Rośliny cieniolubne - najpopularniejsze rośliny
-
Bluszcz kanaryjskipnącze pnącze zimozielone pnącze do mieszkania
Bluszcz kanaryjski jest zimozielonym pnączem z ciepłych wysp atlantyckich i w naszych warunkach jest zwykle uprawiany w doniczkach. Zielone liście mają wyraźnie zaznaczone nerwy i są bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego. W uprawie spotyka się kultywary o liściach obrzeżonych lub pstrokatych.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bożykwiat Meadabyliny bylina z bulwą ozdobna
Bożykwiat Meada rośnie w naturze na preriowych obszarach wschodniej części Ameryki Północnej. Tajemnicza nazwa rośliny ma związek z dawną nazwą rodzajową Dodecatheon, złożonej z greckich słów dodéka = "dwanaście" i théos = "bóg". Podobno Pliniusz Starszy nazwał tak kwiat na część 12 najważniejszych greckich bogiń i bogów. Wprawdzie Pliniuszowi chodziło zapewne o inny gatunek, jako że tego amerykańskiego nie mógł widzieć, jednak Linneusz użył takiej właśnie nazwy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pragnia syberyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pragnia syberyjska jest płożącą byliną, która wyglądem przypomina poziomkę i pięciornika - ma trójlistkowe liście i charakterystyczne dla rodziny różowatych kwiaty w żółtym kolorze. Łudząco podobne do poziomek owoce nie są wprawdzie trujące, ale też nie nadają się do spożycia. Nazwa botaniczna upamiętnia austriackiego botanika Franza von Waldstein.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tiarella sercolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tiarella sercolistna jest północnoamerykańską byliną spokrewnioną z popularną u nas żurawką. Ozdobę stanowią jasnozielone, czerwieniejące jesienią liście oraz puszyste, stożkowate, białe kwiatostany. Doskonale nadaje się do ocienionych zakątków ogrodu i do sadzenia pod koronami drzew.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny cieniolubne - pozostałe rośliny
-
Wiciokrzew pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wiciokrzew pospolity jest krzewem rodzimego pochodzenia, spotykanym w lasach i zaroślach. Chociaż wielkością kwiatów ustępuje innym gatunkom wiciokrzewu, to jednak stanowi w ogrodzie nie tylko dekorację, ale również źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Kuliste, ciemnoczerwone jagody, są chętnie zjadane przez ptaki, ale trujące dla ludzi.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cissus australijskipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus antarctica jest zimozielonym pnączem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Australii, gdzie rośnie w cieniu i półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie. Do Europy trafił w 1790 roku i od razu zyskał dużą popularność - głównie dzięki łatwości uprawy i szybkiemu wzrostowi dekoracyjnych pędów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek leśnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek leśny jest rodzimą byliną spotykaną w lasach mieszanych i liściastych. Niebieskofioletowe, bezwonne kwiaty fiołka mogą też tworzyć ozdobę ogrodu, szczególnie w półcienistych i cienistych jego zakątkach. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Heinricha Reichenbach'a. W naturze fiołek leśny często tworzy mieszańce z innymi fiołkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ułudka wiosennabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Ułudka wiosenna jest niską byliną rozłogową o kwiatach podobnych do niezapominajek, ale większych. Pochodzi z górskich lasów południowej Europy. Doskonale nadaje się do naszych ogrodów jako roślina okrywowa w miejscach półzacienionych albo element bylinowych kompozycji na rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Obrazki włoskiebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Obrazki włoskie to śródziemnomorska bylina o bardzo dekoracyjnych liściach i efektownych, jaskrawo zabarwionych na pomarańczowy kolor owocostanach. Od wiosny ozdobę stanowią błyszczące, strzałkowate, z wyraźnym białym rysunkiem liście. Z charakterystycznych dla rodziny obrazkowatych kwiatów rozwijają się oryginalne owocostany - gęsto ułożone jagody na szczycie wysokiej łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Wończa różnolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wończa różnolistna jest zimozielonym krzewem o wonnych kwiatach, a jej ojczyzną są centralne i południowe wyspy Japonii oraz Tajwan. Przypomina ostrokrzew kolczasty i była nawet początkowo opisana jako Ilex heterophylla, zanim trafiła do rodzaju Osmanthus. Oba krzewy bez kwiatów można łatwo rozróżnić po układzie liści: naprzeciwległym u osmantusa i naprzemianległym u ostrokrzewu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zanokcica języcznikbyliny bylina z kłączem liściowa
Zanokcica języcznik jest paprocią rodzimego pochodzenia o zimotrwałych liściach. Efektowną ozdobę stanowią ciemnozielone, błyszczące, językowate liście, które wyjątkowo jak na paproć, nie są podzielone. Poza formą botaniczną w uprawie istnieją odmiany zanokcicy o odmiennie ukształtowanych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mikrobiota syberyjskakrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Niski, wolno rosnący krzew iglasty został odkryty na dalekim wschodzie Rosji dopiero w 1921 roku. Ze względu na pokrewieństwo z rosnącym w Chinach Platycladus orientalis, zwanym biotą, i niewielkie rozmiary nowej rośliny, badający odkryty gatunek botanik Władimir Komarow nazwał go mikrobiotą. Udegejcy, rdzenni mieszkańcy tamtego regionu, nazywają mikrobiotę "kurumkurinda", co znaczy "poduszka na piargu". Mikrobiota jest rośliną jednopienną.
krzew -
Szczawik trójkątnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik trójkątny jest niewysoką byliną z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, która w naszych warunkach wymaga zimowania w ciepłym pomieszczeniu. Główną ozdobę rośliny stanowią ciemnopurpurowe liście z charakterystycznym, jaśniejszym rysunkiem pośrodku. Dzwonkowate kwiaty mają biały albo różowy kolor i są zebrane w luźne grona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka chińskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tawułka chińska jest byliną z wilgotnych lasów Azji. Ozdobę stanowią pierzaste liście oraz stożkowate, delikatne kwiatostany złożone z drobnych liliowych albo różowych kwiatów. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji bylinowych na zacienionych rabatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kiścień wawrzynowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiścień wawrzynowy to zimozielony, niewysoki krzew rosnący dziko w południowych Apallachach. Grube, ciemnozielone liście przybierają jesienią i zimą odcienie intensywnej czerwieni. Białe, dzwonkowate kwiaty są zebrane w zwisające grona.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek brzoskwiniolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', nazywana też czerwoną pęcherznicą, jest bardzo dekoracyjną odmianą o fascynujących kolorach liści. Są one ciemnoczerwone z metalicznym połyskiem, jesienią czerwonobrązowe, a starsze liście, szczególnie w cieniu, mają kolor zielonobrązowy. Z liśćmi efektownie kontrastują kremowobiałe, półkuliste kwiatostany.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlica pospolitabyliny bylina z kłączem liściowa
Orlica pospolita jest rodzimym gatunkiem paproci, spotykanym często zwłaszcza w widnych lasach sosnowych. Z grubego kłącza wyrastają bardzo duże, niezimujące liście. Trójkątna w zarysie, zwykle trzykrotnie pierzasta blaszka liściowa jest ustawiona mniej więcej poziomo. Roślin jest trująca z wyjątkiem kłączy i bardzo młodych, przetworzonych liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek cuchnącyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Bodziszek cuchnący jest rodzimą rośliną dwuletnią albo jednoroczną i chyba pierwszym gatunkiem bodziszka, który zaczął być uprawiany w ogrodach. Już w średniowieczu był znanym ziołem leczniczym, a jego mało pochlebna nazwa gatunkowa nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu roztartych liści. Niewielkie, różowe kwiaty oraz delikatne, pierzaste liście tego bodziszka nadają mu w ogrodzie subtelny urok.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Długosz królewskibyliny bylina z kłączem liściowa
Długosz królewski jest rodzimą paprocią, chociaż rzadko spotykaną w naturze. Rośnie na bagnistych łąkach i torfowiskach, czasem w wilgotnych lasach. Należy do najpiękniejszych i najwyższych krajowych paproci. Stanowi szczególną ozdobę cienistych i podmokłych ogrodowych zakątków.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jasnota plamista jest rodzimego pochodzenia byliną z podziemnymi rozłogami. Od niemal identycznej jasnoty białej różni się kolorem kwiatów. W przeciwieństwie do podobnej jasnoty purpurowej warga kwiatu tego gatunku jest charakterystycznie plamista - stąd epitet gatunkowy. Jest rośliną miododajną.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny cieniolubne - rodzaje, wymagania, sadzenie, pielęgnacja
Zacienione zakątki lub ogród o orientacji północnej? Tam też można stworzyć bardzo ciekawa aranżację. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki. Na szczęście lista roślin cieniolubnych jest dość długa, więc dobór najpiękniejszych gatunków nie jest trudny. Dowiedz się, jakie rośliny lubią cień i nie potrzebują światła słonecznego do rozwoju.
Rośliny cieniolubne czy lubiące rozproszone światło
Stopień nasłonecznienia otoczenia to najważniejszy czynnik, który powinien być decydujący przy doborze gatunków do ogrodu czy na balkon. Od ilości światła często zależy, czy rośliny będą się rozwijać, czy w ogóle zakwitną lub będą owocować. W niektórych przypadkach zbyt mała lub zbyt duża ilość słońca może oznaczać, że roślina będzie marnieć lub będzie bardziej podatna na działanie patogenów grzybowych.
Wyróżnia się kilka poziomów nasłonecznienia. Są rośliny, które uwielbiają pełne słońce i takie, które lubią światło, ale nieco rozproszone. Za stanowiska słoneczne uważa się miejsca, w których przez co najmniej godzin dziennie pada słońce, a 4 godziny przypadają w południe. Wyróżnić można także rośliny do miejsc półcienistych, czyli takich, w których 3-6 godzin dociera słońce. Nie muszą być to okolice godziny 12, może być to wczesne poranne słońce lub popołudniowe, tuż przed zachodem. Ostatnia kategoria to miejsca zacienione, do których promienie słońca docierają przez mniej niż 3 godziny dziennie. Niewiele jest gatunków, które mogą mieć ciągły cień, na przykład pod drzewami. Jednak na stanowiskach, gdzie chociaż przez krótki czas operuje słońce, z powodzeniem można uprawiać bardzo wiele gatunków.
Ozdobne rośliny cieniolubne do ogrodu jednoroczne
Roślin jednorocznych, które dobrze czują się w ogrodzie zacienionym jest stosunkowo niewiele. Większość z nich to byliny i krzewy, ale jest kilka gatunków, które naprawdę zasługują na uwagę. Jedną z nich są bratki – w zasadzie to roślina dwuletnia, ale czasami uprawia się ją w cyklu jednorocznym.
W cieniu mogą rosnąć także jednoroczne lobelie i tytoń ozdobny. To rośliny o przepięknych kwiatach, bardzo dekoracyjne także ze względu na kolory, jakie przyjmują. Na uwagę zasługuje także bakopa – to jeden z jednorocznych gatunków o nieszablonowych kwiatach, bardzo drobnych, zbierających się w małe bukieciki.
Wieloletnie rośliny cieniolubne
Wieloletnie rośliny cieniolubne warto zaprosić do ogrodu, ponieważ są naprawdę interesujące. Na uwagę zasługują przede wszystkim paprocie i funkie, zwane także hostami. Paprocie mają pierzaste liście wyrastające wprost z podłoża, są naprawdę piękne. Jednak ich uprawa może być nieco wymagająca, ponieważ mają spore potrzeby wodne. Hosty natomiast zachwycają liczbą odmian. Są zielone, białe, ciemnozielone, szare i sinoniebieskie. Ozdobione plamkami i nieregularnymi wytłoczeniami. To jedne z najpopularniejszych roślin do ogrodu. Zacienione ściany i ogrodzenia można obsadzić bluszczem pospolitym lub wiciokrzewem. Wiele pnączy bardzo lubi cień i nie potrzebuje światła słonecznego do rozwoju.
Do cienia nadają się także ozdobne rośliny kwitnące. Jedną z nich jest kanna, czyli paciorecznik. Na szczycie jej grubych pędów pojawiają się duże kwiatostany w intensywnych kolorach. W cieniu świetne rosną także inne byliny, na przykład jukka karolińska i irysy (kosaćce). Oba gatunki mają szablaste liście wyrastające z podziemnych kłączy, spośród których pojawiają się grube pędy kwiatostanowe. Jukka tworzy jeden wielki kwiatostan złożony z drobnych, białych kwiatów. Irysy natomiast mają niezwykły kwiat – złożony z kilku wygiętych płatków, najczęściej w dwóch kontrastowych kolorach. W zacienionym ogrodzie mogą znaleźć się także liliowce. To popularne byliny, które zachwycają kwiatami o intensywnym zapachu.
Krzewy cieniolubne do ogrodu
W ogrodzie nie może po prostu zabraknąć krzewów cieniolubnych. To one najczęściej są wybierane jako pierwsze i wyznaczają całą aranżację otoczenia. Najbardziej popularna jest z pewnością hortensja – królowa ogrodów, która zachwyca swoimi ogromnymi kwiatostanami. Może być biała (hortensja bukietowa), różowa lub niebieska, w zależności od poziomu pH podłoża. W cieniu rosną także jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących – rododendrony. Także azalia japońska lubi zacienione miejsca.
W zacienionym ogrodzie może rosnąć także bukszpan. To wieczniezielona roślina, bardzo popularna na żywopłoty i niskie obwódki. Bukszpan jest bardzo tolerancyjny i dobrze czuje się i w słońcu, i w cieniu. Z cieniolubnych iglaków na uwagę zasługuje przede wszystkim cis pospolity. Ma ciemnozielone igiełki, które utrzymują się przez cały rok, a jego dodatkową ozdobą są czerwone owoce. Ładnie wyglądają, ale uwaga – są silnie trujące, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Kwitnące rośliny cieniolubne na balkon
Doniczkowe rośliny balkonowe, które będą świetnie się rozwijać mimo braku słońca, a przy tym pięknie kwitną? To oczywiście begonie bulwiaste. Warto je posadzić do doniczek, są po prostu przepiękne. Mają liczne odmiany o wielu barwach, a do tego kwiaty mogą być pełne, pojedyncze, zwisające lub postrzępione. Wszystko to sprawia, że begonia bulwiasta jest po prostu uwielbiana. Niecierpki o delikatnych kolorach niewielkich kwiatów również powinny znaleźć dla siebie miejsce na zacienionym balkonie. Są zachwycające i nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych.
Kwitnące piękności to także fuksje. Mają różowo-fioletowe, zwisające kwiaty, które tworzą barwną kaskadę. Fuksja wspaniale wygląda na podwieszonych doniczkach lub skrzynkach. Na podłodze balkonu natomiast warto postawić hortensję. Te krzewy nie potrzebują za wiele słońca i dobrze wyglądają w doniczkach. I bardzo długo kwitną. Będą zdobić balkon przez naprawdę długi czas, aż do końca jesieni.
Zielone rośliny cieniolubne na balkon
Duże walory ozdobne mają także zielone rośliny cieniolubne. Na balkonie wyglądają szczególnie pięknie, mogą stanowić tło dla kwitnących kolorowych roślin. Na uwagę zasługują zwłaszcza wspomniane wcześniej bluszcz i paprocie. Nie potrzebują światła, a im ciemniej, tym intensywniej rosną. Bluszcz warto posadzić przy specjalnych kratkach, które można przymocować do ściany. Dzięki temu nie zniszczy elewacji i nie obciąży barierek. To wieloletnia roślina, która ma tendencję do bujnego rozrastania się.
Dobrym pomysłem jest posadzenie w balkonowych skrzynkach komarzyc. To rośliny, które swoim zapachem odstraszają komary. Mają przy tym bardzo ładne, zielono-białe listki, które zwisają kaskadowo. To wspaniała ozdoba, a do tego niezwykle praktyczna roślina. Można ją zasadzić w doniczki powieszone na płocie lub w pobliżu altanki. Chronią przed komarami w czasie wieczornych biesiad pod gołym niebem.