Soliter

Ilustracja soliter

Solitery to popularne rośliny ogrodowe, których zadaniem jest dominować w kompozycji. Aby zwracały na siebie uwagę, powinno się sadzić solitery pojedynczo. Rośliny soliterowe zwykle umieszcza się od frontu ogrodu, czyniąc je najbardziej reprezentacyjnymi ozdobami. Właśnie one stanowić mogą centralny punkt, zachwycając niebanalnym pokrojem i kolorami. Jako solitery świetnie spiszą się zarówno drzewa, jak i duże krzewy lub byliny.

Soliter - najpopularniejsze rośliny

Soliter - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Soliter – charakterystyka, rośliny, porady, ciekawostki

Tworzenie soliterów w ogrodach modne jest już od wielu lat. Rośliny stanowiące soliter zwykle przyciągają uwagę przepiękną formą i nietuzinkowymi kolorami. Najlepsze gatunki do ogrodu znaleźć można wśród krzewów i drzew. Które rośliny sprawdzą się najlepiej na solitery? Sprawdź najciekawsze odmiany i dowiedz się, jak wygląda ich sadzenie, przycinanie oraz pielęgnacja.

Soliter do ogrodu – najlepsze gatunki, ciekawostki i porady

Najciekawsze odmiany na solitery – o tym warto pamiętać!

Soliter to wysoka roślina, która może być drzewem, krzewem lub byliną. Rośnie samotnie na otwartym terenie. Jeśli chodzi o ogród, również można posadzić w nim takie solitery. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny tworzące ogród zwykle są stłoczone na mniejszej przestrzeni. Soliter jest zatem nieco mniejszy niż rosnące samotnie w naturze np. wielkie drzewo lub krzew. Soliterem może być także grupa bylin tego samego gatunku, która ma ok. 2,5 m wysokości. Jeśli chodzi o znaczenie soliterów, pełnią one wiele ciekawych funkcji. Zwykle uprawia się je jako zieleń ekspozycyjna, umieszczając w centralnym punkcie ogrodu. Solitery sadzone są wówczas np. na środku murawy, gdzie najlepiej się prezentują.

Wielu ogrodników uważa, że solitery wprowadzają również tzw. element piętrowości do ogrodu. W ogrodzie, gdzie nie ma wysokich drzew lub krzewów, czasami jest nienaturalnie. Właśnie dlatego warto posadzić solitery, które pozwalają częściowo rozwiązać ten problem. Solitery sadzi się również dlatego, że dają przyjemny cień. W większej ilości przypadków cień to korzystne zjawisko – zwłaszcza na dużej przestrzeni i otwartym terenie. Dzięki soliterom można mieć więcej prywatności. Uważa się, że najlepsze gatunki roślin soliterowych to te, które mają przede wszystkim ciekawy pokrój. Powinny być możliwie dekoracyjne, ponieważ będą stanowić główny punkt „zaczepienia wzroku” w ogrodzie. Jednocześnie należy zadbać o to, aby były jak najmniej kłopotliwe w uprawie. Jako że sadzenie soliterów odbywa się zwykle na nieosłoniętym terenie, poleca się wybór roślin wyłącznie odpornych na silne mrozy lub wiatry. Tylko takie świetnie poradzą sobie w ogrodzie o każdej porze roku.

Które krzewy i byliny powinno się sadzić na solitery? Sprawdź to!

Solitery zwykle kojarzą się z rozłożystym drzewem pośrodku otwartego terenu. Możesz być jednak pewny, że drzewo to nie jedyna roślina, z której stworzyć można soliter. W niewielkim ogrodzie owszem, powinno się sadzić mniejsze rośliny. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkiem rezygnować z soliterów. Wystarczy postawić na większe krzewy lub byliny. Rośliny te stanowić mogą naprawdę ciekawe, przykuwające uwagę solitery. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy mniejszych ogrodów. Które z nich warto sadzić? Oto lista, która powinna ułatwić wybór roślin:

 • Hortensja ogrodowa – rośnie zwykle do ok. 1,5-2 m wysokości. Niektóre odmiany osiągają jednak nieco większe wymiary. Pokrój rośliny jest rozłożysty, kulisty, stożkowy albo nieregularny. Wszystko zależy od gatunku, na jaki się zdecydujesz. Hortensje uwielbiają ciche, półcieniste stanowiska. Nie przeszkadzają im też jednak ciepłe i jasne miejsca. Doskonale czują się w wilgotnej, żyznej i lekkiej ziemi. Aby zachować ich ładny pokrój, należy zadbać o regularne przycinanie roślin. Dzięki temu zabiegowi hortensja będzie kwitnąć nie tylko obficie, ale przede wszystkim zdrowo.
 • Lilak pospolity – świetnie odnajduje się na słonecznym stanowisku. Doskonale rośnie na średnio ciężkiej lub ciężkiej ziemi. Poradzi sobie również w wilgotnej, żyznej i zasobnej w wapń glebie. Powinno się systematycznie nawozić lilaki, najlepiej substancjami mineralnymi. Rośliny wymagają również ściółkowania obornikiem.
 • Głóg – rośnie nawet do 6 m, zakwitając od maja do czerwca. Jego pokrój jest wzniesiony. Owoce głogu przybierają krwistoczerwony kolor i można je spożywać, gdy już dojrzeją. Głóg to roślina prosta w uprawie. Aby można było jednak głóg pielęgnować, należy zapewnić mu dobre warunki rozwojowe. Roślina najlepiej czuje się w podłożu piaszczysto-gliniastym, które jest żyzne i słoneczne. Ostatecznie może być też lekko zacienione. Warto dodać, że głóg hodować można zarówno w formie krzewu, jak i niewielkiego drzewa liściastego.
 • Gunnera olbrzymia – pochodzi z Brazylii i jest rośliną wieloletnią. W Polsce często uprawia się ją jako bylinę. Gunnerę można jednak przezimować i ochronić korzenie przed przemarznięciem. Roślina charakteryzuje się ogromnymi liśćmi, które dorastają nawet do 2 m. Dzięki nim ogród może całkiem zmienić swoje oblicze, stając się tropikalną dżunglą. Latem z liści wyrastają duże kwiaty, które do złudzenia przypominają szyszki. Gunnera ma egzotyczne pochodzenie, więc potrzebuje naprawdę dobrych warunków do rozwoju. Zadbaj o żyzną, nasłonecznioną i osłoniętą od wiatru glebę. Musisz ją także systematycznie nawozić, gdy roślina będzie w fazie wzrostu. Piękne liście obumierają na zimę. Jeśli pragniesz zachować je na przyszły rok, osłoń pozostałą część gunnery z korzeniami – wówczas nie przemarznie.
 • Perukowiec podolski – rośnie do ok. 4 m. To rozłożysty krzew o zaokrąglonym kształcie. Wiosną wypuszcza piękne kwiaty z ażurowymi owocostanami. Perukowiec wymaga ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska, a także przepuszczalnej, mało żyznej gleby. Nie przeszkadza mu przejściowa susza, dlatego warto sadzić go jako soliter w ogrodzie.
 • Tamaryszek czteropręcikowy – może urosnąć do ok. 3 m wysokości. Poza tym rozrasta się szeroko, dlatego świetnie nadaje się na solitery. Jego pokrój jest atrakcyjny i ażurowy. Najlepiej wygląda w okresie kwitnienia (od kwietnia do maja), gdy pędy tamaryszku upstrzone są drobnymi, licznymi kwiatami w jasnoróżowym kolorze. Krzew nie ma zbyt wielu wymagań. Nie trzyma się też go żadna choroba. Wystarczy zapewnić mu umiarkowanie wilgotne, lekkie, przepuszczalne i słoneczne stanowisko, aby długo cieszyć się tamaryszkiem czteropręcikowym w postaci solitery.
 • Magnolia – krzew w ogrodzie rośnie od 3 do 4 m wysokości. Korona magnolii zachwyca – jest zaokrąglona, ale przy tym regularna. Niesamowite są również kwiaty magnolii, które są jasnoróżowe i licznie ozdabiają krzew. Roślina doskonale będzie się czuć w miejscach słonecznych lub półcienistych, które są osłonięte od wiatru. Najlepsze podłoże dla magnolii jest lekko kwaśne, wilgotne i żyzne. Właśnie w takim środowisku najlepiej się rozwinie.

Solitery w ogrodzie – rodzaje drzew na solitery, przycinanie i pielęgnacja

Drzewa na solitery – warto zwrócić na nie uwagę!

Solitery tworzy się z różnych roślin. Wśród nich wyróżniamy krzewy, byliny oraz drzewa. Zajmiemy się teraz ostatnią grupą, mianowicie drzewami. W naturze to właśnie one najczęściej tworzą solitery, pięknie podkreślając otwartą przestrzeń. W ogrodzie, zwłaszcza tym większym, jednak również znakomicie się sprawdzą. Oto kilka ciekawych drzew, które nadają się na ozdobne solitery:

 • Brzoza brodawkowata – może dorosnąć nawet do ok. 30 cm. Wyróżnia się ażurowym pokrojem, a także niesamowicie gładką, białą korą. U młodych roślin kora ta jest koloru brązowego. Wymagania brzozy są niewielkie. Drzewo bardzo lubi dobrze nasłonecznione, żyzne i przepuszczalne stanowiska. Odporne jest także na susze, co czyni ją świetną rośliną na solitery.
 • Świerk kłujący – jeden z największych świerków dekoracyjnych. Rośnie do ok. 20 m, wytwarzając stożkowatą, ale regularną koronę. Świerk kłujący ma kłujące, sztywne igły w niebieskozielonym kolorze. Niektóre są także srebrzyste.
 • Wierzba babilońska – w mniejszym ogrodzie najlepiej sprawdzi się rodzaj Tortuosa Solitera. Drzewo ma niesamowity pokrój. Młodsze rodzaje przybierają kształt odwróconego stożka. Starsze wierzby babilońskie opisuje się z kolei jako „płaczące”. Roślina może dorosnąć do 8 m wysokości, rozrastając się również na boki. Rozpoznać się ją uda po mocno skręconych gałązkach, które sprawiają, że roślina jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Wierzba babilońska odporna jest na mróz, jednak potrzeba jej dostępu do wody. Odmiana babilońska wymaga okresowego przycinania. W przeciwnym razie pień będzie pusty w środku. Niestety, może to nawet doprowadzić do… złamania się drzewa! Wierzba babilońska najlepiej komponuje się z ogrodem aranżowanym na styl angielski, romantyczny lub egzotyczny.
 • Dąb szypułkowy – wielkie drzewo z kopulastą, szeroką koroną. Urosnąć może nawet do… 50 m wysokości! Wiadomo jednak, że tak ogromne drzewo raczej nie sprawdzi się w zwykłym, tradycyjnym ogrodzie przed domem. Wymagania rośliny są dość wysokie względem gleby i stanowiska. Roślina uwielbia słoneczne miejsca, a także żyzną, umiarkowanie wilgotną i bogatą w składniki pokarmowe ziemię.
 • Cyprysik nutkajski / błotny – cyprysik nutkajski to jeden z najbardziej odpornych na mróz cyprysów. Ma ciekawy pokrój, ponieważ jego pędy się przewieszają. Sprawia to wrażenie, jakby roślina „płakała”. Cyprysik błotny z kolei nadaje się na stanowisko, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Przed zimą roślina zrzuca igły. Wyróżnia się również tym, że wytwarza korzenie oddechowe, które w zalewanych okresowo miejscach… wystają z ziemi.
 • Surmia – szybko rosnące drzewo, które może dorosnąć nawet do 10 m. Jego korona jest rozłożysta i osadzona na bardzo krótkim pniu. Warto zwrócić uwagę na liście surmii, które są włochate od spodu i niesamowicie, wręcz soczyście zielone. Należy pamiętać, że rośliny potrzebują dużej ilości słońca i świeżej gleby, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Młodsze surmie wykazują większą wrażliwość na mróz. Należy je zatem odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.
 • Jałowiec pospolity – rośnie do kilku metrów i ma strzelisty, wąski pokrój. Dzięki niemu ogród jest jednak bardzo naturalny. Jałowiec świetnie spisze się w mniejszych przestrzeniach. Poradzi sobie w mało urodzajnej, suchej glebie. Drzewo zachwyci wszystkich wspaniałym wyglądem, ale i… smakiem. Wytwarzane przez jałowiec pospolity szyszkojagody można bowiem stosować w kuchni jako przyprawę.
 • Kasztanowiec czerwony – wykazuje ogromną odporność na zanieczyszczenie powietrza, dlatego spotkać go można w wielu miastach. Nie ma dużych wymagań uprawowych. Najlepiej jednak będzie się czuć w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Wyróżnia się dekoracyjnymi, czerwonymi kwiatami, które zakwitają od maja do czerwca. Poza nimi kasztanowiec ma też duże, ozdobne liście. Wielu ogrodników uważa, że kasztanowce czerwone w okresie kwitnienia są jednymi z najbardziej widowiskowych roślin na solitery. Jako że drzewo ma naprawdę dużą koronę, najlepiej pasuje do średnich oraz dużych ogrodów – zwłaszcza do tych zaaranżowanych na styl dworski lub romantyczny. Kasztanowce rzadko dopada jakakolwiek choroba. Jeśli już, jest to szrotówek kasztanowcowiaczek – szkodnik, który jako jedyny może poważnie uszkodzić roślinę.

Co jeszcze warto wybrać na solitery w ogrodzie?

Jeśli wciąż nie wiesz, jakie rośliny na solitery wybrać, może warto zastanowić się np. nad jarzębiną pospolitą? To gatunek niedoceniany przez wiele osób. Szkoda, bo stanowić może fantastyczną ozdobę każdego ogrodu. Wygląda przepięknie zarówno, gdy owocuje, jak i w momencie, kiedy kwitnie. Jest piękny nie tylko latem, ale też zimą. Jarzębina obradza w czerwone, drobne owoce, które utrzymują się na gałęziach aż do wiosny. Właśnie dzięki tym owocom do ogrodu przylatuje wiele ptaków. Zwróć też uwagę na miłorząb japoński. Karłowa odmiana sprawdzi się w niewielkim ogrodzie. Aby drzewko urosło na wysokość ok. 1,5 m, trzeba czekać ok. 10 lat. Najbardziej efektywna jest korona miłorzębu, która składa się ze skórzastych listków. Do złudzenia przypominają one… wachlarz! Wiosną przybierają cudowny, zielony kolor, a jesienią przebarwiają się na złoto. W zestawieniu z iglakami i trawnikiem miłorząb będzie się prezentować naprawdę zjawiskowo.

Kolejną fantastyczną rośliną, na którą warto zwrócić uwagę, jest wiśnia wczesna. Dzięki niej przemycić będzie można odrobinę Japonii do ogrodu. Niewielkie drzewo dorasta do ok. 2 m, dlatego sprawdzi się jako soliter w niedużych ogrodach. Gałęzie wiśni są efektownie powyginane, gęsto się układając. Właśnie dlatego korona drzewa robi ogromne wrażenie. Wiosną na wiśni pojawiają się jajowate, małe kwiatuszki w białoróżowym kolorze. Dzięki nim do ogrodu zlatują się różne pożyteczne owady (np. motyle i pszczoły). Jesienią wiśnia zmienia kolor na złoto-czerwony. Jeśli poszukujesz rośliny, która całkiem zmieni wygląd ogrodu, pomyśl o wiśni wczesnej.

Pamiętaj, że…

Tylko jeden efektowny krzew, bylina albo drzewo może całkiem zmienić aranżację ogrodową. W zależności od wybranej rośliny oraz jej rodzaju, możesz nadać posesji niebanalnego stylu. Dodatkowo rozłożyste drzewo lub krzew mogą także stać się znakomitą osłoną przed słońcem. Nie zapominaj o tym, że duże solitery będą również znakomitym schronieniem dla ptaków i małych ssaków.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto