Rośliny na glebę lekko zasadową

Ilustracja rośliny na glebę lekko zasadową

Rośliny na glebę lekko zasadową preferują wapń w podłożu. Ziemia lekko zasadowa oznaczona jest odczynem pH około 7. W Polsce gleby zasadowe występują rzadko, gdyż jest to region gleb kwaśnych. Mając w ogrodzie glebę lekko zasadową możemy z powodzeniem urządzić skalniak, gdyż takie rośliny jak rojnik i rokitnik dobrze rosną w glebie obojętnej lub lekko zasadowej. Większość roślin skalniakowych preferuje gleby zasadowe. Jeśli decydujemy się na warzywnik, możemy uprawiać bób i niektóre gatunki kapusty. Lekko zasadowy odczyn lubią także różne gatunki czosnku spożywczego i ozdobnego.

Rośliny na glebę lekko zasadową - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na glebę lekko zasadową - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na glebę lekko zasadową - odmiany, wymagania, uprawa

Jakie rośliny możemy uprawiać, jeśli w ogrodzie występuje ziemia lekko zasadowa? Odczyn ten jest bardzo zbliżony do gleby obojętnej, dlatego też mamy do wyboru całkiem sporo ciekawych gatunków roślin. Wyjaśniamy czy na glebie lekko zasadowej możemy uprawiać warzywa. Doradzamy jak zaplanować ogród o glebie lekko wapiennej i jak zbadać odczyn gleby.

Sadzenie roślin na glebie zasadowej

Co to jest odczyn pH gleby i jak go zbadać

Odczyn pH gleby decyduje o tym czy ziemia na danym terenie jest kwaśna, obojętna czy zasadowa. Rodzaj gleby zależy od skał, z których dana gleba się składa. Różne rodzaje gleby mają inne właściwości, dlatego też rośliny przystosowały się do określonego podłoża. Zanim zaplanujemy ogród i zdecydujemy się na wybór i sadzenie roślin, warto zbadać odczyn pH gleby.

Wyróżniamy odczyn gleby kwaśny, obojętny lub zasadowy. Istnieją także stany pośrednie jak odczyn lekko zasadowy. Są to rośliny, które preferują odczyn pomiędzy obojętnym i zasadowym. W Polsce przeważają gleby kwaśne, które występują głównie w strefie chłodnej półkuli północnej oraz w strefie równikowej, jak również w Chinach i Indochinach. Gleba zasadowa przeważa w strefie zwrotnikowej, jak również w Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie. Dlatego też rośliny zasadolubne to najczęściej gatunki obce, które wymagają większej pielęgnacji.

Odczyn pH gleby warto zbadać, aby wybrać odpowiednie rośliny pod kątem ich wymagań co do podłoża. Robimy to przy pomocy papierka lakmusowego, kwasomierza lub przesyłamy próbkę gleby do laboratorium. Możemy również kierować się roślinami wskaźnikowymi, czyli pospolitymi chwastami, które wybierają określoną glebę. W przypadku gleby zasadowej będzie to mak pospolity, gorczyca pospolita i cykoria podróżnik.

Sadzenie roślin w ogrodzie, gdzie występuje ziemia lekko zasadowa

Podłoże lekko zasadowe zawiera więcej wapnia niż gleba obojętna. Właściwie w tabeli pH gleby nie wyróżnia się gleby lekko zasadowej:

  • gleba obojętna – odczyn 6,5 - 7,0,
  • gleba zasadowa – odczyn pH powyżej 7,0.

O roślinach lubiących glebę lekko zasadową mówimy, jeśli ich wymagania określają odczyn pH około 7. Najbardziej optymalną glebą dla roślin w naszym klimacie jest ziemia lekko kwaśna lub obojętna. Natomiast niektóre rośliny wyraźnie preferują więcej wapnia w glebie. Są to przede wszystkim rośliny skalniakowe, jak również wiele krzewów ozdobnych. Na glebie lekko zasadowej możemy stworzyć warzywnik z warzywami kapustnymi.

Jeśli zależy nam na roślinach zasadolubnych, a w ogrodzie mamy dla nich ziemię zbyt kwaśną, dobrym rozwiązaniem jest wapnowanie gleby. Warto jednak upewnić się do do właściwości podłoża, tak aby nie przeprowadzać tego zabiegu niepotrzebnie. Wapnowanie przeprowadza się głównie wtedy, gdy chcemy uprawiać rośliny źle znoszące ziemię kwaśną, jak na przykład pszenica, jęczmień, burak cukrowy, rzepak, czy lucerna.

Popularne rośliny na glebę lekko zasadową

Najbardziej typowe rośliny na glebę lekko zasadową to rośliny skalniakowe, na przykład rojnik i rokitnik. Prócz skalniaka mamy również wiele ozdobnych krzewów, z których można utworzyć piękne kompozycje.

Popularne drzewa i krzewy, które lubią lekko zasadowe podłoże:

  • złotokap,
  • bukszpan,
  • głóg,
  • tawuła japońska,
  • róża,
  • rezeda wonna,
  • tamaryszek,
  • pięciornik,
  • lilak.

Niestety na glebie zasadowej i lekko zasadowej nie udaje się większość warzyw, które preferują głównie gleby obojętne i lekko kwaśne. Wyjątkiem są różne gatunki czosnków, które lubią podłoże lekko zasadowe. Należą do nich zarówno czosnek jadalny, jak czosnek niedźwiedzi, czy też czosnki ozdobne. Glebę obojętną lub lekko zasadową lubią także warzywa kapustne jak: kapusta pekińska, kapusta głowiasta czerwona i kapusta włoska. Lekko zasadowe podłoże toleruje także bób, groch, por, ogórek, rzodkiewka i dynia.

Rośliny na glebę lekko zasadową preferują podłoże o odczynie pH około 7. Lubią one wapń w glebie. Są to rośliny skalniakowe, niektóre krzewy ozdobne, jak również wiele warzyw.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto