Rośliny różowate

Ilustracja rośliny różowate

Rośliny różowate to rodzina roślin o ogromnym znaczeniu. Zarówno gospodarczym – są wśród nich drzewa owocowe, jak i dekoracyjnym. W tej rodzinie można znaleźć jabłonie, grusze czy śliwy, a także krzewy owocowe jak maliny, jeżyny czy pigwowce. To także grupa pięknych kwiatów i ozdobnych krzewów liściastych, na przykład tawułek czy irg. Najważniejszym przedstawicielem roślin różowatych jest oczywiście róża, piękna królowa kwiatów.

Rośliny różowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny różowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny różowate - rodzaje, wymagania, uprawa, zdjęcia, ciekawostki

Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) to chyba jedna z najważniejszych grup roślin na świecie. To 2,5 tysiąca gatunków, spośród których około 150 z nich można spotkać dziko rosnące w Polsce. A duża część z nich jest uprawiana w ogrodach i sadach. Rośliny różowate to nie tylko kwitnące krzewy liściaste, lecz także drzewa o ogromnym znaczeniu gospodarczym.

Rośliny różowate – rodzina o niezwykłych przedstawicielach

Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) mają ogromne znaczenie gospodarcze. To właśnie do tej grupy roślin należy większość drzew owocowych. To tutaj znajdują się jabłonie, grusze, śliwa, pigwa oraz czereśnie. Wszystkie te owoce rosną na całym globie – drzewa w Polsce pojawiały się dziko i całe wieku temu zostały przystosowane do uprawy domowej. Różowce, a dokładniej rośliny różowate obejmują także niektóre krzewy owocowe: maliny, jeżyny czy na przykład poziomki.

Kolejne gatunki to rośliny ozdobne. Krzewy liściaste, takie jak tawuły, tawliny czy irgi, także należą do tej rodziny. Są cenione za ładny pokrój i ciekawe kwiaty. Zwłaszcza tawuła jest bardzo popularna, pojawia się i w ogrodach, i w parkach. Niskie pięciorniki gęsie, które na tle ciemnozielonych liści mają drobne, żółte kwiatuszki to kolejny przedstawiciel rośliny różowatych. Bardzo często można zobaczyć je w przestrzeni miejskiej i parkach, ponieważ stosuje się je jako rośliny obwodowe i rabatowe.

Oczywiście najbardziej charakterystycznym przedstawicielem roślin różowatych jest róża. A raczej róże, ponieważ mają one wiele gatunków, które wyróżniają się pokrojem i kolorem oraz wyglądem kwiatów. Do tej rodziny należą zarówno dziko rosnące róże, te których owoce używa się do przetworów i tworzenia kwaskowatych konfitur, jak i rośliny o walorach dekoracyjnych.

Rośliny różowate – charakterystyka

Różowate (rząd różowce) to rodzina rozprzestrzeniona po całym świecie. Niektóre gatunki zasiedlają wszystkie kontynenty. Do tej rodziny należy bardzo wiele drzew owocowych i ozdobnych, a także krzewy ozdobne i wykorzystywane w lecznictwie. Niewielka część tej rodziny to rośliny zielne, zarówno byliny, jak i jednoroczne.

Gatunki są niezwykle zróżnicowane. Cechą wspólną jest to, że liście opadają na zimę. Najczęściej są ogonkowe i osadzone na łodygach, chociaż niektóre gatunki mają liście odziomkowe. Większa część gatunków wytwarza dość atrakcyjne kwiaty. Z reguły wyrastają na łodyżkach w kątach liści, ale tak naprawdę są one bardzo zróżnicowane – wystarczy przyjrzeć się kwiatom róż. Czasami wyrastają pojedynczo, częściej pojawiają się w grupach, pęczkach lub wierzchotkach. Czasami są pojedyncze, czasami pełne lub półpełne. Poza tym rośliny są różne i nie mają raczej cech wspólnych. Zostały wydzielone w klasyfikacjach botaników ze względu na genetykę.

Drzewa z rodziny różowatych

Drzewa owocowe z rodziny roślin różowatych bardzo dobrze znoszą nasz klimat. Większość z nich dziko występowała w Polsce. Jednak obecnie wykorzystuje się ich szlachetne odmiany, które, jeśli były stworzone w krajach o łagodniejszym klimacie, mogą przemarzać wczesną wiosną. Wszystkie gatunki mają mniej więcej podobne wymagania. Co prawda rośliny mogą mieć różne potrzeby, jednak podstawowe zasady ich uprawy są dość podobne.

Przede wszystkim drzewa owocowe lubią mieć dużo słońca. Jasne, ciepłe miejsce będzie dla nich najlepsze. Powinno być jednak osłonięte przed wiatrem, by nie przemarzały kwiaty w czasie wiosennych przymrozków. Do tego drzewa owocowe powinny być sadzone na zasobnej, przepuszczalnej glebie. Tworzą głębokie i rozległe korzenie, więc dobrze sprawdzi się głęboko uprawiona ziemia. Sady owocowe sadzi się na zboczach, by woda uniknąć zastoisk wodnych.

Rośliny różowate: przegląd róż

Najlepszym dowodem na to, że rośliny różowate są bardzo różne, są właśnie róże. To tylko jeden rodzaj z całej rodziny, a kwiaty i pokrój roślin tak się od siebie różni. Jest ich tak dużo, że powstała cała gałąź nauki o różach – rodologia. Naukowcy z tej dziedziny stworzyli klasyfikację róż zarówno ze względu na biologiczne przesłanki, jak i użytkową – tak zwaną ogrodniczą.

Róże zostały podzielone na rodzaje:

  • Róże wielkokwiatowe
  • Róże rabatowe (wielokwiatowe)
  • Róże pnące
  • Róże parkowe
  • Róże miniaturowe
  • Róże angielskie
  • Róże okrywowe

Ta klasyfikacja rozróżnia odmiany i gatunki ze względu na zastosowanie i pokrój. Róże pnące to pnącza o wiotkich łodyżkach, róże okrywowe są natomiast nisko rosnące i pokrywające ziemię. Pozostałe rodzaje to krzewy liściaste. Wszystkie mają wspaniałe, często pachnące kwiaty i cieszą się ogromną popularnością.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto