Ogród naturalny

Ilustracja ogród naturalny

Ogród naturalny to koncepcja pochodząca z potrzeby powrotu do natury. Ale nie tej uporządkowanej, pod linijkę, którą znamy z miejskich parków. Ale to tej dzikiej, lekkiej, naturalnej. Ogród naturalny to sposób prowadzenia ogrodu bez żadnych sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Znajdują się w nim miejsca, gdzie sadzi się rośliny, pielęgnuje je i widać rękę człowieka. Jednak część przestrzeni zostawia się naturze w całości. Rosną tam chwasty i dzikie kwiaty, a w ziemi żyją tysiące bezkręgowców i gryzonie. Ogród naturalny ma służyć także im.

Ogród naturalny - najpopularniejsze rośliny

Ogród naturalny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród naturalny - założenia, projekt, rośliny, zakładanie, pielęgnacja

Koniec z modą na przystrzyżone i idealnie zaplanowane ogrody, w których rabaty są ułożone pod linijkę i otoczone niskim krawężnikiem lub płotkiem. Coraz bardziej popularny staje się ogród naturalny, gdzie rabatki są nierównomierne i nieregularne, a rośliny rosną tak, jak chcą, niemal niedotykane ręką człowieka. To dobre i dla nas, i dla zwierząt, które mogą zamieszkiwać dziką przyrodę.

Przydomowy ogród naturalny?

Stworzenie ogrodu naturalnego przy domu to bardzo dobry pomysł. Może z powodzeniem zastąpić trawnik i rabaty, można jednak także wyznaczyć dla niego zakątek w ogrodzie. Ogród naturalny to swojego rodzaju come back do tego, co było kiedyś – swobodne grupy krzewów, łąki kwietne zamiast trawników i dzikie, rodzime rośliny zamiast cieplarnianych wymuskanych egzotyków. I wbrew pozorom to naprawdę ciekawe połączenie, a taki przydomowy, wiejski i naturalny ogród może prezentować się po prostu zachwycająco.

Ogród naturalny ma wiele zalet. Przede wszystkim to stosunkowo mały koszt. Nasiona rodzimych gatunków nie kosztują wiele, a sadzenie krzewów i krzewinek przeprowadza się tylko raz. Ogród wykorzystuje potencjał natury – można zaaranżować go w starym sadzie czy wcześniejszym ogrodzie. Wystarczy tylko trochę kwiatów. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla ekologii. Nieregularne rabaty i łąki są środowiskiem naturalnym dla wielu bezkręgowców i małych ssaków. Ziemi na dobre wychodzi także zaprzestanie podlewania nawozami i środkami ochrony roślin – w ogrodzie naturalnym w ogóle się ich nie stosuje. Rośliny są bardzo różne, ale to dobrze, ponieważ ogród naturalistyczny ma właśnie dbać o bioróżnorodność. Nie można także zapomnieć o tym, że takie ogrody są bezpieczną przestrzenią dla pszczół. A dbałość o pszczoły to tak naprawdę troska o losy całej ziemi.

Zakładanie ogrodu naturalnego - projekt

A może tym razem zrezygnować z projektu? A przynajmniej z jego formalnej części. Ogród naturalistyczny ma tę zaletę, że właśnie jest nieco chaotyczny. Warto jednak mieć plan, ale tylko taki ogólny, wykorzystujący to, co w naturze jest najpiękniejsze. W ogrodzie naturalnym nie należy ingerować w naturalne ukształtowanie terenu. Nie wyznacza się ścieżek, wzniesień i nie kopie się oczek wodnych.

Należy wykorzystać to, co jest zastane. Na wzniesieniach można zrobić ogród skalny, a na gliniastym, bagnistym terenie – oczko wodne. Żadne osuszanie nie wchodzi w grę. Nie przywozi się także ziemi ogrodowej, próbując dopasować rośliny do warunków naturalnych. W ten sposób można stworzyć ogród naturalny, przywodzący na myśl ogród wiejski sprzed lat, kiedy nie było dostępu do egzotycznych gatunków i nikt nie tworzył jednobarwnych rabat, a zamiast idealnie przystrzyżonych żywopłotów, swobodnie rosły sobie dowolne krzewy.

Sadzenie roślin przeprowadza się w terminie optymalnym dla danych gatunku. Czasami trzeba je dosadzać co roku w miejscach, gdzie rosły jednoroczne gatunki. Niektórzy decydują się na przerzedzanie nadmiernie rozrosłych kęp traw ozdobnych czy ograniczanie rozrostu najbardziej ekspansywnych gatunków. To pomaga utrzymać ogród naturalny w ryzach i sprawia, że wszystkie gatunki mogą się rozwijać, nie są zagłuszane przez te bardziej konkurencyjne.

Rośliny do ogrodu naturalnego

Przy wybieraniu roślin do ogrodu naturalnego trzeba kierować się jednym: muszą to być gatunki rodzime lub dobrze zadomowione, takie, które nie wymagają niczego, by przetrwać naszą zimę. Dzięki temu pielęgnacja będzie ograniczona do minimum. Mogą to być zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie.

Na uwagę zasługują wszelkie rośliny kwitnące, także te uznawane za chwasty, jak maki, chabry, rumianki i margerytki, goździki czy ostróżki. Można także wysiewać rudbekie czy jeżówki. Brodawniki, cykoria podróżnik, kosmos onętek – kwiatów jest naprawdę bardzo wiele. Do tego warto dobrać krzewy, które mają malowniczy pokrój i trawy ozdobne. Dobrze sprawdzą się kostrzewy i rozplenica. Rośliny trzeba dopasować do podłoża, na którym będą rosły. Większość polskich, dzikich gatunków nie potrzebuje bardzo zasobnego podłoża, wręcz przeciwnie, lepiej rosną w standardowej ziemi ogrodowej.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto