owoce, które nadają się również do jedzenia, a nie tylko ozdabiania przestrzeni. Niektóre z nich nie zawsze mają bujne i egzotyczne kwitnienie, jednak ilość i jakość pojawiających się na nich owoców jest wręcz oszałamiająca. Wiele owoców widnieje na gałęziach bardzo długo, czasami pozostając na nich przez zimę. W jakim miejscu najlepiej wyglądają rośliny o dekoracyjnych owocach? To zależy od pokroju danego okazu. Weźmy za przykład niektóre drzewa lub krzewy. Jarząb pospolity albo dereń jadalny idealnie prezentują się pod murkiem lub płotem. Jeśli rośliny te będą rosły np. symetrycznie po obu stronach furtki do ogrodu, nadadzą całości niesamowitego charakteru. Rośliny z ozdobnymi owocami stanowić mogą centrum rabat. Berberys wiązkowy i mahonia pospolita mogą rosnąć bezpośrednio pod ogrodzeniem, ale i zostać posadzone na żywopłot. A rośliny pnące? Winobluszcze z owocami idealnie komponuje się z budynkami, wspinając się po nich. Z kolei powojniki wprawią w zachwyt każdego, kto spojrzy na oplecione nimi altanki lub pergole.

Najciekawsze gatunki roślin, które mają dekoracyjne owoce

Wśród najciekawszych roślin z ozdobnymi owocami wyróżnia się papryczka roczna. Nazywana też bywa tureckim pieprzem. Roślina w formie małego krzaczka zwykle owocuje jesienią. Dorasta maksymalnie do 40 cm, dlatego świetnie sprawdzi się w większości ogrodów – również w tych niewielkich. Jej pędy mają na szczytach dekoracyjne owoce, przybierające kolor żółty, fioletowy, pomarańczowy albo czerwony. Należy pamiętać, że dojrzałe owoce mają bardzo ostry smak. Zaleca się jednak nie spożywać ich, ponieważ mogą być szkodliwe dla dzieci, a także osób o wrażliwych żołądkach. Papryczka roczna jest rośliną jednoroczną. Po owocowaniu zamiera. Nie martw się jednak, bo przez wiele tygodni cieszyć będzie oczy domowników pięknymi, kolorowymi owocami. W jaki sposób sprawić, aby długo trzymały się na pędach? Uprawiaj papryczkę w temperaturze maksymalnie do 20 st. C, ale nie mniejszej niż 18 st. C. Roślina lubi jasne stanowiska i wilgotną glebę. Oprócz papryczki istnieje wiele innych roślin z ozdobnymi owocami, które świetnie spiszą się w ogrodzie:

 • Dziurawiec farbierski – wyróżnia się fioletowymi i bordowymi owocami. Rośnie maksymalnie do 100 cm. Krzew w całości pokrywają zielone liście. Stanowią one doskonałe tło np. dla żółtych kwiatów, ale i owoców, które się później pojawiają na dziurawcu. Warto dodać, że dekoracyjne gałązki rośliny można też ściąć, aby dodać je do bukietu i ustawić na stole.
 • Mahonia pospolita – to niewysoki krzew, który rośnie na ok. 100 cm. Jest gęsty i ma ozdobne owoce w niebieskim oraz fioletowym kolorze. Liście rośliny są małe i ciemnozielone.
 • Ostrokrzew kolczasty – ciekawy krzew, którego owoce to tak naprawdę śliczne… kulki! Ozdabiając ogród czerwonymi kulkami, możesz być pewien, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Owoce ostrokrzewu znakomicie prezentują się na tle błyszczących, sztywnych i ciemnozielonych liści rośliny. Wiele osób doskonale to wie, ustanawiając ostrokrzew główną dekoracją np. bożonarodzeniowego stołu. Roślina kwitnie od maja do czerwca, obfitując w niewielkie białe kwiaty. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych, ewentualnie półcienistych. Najważniejsze, aby posadzić ostrokrzew na stanowisku, gdzie nie będzie narażony na mróz.
 • Dławisz okrągłolistny – to pnącze, które w krótkim czasie urosnąć może od 10 do nawet 15 m. Liście dławisza są lekko zaostrzone na wierzchołku i jajowate w kształcie. Kwiaty przybierają kolor biały, pojawiając się w maju i czerwcu. Gdy przekwitną, roślina obfituje w żółte torebki – ukazują się w nich z czasem piękne, czerwone owoce. Roślina z czerwonymi owocami odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, dlatego dławisz posadzić można nawet przy ogrodzeniach blisko ruchliwej drogi.
 • Ardizja – mniej popularna ozdobna roślinna, która rośnie do ok. 50 cm. Jej pokrój porównać można do krzewu albo niewielkiego drzewka. Korona ardizji składa się ze skórzastych, dużych liści w ciemnozielonym kolorze. Latem ardizja obfituje w okrągłe owoce z rozmaitymi czerwonymi wybarwieniami. Jeśli warunki będą sprzyjające, owoce rośliny utrzymają się na pędach aż do następnego lata. Ardizja jest jednak bardzo wymagająca, o czym nie można zapominać. Aby mogła prawidłowo się rozwijać, należy hodować ją zimą w temperaturze od 12 do 15 st. C. Latem temperatura nie powinna z kolei przekroczyć 25 st. C. Roślina wymaga wówczas wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanego podlewania.

Zimozielone rośliny doniczkowe – które z nich mają ozdobne owoce?

Najczęściej spotykana roślina doniczkowa o ozdobnych owocach

Wśród roślin doniczkowych o dekoracyjnych owocach na pierwszy plan wysuwają się psianki. Najciekawsza z nich jest psianka koralowa oraz psianka pieprzowa. Owoce rośliny mogą być większe (psianka koralowa) i mniejsze (psianka pieprzowa). Oba rodzaje zawsze są jednak okrągłe i wielokolorowe. W zależności od odmiany mogą być pomarańczowe, czerwone lub żółte. Na pędach pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Właśnie dlatego psianka w sprzedaży najczęściej dostępna jest właśnie jesienią. Ze względu na specyficzną porę owocowania, roślinami można ozdobić nie tylko ogród, ale też mieszkanie.

Psianka z pewnością stanie się wspaniałym uzupełnieniem każdego wnętrza, barwnie je ozdabiając. Roślina może zdobić mieszkanie przez kilka tygodni, głównie ze względu na swoje trwałe owoce. Aby mogła jednak zachować walory ozdobne, należy osłonić ją przed działaniem promieni słonecznych. Nie może stać też zbyt blisko kaloryferów. Psianki nie przepadają za suszą, więc powinno się je systematycznie podlewać – jednak bez przesadzania z ilością wody. Po zakończonym owocowaniu warto przenieść psianki do chłodnego miejsca, aby zostawić je w spoczynku. Wiosną skróć pędy o połowę i wynieś rośliny na balkon albo do ogrodu. Tam będą mogły pozostać aż do jesieni, regenerując się i wznawiając wegetację.

Inne ciekawe rośliny o ozdobnych owocach, które warto hodować

Wśród innych ciekawych roślin o kolorowych owocach warto wymienić jarząb pospolity. W Polsce mówi się na roślinę po prostu… jarzębina. Pokrojowo jarzębina jest drzewem, jednak w naturze pojawia się również jako krzew. Rośnie nawet do kilkunastu metrów wysokości na dziko. W ogrodach osiąga maksymalnie do 5 metrów. Ozdobne owoce jarzębiny są koloru czerwonego. Kuleczki mają ok. 1 cm wielkości i nie można ich spożywać. Na surowo są bowiem cierpkie i gorzkie. Nie ma jednak większych przeciwwskazań, aby zimą zrobić z nich nalewkę albo dżem. Jakie jeszcze rośliny o ozdobnych owocach warto mieć w ogrodzie? Oto ciekawe propozycje:

 • Dereń biały – duży krzew, który dorasta nawet do 3 m wysokości. Dzięki ukorzeniającym się pędom bardzo mocno się rozrasta. Dereń ma jajowate, zielone liście i zebrane w baldachy, żółte kwiaty. Na przełomie września / października na krzewie pojawiają się kuliste owoce w białym kolorze. Czasami wybarwiają się też na niebiesko, czyniąc ogród nietuzinkowym, wręcz magicznym miejscem.
 • Dynia ozdobna – ich różnorodność jest zadziwiająca. Odmian dyni ozdobnych jest tak dużo, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni rodzaj dla siebie. Uprawa rośliny wbrew pozorom jest naprawdę prosta. W dodatku zerwana dynia może posłużyć za świetną dekorację mieszkania na jesień, zostając w nim świeża nawet na kilka tygodni. Dynia nie ma może efektownych kwiatów, ale sama w sobie jest wielkim, pięknym owocem. Warto udekorować ogród dynią, która zupełnie odmieni jego oblicze.
 • Golteria pełzająca – zimozielona krzewinka, która ma błyszczące, ciemnozielone liście. Latem kwiaty golterii są małe, dzwonkowate i białe. Jesienią z kolei na roślinie pojawiają się czerwone owoce. Potrafią rosnąć na golterii nawet do… początku jesieni! Mimo że owoce są jadalne, nie smakują zbyt dobrze
 • Nertera – popularny rodzaj rośliny doniczkowej, która ma piękne owoce ozdobne. Mówi się o niej również „koralowy mech”. Nertera ma zielone listki zebrane w kępki. Owoce rośliny są z kolei liczne, okrągłe i nieduże. Na pędach pojawiają się w połowie lata i mogą przetrwać aż do zimy. Należy jednak zadbać o odpowiednią temperaturę, która wynosić musi od 15 do maksymalnie 18 st. C. Nertera lubi rozproszone światło i stałą wilgotność podłoża. Należy uważać, bo roślina jest bardzo wrażliwa na suszę. Wystarczy raz zaniedbać podlewania, aby doprowadzić nerterę do śmierci. System korzeniowy rośliny jest płytki, dlatego powinno się sadzić ją w niskiej doniczce. Ważne, aby wypełniona została żyznym i przepuszczalnym podłożem. Pamiętaj, owoce nertery są bardzo piękne. Są też jednak trujące, dlatego z uprawą roślin należy uważać, gdy ma się małe dzieci oraz zwierzęta domowe
 • Ognik szkarłatny – jeśli szukasz wyjątkowo atrakcyjnej rośliny owocowej do ogrodu, zwróć uwagę na ognik szkarłatny. Owoce rośliny są koralikowate i zebrane w niewielkie grona. Mogą być pomarańczowe, żółte lub czerwone, w zależności od odmiany. Utrzymują się na krzewie od końca lata aż do końca zimy. Dzięki temu ognik szkarłatny stanowić może niesamowitą ozdobę zarówno jesiennego, jak i zimowego ogrodu. Warto dodać, że roślina może pełnić też funkcję praktyczną. Ma pędy uzbrojone w kolce, dlatego można posadzić ognika szkarłatnego jako żywopłot. Mimo że ludzie nie mogą spożywać pięknych owoców rośliny, ptaki już jak najbardziej! Będzie to dla nich niezwykle wartościowy pokarm, zwłaszcza na długie, zimowe miesiące.

Jeśli chcesz przez cały rok cieszyć się kolorami w ogrodzie, zwróć uwagę na ozdobne krzewy. Wiele z nich doceniamy za kwiaty. Warto też jednak skupić się na roślinach, które mają piękne, kolorowe owoce. Dzięki takim gatunkom można zachwycać się kolorowym ogrodem nawet w ponurym okresie jesienno-zimowym. Wiele pędów utrzymuje owoce nawet do początku wiosny. Jednymi z najpopularniejszych tego typu krzewów są berberysy, irgi, głogi, kalina koralowa, śnieguliczki, rajskie jabłonie, rokitnik lub ogniki.

Pamiętaj, że…

Owoce z krzewów są piękne, jednak nie zawsze nadają się do konsumpcji. Jeśli chcesz zatem zjeść jakiś owoc lub wykorzystać go na przetwory, zachowaj czujność! Do trujących roślin ozdobnych zalicza się np. śnieguliczki, ostrokrzewy, irgi i derenie ozdobne. Po zjedzeniu doprowadzić mogą do poważnego uszkodzenia zdrowia, a w najgorszym przypadku nawet do… śmierci.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto