Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - najpopularniejsze rośliny
- Słonecznik bulwiastybylinybylina z bulwąozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Kocimiętka właściwabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Czosnek niedźwiedzibylinybylina z cebulądekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Śnieżyczka przebiśniegbylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - pozostałe rośliny
- Glicynia chińskapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Aronia czarnakrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Bez czarnykrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Lilak pospolitykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Werbena patagońskabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia - Rzodkiewkarośliny jednorocznewarzywnawarzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
- Kapusta rzepakrośliny dwuletniedo ogroduużytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Morwa białadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Kalina koralowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Efektowne białe kwiatostany, dekoracyjne czerwone owoce i piękne jesienne przebarwienie liści sprawiają, że kalina koralowa jest cenionym krzewem ogrodowym. Nazwa tego pięknego krzewu brzmi podobnie we wszystkich językach słowiańskich, co świadczy o bardzo dawnej jej genezie. Poza formą botaniczną spotyka się w ogrodach liczne odmiany hodowlane kaliny koralowej.
krzew Trudność uprawy: średnia - Budleja Davidakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Budleja Davida jest krzewem długo kwitnącym i prawdziwym magnesem dla owadów. Jej kwiatostany przypominające lilak pospolity wabią całe roje motyli i innych owadów. Pachnące wiechy kwiatów rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, potem na bocznych. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia francuskiego misjonarza i botanika Armanda Davida.
krzew Trudność uprawy: średnia - Dereń jadalnykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pochodzący z cieplejszych, południowych regionów Europy dereń jadalny od dawna zadomowił się również w naszych ogrodach. Już w starożytności i w średniowieczu doceniano właściwości lecznicze derenia, a obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Bardzo dekoracyjne są żółte kwiaty, pojawiające się wiosną oraz czerwone, jadalne owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Milin amerykańskipnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Jagoda kamczackakrzewykrzewy liściastekrzewy owocowe
Jagoda kamczacka, nazywana borówką kamczacką, tak naprawdę jest odmianą wiciokrzewu sinego i z borówkami w żaden sposób nie jest spokrewniona. Wydłużone owoce-pestkowce przypominają kolorem i smakiem jagody borówki amerykańskiej - stąd nazwa. Krzew jest odporny na mróz i bez problemu może być uprawiany w naszych ogrodach.
krzew Trudność uprawy: średnia - Jeżówka purpurowabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Miodunka plamistabylinybylina z kłączemkwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Floks szydlastybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Krzewuszka cudownakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pod nieco egzaltowaną nazwą krzewuszki cudownej kryje się bardzo dekoracyjny krzew z subtelnymi, różowymi kwiatami. Botaniczną nazwę rodzajową nosi na cześć niemieckiego lekarza Christiana Weigela. Epitet gatunkowy nie ma nic wspólnego ze stanem Floryda i oznacza po łacinie "obficie kwitnąca". W ogrodach, poza formą botaniczną, często występują odmiany krzewuszki nazywanej wajgelą.
krzew Trudność uprawy: średnia - Cynia wytwornarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Cynia wytworna, pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, zachwyca różnorodnością kolorów i wspaniałością kwiatów. Sprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku roślina nosi nazwę na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn'a. Dzisiaj w uprawie są dostępne liczne odmiany cynii o rozmaitych kolorach kwiatów pełnych i pojedynczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Śliwa wiśniowadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Róża dzikakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Róża dzika jest krzewem rodzimego pochodzenia o subtelnej urodzie pachnących, pięciopłatkowych kwiatów. Dojrzałe owoce są znanym od wieków, cennym surowcem zielarskim i źródłem ogromnej ilości witaminy C. Płatki kwiatowe można kandyzować albo przerabiać na konfitury i herbatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Sumak octowiecdrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Sumak octowiec jest niskim drzewem o egzotycznym wyglądzie. Szczególnie efektownie wygląda jesienią, intensywnie przebarwiając okazałe liście. Do tego dochodzi malowniczy pokrój i niepowtarzalne, piękne owocostany w mocnej czerwieni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Klon czerwonydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Przylaszczka pospolitabylinybylina z kłączemkwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Mięta pieprzowabylinybylina z kłączemozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Wierzba iwakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Wierzba iwa jest naszym rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Epitet gatunkowy caprea (koza) nawiązuje do wykorzystywania młodych pędów iwy na karmę dla kóz. Kwitnące wierzby są zwiastunami wiosny podobnie jak krokusy i forsycje. Kto chce mieć w ogrodzie krzew albo niewielkie drzewo obsypane wiosną dużymi, złotymi kotkami, powinien posadzić wierzbę iwę.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Rozchodnikowiec okazałybylinysukulentroślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Berberys Thunbergakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Klon jawordrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon jawor jest rodzimym drzewem dorastającym do imponujących rozmiarów. W naturalnych warunkach preferuje tereny górskie, gdzie tworzy drzewostany razem z bukiem, jodłą i świerkiem. Doskonale sprawdza się jako drzewo ogrodowe, a liczne odmiany hodowlane różnią się kolorem liści pokrojem drzewa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - gatunki, opis, ciekawostki
W ostatnich latach zyskujemy coraz większą świadomość, jak bardzo ważnym elementem jest dbanie o środowisko naturalne. Duży nacisk kładzie się na ochronę pszczół, które są odpowiedzialne za zapylanie wielu gatunków roślin. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby w miarę możliwości do ogrodu wprowadzić rośliny miododajne. Warto zatem przekonać się, jakie rodzaje roślin zapewniają owadom pożywienie.
Rośliny stanowiące pokarm dla owadów - rodzaje
Chociaż przyjmuje się, że wszystkie rośliny, które dają pożywienie owadom, a szczególnie pszczołom, określane są jako miododajne. Dobrze jest zapamiętać, że w tej grupie roślin możemy wymienić gatunki nektarodajne, pyłkodajne, a także spadziodajne. Z roślin nektarodajnych korzystają nie tylko pszczoły, czy też trzmiele, ale również motyle. Do najpopularniejszych zaliczają się rośliny pyłkodajne. Natomiast gatunki spadziodajne wyróżniają się tym, że na nich bytują m.in. mszyce, które są odpowiedzialne za produkowanie spadzi.
Ciekawe gatunki miododajne, których możliwa jest uprawa w ogrodzie lub na balkonie:
- Rośliny pyłkodajne - wśród roślin pyłkodajnych wymienimy przede wszystkim drzewa, do których zalicza się między innymi brzoza, wierzba, czy też leszczyna.
- Rośliny nektarodajne - do takich gatunków roślin zalicza się między innymi malina, lipa, lawenda, wrzos, kocimiętka, a nawet kapusta. Jeżeli zależy nam na ozdobnych okazach, to wśród nich wymienić można budleję Davida, jeżówki, astry, czy też werbenę patagońską.
- Rośliny spadziodajne - wśród gatunków spadziodajnych wymienić możemy przede wszystkim gatunki iglaste, takie jak świerk, sosna, czy też jodła. Warto jednak wspomnieć także o leszczynie, klonie, buku, czy też głogu.
Uprawa roślin miododajnych
Jeżeli poszukujemy okazów, które moglibyśmy uprawiać jako miododajne, ale też ich uprawa nie będzie zbyt skomplikowana, to z pewnością wśród wcześniej wymienionych gatunków znajdziemy przynajmniej kilka ciekawych propozycji. Wśród nektarodajnych roślin warto wspomnieć o wrzosach, które świetnie nadają się nie tylko do ogrodu, ale również na taras lub balkon. Sprawdzą się zatem zarówno w uprawie w gruncie, a także pojemnikowej. Decydując się na wrzosy, powinniśmy zadbać o dość żyzne podłoże o kwaśnym odczynie. Należy pamiętać również o tym, że wrzosy po sezonie zimowym przycinamy, dzięki czemu będą się ładnie rozrastać. Jednak, aby uchronić je przed ewentualnymi przymrozkami, dobrze jest je okryć.
Patrząc na inne rośliny stanowiące pokarm dla owadów, a które są wyjątkowo łatwe w uprawie i niezwykle dekoracyjne, warto wspomnieć o lawendzie. Jest to roślina, która również jak wrzosy, świetnie sprawdza się zarówno do ogrodu, jak i również do uprawy pojemnikowej. Pięknie pachnie i kwitnie niemalże przez cały sezon. Ponadto wyróżniamy liczne rodzaje lawendy, wśród których wymienia się między innymi lawendę francuską, wełnistą, czy też wąskolistną. Jest to roślina, która z kolei powinna mieć zapewnione podłoże o odczynie zasadowym. Dodatkowo nie przepada za zbyt mokrą glebą.
Drzewem, które gwarantuje pyłki, jest wierzba. Wśród tego rodzaju można znaleźć ciekawe odmiany, wyśmienicie podkreślające charakter Twojego ogrodu. Za ciekawe odmiany wierzby uznaje się m.in. wierzbę mandżurską, czerniejącą, Flame, czy też purpurową. Należy pamiętać o tym, że wierzba jest drzewem, które najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, a także na żyznym podłożu. Ważne jest także to, aby nie doprowadzić do przesuszenia gleby.
Ciekawe kwiaty miododajne
Jeżeli marzymy o kwitnącym ogrodzie, ale jednocześnie chcemy zadbać o pożywienie dla owadów, to warto dowiedzieć się, jakie kwiaty warto wysiać lub posadzić. Wśród takich roślin wymienić możemy dalię, mak, chaber, czy też nasturcję. Pamiętajmy także, że możemy również zająć się uprawą ziół miododajnych, które będą również stanowić korzyść również dla nas. Do takich ziół zaliczymy między innymi rozmaryn, mniszek lekarski, bądź żmijowiec. Dużym ułatwieniem są gotowe mieszanki nasion, które pozwalają na stworzenie łąki przyjaznej owadom w swoim ogrodzie.
Rośliny stanowiące pokarm dla owadów. Zobacz, jakie rodzaje roślin miododajnych służą owadom za pokarm, a także jakie ciekawe okazy sprawdzą się do ogrodu.