Rośliny o przyjemnym zapachu

Ilustracja rośliny o przyjemnym zapachu

Odczuwanie zapachów jest indywidualną kwestią. Jedni uwielbiają np. duszącą woń hiacyntów. Do innych przemawiają słodsze albo znacznie mniej wyczuwalne zapachy. Wśród gatunków roślin jest mnóstwo takich, które mimo ładnego zapachu nie wyglądają efektownie. Mogą mieć też krótki okres kwitnienia (np. maciejka). Większość kwiatów pachnie w określonym celu. Jedne wabią odpowiednie owady, inne je odstraszają. Mnóstwo roślin o przyjemnej woni wykorzystywanych jest również do aromaterapii. Tworząc kompozycję z pachnących kwiatów, należy pamiętać o tym, jakie są preferencje otaczających się nimi osób.

Rośliny o przyjemnym zapachu - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o przyjemnym zapachu - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o przyjemnym zapachu – spis roślin, występowanie, uprawa

Właściciele ogrodów albo tarasów i balkonów przed domem w większości marzą o roślinach, które będą obficie i bujnie kwitły. Niektórzy preferują rośliny o przyjemnym zapachu, które pięknie podkreślą atmosferę miejsca. Warto postawić na efektowne, kolorowe kwiaty ozdobne, będące niesamowitą ozdobą każdego ogrodu. Jakie rośliny doniczkowe o pachnących kwiatach najlepiej podkreślą aranżowaną przestrzeń? Które rodzaje nadadzą się do ogrodu, a które na balkon lub taras? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Ogrodowe rośliny o przyjemnym zapachu – sprawdź ładnie pachnące kwiaty!

Co warto wiedzieć na temat pachnących roślin w ogrodzie?

Zapach kwiatów dla każdego jest indywidualną sprawą. Woń roślin na różnych ludzi działa zupełnie inaczej. Jedni będą zachwycać się wybranym zapachem. Inni stwierdzą, że to najgorsza woń, jaką kiedykolwiek czuli. Pachnące rośliny nie są przypadkiem. Ich zapach pochodzi z mieszaniny związków chemicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Jako że mieszanina ta ma niewielki rozmiar, aromat uwalnia się w postaci substancji lotnych. W kwiatach pachnie nektar oraz olejki eteryczne. Aromat jednej rośliny może mieć 7-10 różnorodnych olejków. Substancje lotne, które unoszą się w  powietrzu, mają na celu wabić zwierzęta, które je zapylają. Wiele kwiatów pachnie mocniej, gdy na dworze robi się ciepło. Niektóre rodzaje wydzielają ostrzejszy zapach nocą. Pachnące kwiaty zapylane są zwykle przez ćmy lub inne latające owady (np. motyle i pszczoły). Dlaczego rośliny pachną? Oto kilka ważnych informacji na ten temat:

  • Wiele kwiatów naturalnie zabiega o to, aby owady przyleciały do nich wówczas, gdy są w ruchu. Właśnie dlatego np. szałwia pachnie za dnia, kiedy latają pszczoły. Kwiaty wiciokrzewu wydzielają słodki aromat jedynie wieczorem, gdy aktywne są motyle nocne.
  • Wśród aromatycznych roślin znaleźć można wiele ciekawych ziół o pachnących liściach, np. miętę i tymianek. Aby uwolnić cudowną woń, wystarczy potrząsnąć ich pędami. Dla ludzi jest to bardzo przyjemny zapach. Jednak nie podoba się gąsienicom, a także ślimakom.
  • Nie każdy zapach jest oczywiście przyjemny. O tym, czy woń kwiatów jest ładna, decydują nasze własne nosy. Ogromne znaczenie ma również oswojenie się z danym aromatem. Dla jednych np. róża może mieć najpiękniejszy na świecie zapach. Inni z kolei powiedzą, że aromat płatków róż jest nie do zniesienia. To samo dotyczy np. lawendy i innych ziół. W kwestii zapachów duże znaczenie ma indywidualna wrażliwość związana ze stężeniem aromatów.
  • Mocno pachnące rośliny bywają niebezpieczne dla zdrowia. Są szczególnie groźne dla ludzi, którzy mają delikatny węch. Pamiętaj więc, aby układać kompozycje pachnących kwiatów bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie pozornie niewinne kwiaty ozdobne mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Jakie rośliny o przyjemnym zapachu sprawdzą się w każdym ogrodzie?

Jeśli masz do obsadzenia kilka rabat, dobieraj na nie rośliny pachnące w taki sposób, aby przez sezon zawsze kwitło ich przynajmniej kilka. Chcesz mieć piękny efekt w postaci pachnącego ogrodu? Wonne kwiaty warto sadzić w dużych kępach – zwłaszcza te drobne okazy. Rośliny o specyficznym aromacie nie powinny rosnąć w miejscach, gdzie wieje wiatr. Ich zapach na takich stanowiskach nie będzie bowiem zbyt dobrze wyczuwalny. Dla pachnących kwiatów najlepsze są zaciszne i słoneczne miejsca. Jeśli masz ogród przed domem, postaraj się o to, aby posadzić rośliny blisko elewacji. Może to być nawet pod oknem. W ten sposób, o ile lubisz pachnące kwiaty, będziesz mógł delektować się ulubioną wonią również w środku pomieszczenia. Pachnące rośliny doniczkowe możesz posadzić również blisko pergoli, ławki albo tarasu, gdzie spędzasz czas z rodziną. Wonne kwiaty, zwłaszcza te długo kwitnące, przepięknie prezentują się przy wejściu na teren domu jednorodzinnego. Możesz też posadzić przy furtce ozdobne, pachnące lilie i lawendę. Pachnące rośliny mogą również pełnić pożyteczną funkcję, gdy posadzisz je blisko śmietnika albo kompostowniku. Wówczas zneutralizują nieprzyjemną woń, która stamtąd dochodzi. Na jakie rośliny o przyjemnym zapachu warto zwrócić uwagę? Oto kilka, które zapewnią wspaniały klimat w ogrodzie, na tarasie lub balkonie:

  • Goździk – ma niewielkie wymagania i bardzo charakterystyczny zapach. To płożąca roślina, które najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Do życia wystarczy goździkom umiarkowanie sucha gleba. Goździki dorastają maksymalnie do ok. 50 cm wysokości. Kwitną w różnych kolorach, pojawiając się mniej więcej od maja. Odpowiednio zadbane zostaną w ogrodzie nawet do pierwszych przymrozków.
  • Hiacynt – słynna w Polsce roślina cebulowa, która najlepiej czuje się w temperaturze 16-20 st. C. Kwiat uwielbia wilgoć. Najczęściej ma różowe, białe, fioletowe i pomarańczowe płatki, które intensywnie pachną.
  • Smagliczka nadmorska – kwitnie od maja do sierpnia. Nie potrzebuje też skomplikowanej opieki, aby móc się prawidłowo rozwijać. Niewielka roślina wyróżnia się ogromną ilością małych fioletowych, różowych lub białych kwiatów. Smagliczki nadmorskie najpiękniej rozkwitną w przepuszczalnej glebie, koniecznie na słonecznym stanowisku.
  • Lewkonia długopłatkowa – bardziej znana też jako maciejka. Wyróżnia się błękitnymi, różowymi albo liliowymi kwiatami. Najlepiej rozkwita w próchnicznej, żyznej glebie na słonecznych stanowiskach. Warto uprawiać ją w pojemniczkach. Właśnie w nich lewkonia rośnie nawet do ok. 40 cm wysokości, kwitnąc od czerwca do września.
  • Heliotrop – na uwagę zasługuje także ta niesamowita roślina, która pięknie pachnie wanilią. Wyróżnia się małymi, ale licznymi kwiatami i pofałdowanymi liśćmi. Heliotrop doskonale odstrasza komary. Roślina kwitnie przez całe lato. Nie jest wysoka, dlatego można hodować ją w skrzynkach. Heliotrop doskonale ozdobi kolorowe kompozycje. Uprawa rośliny nie jest wymagająca, jednak należy przyłożyć się do jej odpowiedniego nawadniania.

Najciekawsze rośliny ogrodowe, które ładnie pachną – poznaj je!

Kwiaty pachnące cytrusami, krok po kroku

Lubisz zapach cytryny? A może uwielbiasz gotować? W takim przypadku warto zastanowić się nad uprawą roślin o cytrusowej woni. Istnieje mnóstwo ciekawych odmian, dzięki którym aromat cytrusów będzie unosić się w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Wiele z nich idealnie nada się nie tylko do pachnących nasadzeń, ale też… stworzenia lemoniady! Wystarczy skorzystać z rośliny, aby przyrządzić orzeźwiający napój bez użycia cytryny. Oto najciekawsze rośliny, które możesz hodować:

  • Trawa cytrynowa – wieloletnia roślina, która ma wyjątkowy nie tylko zapach, ale i smak. Najlepiej rośnie na bezwietrznym, słonecznym stanowisku. Mówi się o niej również cytronela.
  • Werbena cytrynowa – uwielbia słońce, a także nawożenie np. kompostem przynajmniej raz w tygodniu. Liście werbeny cytrynowej są długie i ostre. To właśnie one pachną najmocniej. Kwiaty, które pojawiają się późnym latem, mają tylko delikatny zapach.
  • Melisa – nie ma wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Rośnie dobrze zarówno w gliniastej, jak i piaszczystej ziemi. Intensywnie pachnie cytrusami. Co ciekawe, zapach ten można wzmocnić. Wystarczy poruszyć owłosionymi liśćmi rośliny.
  • Kolendra wietnamska – świetna alternatywa dla klasycznej kolendry, jaką można kupić w każdym sklepie. Smak rośliny jest znacznie bardziej balsamiczny, a zapach cytrusowy. Aby go wydobyć, należy rozetrzeć liście w palcach. Liście są ostro zakończone i mocno zielone. Wspaniale wyglądają na sztywnych łodygach, które podkreślają urok kolendry.
  • Pysznogłówka cytrynowa – rośnie do metra wysokości. Pysznogłówka jest rośliną wieloletnią. Jej kwiaty są koloru liliowego. Kwiat rozwija się od czerwca do września, zachwycając zapachem i wyglądem. Najlepsza gleba dla pysznogłówki jest przepuszczalna i żyzna.

Intensywnie pachnące rośliny, które odstraszą komary z ogrodu i balkonu

Jeśli chcesz mieć pięknie pachnące rośliny w ogrodzie lub na balkonie, warto dobrze przemyśleć ich dobór. Kwiaty mogą bowiem nie tylko podkreślać przestrzeń, ale też spełniać pożyteczne funkcje. Wiele z nich może np. skutecznie odstraszać komary. Sadząc je w dobranych do aranżacji doniczkach albo pojemnikach, można całkiem odmienić przestrzeń, zyskując jednocześnie przydatne rośliny. Jakie kwiaty odstraszające komary warto kupić? Oto kilka przykładowych intensywnie pachnących roślin, za którymi nie przepadają uciążliwe owady:

  • Komarnica – ma bardzo intensywny, charakterystyczny aromat. Błyskawicznie rośnie, roztaczając specyficzny zapach. Komarnica najlepiej czuje się w słonecznych miejscach. Należy zadbać o systematyczne podlewanie kwiatu, ponieważ roślina lubi wilgoć.
  • Lawenda wąskolistna – śliczna roślina, która znakomicie czuje się w doniczce. Bardzo lubi wilgotną ziemię, jednak intensywne podlewanie nie jest lawendzie wskazane. Kwiat doskonale rozwija się w słonecznych miejscach, które są choć trochę przewiewne. Lawenda kwitnie od lipca do sierpnia. Maksymalny wzrost rośliny to ok. 50 cm.
  • Pelargonia – znana też jako geranium. Pelargonia ma mocny, cytrusowy zapach. Dzięki ogromnej zawartości olejków eterycznych, w ogrodzie lub na tarasie będzie mniej komarów. Kwiat dobrze czuje się w wilgotnych miejscach, dlatego należy zadbać o regularne podlewanie rośliny.
  • Kocimiętka – jeśli lubisz ziołowy, delikatny zapach mięty, kocimiętka będzie znakomitym wyborem. Dzięki roślinie w ogrodzie zacznie pięknie pachnieć. W dodatku niechętnie będą zaglądać tam komary. Kocimiętka obradza w fioletowe, małe kwiatki. Doskonale rośnie w pojemniczku lub doniczce, szybko się rozrastając.
  • Mięta szwajcarska – wieloletnia roślina, która pachnie znacznie mocniej niż mięta pieprzowa. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi i zwartym pokrojem. Zaleca się jej regularne uszczykiwanie, aby mięta mogła się lepiej rozkrzewić. Roślina uwielbia żyzne podłoże, a także słoneczne stanowiska.

Jak widzisz, rośliny zapachem odstraszające komary nie są trudne w pielęgnacji. Należy jednak zadbać o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Wówczas kwiaty będą nie tylko pięknie pachnieć, ale i znakomicie się prezentować. Możesz komponować je w zasadzie dowolnie, jednak biorąc pod uwagę wydobywający się z nich aromat. Na pewno warto przemyśleć posadzenie większej ilości takich samych kwiatów w grupie. Wówczas będą lepiej pełnić swoją funkcję – dzięki czemu w ogrodzie, na balkonie i na tarasie będzie znacznie mniej komarów.

Te pnącza i krzewy naprawdę pięknie pachną! Zobacz, o które rośliny chodzi

Masz dużo miejsca w ogrodzie albo na tarasie? Spróbuj posadzić w skrzynkach albo większych pojemnikach pnącza. Nie zapomnij jednak o tym, aby postawić dla tego typu roślin kratkę lub pergolę, po której będą mogły się wspinać. Mając dużo miejsca, pomyśl też o krzewach. Oto kilka najciekawiej pachnących krzewów i pnączy, które warto mieć przed domem:

  • Gardenia jaśminowata – doskonale czuje się w pojemniku. To zimozielony krzew, który intensywnie pachnie. Zapach białej rośliny roztacza się od wczesnego lata aż do jesieni. Niestety, nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z gardenią. To bardzo kapryśna roślina, będąca skomplikowana w uprawie. Może różnie reagować na niesprzyjające jej czynniki hodowlane. Dlatego uprawę gardenii jaśminowatej poleca się wyłącznie doświadczonym w ogrodnictwie osobom, które miały do czynienia z wymagającymi roślinami.
  • Groszek pachnący – jednoroczne pnącze, które rośnie nawet do 2,5 m wysokości. Wyróżnia się pachnącymi, drobnymi kwiatkami. Kwitnie przez całe lato, wybarwiając się na pastelowe odcienie. Groszek dobrze czuje się w próchnicznym podłożu. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Roślina w Polsce uprawiana jest wyłącznie jako ozdobna. Należy więc zapamiętać, że ta odmiana groszku nie jest jadalna! Spożycie groszku pachnącego może skończyć się poważnym zatruciem organizmu.
  • Jaśmin – kwitnie od lutego do sierpnia. Jest wymagającą rośliną, ale za to naprawdę piękną. Intensywnie pachnie, dzięki czemu ogród nabiera wyjątkowego charakteru. Kwiaty jaśminu przypominają małe gwiazdki w stonowanych, jasnych kolorach. Musisz jedynie pamiętać o tym, że jaśmin nie przepada za niskimi temperaturami. Jeśli hodujesz go na balkonie, na jesień koniecznie zabierz roślinę do domu! Wystaw ją ponownie dopiero w drugiej połowie maja, gdy nie będzie już dużego ryzyka pojawienia się przymrozków.
  • Tytoń oskrzydlony – ma pięknie pachnące kwiaty, które rosną od początku lata aż do późnej jesieni. Roślina należy do silnie i szybko się rozkrzewiających. Może osiągnąć nawet 1,2 m wysokości. W dzień tytoń oskrzydlony jest zamknięty. Otwiera się dopiero po zachodzie słońca, rozsiewając wokół niesamowitą woń.

Warto wiedzieć, że…

Branża perfumeryjna mocno wykorzystuje rośliny o przyjemnym zapachu. Jedni producenci flakonów z zapachami do ich tworzenia używają znanych kwiatów. Inni wybierają trudno dostępne i bardzo egzotyczne okazy. Wśród najpiękniejszych, pachnących roślin używanych do tworzenia perfum wyróżnia się ciemiernik. Kwiat dzieli się na ok. 20 gatunków i potrafi kwitnąć również w środku zimy. Na uwagę zasługują też perfumy ze strelicją, czyli rośliną naturalnie występującą w Afryce Południowej. Mówi się o niej „rajski ptak”, ponieważ duże, kolorowe kwiaty strelicji dokładnie takiego ptaka przypominają.

Przyjrzyjmy się perfumom z osmantusem. To roślina należąca do rodziny oliwkowatych. Naturalnie spotkać ją można np. w Japonii oraz Korei. Wspaniale pachną też perfumy z różanecznikiem, czyli rododendronem. Roślinę spotkać można rosnącą na dziko głównie w Azji. Wiele osób docenia też mirt, który zapachem przypomina olejek eukaliptusowy. Warto na koniec wspomnieć o perfumach na bazie kwiatu lotosu. Intensywna woń uzupełnia kompozycję zapachową wielu flakonów na świecie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto