Rośliny niejadalne

Ilustracja rośliny niejadalne

Rośliny niejadalne – wszelkie rośliny, które nie nadają się do spożycia przez człowieka, w pewnych przypadkach również przez zwierzęta domowe. Mogą być trujące lub szkodliwe w inny sposób (np. trudne do strawienia). Składniki, które są toksyczne w dużych ilościach, w odpowiednio małych dawkach mogą wykazywać miejscowe lub ogólne działanie zdrowotne. Dlatego rośliny niejadalne mogą być używane w medycynie ludowej lub konwencjonalnej do produkcji specjalistycznych leków. Czasami mianem roślin niejadalnych określa się te, które są trudne do spożycia ze względu na strukturę lub mają odrzucający smak i zapach. Przykładem mogą być zdrewniałe części niektórych roślin lub kora.

Rośliny niejadalne - najpopularniejsze rośliny

Rośliny niejadalne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny niejadalne - opis roślin niejadalnych wraz ze zdjęciami

Pod tym pojęciem najczęściej rozumie się rośliny toksyczne lub szkodzące człowiekowi w jakiś inny sposób (trudne do strawienia). Wiele tych roślin wyglądem przypomina jadalne, dlatego ważna jest umiejętność ich rozróżnienia.

Jakie rośliny niejadalne są mylone z jadalnymi?

Ilość roślin, które nie nadają się do spożycia dla ludzi jest ogromna. Jednak czasami granica nie jest ostra. Najlepszym podejściem do tematu jest nauczenie się jak odróżniać znane rośliny trujące od podobnych, jadalnych. Jeżeli pozna się ich nazwy i podstawowe cechy, to łatwiej uniknąć błędu. Oto kilka przykładów:

  1. Czerniec gronkowy – w Polsce rośnie w lasach. Jego gronowo rosnące, czarne jagody mogą przyciągać wzrok, ale są toksyczne. Ma charakterystyczne podwójne liście, trójdzielnie palczaste. Może przypominać czarną porzeczkę, ale owoce rosną na gronie jak u winogron, nie rozłożyście.
  2. Jałowiec wirginijski oraz sabiński – te ozdobne rośliny ogrodowe, często używane do tworzenia szpalerów lub żywopłotów, mają trujące jagody. W przeciwieństwie do jałowca pospolitego nie można ich używać jako przyprawy.
  3. Konwalia majowa – piękne pachnące kwiaty i zachęcające, czerwone jagody mogą skusić każdego. Tym bardziej, że dodatkowo ma liście podobne do czosnku niedźwiedziego. Konwalia jest śmiertelnie trująca po spożyciu.
  4. Kruszyna pospolita – średniej wielkości krzewy o owalnych, ostro zakończonych liściach. Zwodnicze mogą być małe, czarne jagody. Chociaż trudno je pomylić z konkretną rośliną jadalną, to dla niewprawnego oka mogą przypominać czarny bez lub aronię. Można ją spotkać w lesie, na obrzeżach lasu i na łące.
  5. Ligustr pospolity – Chętnie sadzony na żywopłoty. Owoce są czarne, rosną w gronach. Liście podłużne, lancetowate, zwężają się ku nasadzie. Lekko zawinięte. Nie są to do końca rośliny niejadalne. Ich liście stosuje się w medycynie ludowej, jako środek przeciwzapalny. Jednak jagody, zwłaszcza w większych ilościach, mogą być bardzo szkodliwe.
  6. Szakłak pospolity – kolejna roślina „podszywająca się” pod aronię lub czeremchę. Rośnie na obrzeżach lasów i przy drogach. Ma okrągłe czarne jagody i jajowate liście. Od czeremchy łatwiej go odróżnić, bo jest krzewem. Jagody rosną mniej obficie i na pojedynczych ogonkach. Są szkodliwe dla układu pokarmowego, ale mało prawdopodobne, żeby spowodowały poważne zatrucie. Mimo wszystko są to rośliny niejadalne.

Doniczkowe rośliny niejadalne

Piękny wygląd owoców czy liści może nas zwieść nie tylko na łące czy w lesie. Istnieją rośliny doniczkowe o szczególnie atrakcyjnym wyglądzie. Są jednak zdradliwe. Dlatego ważne jest żeby nie pomylić ich z jadalnymi. Zwykle są to egzotyczne rośliny domowe, takie jak skrzydłokwiat, oleander, anturium. Z ich uprawą należy uważać, jeżeli w domu są małe dzieci lub koty. Są też takie, które mogą skusić nawet osobę dorosłą.

Przykładowe rośliny doniczkowe, których nie należy spożywać:

  1. Psianka koralowa – owoce psianki do złudzenia przypominają pomidorki koktajlowe (z którymi są spokrewnione). Są jednak trujące i mają wartość wyłącznie dekoracyjną.
  2. Psianka paprykowa – ta odmiana ma owoce nieco mniejsze, podobne do papryczek. Tak jak odmiana koralowa jest szkodliwa.
  3. Róża pustyni (Adenium obesum) – niech nikogo nie zwiedzie nazwa. Róża pustyni nie ma nic wspólnego z różowatymi i w przeciwieństwie do róż właściwych oraz hibiskusa, jej kwiaty są silnie toksyczne.

Kupując rośliny doniczkowe, zwłaszcza te egzotyczne i mniej znane, dobrze jest sprawdzić czy są jadalne. Należy też unikać roślin niejadalnych dla kotów, jeżeli nasi czworonożni przyjaciele wykazują zainteresowanie zawartością doniczek. Tutaj zalicza się też niektóre rośliny jadalne dla ludzi np. aloes.

Rośliny niejadalne – te domowe i rosnące dziko mają inne zalety. Mogą być miododajne, odganiać szkodniki z ogrodu lub po prostu pięknie wyglądać. Dlatego mimo ich szkodliwości po spożyciu nie należy całkiem z nich rezygnować w ogrodzie czy na balkonie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto