Rośliny doniczkowe - najpopularniejsze rośliny
-
Jaśmin lekarskikrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Jaśmin lekarski jest pnącym krzewem spokrewnionym z forsycją, lilakiem i jesionem, ale nie ma nic wspólnego z jaśminowcem wonnym, nazywanym potocznie jaśminem. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od perskiego słowa „jāsamin", oznaczającego słodko pachnące rośliny. Główną ozdobą rośliny są kwiaty o intensywnym, bardzo przyjemnym zapachu.
pnącze, krzew Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowa 'Tamaya'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia 'Tamaya jest bardzo dekoracyjną rośliną o dużych, nakrapianych liściach i zwisających gronach różowych kwiatów. Uprawiana w doniczkach w formie małych drzewek 'Tamaya" nie jest prawdopodobnie odmianą begonii koralowej, ale hybrydą Begonia corallina z Begonia albopicta - co oczywiście w niczym nie umniejsza jej urody.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja Micholitza 'Frydek'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia micholitziana 'Frydek' jest najbardziej popularnym kultywarem filipińskiego gatunku alokazji, o nazwie upamiętniającej niemieckiego botanika Wilhelma Micholitza. Powszechnie używana dzisiaj nazwa odmiany pojawiła się w 2002 roku prawdopodobnie na skutek literówki Alocasia micholitziana 'Freydyk'. Na dodatek, w tej zagmatwanej historii nazwy, chodzi o odmianę określaną pierwotnie jako Alocasia Micholitziana 'Green Velvet' lub Alocasia micholitziana „Maxkowskii”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cymbidium (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Efektowne rośliny doniczkowe nazywane storczykiem cymbidium nie są zwykle przedstawicielami któregoś z ponad 70 gatunków tego rodzaju botanicznego, ale hybrydami hodowlanymi. Storczyki cymbidium swoją nazwę zawdzięczają formie kwiatów: zakrzywione płatki rośliny przypominają łódź, co po grecku znaczy „kymbos” - stąd wywodzi się cymbidium.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny doniczkowe - pozostałe rośliny
-
Palma betelowapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Palma betelowa znana jest powszechnie głównie z powodu wykorzystywania jej nasion, zwanych orzechami arekowymi, do wyrobu tradycyjnej na Dalekim Wschodzie używki - betelu. W naszych warunkach ma zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa, bardzo atrakcyjna, chociaż nieco kapryśna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Anturium Scherzerabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ten gatunek anturium, powszechnie uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna, nosi epitet upamiętniający austriackiego botanika Karla von Scherzer. Ozdobę rośliny stanowią lancetowate liście oraz efektowne kwiaty złożone z jasnoczerwonej spathy i pomarańczowej albo czerwonej kolby. Zawinięty koniec kolby przypomina ogon świni, stąd angielska nazwa rośliny "pigtail".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Karłatka niskapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Karłatka niska jest jedną z dwóch palm (obok kreteńskiej palmy daktylowej) rosnących dziko w Europie. Największą ozdobą karłatki są wachlarzowate liście osadzone na sztywnych, wyprostowanych łodygach. W naszych warunkach jest bardzo dekoracyjną śródziemnomorską rośliną doniczkową.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Bilbergia zwisłabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bilbergia zwisła, w odróżnieniu od większości gatunków z rodziny bromeliowatych, może rosnąć zarówno jako epifit, jak również w glebie na dnie lasu. Ozdobę rośliny stanowią rozety skórzastych liści oraz przewieszające się kwiatostany przypominające owies. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Gustafa Johana Billberg'a.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Eonium drzewiastepółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Eonium drzewiaste rośni w naturze jako sukulentowy półkrzew o zgrubiałych łodygach i liściach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa aionios, które znaczy tyle, co "trwały, wieczny". Ozdobę stanowią zebrane w rozetki liście oraz duże, stożkowate kwiatostany. W naszych warunkach eonium jest długowieczną rośliną doniczkową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa
-
Pomarańcza chińskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Znana w Europie dopiero od XV wieku pomarańcza chińska, zwana słodką, jest uprawianą od wieków w Chinach hybrydą, która powstała ze skrzyżowania mandarynki (Citrus reticulata) z pompelą (Citrus maxima). Słodkie owoce pomarańczy zyskały ogromną popularność na całym świecie. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa tego egzotycznego drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Echinokaktus Grusonabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Echinocactus grusonii, nazywany złotą beczką, należy do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kaktusów doniczkowych. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego kolekcjonera kaktusów Hermanna Grusona. Na dużych, kulistych albo cylindrycznych pędach pojawiają się w starszym wieku żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pilea miękka 'Moon Valley'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Tropikalna bylina pilea 'Moon Valley' jest popularną przedstawicielką swojego rodzaju botanicznego w uprawie doniczkowej. Jej ozdobę stanowią pięknie ząbkowane, głęboko teksturowane liście, których wygląd może się kojarzyć z powierzchnią srebrnego globu. Latem roślina rozwija drobne, różowozielone kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalatea żółtokwiatowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Calathea crocata pochodzi z wilgotnych, tropikalnych lasów Brazylii. Chociaż kariera tej dekoracyjnej rośliny doniczkowej rozpoczęła się w Europie Środkowej stosunkowo niedawno, to zdążyła już zyskać wielką popularność. W okresie kwitnienia nad rozetą pięknych liści wznoszą się efektowne, pomarańczowe kwiaty. Epitet gatunkowy crocata = "szafran" nawiązuje do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dracena odwróconadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena odwrócona jest drzewiastym gatunkiem i w swojej ojczyźnie dorasta do 4-6 m wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga w naszych warunkach znacznie skromniejsze rozmiary. Ozdobę stanowią duże, skórzaste liście, które u poszczególnych odmian mogą być różnie ubarwione.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dracena rozgałęzionapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Pochodząca z tropikalnych lasów Afryki Zachodniej dracena rozgałęziona różni się od innych przedstawicielek swojego rodzaju brakiem mocnego pnia, a za to rozwija liczne, cienkie pędy, przez co kojarzy się z bambusem. Dracena rozgałęziona często kwitnie w uprawie doniczkowej, jednak główną jej ozdobą są wielobarwne liście, wyglądające jakby były posypane złotym pyłem.
półkrzew, krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ostryż długibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Kurkuma jest kłączową byliną uprawianą w Indiach i Chinach do celów spożywczych i leczniczych od ponad 5000 lat. Nazwa botaniczna pochodzi od arabskiego słowa al-krukum = "szafran" i odnosi się do koloru pigmentu kłącza. Ostryż długi jest w naszych warunkach przede wszystkim egzotyczną rośliną doniczkową o dekoracyjnych liściach i kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Difenbachia 'Reflector'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Difenbachia (dieffenbachia) 'Reflector' jest bardzo atrakcyjną odmianą o pięknym ubarwieniu liści. Roślina przyciąga wzrok zachwycającą grą kolorów: kremowego, jasno- i ciemnozielonego. Ciekawą mozaikę na blaszce liściowej podkreśla wyrazisty, jasnozielony nerw główny, przebiegający przez całą jej długość.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz palczastykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz palczasty pochodzi z tropikalnych obszarów południowej Afryki, gdzie wyrasta na okazały krzew. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego ozdobę stanowią silnie rozgałęzione, cienkie, wałeczkowate pędy. Roślina wydziela trujący, mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cissus różnobarwnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus różnobarwny jest pnączem pochodzącym z Jawy i Indonezji o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, przypominających begonię królewską. Górna strona blaszki liściowej jest aksamitnie zielona ze srebrzystymi i jasnoliliowymi wzorami, a dolna czerwona. Ten gatunek z rodzaju Cissus jest dosyć wymagający w uprawie, potrzebuje dużo ciepła, wilgoci powietrza i rozproszonego światła - nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cissus australijskipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus antarctica jest zimozielonym pnączem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Australii, gdzie rośnie w cieniu i półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie. Do Europy trafił w 1790 roku i od razu zyskał dużą popularność - głównie dzięki łatwości uprawy i szybkiemu wzrostowi dekoracyjnych pędów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Pilea 'Grayzy'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea glaucophylla ‘Greyzy’ jest odmianą o delikatnych, drobnych liściach i ciekawym pokroju. Nazwa odmiany powstała z połączenia słów „grey” i „crazy”, co nawiązuje do jej nieco chaotycznego wyglądu oraz szarozielonego ubarwienia. Początkowo tworzy w doniczce gęstą poduszkę, a z czasem pędy wydłużają się i zaczynają przewieszać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aglaonema zmienna ‘Silver Bay’byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglaonema ‘Silver Bay’ jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej odpornych odmian Aglaonema commutatum. Nazwa rodzajowa odnosi się do błyszczących kwiatów męskich i pochodzi od greckich słów agláos = "piękny, wspaniały" i néma = "nici". Ozdobę rośliny stanowią efektowne zielonosrebrzyste liście otoczone ciemnozielonym, nieregularnym i postrzępionym marginesem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha Wendlandapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha Wendlanda zalicza się do najbardziej lubianych gatunków Syngonium, uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Występuje endemicznie w Kostaryce i Panamie, popularność zawdzięcza dużym, aksamitnym, ciemnozielonym liściom ze srebrną smugą pośrodku. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Hermanna Wendland'a, znawcy środkowoamerykańskich roślin.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Thai Constellation'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera 'Thai Constellation' pochodzi z Tajlandii, ale nie została tam znaleziona gdzieś w dżungli, tylko wyhodowana w laboratorium. Pstre zabarwienie liści zostało ustabilizowane, co oznacza, że nie zniknie ono z czasem, ani się nie zmieni. Ta cecha odróżnia monsterę 'Thai Constellation' od monstery 'Variegata', której wariegacja przebiega zupełnie przypadkowo i jest niestabilna.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Grubosz 'Hobbit'byliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz jajowaty 'Hobbit' jest kultywarem południowoafrykańskiego gatunku Crassula ovata i różni się od formy botanicznej formą liści. Sukulentowe liście grubosza 'Hobbit' przypominają jednym średniowieczne trąby, innym uszy filmowego Shreka, a całość wygląda niczym zielony koralowiec. Jest idealną rośliną na słoneczne stanowiska.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eukaliptus tęczowydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Eukaliptus tęczowy jest jednym z niewielu gatunków eukaliptusa występujących naturalnie poza Australią i jedynym, który jest spotykany na północ od równika. Niezwykłe i niezapomniane wrażenie robi widok pnia tego drzewa z korowiną w kolorach tęczy. W naszych warunkach eukaliptus tęczowy może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach i osiąga niewielkie rozmiary, niemniej jednak warto mieć w mieszkaniu tę egzotyczną i oryginalną roślinę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kalatea 'Beauty Star'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea 'Beauty Star' jest piękną odmianą, która pojawiła się na rynku dopiero w 2006 roku. Calathea ornata 'Beauty Star' posiada na blaszce liściowej wzór przypominający ptasie pióro. Harmonijne połączenie odcieni zieleni oraz efektowny ornament robi wrażenie niezwykłego dzieła artysty malarza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja baginda 'Dragon Scale'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja 'Dragon Scale' odznacza się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które wyglądają niczym skóra jakiegoś baśniowego smoka - stąd nazwa odmianowa. Obok efektownej faktury, skórzaste, strzałkowate liście posiadają wyraźne unerwienie, tworzące na blaszce liściowej piękny rysunek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Waszyngtonia nitkowatapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Waszyngtonia nitkowata jest jednym z dwóch gatunków tego rodzaju palm, ze względu na pochodzenie jest nazywana palmą kalifornijską. Jej efektowne wachlarze liści wnoszą do każdego pomieszczenia tropikalny nastrój. Waszyngtonia kalifornijska jest odporna na choroby i szkodniki, znosi też niewielkie spadki temperatury poniżej zera.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Howea Forsterapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Howea Forstera, znana też jako palma kencja, jest endemicznym gatunkiem występującym tylko na jednej wyspie w pobliżu Australii (Wyspa Lorda Howe). Należy do mało wymagających, a przy tym bardzo dekoracyjnych roślin doniczkowych i pewnie dlatego jej popularność trwa niezmiennie od czasów wiktoriańskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny doniczkowe – rodzaje, opis, zdjęcia, pielęgnacja, ciekawostki
Rośliny doniczkowe od dawna są jednymi z najciekawszych elementów aranżacji mieszkania. Jeśli domowe kwiaty zostaną odpowiednio skomponowane, mogą podkreślić styl otoczenia, a także zwiększyć jego atrakcyjność. Ozdobne rośliny w domu mogą być liściaste, duże, małe, kolorowe i jednolite. Popularne kwiaty pokojowe to m.in. storczyki, draceny i petunie. Na jakie jeszcze rośliny doniczkowe warto zwrócić uwagę? Sprawdź najciekawsze z nich!
Ciekawe, tanie rośliny doniczkowe – które warto mieć w domu?
Dlaczego warto mieć kwiaty ozdobne w mieszkaniu? Sprawdź to!
Rośliny doniczkowe od wielu lat są nie tylko kwiatami, które się podlewa i pielęgnuje. To również bardzo popularna dekoracja, która jak żadna inna nadaje wnętrzom charakteru. Dzięki roślinom doniczkowym można całkiem odmienić oblicze mieszkania, a także podkreślić konkretną aranżację. To właśnie kwiaty wnoszą życie do domu i budują klimat w poszczególnych pomieszczeniach. Domowe rośliny pozytywnie wpływają też na mikroklimat, jaki panuje w mieszkaniu. Wśród najbardziej charakterystycznych kwiatów warto zwrócić uwagę na storczyk. Nie sposób go pominąć, zwłaszcza że notorycznie pojawia się w polskich domach. Wszyscy, którym udaje się utrzymać kwiaty w nienagannym stanie, powinni być z siebie dumni. Storczyki to wbrew pozorom bardzo wymagające, wrażliwe i kapryśne rośliny. Co warto o nich wiedzieć?
- W kwiaciarniach oraz u
sprawdzonych sprzedawców dostać można storczyki o różnej wysokości, kolorach i
wielkości pędów kwiatowych. Storczyki czasami pojawiają się też w dużych
marketach.
-
Lepiej nie dać się skusić na
podejrzanie niską cenę rośliny, ponieważ później można mieć problem z licznymi
chorobami storczyków. Niedoświadczony hodowca może nie uratować kwiatu.
-
Istnieje kilkadziesiąt tysięcy
odmian storczyka, a każda z nich ma inne wymagania. Zależą one od naturalnego
klimatu pochodzenia storczyków – równikowego lub umiarkowanego. Zarówno jedne,
jak i drugie można hodować w mieszkaniu. Najczęściej w polskich domach spotkać
można jednak storczyki równikowe, czyli epifity.
-
Najpopularniejsze odmiany
storczyków domowych to: Vanda, Cymbidium, Miltonia i Dendrobium.
- Storczyki wymagają specjalnej troski, a już zwłaszcza podczas podlewania. Ten proces pielęgnacyjny przeprowadzić można za pomocą jednej z dwóch metod. Można np. wstawić doniczkę do wody na kilka minut albo obficie przelać roślinę razem z warstwą drenażu.
Bardzo ciekawym kwiatem domowym jest również guzmania, która występuje jako piękna rozeta w kilku kolorach. Na szczególną uwagę zasługują jej zielone, długie i nieco woskowane liście. Guzmania obradza w kwiaty przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o niej jako o wieloletniej ozdobie mieszkania. Ozdobne kwiaty doniczkowe, które również zwracają uwagę swoim nietypowym wyglądem, to kalanchoe. Liściaste roślinki mają nietypowy kształt i obradzają w drobne, różowe kwiaty – wszystkie zebrane są w kępki. Kalanchoe pojawia się też czasami w pomarańczowej, białej, żółtej i czerwonej barwie. Ze względu na bogactwo kolorów można łatwo dopasować roślinę do każdej aranżacji wnętrza. Mimo że potrzebuje dużej ilości światła, lepiej nie trzymać jej blisko kaloryfera. Domowe kalanchoe nie przepadają też za obfitym podlewaniem. W okresie zimowym wystarczy podlać roślinę raz na 10-14 dni. Zdecydowanie warto zainteresować się tym kwiatem.
Rośliny zielone i drzewka w doniczce, czyli ozdobne kwiaty do domu
Wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania, najpierw oceń swoje możliwości. Musisz wiedzieć, ile będziesz mieć czasu na ich uprawę oraz jaki jest twój poziom wiedzy na temat hodowli kwiatów domowych. Każda roślina doniczkowa ma nieco inne wymagania uprawowe. Nie daj się zwieść wyglądowi! Niektóre kwiaty wyglądają nietuzinkowo, ale ich uprawa może przysporzyć wiele kłopotów niedoświadczonej osobie. Przed wyborem rośliny oceń swoje umiejętności oraz ilość wolnego czasu na pielęgnację kwiatów. Jeśli nie wiesz zbyt dużo o roślinach, szukaj tych z małymi wymaganiami. W ten sposób kwiat doniczkowy będzie długo i pięknie rozwijać się w mieszkaniu.
Jeśli chcesz zdecydować się na konkretną roślinę doniczkową, najpierw poczytaj o jej indywidualnych preferencjach oraz warunkach uprawowych, jakie powinieneś jej zapewnić. Jeśli masz w mieszkaniu okna skierowane na południe, celuj w kwiaty preferujące słoneczne stanowiska. W domach z oknami na wschód lub zachód sprawdzą się rośliny doniczkowe o większej tolerancji dla zacienionych kątów. Całkowity cień preferują z kolei kwiaty, które przeznaczone są do uprawy w domach z oknami wychodzącymi na północną stronę. Odpowiednie stanowisko dla rośliny to połowa sukcesu!
Żyjemy w pędzie. Wielu osobom nie sprzyja to również, jeśli chodzi o pielęgnację roślin doniczkowych. Coraz mniej ludzi ma wolny czas na podlewanie i wykonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych przy roślinach. Jeśli też należysz do grona „szybko żyjących”, pomyśl o roślinach zielonych albo drzewkach do domu. Nie potrzebują one szczególnej opieki, aby pełnić funkcję ozdoby mieszkania. Wspaniale sprawdzi się m.in. aspidistra wyniosła, która rośnie do naprawdę sporych rozmiarów – dlatego lepiej prezentuje się w większych metrażach. Popularna roślina to również zielistka Sternberga. Można hodować ją w pobliżu innych roślin zielonych, ponieważ doskonale znosi ich towarzystwo, a także wspaniale się z nimi prezentuje. Żywe drzewko do domu może być zarówno małe, jak i duże. Warto zwrócić uwagę na okazy, takie jak juka, bonsai i drzewko oliwne.
Wszystko, co warto wiedzieć na temat ozdobnych roślin doniczkowych
Dzięki tym roślinom doniczkowym możesz zmienić wygląd mieszkania
Jeśli jesteś osobą początkującą w uprawie roślin, skup się na doborze kwiatów o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Właśnie takie nie powinny sprawić większych problemów, ponieważ ich uprawa polega głównie na systematycznym nawożeniu i podlewaniu. Mnóstwo prostych w uprawie kwiatów toleruje drobne pomyłki i zaniedbania, a nawet zalanie korzeni. Oczywiście tylko w przypadku, gdy nie dzieje się to notorycznie. Właśnie takie rośliny idealnie sprawdzą się w domach ludzi, którzy są zapracowani. Wśród mało wymagających roślin doniczkowych sprawdzą się m.in. kaktusy. Rośliny doskonale rosną niemal w każdym podłożu. Najlepsze stanowiska do wzrostu kaktusów są w słońcu. Jednak wiele odmian kaktusów urośnie również w cieniu. Uprawa kaktusa polega na podlewaniu go i przesadzaniu co kilka lat. Nie można jednak przesadzić z nawadnianiem rośliny. Nadmierne przelanie grozi uszkodzeniem albo całkowitym zgniciem kaktusa.
Wybierając rośliny doniczkowe, nie zawsze kierujemy się najprostszymi ich wymaganiami. Osoby mające większą styczność z uprawą kwiatów i uwielbiające pielęgnację roślin celują w okazy, które mają zupełnie inne wymagania. Niektóre są dość ciężkie w uprawie, inne odpowiednie dla średniozaawansowanych ogrodników. Wśród nich z pewnością wyróżnić warto fiołki alpejskie oraz afrykańskie. To wciąż popularne, ale wymagające już kwiaty doniczkowe. Ich liście i kwiaty są dekoracyjne, dlatego fiołki stanowić mogą wspaniały element aranżacji mieszkania. Roślina świetnie czuje się w polskim klimacie, jednak trzeba ją regularnie nawadniać i zraszać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fiołki nie lubią przelania! Nadmiar wody powinno się wobec tego wlewać tylko do podstawki, a po kwadransie usunąć.
Jeszcze jedna ciekawa roślina doniczkowa to skrętnik. Wśród Polaków cieszy się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza że wcale nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Kwiaty wyglądem zbliżone są nieco do storczyków. Nie mają jednak silnych pędów i nie pną się w górę tak mocno, jak storczyki. Skrętniki mają za to podłużne, równie eleganckie liście. Kwiaty rozwijają się od wiosny do jesieni, przybierając rozmaite barwy. Uprawa skrętników polega na delikatnym nawożeniu i systematycznym nawadnianiu. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Gdy to zrobisz, liście staną się brązowe! Wodę wystarczy wlewać małymi strumieniami do podstawki, co pozwoli prawidłowo nawodnić roślinę. Gdy wody będzie zbyt dużo, wystarczy ją wówczas odlać.
Popularne, żywe kwiaty doniczkowe w domu – wiedziałeś o nich wcześniej?
Rośliny doniczkowe sprawdzają się znakomicie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych. Jednym z największych walorów roślin zielonych są ich… liście! Dzięki popularnym roślinom można zyskać niesamowitą, naturalną ozdobę dowolnego pomieszczenia – niezależnie od pory roku. Jeśli tęsknisz za klimatem lata i dżungli, z pomocą roślin doniczkowych stworzyć możesz mini las tropikalny we własnym domu. Warto podkreślić, że rośliny doniczkowe mają mniejsze wymagania uprawowe niż okazy, które kwitną na zewnątrz. Właśnie dlatego istnieją kwiaty, które od lat pojawiają się w mieszkaniach ludzi. Oto kilka okazów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
- Zamiokulkas zamiolistny –
najbardziej ozdobne są liście zamiokulkasa. Roślina świetnie odnajduje się w
zacienionych miejscach. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się wykorzystać ją
jako element aranżacji ciemniejszych pomieszczeń, takich jak łazienka i
przedpokój. Zamiokulkasy nie mają wielkich wymagań uprawowych. Można sadzić je
niemal w każdych warunkach, bo rośliny się do nich dostosowują. Warto jednak
zabezpieczyć kwiaty przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Niestety,
ale może to bowiem doprowadzić do zbrązowienia liści.
-
Sansewieria gwinejska – jeden z
najmodniejszych ostatnio sukulentów. Wyróżnia się charakterystycznymi pędami,
które pną się do góry. Sansewieria może mieć kolor żółto-zielony albo całkiem
zielony. Roślina ma minimalne wymagania hodowlane. Doskonale rośnie w
większości rodzajów gleby, jednak powinno się systematycznie, a w zasadzie
okresowo podlewać roślinę. Sansewieria nie ma problemu z przesuszaniem podłoża,
w którym się rozwija. Wszystko dzięki grubym pędom, w których zbiera wodę.
Roślina doniczkowa najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Jednak poradzi
też sobie w nieco ciemniejszych miejscach. Jako że ma dość niskie wymagania
uprawowe, sansewierię spotkać można w wielu miejscach na świecie.
-
Dracena – sukulent z bardzo
charakterystycznymi liśćmi, które wspaniale rozwijają się na słonecznych
stanowiskach. Nie można jednak narażać rośliny na bezpośredni kontakt ze
słońcem, ponieważ w ten sposób można ją przypadkowo poparzyć. W domowych
warunkach kwiat rośnie do ok. 90 cm. Uprawa draceny jest niesamowicie prosta,
dlatego poleca się kwiat dla osób początkujących w opiece nad roślinami
domowymi. Dracenę podlewa się 1-2 razy w tygodniu. Można też od czasu do czasu
zasilać roślinę dedykowanym nawozem. Warto dodać, że dracena jest odporna na
szkodniki, a jej liści nie trzeba regularnie pielęgnować.
- Palma – może rosnąć w różnych rozmiarach, uzależnionych od rodzaju palmy. Roślina jest jedną z najciekawszych w mieszkaniu. Najbardziej efektowne są jej liście, które rozkładają się szeroko i wysoko ponad pniem. Jeśli uwielbiasz klimat wakacyjnej wyspy, powinieneś zdecydować się na właśnie taką roślinę doniczkową. Palmy nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. Należy jednak zadbać o systematyczne nawadnianie roślin i słoneczne stanowisko dla palm. Liście rośliny czasami mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Właśnie dlatego należy przyglądać się palmom i regularnie monitorować ich kondycję.