Rośliny o ciekawym pokroju

Ilustracja rośliny o ciekawym pokroju

Każdego roku na świecie odkrywamy kolejne gatunki roślin o ciekawym pokroju, które hodować można w ogrodzie oraz w mieszkaniu. Niektóre odmiany są naprawdę wyjątkowe i nieszablonowe. Roślinność jest tak różnorodna, że każdy z pewnością znajdzie wśród niej okazy, które najbardziej pasować będą do domu lub otoczenia. Ciężko wskazać na to, ile dokładnie jest na świecie roślin o niesztampowej formie. Wiadomo jednak, że dosłownie każdy dopasować może je do swoich upodobań i aranżacji ogrodowej.

Rośliny o ciekawym pokroju - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o ciekawym pokroju - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o ciekawym pokroju – lista roślin, opis, wymagania, pielęgnacja

Rośliny o ciekawym pokroju polecane są jako te, które warto hodować w domu i w ogrodzie. Najczęściej są to ozdobne kwiaty doniczkowe, stanowiące fantastyczne elementy aranżacji. Które rośliny o niebanalnej formie są mało wymagające w domowej hodowli? Czy roślinność ta będzie łatwa w uprawie dla każdego? Jakie dekoracyjne okazy warto mieć przed domem, a które z nich lepiej hodować w mieszkaniu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najbardziej dekoracyjne kwiaty doniczkowe, czyli rośliny o ciekawym pokroju

Ciekawe krzewy ozdobne – sprawdź, które z nich warto posadzić w ogrodzie

Jeśli w umiejętny sposób połączymy ze sobą rośliny o ciekawym pokroju, będzie to niemal gwarancją powstania niebanalnego, oryginalnego ogrodu. Przed wybraniem konkretnych krzewów warto jednak porządnie zastanowić się, jakie rośliny pragnie się uprawiać obok domu. Jeśli myślisz o krzewach, mogą być niskie, średnie lub wysokie. Parametry gabarytowe są bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dostosować można roślinność do aranżacji przestrzeni. Niskie krzewy osiągają wysokość maksymalnie do ok. 1 m. Średnie mają ok. 1-3 m, a wysokie zwykle powyżej 3 m. Wśród najciekawszych niskich krzewów o nietuzinkowym pokroju na pewno warto wyróżnić pigwowiec, irgę poziomą, lawendę i mahonię pospolitą. Do średnich krzewów ozdobnych wliczamy budleja Dawida, forsycję średnią, jaśminowiec wonny i berberys. Wśród wysokich na szczególną uwagę zasługuje krzewuszka, migdałowiec, azalia i piwonia krzewiasta.

Zdecydowana większość szczęśliwych posiadaczy ogrodu przed domem pragnie przestrzeni z kolorowymi, ozdobnymi roślinami o ciekawym pokroju. Wielu ogrodników właśnie dlatego stawia na krzewy zimozielone, które spełniają te kryteria. Estetyka roślin w ogrodzie to istotny element, który wpływa na ich wybór. Stawianie jednak tylko na gatunki, które nam się podobają, nie zawsze się sprawdza. Zwłaszcza gdy gleba w ogrodzie nie sprzyja wzrostowi i rozwojowi wybranych roślin. Czy istnieje wobec tego rozwiązanie, które pozwoli uzyskać piękne i nietypowe kwiaty w ogrodzie? Owszem! Najlepiej miksować i łączyć ze sobą rośliny o ciekawym pokroju. Liściaste zmieniają kolor średnio co trzy miesiące, a zimozielone kwitną przez cały rok. Sprawia to, że ciekawy kolor roślin w ogrodzie można mieć nie tylko sezonowo, ale każdego dnia.

Które rośliny dekoracyjne szczególnie wyjątkowo prezentują się w ogrodzie? Wśród nich z całą pewnością wyróżnia się róża, forsycja, buszkapan zimozielony, jaśminowiec wonny i hortensja. Mniejszą popularnością cieszy się np. urokliwy ognik szkarłatny, który rośnie nawet do 3 m i charakteryzuje się niesamowitymi, białymi kwiatami w okresie wiosennym. Latem cudownie prezentuje się jako żywopłot, kiedy rosną na nim wielokolorowe owoce. Wspaniale spisuje się jako żywopłot. Warto zainteresować się również mahonią pospolitą, która latem ma niebieskie owoce, a wiosną żółte kwiaty. Świetnie komponuje się z bylinami. Równie ciekawy jest żarnowiec miotlasty, który zakwita na żółto. W dodatku ma zdolność poprawy jakości podłoża, wzmacniając je o azot. Dobrze zaplanowana aranżacja ogrodowa to szansa na rozbudowę ekosystemu, a także rozwój życia przyrodniczego w ogrodzie. Dobierając rośliny o ciekawym pokroju do ogrodu, warto pamiętać, że ozdobne krzewy sprzyjają pojawieniu się np. ptaków i pożytecznych owadów (takich jak pszczoły). Pozostałe krzewy ozdobne w naturalny sposób uzdatniają z kolei ziemię (np. żarnowiec i rokitnik).

Jakie wymagania mają krzewy o ciekawym pokroju? Powinieneś to wiedzieć!

Odczyn podłoża to najważniejsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, przygotowując idealne podłoże dla roślin. Od rodzaju gleby zależeć może bowiem „być albo nie być” rośliny o ciekawym pokroju. Wszystko zależy oczywiście od jej konkretnych, doprecyzowanych wymagań. W trakcie planowania nasadzeń odczyn ziemi będzie zdecydowanie kluczowym parametrem. Ozdobne krzewy ogrodowe wydają się pod tym względem naprawdę wymagające. Rośliny preferują odczyn kwaśny. W przeciwieństwie do innych, nie są tak bardzo tolerancyjne. Kwaśne podłoże bardzo lubią np. różaneczniki, mahonia pospolita, magnolia, wierzba lanata, hortensja bukietowa i żarnowiec miotlasty. Jeśli chcesz mieć piękny ogród obsadzony niesamowitymi roślinami, warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka z wymienionych gatunków. O czym pamiętać, jeśli chodzi o wymagania roślin? Oto najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę:

  • Niektóre krzewy ozdobne mają restrykcyjne wymagania. Wiele z nich potrzebuje kwaśnej gleby o odczynie 5,5 pH (np. azalie i wrzosy).
  • Krzewy wieloletnie tolerujące podłoże uniwersalne powinny znakomicie poradzić sobie na glebie o odczynie 6,5 pH.
  • Rośliny preferujące zasadowy odczyn gleby doskonale czuć się będą, gdy podłoże będzie ok. 8,0 pH. Takie gatunki mają znacznie szerszą tolerancję niż rośliny, które preferują kwaśne podłoże. Zasadowe lepiej poradzą sobie również na obojętnej glebie. Na uwagę zasługuje bukszpan zimozielony, wierzba hastata, jaśminowiec wonny, sosna górska i lilak pospolity.
  • Gleba dla krzewów ozdobnych powinna być piaszczysta lub gliniasta. Dużą ilość wody potrzebują zwłaszcza krzewy wieloletnie, takie jak jałowiec sabiński, tamaryszek i berberys. Wilgoć bardzo lubi dereń biały, cis pospolity, leszczyna pospolita i ostrokrzew kolczasty.
  • Należy pamiętać, że zawsze można poprawić jakość gleby – niezależnie od tego, jaki typ ziemi jest w ogrodzie. Próchniczne i żyzne podłoże to największa szansa, że krzew się przyjmie. Można też użyźniać glebę, używając specjalnych nawozów i preparatów na bazie kompostu. W ogrodzie dobrze sprawdzi się także własnoręcznie przygotowany kompostownik.

Najciekawsze rośliny, które odmienią ogród – czy warto je hodować?

Jednoroczne rośliny o ciekawym pokroju – upiększą każdy ogród!

Rośliny jednoroczne bardzo często pojawiają się w ogródkach, ale też naszych tarasach i balkonach. Poszczególne gatunki mocno różnią się od siebie, jednak bez wątpienia każdy z nich jest wyjątkowy. Jednoroczne kwiaty wspaniale upiększą każdą przestrzeń. Tym bardziej, że każdego roku posiać można w ogrodzie zupełnie inne kwiatki, całkiem zmieniając aranżację. Szkoda że wciąż tak mało osób docenia wyjątkowość roślin jednorocznych. Niektórzy skreślają je przez fakt, iż kwiaty obumierają po sezonie i trzeba wymieniać je na nowe. Krótki okres wegetacji nie jest jednak niczym strasznym! Dzięki krótkiemu okresowi żywotności kwiaty można przecież często wymieniać, dzięki czemu co roku ogród może wyglądać zupełnie inaczej. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób lubiących częste zmiany w otoczeniu. Co warto wiedzieć na temat jednorocznych roślin o ciekawym pokroju? Oto najważniejsze wskazówki:

  • Niektóre rośliny jednoroczne powinno się wysiewać bezpośrednio do gruntu. Inne odmiany muszą zostać wcześniej wysiane do szklarni lub inspektu.
  • Zależnie od gatunku, nasiona należy wysiewać na przełomie kwietnia i maja. Zwykle można robić to co 2-3 tygodnie. Dzięki takiej możliwości przez cały sezon nieprzerwanie kwitnie m.in. nagietek.
  • Uprawa z siewu jest prostsza. Mimo to większość kwitnących roślin o ciekawym pokroju uprawia się z rozsady (bo nie lubią zimna). Okres wegetacyjny roślin jednorocznych jest tak długi, że właściwie wysiane zakwitną w odpowiednim czasie.

Wśród jednorocznych roślin ozdobnych, które warto posadzić w ogrodzie, wyróżnić należy słonecznik zwyczajny. Rośnie maksymalnie do 2,5 m i wyróżnia się bardzo ciekawym pokrojem oraz kwiatami w żółto-brązowym kolorze. Roślina jest jadalna. Doskonale prezentuje się na rabatach. Można udekorować rośliną ogrodzenia, mury i ściany przed domem. Słoneczniki najlepiej czują się w słonecznym miejscu, gdzie mogą swobodnie kwitnąć i plonować. Najlepsze podłoże dla nich jest żyzne, a także bogate w składniki pokarmowe. Zanim jednak zaczniesz hodowlę słoneczników, wymieszaj glebę z kompostem lub obornikiem. Zwróć też uwagę na silne, częste podlewanie słoneczników w okresie suszy.

Dwie kolejne ciekawe rośliny o ciekawym pokroju to kocanka ogrodowa i lwia paszcza. Kocanka rośnie od 30 do nawet 100 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na lipiec-październik. Kwiatki są bardzo charakterystyczne, bo wybarwiają się na różowo, biało, czerwono i żółto. Kocanki mogą służyć jako rośliny doniczkowe. Doskonale prezentować będą się też na skalniakach i rabatach. Świetnie poradzą sobie w miejscach ciepłych i słonecznych. Idealna dla nich gleba jest piaszczysto-próchniczna oraz przepuszczalna. Kocanki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, więc powinien poradzić sobie z nimi nawet amator ogrodnictwa. Jeśli chodzi o lwią paszczę, roślina wzrasta do ok. 100 cm. Kwitnie od początku lata aż do początku zimy. Jeśli chcesz mieć kolorowy ogród, warto ją posadzić. Kwiaty lwiej paszczy są pojedyncze lub pełne. Mogą być także zebrane w grona. Roślina najbardziej lubi lekką i żyzną glebę. Dobrze czuje się także na słonecznym lub półcienistym stanowisku.

Rośliny jaskrowate – ciekawe kwiaty do każdego ogrodu

Rośliny jaskrowate spotkać można w wielu polskich ogrodach. Niektóre uważane są za toksyczne – mimo to ochoczo ozdabiamy nimi posesję. W większości są to rośliny zielne – zarówno rodzaje jednoroczne, ale też byliny. Najlepiej czują się w klimacie umiarkowanym. Lubią też chłodne stanowiska i odnajdą się w obszarach górskich. Najwyżej zarejestrowana roślina na świecie to właśnie roślina jaskrowata, którą znaleziono w Himalajach na wysokości ponad 7700 m n.p.m. W polskiej florze nie ma aż tak wielu rodzajów, jak np. w Azji. Mimo wszystko wyróżnić można naprawdę sporo roślin jaskrowatych, które widuje się przed domem. Popularna to m.in. ciemiernik, sasanka, zawilec, miłek wiosenny i tojad. Rośliny jaskrowate rosną zwykle do ok. 40 cm wysokości. Ich kwiaty są jasnoniebieskie lub białe.

W naszym kraju wyróżnia się miłka, z którego liści stworzyć można ciekawe kompozycje. Kwitnie na przełomie kwietnia / maja, obradzając w charakterystyczne żółte kwiaty. Świetnie czuje się w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i ciepłych. Jeśli liczymy na jego piękny wzrost i obfity pokrój, należy zapewnić miłkowi wiosennemu wapienną, piaszczysto-żwirową i przepuszczalną glebę. Roślina dość dobrze znosi susze, ale tylko krótkotrwałe. Nie wymaga nawożenia. Przed kwitnieniem można go jednak odrobinę wspomóc, dzięki czemu miłek lepiej będzie się rozwijał. Warto zwrócić też uwagę na ciemiernika, który jest mrozoodporną rośliną jaskrowatą. Jego kwitnienie przypada na okres zimowy. W zależności od odmiany liście rosną nawet do 20 cm długości. Ciemierniki są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zwłaszcza na niską temperaturę. Najlepiej czują się w przepuszczalnej, żyznej glebie. Można uprawiać rośliny z nasion np. w doniczce. Ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych – wystarczy ciemierniki podlewać oraz systematycznie ściółkować. Kwiaty powinny mieć wilgotne podłoże. Nie można ich jednak przelewać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto