Ogród warzywny

Ilustracja ogród warzywny

Ogród warzywny to sposób na to, by zawsze mieć dostęp do świeżych, smacznych, a co najważniejsze zdrowych warzyw. Wiele osób decyduje się na prowadzenie go na działce rekreacyjnej lub w przydomowym ogródku. Wcale nie trzeba mieć dużo miejsca, żeby mieć wartościowe warzywa na swoje potrzeby. Plan ogrodu warzywnego musi wziąć pod uwagę kilka rzeczy, takich jak ukształtowanie terenu, zasobność podłoża, ilość miejsca i wymagania wybranych roślin. Zakładanie ogrodu warzywnego warto rozplanować już jesienią, jeszcze przed wysiewem lub sadzeniem roślin.

Ogród warzywny - najpopularniejsze rośliny

Ogród warzywny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród warzywny - zakładanie, wymagania, zasady uprawy, porady

Prowadzenie ogrodu warzywnego koło domu ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest to sposób na świeże, zdrowe i pozbawione chemii warzywa. Dzięki swoim własnym plonom można znacznie oszczędzić. Do tego jest to wspaniałe hobby, a satysfakcja z uzyskanych warzyw jest ogromna! Dowiedz się, jak wygląda zakładanie ogrodu warzywnego i jak zrobić plan rozmieszczenia roślin, który pozwoli na uzyskanie plonów wysokiej jakości!

Ogród warzywny – plan

Ogród warzywny koło domu lub na działce rekreacyjnej to świetny pomysł. W ten sposób najłatwiej uzyskać ekologiczne warzywa. Aby jednak plony były naprawdę wysokiej jakości, smaczne, słodkie i zdrowe, trzeba zrobić dobry projekt. Zakładanie ogrodu warzywnego trzeba zacząć od wyznaczenia powierzchni. Tak naprawdę nie trzeba mieć za dużo miejsca na grządki. Plan ogrodu może obejmować już kilkadziesiąt metrów kwadratowych, a już 100 metrów kwadratowych wystarczy dla całej rodziny. Oczywiście nie włącza się w to miejsca na ziemniaki, ponieważ to zajmuje o wiele więcej miejsca.

Miejsce dla ogrodu warzywnego powinno być nasłonecznione. Większość gatunków potrzebuje dużej ilości słońca i światła. W takich warunkach rośliny lepiej owocują i szybciej dojrzewają. Do tego warto sprawdzić, jaka jest ziemia. Planowanie sadzonych roślin należy dopasować do rodzaju podłoża. Jeśli jest wyjałowione, zbyt sypkie lub gliniaste, plony będą marne. W takim wypadku w ogrodzie warto założyć podniesione rabaty lub wysypać przestrzeń dobrej jakości ziemią ogrodową do uprawy warzyw. Podłoże powinno mieć neutralny lub lekko zasadowy odczyn pH. Jesienią przed sadzeniem należy wzbogacić ziemię o materię organiczną, na przykład nawożąc przefermentowanym kompostem.

Projekt ogrodu warzywnego - rośliny

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jakie gatunki ziół i warzyw chcesz uprawiać. A może jakieś owoce? Kilka krzaczków truskawek i krzewy malin zmieszczą się nawet w małym ogrodzie, podobnie jak winogrono, które można na tyle posadzić przy palikach. Z powodzeniem można uprawiać także melony i to w gruncie, jednak są mniejsze i mniej słodkie niż te pochodzące z cieplejszych części globu.

Wśród warzyw najbardziej popularne są pomidory, ogórki, sałata liściowa, marchew, pietruszka, por i seler. Te warzywa są najczęściej uprawiane. Można spotkać także cebulę, fasolę szparagową (uprawianą na podporach lub linkach) i buraczki. Z mniej powszechnych warzyw w naszych warunkach klimatycznych dobrze sprawdzają się także dynie i cukinie, chociaż te pierwsze potrzebują więcej miejsca. O czym jeszcze warto pomyśleć? Kalarepa, groszek cukrowy, fasola strączkowa, szpinak, rabarbar i rukola – warzywnik może zmieścić je wszystkie. W Polsce dobrze udaje się także uprawa kalafiorów, chociaż mogą być mniejsze, ponieważ warunki klimatyczne nie są idealne do uprawy tych roślin.

W ogrodzie warzywnym warto posadzić także kilka gatunków ziół stosowanych w kuchni. Pietruszka naciowa, koper, mięta, bazylia i majeranek są sadzone najczęściej. Można także uprawiać w gruncie rozmaryn, tymianek i melisę. Rośliny można mieszać na grządkach – część z nich dobrze współpracuje lub żyją w symbiozie i można sadzić je obok siebie.

Projekt ogrodu warzywnego – jak przygotować plan

Warzywniak dobrze dokładnie rozplanować, na przykład rysując na kartce cały projekt. Warto na początku zaznaczyć wszystkie stałe części ogrodu, wraz z budynkami i drzewami, które mogą rzucać cień. Grządki powinny być oddalone od sadu owocowego, by rośliny nie konkurowały z drzewkami owocowymi o składniki odżywcze.

Następnie wyznaczoną przestrzeń pod warzywa trzeba podzielić na zagony lub grządki. Jeśli przestrzeń pod uprawę jest duża, trzeba wyznaczyć ścieżkę, najlepiej o minimalnej szerokości 50 cm. To praktyczne rozwiązanie, które pomoże dotrzeć z taczką do najdalej oddalonych warzyw. Grządki powinny wyznaczać orientację północ-południe, wtedy będą najlepiej doświetlone.

Planowanie ogrodu warzywnego powinno brać pod uwagę także warstwę wizualną. W ogrodzie warzywnym warto wstawić jakieś elementy dekoracyjne. Niektóre kwiaty, jak cynie czy mieczyki dobrze się sprawdzają wśród warzyw. W ziołowej części ogrodu warto także posadzić lawendę, a wśród warzyw aksamitki – zapach roślin odstrasza niektóre owady i szkodniki roślin.

Warzywnik przy domu – uprawa roślin

Projekt ogrodu warzywnego powinien brać pod uwagę sadzenie tylko tych roślin, które w naszych warunkach klimatycznych dobrze się czują i dobrze się rozwijają. Warto dopasować je także do naszych możliwości czasowych i umiejętności. Większość warzyw nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jak kapusty, marchew, pietruszka, rzodkiewki czy sałata. Warzywa korzeniowe w ogóle niewiele potrzebują, by dobrze się rozwijać.

Z drugiej strony na przykład pomidory, papryka czy cukinia wymagają bardzo dużej ilości wody i potrzebują także dużo ciepła i słońca. Ich uprawa może nie udać się w chłodniejszych częściach kraju i może okazać się, że będą się źle rozwijać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto