Rośliny na żywopłot

Ilustracja rośliny na żywopłot

Żywopłot stanowi jeden z podstawowych elementów ogrodu przed domem. Często zachwyca kształtem i wyglądem, stając się swego rodzaju naturalnym murem. Żywopłot zapewnia prywatność, a także pozwala w przepiękny sposób ozdobić każdą przestrzeń. Wybór roślin na żywopłot nie zawsze jest prosty. Istnieje bowiem mnóstwo roślin, które świetnie sprawdzą się jako naturalne ogrodzenie. Przed podjęciem decyzji należy jednak doprecyzować swoje wymagania względem żywopłotu. Musisz wiedzieć, gdzie oraz w jakim konkretnie celu chcesz posadzić go w ogrodzie. Okazuje się bowiem, że żywopłot może pełnić wiele różnych funkcji – nie tylko osłaniać przed spojrzeniami sąsiadów.

Rośliny na żywopłot - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na żywopłot - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na żywopłot – rodzaje, sadzenie, pielęgnacja, cięcie

Masz dom jednorodzinny i marzysz o tym, aby posadzić w nim piękny żywopłot? Zanim zaczniesz przygotowania, powinieneś poznać kilka gatunków roślin. Wiele z nich nadaje się na naturalne, zielone ogrodzenie. Istnieje jednak grupa, która nie powinna być sadzona na żywopłot. Które drzewa i krzewy ozdobne są najbardziej popularne? Sprawdź najciekawsze rośliny na żywopłot i dowiedz się więcej na ich temat.

Najciekawsze rośliny na żywopłot – które gatunki są popularne?

Kilka ciekawych roślin na żywopłot, o których warto wiedzieć

Rośliny na żywopłot dzielą się na wiele różnych gatunków. Wśród nich spotkać można drzewa i krzewy ozdobne – zarówno iglaste, jak i liściaste. Można znaleźć też gatunki zimozielone albo zrzucające liście na zimę. Niezależnie od tego, czy żywopłot jest liściasty lub złożony z roślin iglastych, każdy stać się może piękną ozdobą posesji. Które rośliny sadzić najlepiej? Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny gatunek, warto zmieszać ze sobą kilka roślin. Kompozycja mieszana to doskonały pomysł, aby uczynić ogród jeszcze piękniejszym. Istnieją co najmniej trzy powody, dla których warto utworzyć żywopłot z różnych roślin:

  1. Wygląda znacznie naturalniej niż żywopłot składający się z identycznych roślin.
  2. Tworzy bardziej urozmaicone, a więc doskonałe siedlisko dla pożytecznych owadów.
  3. Sprawia, że ogrodzenie jest znacznie piękniejsze i zmienia kolor w zależności od pory roku.

Ostateczny kształt i kolor ogrodzenia zależy oczywiście od tego, na jakie rośliny w nim się zdecydujesz. Można więc powiedzieć, że to kwestia osobistych preferencji. Wybierając rośliny na żywopłot, pamiętaj o tym, że powinny mieć podobne wymagania glebowe. Wówczas znacznie łatwiej będzie zadbać o zielone ogrodzenie. Rośliny nie muszą oczywiście spełniać wszystkich wymagań. Trzeba jednak mieć świadomość, że np. buki nie będą rozwijać się obok sosen. Buki preferują bowiem wilgotną i żyzną, a sosny suchą i piaszczystą ziemię.

Które rośliny na żywopłot warto hodować? Powinieneś to wiedzieć!

Wśród popularnych roślin na żywopłot z pewnością należy wyróżnić tuję szmaragd. Według wielu ogrodników to jedna z najbardziej eleganckich roślin na zielone ogrodzenie. Prezentuje się doskonale, przyciągając wzrok szmaragdowozielonym kolorem oraz dość nietypowym pokrojem w kształcie stożka. Tuja szmaragd to bardzo pożądana roślina na żywopłot, która jest modna w polskich ogrodach. Dzięki niej każdy żywopłot może być wysoki oraz piękny. Wynika to z gęstego, ale jednocześnie prostego pokroju rośliny. Warto dodać, że żywopłoty ozdobne powstałe z tui szmaragdowych są wiecznie zielone. Można więc je podziwiać i pielęgnować dosłownie przez cały rok! Tuje szmaragd charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, ale i prostą pielęgnacją. Z uprawą roślin nie powinien mieć zatem problemu nawet amator ogrodnictwa. Krzaki z gracją piąć się będą w górę, tworząc przepiękną, zieloną osłonę przed niechcianymi spojrzeniami. Oprócz tui szmaragdowej na uwagę zasługuje również wiele innych, ciekawych roślin. Stworzysz z nich przepiękny żywopłot:

  • Ligustr pospolity – krzew należący do oliwkowatych. W naturze rośnie na obrzeżach lasu. Należy jednak bardzo uważać z jego sadzeniem, ponieważ każda część rośliny jest trująca. Jeśli chcesz mieć piękny żywopłot, wykorzystaj odmianę gibbsa, ale też jajolistną aurerum. Rośliny ozdobne nadają się na żywopłot zarówno niski, jak i wysoki. Dobrze urosną niemal na każdym podłożu. Wykorzystują maksymalnie składniki pokarmowe, jakie są w nim zawarte. Ligustr stworzyć może zielony żywopłot, który będzie odporny na każde warunki pogodowe. Należy przy tym podkreślić, że roślina naprawdę dobrze znosi ewentualne formowanie.
  • Buk pospolity – w naturze rośnie jako solidne, duże drzewo. Świetnie znosi jednak cięcie, a także formowanie. Można więc z powodzeniem wykorzystać go na żywopłot. Liście buku zwykle są gładkie, a także przybierają barwę zieloną lub bordową. Wszystko zależy oczywiście od odmiany. Buk pospolity wyróżnia się również niesamowitym ulistnieniem i jadalnymi owocami. Zimą zauważyć można na nim tylko część brązowych liści. Buk w postaci naturalnego drzewka wyrosnąć może nawet do ok. 30 m. Jako roślina na żywopłot powinno się ją przycinać na wysokości ok. 2-4 m.
  • Świerk – aby stworzyć z nich gęsty i zwarty żywopłot, powinno się świerki bardzo gęsto sadzić. Możesz też oczywiście delikatnie je formować, aby przybrały wymarzony kształt. Ich pokrój jest rozłożysty, dlatego świerki wymagają nieco więcej miejsca od innych roślin. W grupie znaleźć można doskonałe na żywopłot odmiany strzeliste. Wśród nich wyróżnia się np. świerk serbski, który ma węższy od innych pokrój. Urozmaicić go można w dodatku kolorystycznie, korzystając z innych gatunków świerku (np. z zabarwionymi na niebiesko igłami). Zaletą świerków jest, że nie mają prawie żadnych wymagań glebowych. Aby przyspieszy ich wzrost, wystarczy regularnie podlewać świerki i nawozić. Nie można jednak zapomnieć, że rośliny mają palowy system korzeniowy. Ich podlewanie sensowne jest zatem tylko, gdy świerki będą w początkowym etapie wzrostu. Po czasie rośliny zapuszczają korzenie na tyle głęboko, że same będą umieć czerpać wodę nawet z najgłębszych warstw ziemi. Najpopularniejsze odmiany na żywopłot to świerk srebrny, pospolity i serbski.

Najlepsza roślina na żywopłot? Sprawdź, którą warto mieć w ogrodzie!

Krzewy na żywopłot, które podkreślą piękno każdego ogrodu

Na liściasty lub iglasty żywopłot wykorzystać można wiele rodzajów roślin. Jeśli chodzi o gatunki liściaste, zielone ogrodzenie stworzyć można z niemal każdego krzewu. Do żywopłotu zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jednak rośliny zimozielone, a więc całoroczne. Wśród nich wyróżnia się bukszpan wiecznie zielony, ostrokrzew i berberysy. Pozostałe, często spotykane rośliny na żywopłot to m.in. grab, antypka, cis oraz tawuła. Nie ma również przeciwwskazań, aby hodować rośliny blisko istniejącego już ogrodzenia. Można przykryć je np. linią krzewów, drzew albo pnączy. Świetnie posłużą bowiem za podporę. W tym celu najlepiej wybrać chmiel, dzikie wino albo dowolną odmianę dzikich róż. Które wśród wymienionych roślin powinny cię najbardziej zainteresować? Jeśli chcesz mieć piękny i trwały żywopłot, zwróć szczególną uwagę na cis pospolity oraz bukszpan. Oto co powinieneś wiedzieć na temat tych dwóch roślin:

  • Cis pospolity – zalicza się go do jednego z najbardziej eleganckich, jeśli chodzi o żywopłot z roślin. Cisy pospolite wyróżniają się ciekawą formą i szlachetnym kolorem. Pod tym względem nie dorównują im żadne zimozielone krzewy. Cisy pospolite często spotkać można np. w angielskich ogrodach. Pojawiają się również w zabytkowych miejscach Polski. Cis to roślina, która często sadzana jest również w labiryntach. Stanowi niesamowitą oprawę dla innych roślin, tworząc swego rodzaju zieloną ścianę dzielącą ogród na osobne części. Tworzy też osłonę posesji od kurzu, zgiełku oraz wścibskich spojrzeń sąsiadów. Najpopularniejszą obecnie jest odmiana hicksii, która zalicza się do cisów pośrednich. Wiecznie zielony żywopłot stworzyć można także z japońskiej odmiany taxus cuspidata. Roślina doskonale radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Niestraszne jest jej cięcie zarówno pionowe, jak i poziomie. Poradzi też sobie w stanowisku zacienionym oraz słonecznym. Jak widzisz, posadzenie cisu pospolitego na żywopłot daje naprawdę solidne pole do manewru.
  • Bukszpan – bardzo łatwo zrobić z niego żywopłot. Gdy już uda się go uformować, będzie niezwykle prosty w pielęgnacji. Właśnie dlatego bukszpany polecane są dla początkujących ogrodników jako odpowiednie rośliny. Bukszpan fantastycznie znosi niemal każde warunki, zwłaszcza jeżeli chodzi o glebę. Chcesz mieć niski żywopłot? Wybrać możesz między odmianą drobnolistną a karłowatą. Bukszpan doskonale poradzi sobie w cieniu i nie będzie wymagał szczególnej opieki każdego dnia. Należy jednak zadbać o to, aby podłoże rośliny nie było ani przesuszone, ani podmokłe. Najlepsza gleba dla bukszpanu powinna być wapienna. Bukszpan toleruje różne podłoże, ale wapienne będzie dla niego idealne do rozwoju. Roślinę posadzić możesz tak naprawdę w każdym miejscu ogrodu. Urośnie w półcieniu, a także w mocno zacienionej części. Ziemia dla bukszpanu nie może być jednak zbyt żyzna! Uprawiać można go prawie wszędzie, co na pewno ucieszy ogrodników-amatorów.

Co warto wiedzieć na temat sadzenia żywopłotu? Najciekawsze informacje

  1. Podłoże powinno się przyszykować pod konkretny rodzaj żywopłotu. Najpierw należy dokładnie przeanalizować glebę. Musisz wiedzieć, czy jest zasadowa, piaszczysta, kwaśna, obojętna, lekka lub ciężka. Najlepiej szukać roślin, które nie wymagają warunków bardzo odbiegających od stanu gleby, jaką masz w ogrodzie. Jeśli jest to ziemia piaszczysta, na której chcesz posadzić żywopłot z buka, powinieneś zastąpić ją żyznym podłożem. Właśnie dlatego lepiej dopasować rodzaj roślin do stanu gleby, jaka znajduje się w ogrodzie lub innym terenie, gdzie posadzony będzie żywopłot.
  2. Żywopłot warto sadzić wczesną wiosną. Zasada ta sprawdzi się zdecydowanie najlepiej w przypadku większości krzewów i drzew kopanych z gruntu. Iglaste rośliny najlepiej sadzić jesienią, gdy skończy się sezon wegetacyjny. Kupowane w doniczkach rośliny można sadzić przez cały rok. Prace usprawnisz, gdy wykopiesz rowki odpowiedniej głębokości i szerokości. Następnie wsadzisz w nie rośliny i podsypiesz ziemią. Należy podlewać dołki wodą, a później ugnieść podłoże w miejscu, gdzie jest sadzonka.
  3. Żywopłoty powinno się regularnie oraz starannie przycinać. Zabieg cięcia roślin należy wykonywać kilka razy w sezonie, najlepiej przy pomocy ręcznych lub elektrycznych nożyc. Ręczne sprawdzą się przy podcinaniu miękkich, młodych pędów. Poradzą też sobie z odrostami świerków. Elektryczne nożyce znacznie skuteczniej tną wysokie żywopłoty. Warto korzystać z nich, formując żywopłot. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby urządzenie było porządnie naostrzone. Dzięki temu nie poszarpiesz gałęzi lub liści. Jeśli chcesz mieć piękny, równy żywopłot, nie przycinaj mokrych krzewów. Większość roślin (np. ligustr i bukszpan) przycinać można ok. 3-4 razy w roku.
  4. Pamiętaj, że najmniej wymagające są rośliny iglaste. Nie mają aż takich wymagań, co liściaste – zwłaszcza pod kątem wilgotności i zasobności podłoża. Gleba pod żywopłot może być sucha i piaszczysta. Zwykle ma odczyn kwaśny lub obojętny. W takim podłożu świetnie czuje się jodła, świerk albo sosna. Mało wymagające liściaste krzewy także polubią piaszczystą i suchą ziemię. Tu za przykład posłużyć może głóg i berberys. Gleba pod żywopłot może być również gliniasta i wilgotna. Za taką przepadają np. tuje, kalina i ligustry. Trzeba jedynie pamiętać, że ziemia okresowo zatrzymuje i magazynuje wodę. Jest jednak bogata w cenne składniki odżywcze. Oba gatunki gleby (piaszczysta i gliniasta) znacznie różnią się od siebie. Mają inny odczyn pH, a także składniki odżywcze. Pamiętaj o tym, wybierając rośliny na żywopłot do ogrodu.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto