Rośliny różowate - najpopularniejsze rośliny
-
Brzoskwinia 'Redhaven'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Wyhodowana w 1930 roku w USA odmiana 'Redhaven' należy do najpopularniejszych brzoskwiń na rynku. Kiedy w kwietniu rozwijają się różowe, wabiące pszczoły i inne owady kwiaty, można już cieszyć się na duże i smaczne owoce o żółtopomarańczowym miąższu. Są one kuliste, bardzo regularne i okryte złocistą skórką z czerwonym rumieńcem.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pigwowiec okazałykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodzący z zachodnich Chin pigwowiec okazały jest bliskim krewnym pigwowca japońskiego, wyrasta jednak na większy krzew i może być wykorzystany do tworzenia wysokich żywopłotów. W okresie kwitnienia wygląda bardzo dekoracyjnie, rozwijając czerwone, efektowne kwiaty. Owoce w formie jabłuszek są bardzo twarde, zielonkawożółte z rumieńcem.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń 'Gloster'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Jabłoń 'Gloster' jest zimową odmianą wyhodowaną w połowie XX wieku w Niemczech. Jest ceniona za duże owoce o smacznym, aromatycznym i kwaskowatym miąższu. Zielonkawożółta skórka posiada ciemnoczerwony rumieniec na większej części powierzchni. Drzewo wcześnie zaczyna owocować.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Róża wielkokwiatowa ‘Mister Lincoln’krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Odmiana róży wielkokwiatowej ‘Mister Lincoln’ została wyhodowana w 1964 roku w USA. Jej rodzicami są hybrydowe odmiany „Chrysler Imperial” i „Charles Mallerin”. Odznacza się dużymi, czerwonymi, aksamitnymi, bardzo eleganckimi kwiatami o mocnym i przyjemnym zapachu. Krzew powtarza kwitnienie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Grusza 'Konferencja'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Grusza 'Konferencja' jest kultywarem gruszy pospolitej, czyli zespołu mieszańców gatunków europejskich. Jak wszystkie drzewa owocowe uprawiane już od starożytności, również spotykane w sadach i ogrodach odmiany niewiele przypominają dzikie formy botaniczne. Popularna i lubiana grusza 'Konferencja' powstała w Anglii pod koniec XIX wieku.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Rośliny różowate - pozostałe rośliny
-
Rzepik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzepik pospolity jest byliną spotykaną często na skrajach lasów i w zaroślach. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą, a ze względu na ciemnozielone, pierzaste liście oraz kłosowate kwiatostany żółtych, niewielkich kwiatów, rzepik pospolity może być również ozdobą ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa Agrimonia jest zlatynizowaną formą greckiego słowa argemōnion, oznaczającego "mieszkańca pól".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawulec wcinanykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Tawulec wcinany, włączony ostatnio do rodzaju neilia, jest płożącym się krzewem pochodzącym z gór Korei i Japonii. Długie pędy ścielą się po powierzchni, przez co tawulec doskonale nadaje się jako roślina okrywowa do obsadzania skarp i zboczy zamiast trawnika. Dodatkową ozdobę, oprócz liści, stanowią groniaste kwiatostany kremowobiałych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg ‘Paul’s Scarlet’ jest odmianą hodowlaną rodzimego głogu dwuszyjkowego. Główną jego ozdobę stanowią pełne, ciemnoczerwonoróżowe, szkarłatne kwiaty. Nazwa odmiany jest nieco zagadkowa: "scarlet" odnosi się do koloru kwiatów, natomiast tajemniczy Paul jest prawdopodobnie imieniem elfa, ponieważ według irlandzkich legend, wróżki i elfy kryją się często w tym głogu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik kurze zielebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pięciornik kurze ziele jest rodzimą kłączową byliną, którą spotkać można zarówno w lasach, jak i na pastwiskach i torfowiskach. Żółte kwiaty kurzego ziela, w odróżnieniu od innych gatunków swojego rodzaju, mają tylko cztery płatki, a nie pięć. Niska bylina o trójlistkowych zwykle liściach, pokładających się łodygach i złotych kwiatach może być efektowną ozdobą ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Malina właściwa 'Polka'krzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Malina 'Polka' jest wyhodowaną w Polsce odmianą maliny właściwej o smacznych owocach pojawiających się zarówno na pędach dwuletnich, jak i tegorocznych. Owoce są duże, stożkowate, czerwone, z połyskiem, słodkie. Nadają się do spożycia na bieżąco oraz na przetwory.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Czereśnia 'Vega'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Vega' jest popularną i lubianą odmianą kanadyjskiego pochodzenia. Dosyć duże owoce są bardzo smaczne i soczyste, mają kolor żółty z pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Truskawka pnącabyliny byliny ogrodowe owocowa
Odkąd w XVIII wieku w Holandii z dwóch gatunków poziomki powstała hybryda nazywana truskawką, wyhodowano wielką liczbę jej odmian, a wśród nich odmiany o wyjątkowo długich rozłogach. W 1947 roku niemiecki ogrodnik Reinhold Hummel z Weilimdorf wyhodował w wyjątkowo krótkim czasie sensacyjną, pnącą odmianę truskawki ‘Sonja Horstmann’. Będąca 76 lat temu światową nowinką truskawka pnąca, która tak naprawdę nie jest żadnym pnączem, stała się popularną rośliną ogrodową.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tawuła japońska 'Goldflame'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Odmiana 'Goldflame' tawuły japońskiej jest niewielkim krzewem o złotych liściach i różowych kwiatach. Bardzo dekoracyjne liście zachowują złocistożółtą barwę przez całe lato, później stają się zielonożółte, a młode przyrosty są miedzianopomarańczowe. Tawuła japońska 'Goldflame' jest mało wymagająca i odporna na mróz. W handlu pojawiła się około 1970 roku.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Krwiściąg mniejszybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Krwiściąg mniejszy wraz ze swoim większym krewniakiem krwiściągiem lekarskim należą do rodzimych ziół, używanych w lecznictwie i w kuchni. Podczas gdy większy brat preferuje wilgotne łąki na terenach zalewowych, krwiściąg mniejszy woli wyraźnie suchsze i bardziej zasadowe stanowiska. Posiada ozdobne liście i kwiaty, a młode liście o smaku ogórka nadają się jako dodatek do zup i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń dzikadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Rosnąca dziko również w Polsce jabłoń leśna samoczynnie utworzyła przed wiekami krzyżówkę z jabłonią niską (Malus pumila), dając początek jabłoni domowej uprawianej obecnie na świecie w tysiącach kultywarów. Wprawdzie małe owoce jabłoni dzikiej są kwaśne i twarde, i nie specjalnie nadają się do spożycia, jednak drzewo jest bardzo dekoracyjne i warto posadzić je w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Kuklik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kuklik pospolity jest często spotykaną w lasach, zaroślach i na rowach byliną, która była kiedyś cenioną rośliną leczniczą uprawianą w klasztornych ogrodach, a jej kłącza używano do aromatyzowania piw i likierów. Nazwa rodzajowa Geum pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "pachnieć", co ma związek z goździkowym aromatem rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brzoskwinia 'Harnaś'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Brzoskwinia 'Harnaś' jest polską odmianą o bardzo smacznych, średniej wielkości owocach. Owoce są kuliste, omszone, z pomarańczową skórką z czerwonym rumieńcem. 'Harnaś' jest odmianą deserową, przeznaczoną głównie do bezpośredniego spożycia.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jarząb brekiniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb brekinia jest drzewem rodzimego pochodzenia o długiej tradycji, o czym świadczy jego starosłowiańska nazwa gatunkowa i potoczna. Bardzo popularny kiedyś brzęk popadł w zapomnienie i słusznie zaczyna ponownie pojawiać się w ogrodach. Ozdobę stanowią podobne do klonu liście i owoce w formie małych jabłuszek.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Malina 'Golden Queen’krzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Malina 'Golden Queen' jest bardzo popularną odmianą, która zwraca na siebie uwagę złotożółtymi owocami. Są okrągłe, średniej wielkości, bardzo słodkie i smaczne. Malina 'Golden Queen’ jest odmianą powtarzająca owocowanie: latem na pędach zeszłorocznych i jesienią na pędach tegorocznych.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Truskawka ‘Honeoye’byliny byliny ogrodowe owocowa
Truskawka ‘Honeoye’ została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych, w Europie uprawia się ją od ponad 40 lat. Bardzo wczesna odmiana wyróżnia się silnym wzrostem i wzniesionym pokrojem. Owoce są średniej wielkości, stożkowate, intensywnie czerwone i smaczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', nazywana też czerwoną pęcherznicą, jest bardzo dekoracyjną odmianą o fascynujących kolorach liści. Są one ciemnoczerwone z metalicznym połyskiem, jesienią czerwonobrązowe, a starsze liście, szczególnie w cieniu, mają kolor zielonobrązowy. Z liśćmi efektownie kontrastują kremowobiałe, półkuliste kwiatostany.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Tawlina jarzębolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Tawlina jarzębolistna to silnie rozrastający się krzew pochodzący z północno-wschodniej Azji, u nas sadzony jako roślina ogrodowa już od połowy XVIII wieku. Główną ozdobą tawliny jarzębolistnej są białe kwiaty zebrane w wydłużone wiechy na końcach pędów. Zmienność kolorów wykazują liście krzewu: rozwijające się są różowopomarańczowe, później jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na odcienie żółci.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Brzoskwinia 'Inka'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Brzoskwinia 'Inka' jest polską odmianą brzoskwini zwyczajnej o dużych owocach i dobrej odporności na mróz. Najlepiej rośnie w cieplejszych regionach kraju, gdzie nie zagrażają jej przymrozki w okresie kwitnienia. Ozdobę brzoskwiniowego drzewa stanowią duże, różowe kwiaty.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jabłoń purpurowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jabłoń purpurowa uprawiana w wielu odmianach jako drzewo ozdobne powstała jako hybryda gatunków jabłoni. Główną ozdobą drzewa są bujnie rozwijające się czerwone kwiaty oraz dekoracyjne owoce. W zależności od odmiany liście mogą być ciemnoczerwone albo ciemnozielone. Wykazuje dobrą mrozoodporność.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Oryginalną odmianę śliwy o czerwonych liściach znalazł koło Teheranu i przywiózł do Francji pod koniec XIX wieku M. Pissard - zarządzający ogrodami szacha Persji. Niewielkie drzewo odznacza się ciemnopurpurowymi z metalicznym połyskiem liśćmi oraz wcześnie rozwijającymi się różowymi kwiatami. Duże, purpurowoczerwone owoce są jadalne i smaczne.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia pospolita 'Łutówka'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Wiśnia 'Łutówka' jest najstarszą i najbardziej popularną w Polsce odmianą wiśni pospolitej. Owoce są duże, ciemnoczerwone, o bardzo smacznym, soczystym, kwaśnym miąższu. Doskonale nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Czereśnia 'Burlat'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Burlat' jest francuską odmianą, znaną od ponad wieku i powszechnie uprawianą w całej Europie. Doskonale nadaje się do uprawy zarówno w sadzie, jak i w przydomowym ogrodzie. Bardzo smaczne owoce są purpurowoczerwone, prawie czarne i mają soczysty, czerwony miąższ.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Obiela wielkokwiatowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Obiela wielkokwiatowa albo groniasta jest dużym krzewem ozdobnym o efektownych kwiatostanach w czysto białym kolorze. Tworzy długie, łukowato wygięte pędy i potrafi dorosnąć do trzech metrów wysokości i podobnej szerokości. Krzew dobrze znosi mróz, jest odporny na szkodniki i choroby.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pięciornik gęsibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pięciornik gęsi jest rodzimą byliną o właściwościach leczniczych. Pierzaste liście od spodu srebrzyście owłosione, jak również kłącze, mogą być wykorzystane w kuchni. Złociste kwiaty pięciornika na tle ciemnej zieleni liści dobrze prezentują się również na ogrodowej rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Irga Dammerakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irga Dammera jest zimozielonym krzewem pochodzącym ze środkowych Chin. Nazwa gatunkowa upamiętnia niemieckiego botanika Carla Dammera. Należy do najniższych irg, tworzy ścielące się po ziemi kobierce, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Czereśnia 'Regina'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Regina' jest niemiecką odmianą, która od lat cieszy się wielką popularnością. Owoce są bardzo duże, sercowate, ciemnoczerwone. Dojrzewają dość późno, są smaczne i soczyste. Duże, pachnące kwiaty stanowią wiosenną ozdobę ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pigwa pospolita gruszkowatakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Pigwa pospolita forma gruszkowata, potocznie nazywana pigwą gruszkową, nie jest wbrew pozorom żadną krzyżówką pigwy z gruszą. Jest to po prostu grupa odmian wyróżniających się formą owoców przypominającą gruszki. Odmiany o okrągłych owocach nazywane są pigwą jabłkową.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Złotlin japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotlin japoński jest niewysokim krzewem ogrodowym, który efektowny wygląd potrafi zachować przez cały rok. Zimą ozdobę stanowią połyskliwe, jasnozielone pędy, wiosną złote kwiaty, a latem intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółty kolor. W uprawie spotyka się botaniczną formę złotlinu z pojedynczymi kwiatami oraz odmiany hodowlane o kwiatach pełnych.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny różowate - rodzaje, wymagania, uprawa, zdjęcia, ciekawostki
Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) to chyba jedna z najważniejszych grup roślin na świecie. To 2,5 tysiąca gatunków, spośród których około 150 z nich można spotkać dziko rosnące w Polsce. A duża część z nich jest uprawiana w ogrodach i sadach. Rośliny różowate to nie tylko kwitnące krzewy liściaste, lecz także drzewa o ogromnym znaczeniu gospodarczym.
Rośliny różowate – rodzina o niezwykłych przedstawicielach
Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) mają ogromne znaczenie gospodarcze. To właśnie do tej grupy roślin należy większość drzew owocowych. To tutaj znajdują się jabłonie, grusze, śliwa, pigwa oraz czereśnie. Wszystkie te owoce rosną na całym globie – drzewa w Polsce pojawiały się dziko i całe wieku temu zostały przystosowane do uprawy domowej. Różowce, a dokładniej rośliny różowate obejmują także niektóre krzewy owocowe: maliny, jeżyny czy na przykład poziomki.
Kolejne gatunki to rośliny ozdobne. Krzewy liściaste, takie jak tawuły, tawliny czy irgi, także należą do tej rodziny. Są cenione za ładny pokrój i ciekawe kwiaty. Zwłaszcza tawuła jest bardzo popularna, pojawia się i w ogrodach, i w parkach. Niskie pięciorniki gęsie, które na tle ciemnozielonych liści mają drobne, żółte kwiatuszki to kolejny przedstawiciel rośliny różowatych. Bardzo często można zobaczyć je w przestrzeni miejskiej i parkach, ponieważ stosuje się je jako rośliny obwodowe i rabatowe.
Oczywiście najbardziej charakterystycznym przedstawicielem roślin różowatych jest róża. A raczej róże, ponieważ mają one wiele gatunków, które wyróżniają się pokrojem i kolorem oraz wyglądem kwiatów. Do tej rodziny należą zarówno dziko rosnące róże, te których owoce używa się do przetworów i tworzenia kwaskowatych konfitur, jak i rośliny o walorach dekoracyjnych.
Rośliny różowate – charakterystyka
Różowate (rząd różowce) to rodzina rozprzestrzeniona po całym świecie. Niektóre gatunki zasiedlają wszystkie kontynenty. Do tej rodziny należy bardzo wiele drzew owocowych i ozdobnych, a także krzewy ozdobne i wykorzystywane w lecznictwie. Niewielka część tej rodziny to rośliny zielne, zarówno byliny, jak i jednoroczne.
Gatunki są niezwykle zróżnicowane. Cechą wspólną jest to, że liście opadają na zimę. Najczęściej są ogonkowe i osadzone na łodygach, chociaż niektóre gatunki mają liście odziomkowe. Większa część gatunków wytwarza dość atrakcyjne kwiaty. Z reguły wyrastają na łodyżkach w kątach liści, ale tak naprawdę są one bardzo zróżnicowane – wystarczy przyjrzeć się kwiatom róż. Czasami wyrastają pojedynczo, częściej pojawiają się w grupach, pęczkach lub wierzchotkach. Czasami są pojedyncze, czasami pełne lub półpełne. Poza tym rośliny są różne i nie mają raczej cech wspólnych. Zostały wydzielone w klasyfikacjach botaników ze względu na genetykę.
Drzewa z rodziny różowatych
Drzewa owocowe z rodziny roślin różowatych bardzo dobrze znoszą nasz klimat. Większość z nich dziko występowała w Polsce. Jednak obecnie wykorzystuje się ich szlachetne odmiany, które, jeśli były stworzone w krajach o łagodniejszym klimacie, mogą przemarzać wczesną wiosną. Wszystkie gatunki mają mniej więcej podobne wymagania. Co prawda rośliny mogą mieć różne potrzeby, jednak podstawowe zasady ich uprawy są dość podobne.
Przede wszystkim drzewa owocowe lubią mieć dużo słońca. Jasne, ciepłe miejsce będzie dla nich najlepsze. Powinno być jednak osłonięte przed wiatrem, by nie przemarzały kwiaty w czasie wiosennych przymrozków. Do tego drzewa owocowe powinny być sadzone na zasobnej, przepuszczalnej glebie. Tworzą głębokie i rozległe korzenie, więc dobrze sprawdzi się głęboko uprawiona ziemia. Sady owocowe sadzi się na zboczach, by woda uniknąć zastoisk wodnych.
Rośliny różowate: przegląd róż
Najlepszym dowodem na to, że rośliny różowate są bardzo różne, są właśnie róże. To tylko jeden rodzaj z całej rodziny, a kwiaty i pokrój roślin tak się od siebie różni. Jest ich tak dużo, że powstała cała gałąź nauki o różach – rodologia. Naukowcy z tej dziedziny stworzyli klasyfikację róż zarówno ze względu na biologiczne przesłanki, jak i użytkową – tak zwaną ogrodniczą.
Róże zostały podzielone na rodzaje:
- Róże wielkokwiatowe
- Róże rabatowe (wielokwiatowe)
- Róże pnące
- Róże parkowe
- Róże miniaturowe
- Róże angielskie
- Róże okrywowe
Ta klasyfikacja rozróżnia odmiany i gatunki ze względu na zastosowanie i pokrój. Róże pnące to pnącza o wiotkich łodyżkach, róże okrywowe są natomiast nisko rosnące i pokrywające ziemię. Pozostałe rodzaje to krzewy liściaste. Wszystkie mają wspaniałe, często pachnące kwiaty i cieszą się ogromną popularnością.