Rośliny przyprawowe

Ilustracja rośliny przyprawowe

Rośliny przyprawowe - jest to grupa roślin, które służą jako przyprawy w kuchni. Mogą one być wykorzystywane w zależności od gatunku w stanie surowym, po ususzeniu lub też po obróbce termicznej. Wyróżniają się charakterystycznym smakiem oraz aromatem. Rośliny przyprawowe oprócz cennych walorów smakowych posiadają także cenne właściwości lecznicze, ponieważ są one bogate w witaminy, mikroelementy, a także pozostałe składniki odżywcze. Uprawa większości przypraw jest możliwa w warunkach domowych lub w ogrodzie.

Rośliny przyprawowe - najpopularniejsze rośliny

Rośliny przyprawowe - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny przyprawowe - rodzaje, wymagania, uprawa, ciekawostki

Uwielbiasz gotować i nie wyobrażasz sobie, by w kuchni zabrakło aromatycznych przypraw? Jest to doskonała okazja do tego, aby przekonać się o tym, jakie przyprawy i zioła możesz uprawiać w ogrodzie lub też w warunkach domowych w doniczce. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy pielęgnować konkretne rośliny przyprawowe, aby móc korzystać z nich każdego dnia.

Rodzaje roślin przyprawowych

Bardzo często nie jesteśmy świadomi, jaka część konkretnej rośliny wykorzystywana jest jako przyprawa. Okazuje się, że mogą to być nie tylko nasiona, ale również liście, kwiaty, kora, a nawet kłącza. Niektóre z nich wymagają specjalnych warunków uprawowych, przez co nie są w ogóle dostępne jako rośliny do domowej hodowli. Jednak znakomita większość z nich z powodzeniem może urozmaicić Twój ogród lub domowy parapet.

Za najbardziej popularne przyprawy, które można uprawiać w Polsce. uznaje się między innymi bazylię pospolitą, bluszczyk kurdybanek, chrzan pospolity, cykorię podróżnik, kozieradkę pospolitą, czarnuszkę siewną, pomidora zwyczajnego, jałowiec pospolity, berberys pospolity, czy też czosnek pospolity. Natomiast do roślin przyprawowych, których uprawa w naszym klimacie nie jest możliwa, zalicza się między innymi cynamonowiec cejloński, pieprz czarny, granat właściwy, muszkatołowiec korzenny, migdałowiec pospolity, czy też sezam indyjski.

Przyprawy i zioła - właściwości lecznicze

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego rośliny przyprawowe i zioła uznawane są za rośliny lecznicze, warto przyjrzeć się właściwościom konkretnych gatunków. W ten sposób przekonasz się, dlaczego warto mieć konkretne przyprawy w kuchni, a także, w przypadku jakich dolegliwości po nie należy sięgać. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby wszystkie zioła i przyprawy stosować z umiarem. Ponieważ ich nadmiar również może okazać się niekorzystny dla naszego zdrowia.

Wśród przypraw, które wykazują się cennymi właściwościami leczniczymi, warto wspomnieć o takich gatunkach jak:

  • Czarnuszka siewna (Nigella sativa) - stosowanie czarnuszki siewnej zaleca się w przypadku dbania o odporność organizmu, przy regulowaniu cyklu menstruacyjnego, czy też obniżeniu poziomu cukru we krwi. Oprócz spożycia czarnuszki warto sporządzać napary, które podczas stosowania na skórę łagodzą trądzik, a także objawy atopowego zapalenia skóry. Ponadto czarnuszka siewna wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, jak i również przeciwgrzybicze.
  • Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) - niewysoka roślina swoim wyglądem przypominająca pokrzywę. Można ją spotkać niemalże w całej Polsce. Bluszczyk kurdybanek w ziołolecznictwie jest wykorzystywany jako roślina o właściwościach dezynfekujących, przeciwzapalnych, a także przeciwbakteryjnych. Dodatkowo wykorzystuje się go w przypadku leczenia różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego.

Uprawa ziół i przypraw w ogrodzie i w doniczce

W Polsce możesz spotkać wiele dziko rosnących ziół oraz roślin przyprawowych, które z powodzeniem wykorzystasz w kuchni. Jeżeli jednak chcesz mieć w swojej uprawie w ogrodzie lub w doniczce własną kolekcję roślin z cennymi wartościami odżywczymi, to warto zdecydować się na takie gatunki jak bazylia, mięta pieprzowa, roszponka zwyczajna, szałwia lekarska, lebiodka pospolita, czy też majeranek.

Większość z roślin nie jest zbyt trudna w uprawie. Warto zadbać o przepuszczalną i żyzną glebę. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin przyprawowych, ponieważ większość z nich jest wyjątkowo wrażliwa na suszę. Wybierając konkretne gatunki ziół i przypraw, możemy liczyć się z tym, że po ich ścięciu i wykorzystaniu liści rośliny będą odrastać. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie specjalnych doniczek do uprawy ziół i przypraw, które zapewnią im dostęp do jak największej ilości światła słonecznego. Dlatego, jeżeli w kuchni możesz zadbać o ekspozycję południową lub zachodnią, to dla Twoich upraw będzie ona najlepszym miejscem. W przypadku uprawy w ogrodzie sprawdzą się skrzynki ogrodowe, dzięki którym rośliny będą lepiej chronione przed ślimakami, ale i także spadkiem temperatury gruntu.

Rośliny przyprawowe w Polsce. Zobacz, jakie rośliny przyprawowe i zioła lecznicze są wykorzystywane w kuchni, a także jak wygląda ich uprawa w doniczce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto