Rośliny jadalne

Ilustracja rośliny jadalne

Rośliny jadalne – grupa roślin klasyfikowanych pod kątem przydatności do spożycia dla człowieka. Są nie tylko dopuszczalne do zjedzenia, ale zawierają substancje odżywcze, witaminy, czasem również substancje o działaniu leczniczym. Nie wszystkie rośliny jadalne nadają się do spożycia w postaci surowej. Zawarte w nich związki chemiczne mogą być szkodliwe, dlatego wymagają one obróbki cieplnej, czasem również innego rodzaju obróbki (maceracja, fermentacja). Jadalne mogą być wszystkie części roślin. Liście (np. sałaty), miąższ owoców, pestki (np. orzechy), łodygi (seler naciowy, rabarbar) itp. Szczególne właściwości odżywcze mają te części roślin, w których gromadzone są składniki potrzebne do szybkiego rozwoju (ziarna, kiełki).

Rośliny jadalne - najpopularniejsze rośliny

Rośliny jadalne - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny jadalne - lista roślin jadalnych wraz z opisami i zdjęciami

Rośliny stanowią ważny składnik diety człowieka. Mogą być głównym, jedynym lub tylko dodatkowym źródłem pokarmu. Do spożycia nadaje się też wiele roślin lub ich części, których na co dzień nie traktujemy w ten sposób. To co uważamy chwast lub rośliny dzikie, może być alternatywnym źródłem pożywienia. Oto przegląd roślin jadalnych.

Rośliny jadalne i co z nich powstaje

Jadalne mogą być całe rośliny lub ich różne części. Wiele z nich ma przy tym mniejszy lub większy wpływ na nasze zdrowie. Oto typowe surowce powstałe z różnych części roślin jadalnych i ich przykłady:

  • Owoce – owocem, z kulinarnego punktu widzenia, najczęściej nazywa się organ roślin okrytozalążkowych osłaniający nasiona. Może to być owoc właściwy (jabłko, gruszka) lub owocnia powstała z kwiatostanu (morwa, ananas).
  • Zioła i przyprawy – mogą pochodzić z różnych części rośliny. Najczęściej są to liście (laury, rozmaryn, bazylia), korzenie (kurkuma), bulwy (imbir), ale mogą być też pędy i jagody.
  • Orzechy – w kuchni orzechami najczęściej nazywa się nasiona, wnętrze nasion lub miąższ pestkowców. Zwykle zawierają duże ilości tłuszczu. Mogą być też surowcem, z którego pozyskuje się tłuszcz roślinny. Dla człowieka przez tysiąclecia były łatwo dostępnym źródłem skrobi.
  • Kwiaty – poza produkcją herbat ziołowych i niektórych przypraw (szafran) i niektórymi warzywami (kalafior), kwiaty są rzadko wykorzystywane w kuchni. Mogą mieć walory smakowe, estetyczne (np. jako ozdoba sałatek i deserów) oraz działanie prozdrowotne (rumianek, lawenda). Rzadko dostarczają jednak dużej ilości składników odżywczych.
  • Nasiona – niezależnie od orzechów, różnego rodzaju nasiona są jadalne, stanowią ważne źródło białka roślinnego, nasyconych kwasów tłuszczowych i skrobi, a także witamin z grupy B. Spożywa się je bezpośrednio (np. ususzone – nasiona słonecznika, dyni) lub w formie mąk, kasz i potraw, których głównym składnikiem jest mąka.
  • Warzywa liściowe – są dość łatwe w uprawie, mają zróżnicowane walory smakowe i wartości odżywcze. Są źródłem mikroelementów, cukrów i witamin.
  • Warzywa korzeniowe – wiele roślin wytwarza zgrubiałe części korzeni, a także bulwy i kłącza, w których magazynowane są węglowodany. Szczególnie ważnym źródłem pożywienia w wielu regionach świata są korzenie i bulwy roślin, o zwiększonej zawartości skrobi.

Poza wyżej wymienionymi częściami roślin jadalne są też niektóre kaktusy oraz glony.

Dzikie rośliny jadalne

W Polsce i na świecie dzikie rośliny jadalne od zawsze były uzupełnieniem diety. Szybka industrializacja sprawiła, że wiele rodzin przeniosło się do miast, a sztuka zbieracka została nieco zapomniana. Dziś, zwłaszcza w czasie kryzysu, wraca moda na tego typu umiejętności.

Dzikie rośliny jadalne można pozyskać z pól, z lasu, znad zbiorników wodnych. Wiele tych, które rosły kiedyś na łące znajdziemy też na miejskich trawnikach (chociaż raczej nie są jadalne z innych powodów).

Jakie polne i leśne rośliny jadalne można znaleźć w Polsce?

Przede wszystkim są to znane wszystkim owoce roślin rosnących w lasach: borówka brusznica, borówka czarna, malina, jeżyna. Do tej grupy można też zaliczyć borówki bagienne, zwane łochynią lub pijanicą. Ta ostatnia nazwa nie powstała bez powodu. Zjedzenie większej ilości owoców może powodować stan podobny do upojenia alkoholowego.

Mniej osób wie, że wiele polnych ziół i to co uważa się za chwasty też nadaje się do jedzenia. Tutaj można zaliczyć m.in.: liście szczawiu polnego, babki plesznik, babki lancetowatej, mniszka lekarskiego, macierzanki. Do jedzenia nadają się korzenie i bulwy niektórych polskich odmian storczykowatych np. kukułki. Wymagają jednak przegotowania. Wielbiciele zasad surwiwalu wiedzą, że bogatym źródłem skrobi i białka jest też kłącze trzciny pospolitej.

Zanim spróbuje się dziko rosnących specjałów koniecznie trzeba sprawdzić która część jest jadalna i jak ją przygotować. Trzeba też unikać zbierania w miejscach zanieczyszczonych, a zbieranych roślin nie powinno się jeść bez mycia.

Rośliny jadalne z własnego ogródka

Polskie pola i lasy potrafią dostarczyć wielu ciekawych przysmaków. Jednak bezpieczniej i pewniej jest pozyskać żywność z własnego ogródka. Oprócz oczywistych warzyw i owoców, warto posadzić coś bardziej egzotycznego. Duże wartości odżywcze (i pewne walory estetyczne) ma topinambur. Jadalną częścią są bulwy. Bez problemu rośnie w naszym klimacie. Jeżeli stwarza jakieś problemy, to przez inwazyjność.

Dużo witamin i ciekawego, kwaskowatego smaku mogą dostarczyć owoce berberysu. Innym zdrowym owocem z ogrodowego krzaka może być jagoda kamczacka.

***

Rośliny jadalne dostarczają człowiekowi właściwie wszystkich niezbędnych składników do przeżycia. Poza tym są nie tylko zdrowe, ale ładne i smaczne. Jeżeli mamy ogródek czy choćby kawałek balkonu, możemy łączyć praktyczną uprawę roślin z ich funkcją ozdobną. Nawet bez tego warto spożywać większe ilości tego typu pokarmu, gdyż jest źródłem naturalnych witamin, soli mineralnych i błonnika.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto