Rośliny cieniolubne

Ilustracja rośliny cieniolubne

Rośliny cieniolubne to gatunki, które do rozwoju nie potrzebują dużej ilości słońca. Wręcz nie przepadają za mocnym nasłonecznieniem, a intensywne światło powoduje oparzenia na ich liściach i wysychanie. Większość z nich można sadzić pod drzewami i rosną w ciągłym cieniu, część gatunków jednak może mieć dostęp do słońca przez kilka godzin dziennie. Wiele roślin cieniolubnych świetnie sprawdza się w ogrodzie, część to wspaniałe rośliny balkonowe, które nie będą potrzebować światła. Rośliny lubiące cień mogą rosnąć w zakątkach o orientacji północnej.

Rośliny cieniolubne - najpopularniejsze rośliny

Rośliny cieniolubne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny cieniolubne - rodzaje, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Zacienione zakątki lub ogród o orientacji północnej? Tam też można stworzyć bardzo ciekawa aranżację. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki. Na szczęście lista roślin cieniolubnych jest dość długa, więc dobór najpiękniejszych gatunków nie jest trudny. Dowiedz się, jakie rośliny lubią cień i nie potrzebują światła słonecznego do rozwoju.

Rośliny cieniolubne czy lubiące rozproszone światło

Stopień nasłonecznienia otoczenia to najważniejszy czynnik, który powinien być decydujący przy doborze gatunków do ogrodu czy na balkon. Od ilości światła często zależy, czy rośliny będą się rozwijać, czy w ogóle zakwitną lub będą owocować. W niektórych przypadkach zbyt mała lub zbyt duża ilość słońca może oznaczać, że roślina będzie marnieć lub będzie bardziej podatna na działanie patogenów grzybowych.

Wyróżnia się kilka poziomów nasłonecznienia. Są rośliny, które uwielbiają pełne słońce i takie, które lubią światło, ale nieco rozproszone. Za stanowiska słoneczne uważa się miejsca, w których przez co najmniej  godzin dziennie pada słońce, a 4 godziny przypadają w południe. Wyróżnić można także rośliny do miejsc półcienistych, czyli takich, w których 3-6 godzin dociera słońce. Nie muszą być to okolice godziny 12, może być to wczesne poranne słońce lub popołudniowe, tuż przed zachodem. Ostatnia kategoria to miejsca zacienione, do których promienie słońca docierają przez mniej niż 3 godziny dziennie. Niewiele jest gatunków, które mogą mieć ciągły cień, na przykład pod drzewami. Jednak na stanowiskach, gdzie chociaż przez krótki czas operuje słońce, z powodzeniem można uprawiać bardzo wiele gatunków.

Ozdobne rośliny cieniolubne do ogrodu jednoroczne

Roślin jednorocznych, które dobrze czują się w ogrodzie zacienionym jest stosunkowo niewiele. Większość z nich to byliny i krzewy, ale jest kilka gatunków, które naprawdę zasługują na uwagę. Jedną z nich są bratki – w zasadzie to roślina dwuletnia, ale czasami uprawia się ją w cyklu jednorocznym.

W cieniu mogą rosnąć także jednoroczne lobelie i tytoń ozdobny. To rośliny o przepięknych kwiatach, bardzo dekoracyjne także ze względu na kolory, jakie przyjmują. Na uwagę zasługuje także bakopa – to jeden z jednorocznych gatunków o nieszablonowych kwiatach, bardzo drobnych, zbierających się w małe bukieciki.

Wieloletnie rośliny cieniolubne

Wieloletnie rośliny cieniolubne warto zaprosić do ogrodu, ponieważ są naprawdę interesujące. Na uwagę zasługują przede wszystkim paprocie i funkie, zwane także hostami. Paprocie mają pierzaste liście wyrastające wprost z podłoża, są naprawdę piękne. Jednak ich uprawa może być nieco wymagająca, ponieważ mają spore potrzeby wodne. Hosty natomiast zachwycają liczbą odmian. Są zielone, białe, ciemnozielone, szare i sinoniebieskie. Ozdobione plamkami i nieregularnymi wytłoczeniami. To jedne z najpopularniejszych roślin do ogrodu. Zacienione ściany i ogrodzenia można obsadzić bluszczem pospolitym lub wiciokrzewem. Wiele pnączy bardzo lubi cień i nie potrzebuje światła słonecznego do rozwoju.

Do cienia nadają się także ozdobne rośliny kwitnące. Jedną z nich jest kanna, czyli paciorecznik. Na szczycie jej grubych pędów pojawiają się duże kwiatostany w intensywnych kolorach. W cieniu świetne rosną także inne byliny, na przykład jukka karolińska i irysy (kosaćce). Oba gatunki mają szablaste liście wyrastające z podziemnych kłączy, spośród których pojawiają się grube pędy kwiatostanowe. Jukka tworzy jeden wielki kwiatostan złożony z drobnych, białych kwiatów. Irysy natomiast mają niezwykły kwiat – złożony z kilku wygiętych płatków, najczęściej w dwóch kontrastowych kolorach. W zacienionym ogrodzie mogą znaleźć się także liliowce. To popularne byliny, które zachwycają kwiatami o intensywnym zapachu.

Krzewy cieniolubne do ogrodu

W ogrodzie nie może po prostu zabraknąć krzewów cieniolubnych. To one najczęściej są wybierane jako pierwsze i wyznaczają całą aranżację otoczenia. Najbardziej popularna jest z pewnością hortensja – królowa ogrodów, która zachwyca swoimi ogromnymi kwiatostanami. Może być biała (hortensja bukietowa), różowa lub niebieska, w zależności od poziomu pH podłoża. W cieniu rosną także jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących – rododendrony. Także azalia japońska lubi zacienione miejsca.

W zacienionym ogrodzie może rosnąć także bukszpan. To wieczniezielona roślina, bardzo popularna na żywopłoty i niskie obwódki. Bukszpan jest bardzo tolerancyjny i dobrze czuje się i w słońcu, i w cieniu. Z cieniolubnych iglaków na uwagę zasługuje przede wszystkim cis pospolity. Ma ciemnozielone igiełki, które utrzymują się przez cały rok, a jego dodatkową ozdobą są czerwone owoce. Ładnie wyglądają, ale uwaga – są silnie trujące, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Kwitnące rośliny cieniolubne na balkon

Doniczkowe rośliny balkonowe, które będą świetnie się rozwijać mimo braku słońca, a przy tym pięknie kwitną? To oczywiście begonie bulwiaste. Warto je posadzić do doniczek, są po prostu przepiękne. Mają liczne odmiany o wielu barwach, a do tego kwiaty mogą być pełne, pojedyncze, zwisające lub postrzępione. Wszystko to sprawia, że begonia bulwiasta jest po prostu uwielbiana. Niecierpki o delikatnych kolorach niewielkich kwiatów również powinny znaleźć dla siebie miejsce na zacienionym balkonie. Są zachwycające i nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych.

Kwitnące piękności to także fuksje. Mają różowo-fioletowe, zwisające kwiaty, które tworzą barwną kaskadę. Fuksja wspaniale wygląda na podwieszonych doniczkach lub skrzynkach. Na podłodze balkonu natomiast warto postawić hortensję. Te krzewy nie potrzebują za wiele słońca i dobrze wyglądają w doniczkach. I bardzo długo kwitną. Będą zdobić balkon przez naprawdę długi czas, aż do końca jesieni.

Zielone rośliny cieniolubne na balkon

Duże walory ozdobne mają także zielone rośliny cieniolubne. Na balkonie wyglądają szczególnie pięknie, mogą stanowić tło dla kwitnących kolorowych roślin. Na uwagę zasługują zwłaszcza wspomniane wcześniej bluszcz i paprocie. Nie potrzebują światła, a im ciemniej, tym intensywniej rosną. Bluszcz warto posadzić przy specjalnych kratkach, które można przymocować do ściany. Dzięki temu nie zniszczy elewacji i nie obciąży barierek. To wieloletnia roślina, która ma tendencję do bujnego rozrastania się.

Dobrym pomysłem jest posadzenie w balkonowych skrzynkach komarzyc. To rośliny, które swoim zapachem odstraszają komary. Mają przy tym bardzo ładne, zielono-białe listki, które zwisają kaskadowo. To wspaniała ozdoba, a do tego niezwykle praktyczna roślina. Można ją zasadzić w doniczki powieszone na płocie lub w pobliżu altanki. Chronią przed komarami w czasie wieczornych biesiad pod gołym niebem.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto