Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków

Ilustracja rośliny stanowiące pokarm dla ptaków

Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków - rośliny przyjazne ptakom ze względu na owoce oraz ziarna, które stają się ich głównym pożywieniem. Najczęściej są to dziko rosnące rośliny, wśród których wymienia się głównie trawy, zioła, a nawet chwasty. Ponadto wśród gatunków roślin, które zagwarantują ptakom pożywienie, wymienia się również liczne drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe. W przypadku gatunków drzew z jadalnymi owocami dla człowieka ptaki często uznawane są za szkodniki niszczące uprawy.

Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków - najpopularniejsze rośliny

Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków - rodzaje, opis, uprawa, ciekawostki

Z jednej strony w sezonie letnim robimy wszystko, aby ptaki nie niszczyły naszych upraw, które chcemy spożytkować we własnym zakresie. Z drugiej jednak nie zapominamy o ich dokarmianiu zimą. Warto zatem dla równowagi zadbać o ptasi kącik, w którym zadbamy o rośliny stanowiące pokarm dla ptaków.

Dziko rosnące rośliny będące pożywieniem dla ptaków

Ptaki bez pomocy człowieka starają się radzić sobie z poszukiwaniem pokarmu bez względu na porę roku. Jest to oczywiste, iż w okresie wiosenno-letnim znajdują one owoce lub ziarna, które rosną dziko na polanach, łąkach, w lasach, czy też pobliżu pól. Popularne rodzaje drzew zapewniających pokarm ptakom to m.in. jarząb pospolity, głóg, lipa, świerk, topola, jabłoń ozdobna, czy też czeremcha pospolita.

Ptaki również chętnie zjadają owoce z krzewów, które porastają obrzeża lasów i pól. Wśród nich wymienia się głównie dziką różę, dereń jadalny, rokitnik, bez czarny, czy też trzmielinę zwyczajną. Pożywienie stanowią także rośliny zielne, do których zalicza się między innymi mniszek lekarski, komosę białą, babkę lancetowatą, krwawnik pospolity, a także rdest ptasi. Należy mieć na uwadze, że takie rodzaje roślin zielnych rosną także na nieużytkach lub w naszych ogrodach - wtedy traktujemy je zazwyczaj jako chwasty.

Rodzaje roślin roślin ozdobnych dające pokarm dla ptaków

Teoretycznie dokarmiamy ptaki późną jesienią i zimą, dosypując im do karmnika ziarna lub zawieszając im kawałek słoniny. Jeżeli zależy nam na tym, aby pomóc ptakom przetrwać czasami nawet bardzo surową zimę, dobrze jest posadzić w swoim ogrodzie popularne rośliny ozdobne. W wielu sytuacjach owoce utrzymują się do późnej jesieni, a nawet niemalże przez cały sezon zimowy, dzięki czemu nie tylko zadbamy o naszych mniejszych przyjaciół, ale również zbawimy ciekawe gatunki, które ubarwią nasz widok za oknem.

Do roślin stanowiących pokarm dla ptaków, a których uprawa jest możliwa w naszym ogrodzie, zalicza się przede wszystkim:

  • Dzika róża (Rosa canina) - krzew zaliczający się do rodziny różowatych. Owoce dzikiej róży pojawiają się już często pod koniec sierpnia i z powodzeniem pozostają na krzewach mimo przymrozków. Dla człowieka owoce dzikiej róży są niesamowitym źródłem witaminy C.
  • Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) - krzew lub drzewo zaliczające się do rodziny różowatych. Często uprawa jarzębiny pospolitej w ogrodzie ma wymiar ozdobny. Jednak nieduże owoce o zabarwieniu kulistym stanowią doskonały przysmak dla ptaków. Przez człowieka mogą być zjadane tylko i wyłącznie po obróbce termicznej ze względu na zawartość trującego kwasu parasorbowego. Ponadto jarzębina zalicza się do grona roślin miododajnych.
  • Dereń biały (Cornus alba) -  krzew zaliczający się do rodziny dereniowatych, który wyróżnia się ozdobnymi owocami o białym zabarwieniu. Krzewy najczęściej wykorzystywane są przy tworzeniu żywopłotu. Natomiast owoce mogą być spożytkowane poprzez przygotowanie znanej dereniówki. Należy pamiętać, że owoce niektórych gatunków derenia są trujące dla człowieka. Warto jednak je pozostawić, ponieważ stanowią doskonały pokarm dla ptaków.

Popularne rośliny stanowiące pokarm dla ptaków - uprawa

Warto mieć na uwadze, że ptaki w naszym ogrodzie również poszukują pożywienia bez względu na to, czy przygotujemy dla nich specjalne gatunki roślin. Gile, wróble, zięby, sikorki, czy też szpaki poszukują w ziemi ziarna. Decydując się na krzewy i drzewa ozdobne, które jednocześnie stanowią pokarm dla ptaków, powinniśmy mieć na uwadze, iż ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana.

Większość gatunków drzew i krzewów doskonale odnajdzie się na każdym podłożu, a także niemalże dowolnym stanowisku. Szczególnie jeżeli myślimy o gatunkach, które porastają także dzikie tereny. Zaletą takich roślin jest duża odporność na suszę oraz zanieczyszczenia miejskie. Dodatkowo wybierając rodzime gatunki roślin stanowiących pokarm dla ptaków, nie będziemy musieli się martwić ich ochroną przed sezonem zimowym. Zatem warto zdecydować się na poszczególne gatunki roślin, dzięki czemu nie tylko zadbamy o ptaki, ale również w naszym ogrodzie będzie bardziej kolorowo.

Rośliny stanowiące pokarm dla ptaków. Zobacz, jakie rośliny rosną dziko lub jest ich możliwa uprawa w ogrodzie, a jednocześnie dają owoce lub nasiona ptakom.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto